Connect with Us

“I varfëri nuk emigron dot”/ Artan Fuga: Po na i fshehin arsyet e shpopullimit

Sociale

“I varfëri nuk emigron dot”/ Artan Fuga: Po na i fshehin arsyet e shpopullimit

Publikuar

-

Nga Artan Fuga/ Me çdo kusht duan të mos votojmë!

Akademiku Artan Fuga është ndalur tek emigrimi masiv i shqiptarëve.

Sipas Fugës, braktisja dhe shpopullimi i vendit ka arsye shumë të thella që nuk i thonë. Ai thekson se përvec përgjegjësisë të madhe të qeverisjes që në fakt mendon : o burra ikni, në dreq vafshi!, ka edhe përgjegjësira të tjera që na i fshehin.

“I varfëri nuk emigron dot! Kur do të fillojmë të flasim seriozisht për problemet, jo hidhu këtu e hidhu atje.
Përshembull na thuhet pa asnjë studim se shqiptarët e braktisin sot vendin sepse shkak është varfëria. Pastaj na thuhet se ikin studentët për të mësuar në shkolla jashtë vendit.

Këto dy shprehje përbëjnë një paradoks. Të ikësh për studime jashtë vendit kërkon parà të madhe nga familjet.
Pra nuk kërkojnë të ikin vetëm të varfërit, por edhe ata që vijnë nga familje që kanë një farë mundësish; madje ikin dhe kalamaj të pasurish dhe politikanësh të lartë. Prandaj mos gënjehemi me analiza hajde futja kot. Braktisja dhe çpopullimi i vendit ka arësye shumë të thella që nuk ka i thonë, sepse veç përgjegjësisë sa një mal të qeverisjes që në fakt mendon : o burra ikni, në dreq vafshi!, ka edhe përgjegjësira të tjera që na i fshehin, i fshehin.

Unë habitem si pajtohet si skllav biznesi që nuk po kupton se po i ikin klientët, por lereni mos na gënjeni me patriotizëm. Apo ne vend të klientëve ka taksapaguesit që shteti u merr me forcë paratë si taksa dhe ua jep bizneseve të mëdha? Unë jam fare i bindur për këtë sikurse ua kam paraqitur te libri im SHOQERIA PERIFERIKE, botuar nga shtëpia botuese Papirus. Nuk ju shtyj ta lexoni, por mos kërkoni të bëjmë të gjitha analizat këtu, se ka që thonë : Uuuu sa gjatë! Gjatë?

Mirë, vazhdo, paguaj taksa, që i fusin në xhep bizneset e mëdha dhe në vend të jesh klient i tyre, je taksapagues i shtetit që ta nxjerr polici lekun nga xhepi!…ua jep bizneseve sipas metodës të fashove”, shkruan Fuga./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e nesërme

Masat ajrore të ngrohta por me lagështirë me origjinë jugore do të diktojnë kushtet e motit në territorin shqiptar. Për pasojë pjesa e parë e ditës do të paraqitet me mot të kthjellët sipas meteoalb. Por pjesa e dytë e ditës sjellë një sistem me vranësira, të cilat gjatë orëve të natës do të gjenerojnë reshje fillimisht në zonat bregdetare dhje gradualisht përfshijnë gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 20°C.
Era do fryjë meatare në tokë por forcohet në det gjatë pasdites me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata nga Covid/ Tomini zbulon kur do të hapet spitali i Fierit

Publikuar

-

Nga

Zëvëndës ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tominika folur për situatën nga Covid në vendin tonë. Sipas saj, ka rënie të shifrave të infektimeve dhe shtrimeve në spital ditët e fundit kanë ndikuar një sërë faktorësh. E ftuar në  emisionin ‘Pushteti’, në ‘FaxNews’, Tomini u shpreh se tashmë është vaksinuar një pjesë e mirë e popullsisë të cilët kanë qënë në hallkat kryesore të kontakteve me njerëz.

Plani për vaksinim përshkallëzohet me kohën. Punonjësit e fasonerisë janë kategoria e radhës që do të vaksinohen. Janë disa faktorë që kanë ndikuar në uljen e shifrave të Covid në Shqipëri. Karantina e 50 ditëve të para në nivel kombëtar dhe më pas masat e moderuara, pra nuk ka pasur masa rrënjësore që i shohim në vendet fqinje, por duhet të theksojmë se masat e moderuara deri tani kanë dhënë këtë efekt. Në përgjithësi masat e marra janë respektuar. Ndërkohë është evidentuar në minibashkitë e vogla është vënë re një rritje e shifrave.

Duhet të theksohet se pavarësisht thirrjeve, asnjëri nuk është vënë në zbatim. Parashikohet të kemi një trend në rritje pas javës së parë të muajit Maj. Deri tani kemi 700 mijë doza të ardhura deri tani. Ardhja e vaksinave që u lajmërua sot nga BE nuk është pjesë e COVAX dhe ky është një lajm tepër pozitiv dhe mbështetës”, tha Tomini.

LEXO EDHE:  Qeveria merr 100 mln euro nga ankandi i obligacionit dy vjeçar/ Interes i lartë nga bankat

LEXO EDHE:  Zuri vendin e Besa Shahinit/ Kush është Evis Kushi, deputetja që do të drejtojë ministrinë e Arsimit

Përsa i përket rikthimin në shkolla të nxënësve, zëvëndës ministjra tha se megjithëse mësuesit janë vaksinuar, problem mbetet fakti se nxënësit mund të bëhen transmetues të Covidit te të afërmit e tyre të moshuar, ndaj dhe mësimi online është duke vazhduar.

Tomini foli gjithashtu dhe për hapjen e spitalit të Fierit, për të cilin tha se inaugurimi i tij pritet të bëhet 48 orët e ardhshme, ndërsa shtoi se do të jetë një mbështetje për jugun e vendit.

Besoj që në 48 orët e ardhshme do të hapet spitali rajonal i Fierit dhe e them me bindje që jugu i Shqipërisë do të ketë një pikë mbështetëse mjekësore njësoj si qendra spitalore Nënë Tereza në Tiranë. Prania e një vaksinimi masiv dhe përfshirjes së shumë kategorive do të sjellë një frymëmarrje të lehtësuar me ardhjen e verës”, u shpreh Tomini./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e nesërme

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për ditën e nesërme

Ditët e fundit një mot i paqëndrueshëm pranveror ka përfshirë vendin.

Po kështu edhe ditën e mërkurë parashikohet të qarkullojnë masa ajrore relativisht të paqëndrueshme.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare. Këto vranësira në mesditë do të pasohen nga reshje të dobëta e të përkohshme shiu, kryesisht në lindje.

LEXO EDHE:  Meta takohet me banorët e Vlorës/ Qeveria të bëjë transparencë për projektet

LEXO EDHE:  Situata post-tërmetit/ Noka: Kemi parë një qeveri inegzistente, opozita ka bërë detyrën

Era, do të fryjë nga kuadrati i jugut e lehtë e lokalisht mesatare në bregdet, shoqëruar me dallgëzim në det të forcës 2-3 ballë.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore 1°C deri në 13°C

zonat e ulëta 3°C deri në 18°C

zonat bregdetare 5°C deri në 18°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE