Connect with Us

Pse nuk ikën Vangjel Dule nga koalicioni?

Politikë

Pse nuk ikën Vangjel Dule nga koalicioni?

Publikuar

-

Partia Demokratike dorëzoi në datën 24 shkurt listat e koalicionit, pa asnjë ndryshim përfundimtar, pasi u përjashtua vetëm një parti pas takimit me ambasadoren amerikane Yuri Kim.

Nëpërmjet një skenari që Lulzim Basha e quan fitore ku arriti të firmoste edhe me PDIU e Shpëtim Idrizit dhe me Vangjel Dulen.

Çfarë ndodhi në fakt?

Firmosi Shpëtim Idrizi, mori vendet e tij, pas vendimeve dhe debateve. Kuptohet që ai ka marrë më shumë mandate, ka më shumë përfaqësi edhe për shkak të votave që ka si parti. Nga ana tjetër, është Vangjel Dule, i cili në të gjithë Shqipërinë nuk merr dot vota për një mandat. Edhe pjesën e komunitetit grek që përfaqëson e ka të përçarë në shoqata, në disa parti etj.

Kujtojmë që në vitin 2015 Vangjel Dule iku nga qeveria sepse Shpëtim Idrizi u bë nënkryetar Kuvendi dhe në atë kohë Idrizi kishte pesë deputetë, kurse Dule ishte i vetëm dhe me mandat të dhuruar nga Edi Rama, kurse PDIU edhe pse në koalicion me PD kishte marrë gati 44 mijë vota në rang kombëtar, gati katër herë më shumë se PBDNJ e Vangjel Dules.

Atëherë Dule iku nga koalicioni dhe tha se qeveria nuk mund të mbajë edhe grekët edhe çamët. Tani që Lulzim Basha shpall fitoren pas formimit të koalicionit, pse nuk ikën Vangjel Dule, siç iku në vitin 2015.

Në 2015 donte karrigen e nënkryetarit të Kuvendit, pra postin e rëndësishëm parlamentar. Tani nuk e lë koalicionin. Megjithëse në vitin 2015 kishte fituar në koalicion me Edi Ramën dhe e la pushtetin. Po tani çfarë kërkon? Pse nuk ikën nga koalicioni Vangjel Dule? Kërkon karrigen e sigurt si deputet? Kërkon të mbajë PBDNJ peng ashtu siç ka gati 20 vjet që e mban? Ta përçajë dhe ta përdorë për interesat e tij personale?

LEXO EDHE:  Zbulohen detajet pse Luli heshti për skandalin "Salianji-GD"

Çfarë mund të përfaqësojë më tej Dule në një koalicion të cilin e ka firmosur me çamët pa asnjë konsultim, megjithëse ai pretendon se ka firmosur me Lulzim Bashën, por është i njëjti koalicion, e njëjta sigël që përfaqëson të dyja palët.

Vangjel Dule i cili ka marrë një vendim pa folur me forumet e partisë, pa mbledhur strukturat për një vendimmarrje të plotë, mesa duke këtë herë ka hall të marrë karrigen e tij të deputetit dhe asgjë më shumë dhe jo të përfaqësojë një komunitet ashtu siç i takon me dinjitet dhe me votat reale që ka./CNA.al

Fitore kombëtare/ Si u ndërtua koalicioni Çamo-Grek i Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edi Ramës duhet t’i priten duart”/ Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Publikuar

-

Nga

“Edi Ramës duhet që t’i priten duart” / Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Anëtari i Kryesisë së PD, Roland Bejko ka folur mbi situatën brenda partisë dhe zërat kundër.

Në një intervistë për Fax news ai theksoi se duhet që Edi Ramës t’i priten duart, në kuptim të figurshëm, pra t’i shkatërrohet mekanizmi që ka krijuar për manipulimin e votave.

“Secili nga drejtuesit e qarqeve prezantoi mendimin e asaj sa ndikoi në rezultat ndërhyrja e qeverisë për të deformuar vullnetin e qytetarëve, pra duke mos e lënë votën e qytetarëve të rridhte e lirë.

Duke ndaluar këtë dhe duke gjetur një përkrahje të ndërkombëtareve të cilët luajnë rol të rëndësishëm, të jeni të sigurtë që nuk do të kemi më të njëjtin deformim të vullnetit të qytetarëve.

Duhet që Edi Ramës t’i priten duart, t’i shkatërrohet kjo inxhineri që ka krijuar për manipulimin e votave, dhe përfundimisht të kemi zgjedhje të lira. Analiza vazhdon”, tha Bejko.

LEXO EDHE:  “Ligjet” miratuan hapjen e listave/ PD tregon qëllimin e vetëm të ndryshimit

LEXO EDHE:  Buxheti i 2018/ Basha: 41 biznese të vogla mbyllen çdo ditë

Duke folur për zërat kundër në PD, Roland Bejko u shpreh se këto zëra vetëm sa e kanë pasuruar partinë.

Në fund ai kishte dhe një ftesë për zërat kundër të cilëve ju bëri thirrje që të luftonin së bashku për të mirën e partisë.

“Më ka ndodh dhe mua ta shoh vetën jashtë këshillit kombëtar por nuk jam larguar nga PD. Unë do t’i ftoja të qëndrojnë dhe të gjithë së bashku të luftojmë. PD doli mirë nga kuvendi në tërësi. Një parti politike nuk e pasuron vetëm elementi sasior por idetë dhe aksionet që përfundojnë me rezultate politike. Të gjithë ne kemi një qëllim, pra ta rimëkëmbim PD-në. Mbi të gjitha kemi nevojë të gjejmë një ekip pasionant . Kemi nevojë të krijojmë një lidhje të fortë midis qendrës dhe bazës”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat”/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Publikuar

-

Nga

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka quajtur skandaloz dhe të marrë nën lobimin e pronarëve të lokaleve apo lavazheve.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, i cili teksa e quan Veliajn mamluk i Rilindjes, me tone të forta shton se duhet të zbatojë vendimin e gjykatës dhe mos e zgjasë shumë.

“Një gomisteri e një lavazh në Laprakë na paskan arritur të lobojnë një vendim gjykate.- thotë bashibozuku i bashkisë që bën si pronari i Tiranës.

Ejj një gomist e një lavazhier..!!

Po për shëmbjen e Teatrit Kombëtar cili lavazh e cili gomist lobboi?!

Bahhh! Fjalë e mashtrim është ky mamluk i Rilindjes!

Zbato mor vendimin e gjykatës e mos e zgjat! Siç nuk guxon askush në Paris e Londër të mos e përflasë gjykatën.

***

Por kam idenë se do ti gjendet një gjykatës edhe këtij bashibozuku, që do dijë ku tja vendosë hekurat… Një gjykatës që e ka vëllain gomist dhe çunin e xhajes lavazhier…

Kështu e kanë ngrënë edhe të tjerë…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Publikuar

-

Nga

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Këngëtarja Eli Fara ka reaguar për herë të parë publikisht pas akuzave të publikuara në disa media, ku ajo akuzohet se ka qënë punësuar për tetë vite si drejtoreshë në dy ministri.

Në një postim në rrjetet sociale, Eli Fara hedh poshtë çdo akuzë, ndërsa thekson se çdo gjë që ka në jetë, e ka arritur me djersën e saj.

Ajo thekson se ndjen neveri për abuzuesit, dhe shton se nuk ka  firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe dhe ska marrë kurrë një pagë si e tillë.

Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges! Ndjej neveri te pa fund per njerezit qe abuzojne me jeten e te tjereve duke shpifur pafytyresisht!!!

Ndjej detyrim moral te sqaroj opinionin publik mbi lajmet e rreme nga disa portale keto dite! Nuk di te kem mashtruar apo vjedhur askend kurre ne jeten time! Kam punuar fort dhe jam krenare per rrugen qe kam ndjekur per te perballuar çdo gje me djersen time, jam krenare per edukaten qe me kane dhene prinderit e mi te mrekullueshem larg te keqiave, mashtrimeve, vjedhjeve! Deri tani nuk e kam besuar se ne bote ka njerez kaq te ligj, te paskrupullt dhe abuzive! Perse i ka sjelle zoti ne kete bote? Duke shkruar tani po shoh babain tim 88 vjeçar duke shkulur barishtet e keqia ne oborr, si mendoni do shpetoje nga ato? Zoti e befte mire per te gjithe ne!

Nuk kam firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe!!!Nuk di te kem marre ndonjehere rroge si drejtoreshe!!!! Nuk di te kem udhetuar ndonjehere si drejtoreshe!!! Kam udhetuar vetem per koncerte dhe nuk kam pasur nevoje per shoqerues! Kjo eshte e verteta!

Thone qe ne ditet me te veshtira njeh ata qe te duan por edhe ata qe mezi presin te marrin gurin e pare e te te godasin. Per keta te fundit nuk dua te flas me shume, disa prej tyre do te kene perballje ligjore. Ndersa per ata qe u shqetesuan njesoj si une dhe besojne te e verteta ime, dua ti Falenderoj pa fund!”-shkruan këngëtarja Eli Fara./CNA.al

LEXO TE PLOTE