Connect with Us

Milani rikthehet te fitorja, mund Romën dhe i bën presion Interit

Seria A

Milani rikthehet te fitorja, mund Romën dhe i bën presion Interit

Publikuar

-

Milani ka arritur një fitore spektakolare në transfertë ndaj Romës, me rezultatin 1-2, duke i dhënë “fund” ecurisë negative të 2 humbjeve radhazi. Skuadra e Stefano Piolit arriti t’i jepte “leksion” kryeqytetasve në “Olimpico”, duke e dominuar takimin, teksa rastet e shënimit ishin të shumta.

Në 9 minutat e para, kuqezinjtë arritën të realizonin 2 herë, teksa të dy golat u anuluan për pozicion jashtë loje. Po në pjesën e parë, Ibra humbi një rast flagrant, teksa Kjaer goditi traversën. Për golin e avantazhit, duke të shkonte minuta e 43-të, kur Kesi, realizoi nga pika e bardhe e penalltisë. Fragmenti i parë u mbyll me epërsinë e një goli.

Skuadra e Piolit surprizoi në fillimin e pjesës së dytë, teksa në minutën e 50-të, Veretu vendos përkohësisht baraspeshën, duke tronditur Milanin në momentin më të mirë. Gjithsesi kjo baraspeshë zgjati vetëm 8 minuta, pasi në të 58-tën, ishte Rebiç, që me një të majtë vrastare brenda zonës, shënoi golin e fitores.

Me këtë fitore, Milani u ngjit në kuotën e 52 pikëve, duke konsoliduar vendin e dytë, teksa diferenca me Romën e vendit të 5-të u thellua në 8 pikë. Ndërkohë për sa i përket kryesimit, kuqezinjtë janë 4 pikë larg Interit kryesues.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Gjest i madh nga Mandzukic, heq dorë nga rroga e muajit mars… se nuk ka luajtur

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i Milanit, Mario Manxukiç, ka bërë një gjest prej kampioni të vërtetë, teksa ka hequr dorë nga paga e tij për muajin mars, për shkak se nuk ishte i disponuëshëm në këtë periudhë, për shkak të një dëmtimi. Si pasojë, të gjitha të ardhurat e këtij muaji do të kalojnë për bamirësi.

Ky vendim është komplimentuar edhe nga presidenti i Milanit, Paolo Skaroni, i cili vlerëson etikën dhe profesionalizmin e kroatit dhe respektin e tij për klubin kuqezi. “Një gjest i jashtëzakonshëm. Klubi do të ketë kështu mundësinë për të mbështetur më tej Fondacionin Milan”, u shpreh ndër të tjera Skaroni. Rroga e muajit mars e Manxukiç është afro 300 mijë euro. Kroati ka firmosur kontratë 6 mujore me kuqezinjtë, e cila shkon në total 1.8 milionë euro.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Hajdutët i hyjnë në shtëpi, Smalling hap kasafortën dhe u jep pasurinë me duart e tij

Publikuar

-

Nga

Kur Roma po festonte kualifikimin pasi shkoi në gjysmëfinalen e Europa League pas përballjes me Ajaksin, një surprizë e pakëndshme erdhi për Chris Smalling. Tre grabitës kanë hyrë në shtëpinë e mbrojtësit dhe e detyruan që të hap kasafortë për t’i marrë disa ora rolex dhe sende me vlerë.

Ngjarja ka ndodhur në mesnatën e sotme dhe policia është thirrur në orën 5 të mëngjesit, duke mbërritur menjëherë në vendngjarje. Smalling ishte i shokuar nga ajo që ndodhi, por gjendja e mbrojtësit të Romës është nën kontroll tanimë. Ky futbollist nuk ishte pjesë e skuadrës në ndeshjen kundër Ajaksit për shkak të një problemi muskulor.

LEXO TE PLOTE

Seria A

E bujshme/ PSG tenton Ronaldon, ofron Ikardin

Publikuar

-

Nga

Kristiano Ronaldo do të vendosë në fund të sezonit nëse do ta respektojë kontratën me Juventusin (skadenca 30 qershor 2022) apo të vendosë që të shpallë divorcin përpara kohe. Portugezi aktualisht është i përqendruar totalisht vetëm tek arritja e objektivave minimalë që i kanë mbetur për t’u arritur deri në fund, konfirmimi në zonën Champions dhe fitorja e Kupës së Italisë, ndërsa pas pushimeve dhe relaksimit do të shpallë edhe hapin e radhës.

36-vjeçari gjithsesi e di mirë se pagën që përfiton aktualisht te Juventusi (31 milionë euro neto në sezon) nuk është se ia garantojnë, por ndoshta arkat e klubit francez të PSG-së mund ta përballojnë. Të paktën kjo kuptohet nga lajmi që portali spanjoll, “Todofichajes”, konfirmon një ofertë të parë të kampionëve të Francës, por në të njëjtën kohë edhe faktin se Reali i Madridit ka hequr dorë përfundimisht nga një rikthim i mundshëm i CR7-ës në La Liga.

Sipas burimit në fjalë, Reali duket se çdo ditë e më shumë po afrohet me Kilië Mbapenë dhe për të zëvendësuar yllin e tyre në Paris, PSG-ja kërkon Kristiano Ronaldon. Portugezi e ka edhe një vit kontratë me Juven, por për të paguar kartonin e tij transalpinët kanë ofruar dje zyrtarisht Mauro Ikardin, i cili do ta pranonte me shumë lumturi të vishej bardhezi. Por, për momentin “Zonja e Vjetër” nuk është aspak e bindur mbi këtë mundësi, ndonëse duke parë se si po rrjedhin gjërat, ndoshta deri në fund të sezonit situata mund të ndryshojë.

LEXO TE PLOTE