Connect with Us

Disa informacione mbi përgjigjet imunitare pas vaksinimit në përgjithësi

Shëndeti

Disa informacione mbi përgjigjet imunitare pas vaksinimit në përgjithësi

Publikuar

-

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Mosha në kohën e vaksinimit!

Sistemi imunitar i trupit të njeriut është funksional që nga lindja dhe vazhdon gjatë gjithë jetës. Dallimet në përgjigjen imune ekzistojnë me moshën, veçanërisht në fëmijët shumë të vegjël dhe të moshuarit.

Të Porsalindurit parakohe psh!

Përgjigja imune varet nga mosha pas lindjes, jo nga mosha e shtatzënisë. Për shembull, një fëmijë i lindur në 30 javë shtatzanie do të marrë vaksinat e para kur të jete 2 muajsh, edhe nëse kjo moshë korrespondon me një moshë shtatzënie prej 38 javësh.

Të Porsalindurit dhe Foshnjet nën 2 Vjec!

1.Kapaciteti i sistemit imunitar të fëmijëve nën moshën 2 vjeç është shumë i rëndësishëm:

Në dispozicion numri i lartë i limfociteve naive.

Mundësia për të gjeneruar deri në 2 milion qeliza T CD4 + çdo ditë.

Aftësia për t’iu përgjigjur 10,000 antigjeneve të ndryshëm në të njëjtën kohë.

2.Sistemi i tyre imunitar është i papjekur:

Përqindje e lartë e limfociteve të papjekur B dhe T.

Qendrat germinale ende jo të pranishme në indet limfoide.

Prania e përgjigjes imune ndaj antigjeneve të varur nga T, por prodhim më i ulët i antitrupave sesa tek fëmijët e moshuar.

Mungesa e përgjigjes imune ndaj antigjeneve të pavarur nga T, pra mungesa e përgjigjes ose reagimi i dobët ndaj vaksinave të polisaharideve.

3.Antitrupat e nënës janë të pranishëm tek të porsalindurit:

Ato transmetohen në mënyrë pasive në mitër ose përmes gjidhënies.

Ato mund të kenë një efekt frenues në përgjigjen imune të foshnjës; oraret e vaksinimit e marrin parasysh këtë.

LEXO EDHE:  “Ciu Ciu Tao Tao”/ Presidenca i përgjigjet Ballës: Të duket vetja i fortë

Ato mbrojnë pjesërisht kundër lise se dhenve, poliomielitit, fruthit, shytave, rubeolës, gastroenteritit nga rotavirusi, tetanozit, difterisë, pertusis dhe infeksionit invaziv të Haemophilus influenzae tip b.

Adoleshentët

Zakonisht, kjo moshë është kur sistemi imunitar përgjigjet më së miri.

TË MOSHUARIT

Aftësia për të arritur një përgjigje të mirë imune zvogëlohet me plakjen, pasi grupi i qelizave plazmatike të padiferencuara zvogëlohet me kalimin e kohës.

Faktorët gjenetikë

Përcaktuesit gjenetikë, të tillë si sistemi i gjakut ABO dhe antigjenet e histokompatibilitetit HLA, luajnë një rol në imunitetin adaptiv.

Disa njerëz reagojnë më mirë se të tjerët ndaj vaksinave.

Për shembull, disa njerëz nuk zhvillojnë antitrupa pasi janë vaksinuar kundër hepatitit B, por zhvillojnë një përgjigje qelizore që i mbron ata.

Imunosupresioni

Pavarësisht nëse është e fituar apo e lindur, imunosupresioni në përgjithësi zvogëlon përgjigjen imune humorale ose reagimin imun qelizor, ose të dyja.

Kequshqyerja

Kequshqyerja shoqërohet me funksionin e dëmtuar të barrierës së zorrëve dhe nivelin e ulët të proteinave të komplementit.

Indi limfatik, posaçërisht timusi, pëson atrofi dhe përgjigjet e mbindjeshmërisë së tipit të vonuar zvogëlohen.

Nivelet e antitrupave të prodhuar pas vaksinimit zvogëlohen te personat e kequshqyer rëndë.

Mbipesha

Obeziteti shoqërohet me çrregullime metabolike që shkaktojnë mosfunksionim të indeve në indet yndyrore, mëlçinë, pankreasin dhe enët e gjakut.

Këto ndryshime shoqërohen me një ndikim negativ në imunitetin kundër infeksionit dhe në efektivitetin e vaksinës.

I thame te gjitha keto per te treguar si reagon sistemi imunitar ne varesi te moshes dhe problemeve te ndryshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mjekët, reflektime mbi luftën ndaj Covid-19 në 2020

Publikuar

-

Nga

Në fillim të pandemisë, korrespondentja e Zërit të Amerikës, Nina Vishneva u takua me mjekë dhe infermierë në qytetin e Nju Jorkut për të folur në lidhje me përvojën e tyre në luftën ndaj COVID-19. Një vit më vonë, ajo foli përsëri me disa prej tyre për të mësuar më shumë mbi përvojën e tyre.

Zëri i Amerikës bisedoi për herë të parë me mjeken Amy Plasencia në pranverën e vitit 2020. Në atë kohë, ajo po punonte në një nga spitalet e Nju Jorkut që filloi të trajtonte vetëm pacientë të infektuar me Covid-19.

“Unë nuk e di numrin e saktë, por mund të them se kemi patur qindra e qindra pacientë”, thotë ajo.

Në një mbrëmje në muajin mars, Dr. Plasencia po trajtonte një pacient në njësinë e kujdesit intensiv, dhe për herë të parë ajo dëgjoi duartrokitjet në mbështetje të punonjësve mjekësorë.

Çdo mbrëmje që nga ajo kohë, njerëzit duartrokisnin personelin mjekësor që ndihmonte në shpëtimin e pacientëve në spital.

“Një vit më parë, ne nuk dinim si ta trajtonim këtë virus. Nuk e dinim se cila ishte qasja më e mirë, çfarë mund të bënim për të ndihmuar më mirë pacientët. Dhe numri i pacientëve që pamë, veçanërisht këtu në Nju Jork dhe Brooklyn, ishte astronomik!”, thotë ajo.

Më 8 mars 2020, Dr. Calvin Sun u kthye në Shtetet e Bashkuara nga Angola. Ai më pas u ndesh me orare të gjata pune.

“Nuk e mbaj më mend numrin e orëve të punës që kam punuar”, thotë ai.

LEXO EDHE:  “Ca do bëjme me atë shokun nga Librazhdi”?/ Bisedat e Alizotit nxjerrin zbuluar Ballën

LEXO EDHE:  Grafiku për aksesin në shërbimin parësor/ Tabaku i përgigjet Ramës: E vërteta është 4 herë më pak

Për gati tre muaj, Dr. Robert Gore jetoi larg familjes së tij sepse kishte frikë se mund të infektonte bashkshorten dhe fëmijët e tij me COVID-19.

“Dr. (Martin Luther) Kingu ka thënë se “në fund njeriu vlerësohet jo nga qëndrimet që ka ndërmarrë në kohë rehatie dhe komoditeti, por në kohë sfidash dhe polemikash.” Dhe kjo është kohë e sfidave dhe polemikave”, tha Dr. Gore.

Sot, një vit pas fillimit të pandemisë në vend, mjekët, ekspertët e shëndetit, dhe politikanët po vlerësojnë se çfarë është bërë si duhet dhe çfarë mund të jetë bërë shumë më mirë për të shpëtuar më shumë njerëz.

“Ka kaq shumë mësime për të nxjerrë nga kjo. Unë mendoj se do të ketë një shqyrtim të hollësishëm të gjërave që janë bërë në këtë periudhë”, tha epidemiologu Calvin Sun.

Mbi 550-mijë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi deri më tani në Shtetet e Bashkaura.

Në vitet e ardhshëm, njujorkezët do të kujtojnë ata që humbën jetën nga pamundësia për të luftuar virusin dhe mijëra të tjerë që rrezikuan jetën e tyre çdo ditë për t’i shpëtuar njerëzit e infektuar me koronavirusin./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2684 estime dhe kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 7 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 68 raste në Tiranë,  19 në Korçë, 17 raste në Shkodër, Fier, 11 raste ne Vlorë, 7 raste në Lushnje, Berat, 6 raste në Durrës, Lezhë, Gjirokastër, Vau Dejës, Shijak, 5 raste  në Kurbin, Devoll, Kuçovë, 4 raste në Kavajë, Pogradec, Peqin, Gramsh, Skrapar, 3 raste në Elbasan, Mallakastër, Malësi  e Madhe, 2 raste në Sarandë, Divajkë, Dibër, Kelcyrë, 1 rast në Krujë, Pukë, Librazhd, Kamëz, Tepelenë, Prrenjas, Rroskovec, Patos, Cërrik, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 517 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 97,723 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 221 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19:  2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 54 – 72 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Vaksina Covid-19/ Industria farmaceutike, ‘vendos në tryezë’ miliarda euro nga fuqitë e mëdha

LEXO EDHE:  Shkencëtarja shqiptare e EMA-s tregon se kur duhet t’i drejtohen mjekut personat e vaksinuar me ‘AstraZeneca’

Statistika (11 Prill 2021)

Raste të reja ditore        238
Të shëruar në 24 orë     517
Të shtruar në spitale      221
Humbje jete në 24 orë    7
Testime ditore                2684

Testime totale            589,607
Raste pozitive             128,393
Raste të shëruara        97,723
Raste Aktive                 28,353
Humbje jete                  2,317

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë   19959
Fier      2483
Durrës  1195
Gjirokastër  1202
Shkodër  1015
Korçë   738
Vlorë     646
Kukës    323
Dibër    347
Elbasan  255
Berat    88
Lezhë     102

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A ka dështuar fushata e vaksinimit apo mashtron Ministria dhe Komiteti?!

Publikuar

-

Nga

A ka dështuar fushata e vaksinimit apo mashtron Ministria dhe Komiteti?!

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, ku ngre pikpyetje për raportimet kontradiktore të kryeministrit Edi Rama dhe komitetit për shifrat e vaksinimit.

Dasho shkruan se Ministria dhe Komiteti duhet të sqarojnë opinionin publik nëse janë duke mashtruar sërish apo fushata e vaksinimit ka dështuar.

“Në datën 9 prill, kryeministri Rama deklaroi se ishin kryer 250,676 vaksinime. Ndërkohë sot, dy ditë më pas, komiteti deklaron 256,848 vaksinime.

Ndërsa pretendohet se realizohen 10 apo 20 mijë vaksinime në ditë, tanimë rezulton se vaksinohen rreth 3 mijë persona në ditë.

Ministria dhe komiteti bëjnë mirë të sqarojnë publikun:

A janë duke mashtruar sërish siç kanë bërë gjatë gjithë pandemisë, apo fushata e vaksinimit ka dështuar?!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE