Connect with Us

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Teknologji

India imponon rregulla të reja për Facebook, Twitter dhe Youtube

Publikuar

-

India lëshoi ​​rregulla të rrepta të reja për Facebook ( FB ) , Twitter ( TWTR ) dhe platforma të tjera të mediave sociale disa javë pasi qeveria e vendit u përpoq të bënte presion në Twitter për të hequr llogaritë që i konsideronte të ndezshme.

Rregullat kërkojnë që çdo kompani e mediave sociale të krijojë tre role në Indi: një “oficer pajtueshmërie” i cili do të sigurojë që ata të ndjekin ligjet lokale; një “oficer ankesash” i cili do të adresojë ankesat nga përdoruesit indianë për platformat e tyre; dhe një “person kontakti” në dispozicion të zbatimit të ligjit indian 24/7. Kompanitë gjithashtu do të duhet të publikojnë një raport pajtueshmërie çdo muaj duke detajuar sa ankesa kanë marrë dhe çfarë veprimi kanë ndërmarrë.

Platformave të mediave sociale do t’u kërkohet gjithashtu të heqin disa lloje të përmbajtjes, duke përfshirë postimet që shfaqin “lakuriqësi të plotë ose të pjesshme”, një “akt seksual” ose “mashtrim duke përfshirë imazhe të formësuara”.

Rrjeteve të mëdha shoqërore, të cilat India do të përcaktojë së shpejti bazuar në numrin e përdoruesve, do t’u jepen tre muaj kohë për të respektuar ndryshimet e politikës, ndërsa ato më të vogla pritet të përputhen menjëherë, tha qeveria.

Rregullat e reja vijnë pas një mosmarrëveshje të tensionuar midis Twitter dhe qeverisë indiane. Twitter rivendosi disa llogari që qeveria e kishte urdhëruar të hiqte për përdorimin e atyre që i quajti hashtags “ndezës dhe të pabazë” në lidhje me fermerët që protestonin kundër reformave të reja bujqësore. Platforma në fund mori qindra llogari dhe pjesërisht kufizoi të tjerët, por tërhoqi një vijë duke refuzuar të bllokonte llogaritë e gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve.

Në të njëjtën kohë, rregullat sinjalizojnë gatishmëri më të madhe nga vendet në botë për të frenuar firmat e mëdha të teknologjisë si Google, Facebook dhe Twitter që qeveritë kanë frikë se janë bërë shumë të fuqishme me pak përgjegjësi. Facebook tha se do të “studionte me kujdes” rregullat e reja. “Ne kemi qenë gjithmonë të qartë si një kompani që mirëpresim rregulloret që vendosin udhëzime për adresimin e sfidave më të vështira të sotme në internet,” i tha një zëdhënës i kompanisë CNN Business.

LEXO EDHE:  Bujar Asqeriu bën deklaratën “bombë”/ “Kam marrë kërcënime se ngrita zërin për Teatrin”

Disa dispozita të tjera në rregullat e Indisë mund të përfundojnë të jenë pak më të diskutueshme, veçanërisht një kërkesë për të gjetur “krijuesin e parë” të mesazheve ose postimeve problematike që bëhen virale. WhatsApp, aplikacioni i mesazheve celularë në pronësi të Facebook që është jashtëzakonisht i popullarizuar në Indi, është larguar kundër këtyre kërkesave në të kaluarën, duke thënë se do të kërkonte thyerjen e enkriptimit nga fundi në fund të aplikacionit.

Prasad gjithashtu thirri ndryshimin midis mënyrës se si platformat e mediave sociale reaguan ndaj ngjarjeve në Shtetet e Bashkuara dhe Indi, duke i krahasuar trazirat e Capitol Hill më 6 janar me përplasjet e dhunshme midis policisë indiane dhe protestuesve në Fort të Kuq të Delhiut të Ri disa javë më vonë. (Qeveria indiane më parë kritikoi Twitter për ndërmarrjen e masave të menjëhershme kundër disa llogarive pas trazirave në Capitol Hill ndërsa e bëri këtë “pa dashur, me inat dhe me shumë vonesë” në Indi.)

Shkallëzimi në Indi krijon një sfidë të veçantë për Silicon Valley pasi vendi i Azisë Jugore përfaqëson një nga tregjet e tij më të mëdha . India ka më shumë përdorues të internetit se çdo vend tjetër përveç Kinës, por qeveria e saj ka treguar një tendencë në rritje për të rregulluar dhe kufizuar (ose edhe ndaluar plotësisht ) kompanitë e huaja të teknologjisë në vitet e fundit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger ka një kuti sekrete me mesazhe që nuk keni parë kurrë

Llogaria juaj në Facebook ka një kuti postare të fshehur që mund të jetë e mbushur me mesazhe të palexuara që nuk i keni parë kurrë.

Kjo për shkak se gjigandi i mediave sociale ka një kutinë e ndërlikuar për të gjetur Messenger që është e lehtë të humbasësh.

Mesazhet janë nga njerëz me të cilët nuk jeni miq në Facebook dhe regjistrohen si “kërkesa për mesazhe”.Për disa arsye, gjigandi i mediave sociale të Mark Zuckerberg nuk ju dërgon një njoftim kur të merrni një – dhe ato nuk shfaqen në kutinë tuaj të paracaktuar.

Në vend të kësaj, ato shfaqen në një dosje të veçantë “kërkesat e mesazheve”.Për ta gjetur, së pari hapni aplikacionin Messenger në smartphone tuaj. Nga këtu, zgjidhni ikonën e fotos tuaj të profilit në pjesën e sipërme të majtë të ekranit.

LEXO EDHE:  Të varur nga Facebook? Ja si mund ta zbuloni…

LEXO EDHE:  Inspektori i Drejtësisë letër Ministrisë së Drejtësisë/ Kërkon ndryshimin e ligjit për kriteret e përzgjedhjes

Shkoni poshtë te “kërkesat e mesazheve”, ​​trokitni lehtë mbi të për të parë mesazhet tuaja të palexuara. Nëse nuk e njihni personin që ka kontaktuar, Facebook do t’ju tregojë një grimë informacioni rreth tyre për t’ju bërë më të shpejtë. Ata nuk do ta dinë nëse e keni parë mesazhin derisa të përgjigjeni, prandaj nuk ka pse të shqetësoheni nëse dukeni të vrazhdë nëse vendosni të mos përgjigjeni.

Jini të kujdesshëm megjithëse, sapo t`u dërgoni atyre një mesazh, ajo do të lidhë llogaritë tuaja në mënyrë që të mund t’i dërgoni mesazh njëri-tjetrit sikur të ishit miq në Facebook./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  VIdeo/Amazon paraqet risine e rradhes, kete here ne blerjet me pakice ne supermarkete

LEXO EDHE:  VIdeo/Amazon paraqet risine e rradhes, kete here ne blerjet me pakice ne supermarkete

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Ministri i Metës bëhet me Facebook/Paralajmëron betejë!

LEXO EDHE:  Ministri i Metës bëhet me Facebook/Paralajmëron betejë!

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE