Connect with Us

Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Kuriozitete

Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Publikuar

-

Pesë mënyra se si mërzia mund të ndryshojë sjelljen tuaj

Shumë prej nesh ndoshta janë ndjerë të mërzitur në një moment të vitit të kaluar. Kufizimet shoqërore, udhëtimet dhe shumë aktivitete të tjera mund të kenë qenë të nevojshme për të kontrolluar pandeminë, por i kanë lënë shumë prej nesh pak hapësirë për të bërë gjërat që duam.

Në sipërfaqe, mërzia mund të duket mjaft e parëndësishme; një përvojë e rezervuar për ata që janë mësuar me luksin e të pasurit shumë kohë. Por rezulton se mërzia prek njerëzit në shumë mënyra. Kjo ngre pyetjen: në ekuilibër, mërzia është ves apo virtyt? Sipas shkencës, përgjigjja mund të jetë pak nga të dyja.

 Impulsiviteti

Mërzia vjen me dëshirën për të gjetur një aktivitet më të kënaqshëm. Ajo rrit impulsivitetin tonë dhe prish aftësinë për të ndjekur detyrën në fjalë. Në vend të kësaj, ne u drejtohemi shpërqendrimeve të tilla si ushqimet ose duke luajtur me një celular .

Ndërsa shpërqendrimi i rastit mund të jetë i padëmshëm, mërzia kronike luan një rol në shumë sjellje problematike, duke përfshirë bixhozin patologjik , abuzimin me drogën dhe ngasjen e rrezikshme. Në kontekstin e pandemisë, mërzia rezulton të jetë një arsye kryesore pse njerëzit prishin rregullat e bllokimit dhe distancimit shoqëror .

Shëndeti më i dobët mendor

Është normale të ndiheni të mërzitur herë pas here. Por mërzia e shpeshtë ose e pazgjidhur është arsye për shqetësim. Hulumtimet tregojnë se të qenit i prirur për mërzi është një parashikues i shëndetit të dobët mendor , të tilla si depresioni dhe ankthi.  Njerëzit që mërziten lehtë raportojnë se e shohin jetën më pak kuptimplotë . Ata ka më shumë të ngjarë të braktisin shkollën, të ndalojnë të vijnë në punë ose të kenë marrëdhënie romantike më pak të kënaqshme .

Agresioni

Deri më tani, mund të duket se mërzia është kryesisht një problem për personin që e përjeton atë. Por rezulton se mërzia e një personi mund të jetë gjithashtu problem i një personi tjetër. Mërzia mund të shkaktojë agresion. Në një eksperiment, ne u paraqitëm pjesëmarrësve Irlandezë një histori në lidhje me një Anglez i cili dyshohet se kishte rrahur një Irlandez tjetër. Ne i pyetëm pjesëmarrësit tanë se sa i gjatë duhet të jetë dënimi me burg për autorin anglez.

Pjesëmarrësit tanë Irlandezë kërkuan fjali ndjeshëm më të gjata nëse ata së pari do të kishin punuar në një detyrë të mërzitshme për të shkruar krahasuar me një grup kontrolli. Për më tepër, ne zbuluam se e njëjta gjë nuk ndodhi kur kryesi ishte përshkruar si Irlandez, duke sugjeruar se mërzia shkakton armiqësi ndaj anëtarëve të grupeve të tjera .Një studim i vitit 2020 testoi nëse mërzia mund të shkaktojë agresion sadist.

Studiuesit i bënë pjesëmarrësit të shikonin ose një video të mërzitshme të gjatë 20 minutash të një ujëvare ose një dokumentar shumë më pak të mërzitshëm për Alpet. Ndërsa shikonin këto video, pjesëmarrësit mund të hidhnin, nëse dëshironin, tre krimba të gjallë që u ishin dhënë emrat “Toto”, “Tifi” dhe “Kiki” në një copëtues. Pjesëmarrësit që panë videon e mërzitshme copëtuan dukshëm më shumë krimba se të tjerët. Duket se njerëzit e mërzitur bëjnë gjëra të tilla pjesërisht sepse ata dëshirojnë eksitim.

LEXO EDHE:  “Shpërthen” Dashamir Shehi/ Kemi njerëz kokëbosh në pushtet

Kërkimi i risive

Por ka edhe anë pozitive të mërzitjes. Në vend që të kërkoni ngushëllim në sjelljen impulsive ose agresionin, mërzia mund t’i bëjë njerëzit të kërkojnë situata ose sfida të reja. Njerëzit që mërziten lehtë mund të shprehin kuriozitet më të madh. Në një eksperiment në vitin 2019 , pjesëmarrësve iu ofrua mundësia për të parë fotografi që kishin parë tashmë ose fotografi që ishin të panjohura për ta. Ata që ishin të mërzitur treguan një preferencë më të fortë për fotografi të panjohura, edhe kur e dinin se këto fotografi të reja do t’u tregonin atyre gjëra të pakëndshme si buburrecat ose pjatat e pista.

Gjetja e kuptimit në jetë

Ndoshta një nga aspektet më befasuese të mërzisë lidhet me gjetjen e kuptimit në jetë. Njerëzit që ndihen të mërzitur raportojnë se situata e tyre aktuale nuk ka ndonjë qëllim . Si përgjigje, ata kërkojnë në mënyrë aktive mënyra në të cilat ata mund ta bëjnë jetën të ndihet përsëri kuptimplote.

Për shembull, mërzia bën që njerëzit të kapen më fort pas ideologjive të tyre . Në një eksperiment, pjesëmarrësit që punuan në një detyrë të mërzitshme kopjimi fjalësh raportuan besime më ekstreme politike sesa një grup kontrolli. Besime të tilla më ekstreme politike mund t’u japin njerëzve një ndjenjë qëllimi në jetën e tyre, në të mirë ose në të keq.

Aktivitetet e mërzitshme gjithashtu bëjnë që njerëzit të ndalen në kujtimet nostalgjike . Nostalgjia ndërthur ndjenjën pozitive siç është siguria, me ato negative siç është ndjenja e humbjes. E rëndësishmja, këto kujtime nostalgjike i bëjnë njerëzit të ndihen më të lidhur me të tjerët , gjë që i ndihmon ata t’i gjejnë më shumë kuptim jetës së tyre.

Funksionon edhe në mënyrën tjetër. Njerëzit të cilët marrin një ndjenjë kuptimi në jetë nga feja e tyre mërziten më lehtë në detyrat e vogla. Ndoshta një nga zbulimet më të habitshme është se mërzia e çastit mund të rrisë gatishmërinë e njerëzve për t’i dhënë një kauze bamirësie , duke krijuar një pamje krejt të ndryshme nga ajo e mërzisë si një shkak i agresionit sadist.

Mërzia, ashtu si me shumë emocione, duket se luan një rol integral në funksionimin psikologjik. Mund të na largojë nga aktivitetet e pakuptimta dhe joshëse dhe drejt asaj që ndihet si veprim i vlefshëm. Kjo mund të rezultojë në aktivitete që ofrojnë një kuptim kuptimi ose risie – por gjithashtu mund të shkaktojë sjellje që është më e rrezikshme dhe shkatërruese.

Mërzia duket të jetë një gjendje emocionale që na shtyn të ndryshojmë sjelljen tonë – nëse kjo është një rezultat pozitiv apo negativ varet tërësisht nga individi dhe situata e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

Publikuar

-

Nga

Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

NASA ka hutuar tifozët e hapësirës duke lëshuar një imazh të asaj që duket të jetë një ylber në Mars.

Shiu në Mars nuk është i mundur kështu që fotografia u bë virale ndërsa njerëzit u përpoqën të dilnin me një shpjegim.

Agjencia Amerikane e Hapësirës fillimisht nuk dha asnjë përgjigje dhe mbishkroi vetëm imazhin: “Rover Mars Perseverance i NASA-s fitoi këtë imazh të zonës në pjesën e prapme të saj duke përdorur Kameran e Perseverance.”

Disa ekspertë sugjeruan se ishte një “pluhur” i krijuar nga grimcat e pluhurit në planet.

Të tjerët menduan se mund të ishte një shpërthim i lentes së kamerës. Sidoqoftë, Laboratori Jet Propulsion i Nasa më në fund ka dhënë disa përgjigje për botimin e teknologjisë Futurism .

LEXO EDHE:  Opozita parlamentare kërkon ulje të pragut zgjedhor: Të bëhet 2%

LEXO EDHE:  Si të silleni me një gënjeshtar

Specialisti i marrëdhënieve me mediat JPL, Andrew Good, konfirmoi botimin: “Ajo që po shihni atje është një shpërthim i lenteve.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në Shkurt të këtij viti dhe ka gjashtë kamera në bord. Megjithëse nuk do të jetë në gjendje të kapë një imazh të ylberit për shkak të kushteve atmosferike të Marsit, disa shkencëtarë mendojnë se “breshëri akulli” do të ishin të mundshëm në Mars.

Icebow është një fenomen që mund të shfaqet në atmosferë por shoqërohet me ndërveprimin e dritës së diellit me kristalet e akullit dhe jo me pikat e shiut./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Publikuar

-

Nga

Pyetja që shpesh i bëni vetes/ Pse qani kur shihni një film?

Të qash është një emocion i natyrshëm dhe të gjithë kemi qarë qoftë nga lumturia apo nga fatkeqësitë.

Ndodh që ju të qëndroni të lidhur pas ekranit duke shikuar një shfaqje televizive dhe në fund të një sekuence drithëruese, emocionale keni qarë. Ndërsa shumë e quajnë këtë episod një moment dobësie, rezulton se, kjo sjellje mund të jetë shumë e shëndetshme dhe asgjë për t’u shqetësuar, sipas shkencëtarëve dhe psikologëve.

Kërkimet tregojnë se zhvillimi i lidhjes me personazhet e trilluara nuk është aspak i shëndetshëm dhe në fakt, mund t’ju ndihmojë të rriteni edhe ju! Arsyeja pse kjo funksionon është se truri ynë nuk mund të dallojë me të vërtetë midis marrëdhënieve të trilluara dhe atyre të jetës reale dhe kështu, të marrë aspektet e mira nga episodet dhe të na bëjë të ndihemi edhe emocionalë.

Kjo është ajo që psikologët pëlqejnë t’i quajnë marrëdhënie “njëkahëshe”. Studimet e kryera në Universitetin e Oklahoma zbuluan se për një kohë të zgjatur, këto marrëdhënie të njëanshme ose miqësia me personazhe televizivë ose filmash në të vërtetë mund të rrisin moralin, të përmirësojnë vetëbesimin si dhe të ulin vetminë në shumë.

Kjo është arsyeja pse, kur diçka e madhe ose shkatërruese ndodh në një sekuencë komploti, kjo jo vetëm që i trondit fansat por edhe i bën ata të mërziten, e cila është, në fakt, një përgjigje shumë reale që po sinjalizon mendja juaj.

Prandaj, është krejt normale të shprehësh zhgënjim dhe të derdhësh disa lotë duke parë shfaqje televizive dhe nuk ka asgjë për të fshehur. E njëjta gjë ndodh kur shikojmë një personazh që kalon diçka pozitive, ndihemi të lumtur për ta, ashtu si do të reagonim ndaj një shoku ose partneri.

Të qash është e mundur edhe në skenarë të tjerë!

LEXO EDHE:  PS në koalicion më 25 prill? Rama: Ne e kemi pasur të qartë…

LEXO EDHE:  Si të silleni me një gënjeshtar

Të njëjtat emocione me siguri do të përjetohen kur shohim një fitues të shfaqet në një garë sportive si një maratonë apo edhe një shfaqje realiteti. Tifozët e zjarrtë qajnë për garuesin e tyre të preferuar sepse ata ndiejnë se edhe ata i nënshtrohen udhëtimit të tmerrshëm me ta. Kjo është ajo që shkencëtarët e quajnë ‘meta-emocione’ ose paradoksi i përjetimit të tragjedisë së trilluar.

Jo vetëm kaq, studime të ndryshme kanë vërtetuar se zakoni i të ndjekurit një shfaqje fetarisht dhe ta shikoni atë rregullisht mund të rrisë herësin tuaj emocional, duke ju bërë më të mirë në gjykimin e njerëzve dhe leximin e mendimeve dhe ndjenjave, e cila njihet si inteligjence emocionale. Shikimi i shfaqjeve kuptimplota, intensive mund t’ju bëjë gjithashtu më të dashur dhe më vetëmohues, veçanërisht fëmijët e vegjël.

Qëndro në anën e sigurt!

Pra, po, kjo të jep një arsye tjetër për të parë shfaqjen. Por, një paralajmërim, duhet pak kohë që të lidhesh edhe me miqtë e tu të jetës reale, jo vetëm me ata në anën tjetër të ekranit. Thjesht sigurohuni që shfaqja që shihni nuk po ju pengon në jetën personale dhe nuk do të shkaktojë shqetësime mendore, përndryshe mund të jetë mjaft taksuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

Publikuar

-

Nga

Pas 20 vitesh kërkime/ NASA zbulon “merimangat e çuditshme” në Mars

“Merimangat  nga Marsi”, nuk është vetëm emri i grupit mbështetës të David Bowie në vitet 1970, është nofka e dhënë për formacionet misterioze në Mars që i ngjajnë merimangës.

Këto ‘araneiforma’ (latinisht si ‘merimangë-si’) u vunë re për herë të parë 20 vjet më parë, por astronomët më në fund kanë përcaktuar se ato janë shkaktuar nga avujt e dioksidit të karbonit që dalin nga çarjet e akullit polar në pranverë.

Studiuesit ishin në gjendje të gozhdonin këtë hipotezë të gjatë duke rikrijuar kushtet nga sipërfaqja e Marsit në një imitues.

Kur rrezet e diellit arrijnë përmes akullit të tejdukshëm që mbulon polet e Marsit çdo pranverë, ajo ngroh shkëmbin e lirshëm poshtë dhe krijon presion.

Ky presion bën që akulli të çahet dhe dioksidi i karbonit i avulluar të shpëtojë me forcë, duke shpërthyer rërën dhe zhavorrin në ajër.

Materiali i grimcuar pastaj vendoset në majë të akullit në forma që i ngjajnë degëve të pemëve ose këmbëve të merimangës.

Presioni është aq i fortë sa CO2 në të vërtetë sublimon, ose kalon drejtpërdrejt nga një lëndë e ngurtë e ngrirë në avull.

Araneiformat janë kapur nga Mars Reconnaissance Orbiter dhe satelitët e tjerë, dhe teoria se ato janë shkaktuar nga ikja e CO2 ‘është pranuar mirë për më shumë se një dekadë,’ tha Lauren McKeown, një studiues në Universitetin e Hapur dhe autor kryesor i një studim i botuar në Raportet Shkencore.

“Por deri më tani, ajo është hartuar në një kontekst thjesht teorik,” shtoi ajo.Për të provuar teorinë, McKeown dhe kolegët nga Irlanda dhe Britania e Madhe rikrijuan presionin atmosferik marsian në Dhomën e Simulimit të Marsit në Universitetin e Hapur në Milton Keynes, Angli.

LEXO EDHE:  Nga boja e flokëve tek ryshfeti, si i mbijetuan Holokaustit qindra e mijëra njerëz

LEXO EDHE:  Tërmet, tmerr dhe panik në Lombok

Ata hapën vrima në blloqet e akullit të thatë, forma e ngurtë e dioksidit të karbonit dhe i pezulluan ato mbi shtretër me madhësi të ndryshme.Presioni në dhomë u ul për të përafruar atmosferën në Mars, pastaj akulli i thatë u ul në sipërfaqen me rërë.Kur blloku arriti në sipërfaqe, CO2 u kthye drejtpërdrejt nga i ngurtë në gaz dhe avujt shpëtuan përmes vrimës.

Në çdo eksperiment, kur blloku u ngrit, një model merimange u la pas. Sa më i imët të jetë sedimenti, aq më shumë degë kishin modelet, raportuan autorët.

“Eksperimentet tregojnë drejtpërdrejt se modelet e merimangës që ne vëzhgojmë në Mars nga orbita mund të gdhenden nga shndërrimi i drejtpërdrejtë i akullit të thatë nga i ngurtë në gaz,” tha McKeown.

Araneiformat, të cilat mund të shtrihen deri në 3,300 metra të gjerë, nuk gjenden askund në Tokë.Kjo për shkak se ka shumë më pak dioksid karboni në planetin tonë: Atmosfera në Mars është më shumë se 95 për qind CO2, e cila gjithashtu përmban shumë akull dhe acar që formohen në polet e Marsit në dimër.

McKeown e quajti zbulimin ’emocionues’, sepse shkencëtarët më në fund kanë filluar të kuptojnë më shumë se si sipërfaqja e Marsit ndryshon çdo sezon.Gjetjet mund të jenë gjithashtu të dobishme për NASA, e cila ka synuar misionet njerëzore në Mars për vitet 2030.

“Kjo punë inovative mbështet temën emergjente që klima dhe moti aktual në Mars ka një ndikim të rëndësishëm jo vetëm në proceset dinamike të sipërfaqes, por edhe për çdo eksplorim të ardhshëm robotik dhe / ose njerëzor të planetit”, tha Mary Bourke, një gjeomorfolog në Trinity që mbikëqyri kërkimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE