Connect with Us

Twitter bën ndryshimin/ Lejon njerëzit të shohin “postime ekskluzive” me funksionin e ri

Teknologji

Twitter bën ndryshimin/ Lejon njerëzit të shohin “postime ekskluzive” me funksionin e ri

Publikuar

-

Twitter bën ndryshimin/ Lejon njerëzit të shohin "postime ekskluzive" me funksionin e ri

Twitter ka nisur pajtime me pagesë që ju lejojnë të tarifoni ndjekës për të parë postimet tuaja “ekskluzive”.

Karakteristika e re do të thotë që ju mund të fitoni para thjesht duke postuar në Twitter.Ekzistojnë gjithashtu veçori të reja të buletinit dhe një sistem i drejtpërdrejtë bisede audio.

Por shtesa kryesore paguhet për pajtime që lejojnë postime “premium” në Twitter.Abonimet janë shumë të njohura në internet për faqet e mediave sociale.Nga Twitch, në qendër të lojrave, Patreon për qëllime më të përgjithshme dhe madje edhe OnlyFans të orientuar drejt të rriturve, nuk ka mungesë në faqet e internetit të abonimit.

Kjo i jep Twitter një shans për të fituar më shumë para, por edhe përdoruesit do të bëjnë para. Përdoruesit e Twitter do të jenë në gjendje të ofrojnë funksione “Super Follow”. Kjo do të thotë që përdoruesit e tjerë do të paguajnë për të parë material shtesë ekskluziv që ndjekësit e rregullt nuk mund ta shohin.

Ai përfshin gazetat, videot, marrëveshjet dhe më shumë.”Eksplorimi i mundësive të financimit të audiencës si Super Follows do t’i lejojë krijuesit të mbështeten drejtpërdrejt nga audienca e tyre”, tha Twitter.”Dhe do t’i stimulojë ata të vazhdojnë të krijojnë përmbajtje që i pëlqen audiencës së tyre.”Super Follows nuk është lansuar akoma.Por Twitter tha se do të ndajë më shumë rreth funksionit në muajt e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Facebook bën ndryshime të papritura

Ekziston edhe një veçori e veçantë e quajtur Revue që lejon përdoruesit të botojnë gazetat e tyre – të cilat mund të jenë falas ose premium.Dhe së fundmi, Twitter ka krijuar konkurrencën e vet Clubhouse.Quhet Hapësira Twitter dhe lejon përdoruesit të krijojnë dhe të bashkohen në biseda audio.Clubhouse është një aplikacion i ri i drejtpërdrejtë i drejtpërdrejtë audio që favorizohet nga njerëzit e famshëm duke përfshirë Elon Musk.

Aplikacioni ka operuar në një model vetëm për ftesa deri më tani, kështu që gjigandët e mediave sociale po garojnë për të krijuar konkurrentët e tyre për të rritur kërkesën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Protesta e Studentëve/ Basha: Ndryshim i madh pritet të ndodhë

LEXO EDHE:  Projektligji i BE-së/ Google, Facebook dhe Twitter të fshijnë materialet me përmbajtje terroriste

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  FOTO/Pagani sjell në treg super-makinën e saj të re

LEXO EDHE:  Protesta e Studentëve/ Basha: Ndryshim i madh pritet të ndodhë

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  “Shqipëria do të ndryshojë”/ Hajdari thirrje maturantëve: Të rrimë e të bëhemi bashkë!

LEXO EDHE:  “Shqipëria do të ndryshojë”/ Hajdari thirrje maturantëve: Të rrimë e të bëhemi bashkë!

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE