Connect with Us

Shkencëtarët: Seksi ndikon në një gjumë të mirë

Life Style

Shkencëtarët: Seksi ndikon në një gjumë të mirë

Publikuar

-

Shkencëtarët: Seksi ndikon në një gjumë të mirë

Në kohën më të mirë, gjysma e të gjithë kanadezëve raportojnë se kanë probleme të bien në gjumë dhe të qëndrojnë në gjumë. Stresi për të jetuar përmes një pandemie vetëm po i përkeqëson gjërat. Megjithatë, këshillat për pagjumësinë rrallë përmendin një ndihmë të mundshme jo-farmakologjike të gjumit që është falas dhe lehtësisht e arritshme për shumicën e njerëzve: seksin, qoftë me një partner apo vetëm.

Pas orgazmës, nivelet e oksitocinës dhe prolaktinës rriten ndërsa nivelet e kortizolit bien. Logjika e shëndoshë sugjeron që rritja e nivelit të hormoneve të mirë në trup dhe ulja e niveleve të hormoneve të stresit ka të ngjarë të na ndihmojë të flemë më mirë. Megjithatë, të dhënat mbi seksin dhe gjumin janë të pakta, pjesërisht për shkak të tabuve dhe ngurtësisë.

Dr. Judith Davidson, një psikolog klinik i Universitetit të Mbretëreshës dhe studiues i gjumit, u befasua nga mungesa e kërkimit me cilësi të mirë për seksin dhe gjumin kur shkroi botimin e dytë të librit të saj të vetë-ndihmës së pagjumësisë, Rënia në gjumë .”Unë me të vërtetë nuk e di pse mungojnë provat”, thotë ajo. “Ndoshta studiuesit në fushën e gjumit dhe ata në fushën e seksit nuk kanë shikuar shumë përtej kufijve të tyre përkatës akademikë. Kjo më ka çuditur”.

Deri më tani, vetëm një studim i vogël me 10 persona ka ekzaminuar gjumin pas aktivitetit seksual duke përdorur polisomnografinë – testi standard i artë për diagnostikimin e çrregullimeve të gjumit, i cili mat valët e trurit, rrahjet e zemrës dhe tregues të tjerë. Botuar në 1985, studimi arriti në përfundimin se masturbimi nuk kishte ndonjë ndikim të rëndësishëm në gjumë.

Por studimi kishte kufizime të mëdha përtej madhësisë së tij të vogël. Studiuesit mund të kenë ndërprerë përgjumjen e pjesëmarrësve pas masturbimit duke hequr një sondë të temperaturës anale. Për më tepër, studimi krahasoi gjumin pas masturbimit dhe gjumin pas leximit  një ndjekës i njohur i gjumit i cili mund të ketë ndryshime të paqarta midis ndërhyrjes dhe kontrollit.

Hulumtimet më të fundit sugjerojnë se seksi mund të zvogëlojë stresin dhe të ndihmojë njerëzit me pagjumësi të bien në gjumë dhe të qëndrojnë në gjumë. Megjithëse baza e provave është e vogël dhe disa studime kanë mungesë të masave objektive, një rishikim i vitit 2016 nga studiuesit e Universitetit të Otavës arriti në përfundimin se seksi është një “alternativë e mundshme ose shtesë e strategjive të tjera të ndërhyrjes për pagjumësi”.

Është një përfundim që shumë njerëz duket se e arrijnë vetë. Një studim i vitit 2019 mbi 778 njerëz të udhëhequr nga Dr. Michele Lastella i Universitetit Qendror Queensland në Australi zbuloi se si burrat ashtu edhe gratë e perceptojnë se ata flenë më shpejt në gjumë dhe flenë më mirë pas orgazmës me një partner ose vetëm.

Sipas Lastella, lidhja vlen të eksplorohet duke pasur parasysh se shumë njerëz kanë probleme të përmbahen këshillave të zakonshme të higjienës së gjumit. Vendosja e një orari të gjumit, ushtrimet fizike rregullisht dhe shmangia e ekraneve kërkon të gjithë disiplinë dhe angazhim afatgjatë për t’u paguar. Ai thotë se ndërrimi i “kohës së ekranit për kohën e lojës” mund të jetë një shitje më e lehtë me rezultate më të menjëhershme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Debate të forta me Andin/ Jasmina shpërthen në lot

Publikuar

-

Nga

Në emisionin e Përputhen sot u transmetua takimi i parë i Jasminës dhe Andit, pas momentit që ata të dy u deklaruan për njëri-tjetrin.

Ata të dy dukeshin shumë të ftohtë me njëri-tjetrin dhe madje as në studio nuk munguan debatet e forta të çiftit. Pas takimit ata debatuan për faktin se Andi flet në prapaskenë me vajzat e tjera, Sarën dhe Olën, që Jasmina pretendon se nuk i ka mirë marrëdhëniet. Ajo u shpreh se Andi ngacmohet me vajzat e tjera dhe se e bën këtë gjë për ta provokuar Jasminën.

Ndërkohë pas debatit, Jasmina shpërtheu në të qara dhe u shpreh se ndihet shumë e lodhur.

“Jam lodhur sinqerisht nga gjithë këto. Nuk më është dashur të luftojë për një mashkull dhe ai e bën sikur unë duhet të luftoj çdo ditë për të. Ai çdo ditë ndryshon. Një ditë më thotë të dua si motër si shoqe, një ditë thotë më bëre për vete se më pëlqen se folëm bukur. Të rri ta pres ulur këtu unë derisa t’i vijë mendja atij”, u shpreh Jasmina./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Debati i Sindit me Julin/ Shpërthen Elvisi

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme gjatë emisionit Përputhen Sindi akuzoi Julin se e kishte sharrë gjatë një video live në rrjetet sociale. Gjatë videos live, Alessandro thotë se njerëzit ju kërkojnë djemve që t’ju bashkohet Sindi dhe në këtë moment Juli shprehet: “Ik i q**** robt”.

Juli e pranou se kishte sharë, por  tha se nuk e kishte me Sindin dhe as me familjen e saj, por me celularin e tij. Pas këtij debate Sindi u largua nga studioja.

Pas këtij debate ka reaguar edhe ish-kunkurenti Përputhen i cili shprehet se askush nuk e meriton këtë pëbuzje publike.

“E neveritshme deri në ekstrem, të shikosh se si një produksion me kaq audiencë dhe përgjegjësi, justifikohen ofendimet e rënda dhe përkrahin antivlerat. Ore ju që jeni aty brenda, si pranoni të jeni të pranishëm e mos të thoni një gjysmë fjale? Qoftë Sindi, qoftë kushdo tjetër, se meriton këtë përbuzje publike, në një spektakël që pretendohet se përfaqëson rininë shqiptare”, shkruan Elvisi në postim./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sindi e akuzoi se i ka ofenduar familjen/ Juli: Skenari doli sheshit

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme gjatë emisionit Përputhen Sindi akuzoi Julin se e kishte sharrë gjatë një video live në rrjetet sociale. Gjatë videos live, Alessandro thotë se njerëzit ju kërkojnë djemve që t’ju bashkohet Sindi dhe në këtë moment Juli shprehet: “Ik i q**** robt”.

Më tej, Sindi u shpreh se kjo video kishte ofenduar të gjithë familjen e saj saqë nëna e saj u detyrua të merrte një qetësues të fortë pas videos dhe se i ati ishte nevrikosur.

Juli e pranou se kishte sharë, por  tha se nuk e kishte me Sindin dhe as me familjen e saj, por me celularin e tij. Pas këtij debate Sindi u largua nga studioja.

Juli ka reaguar sërish në rrjetet sociale ku ka sqaruar se të sharat nuk i kishte për Sindin.

“Do ju jap një sqarim të vogël për skenarin e parapërgatitur të Sindit që ndodhi sot. Ju lutem shikoni njëherë videon e pacensuruar, pa “pip” që dha emisioni dhe çfarë thashë fiks dhe pastaj do të ju them së çfarë ndodhi në emision”, ka thënë Juli dhe më pas ka shfaqur videon.

Ai ka thënë se Sindi e kishte parapërgatitur këtë gjë me skenar që ta nxirrte keq Julin pasi nuk i kishte dalë akoma inati me atë që ai ka thënë para dy muajsh për të në lidhje me vajin e Borshit.

“Siç e patë dhe vetë unë nuk kam dalë as të shaj njeri dhe as t’i bie njeriu në qafë. Dola atje thashë për telefonin, vërtetë me Sindin nuk dua të dal “live” në Instagram, më mirë e hedh telefonin nga dritarja sesa dal me të “live”, por nuk e shava nga familja siç thotë ajo. Filloi me skenarin e saj që e ka përgatitur tre ditë rresht, ka dalë para pasqyrës atje dhe ka bërë provat e saj duke e thënë atë që lexonte.

Sindi kishte ardhur me një qëllim të qartë që të viktimizohet. Nuk e shava as nga familja, po të doja ta shaja e shaja tek për tek dhe ja ku isha prapë në emision atje dhe do i thoja: Shiko unë kam këtë gjë me ty. E thashë për telefonin tim dhe për veten time që nuk doja të dilja live me të në Instagram. Nuk e di si qau, mbase qarkullon me qepë më vete në emision, por e gjitha ishte skenar i saj. Të gjithë menduan se e shava gocën vetëm se ajo qau.

 Nëse dua ta shaj ia them në sy, nëse s’ia them në sy, turp të më vijë dhe mua pastaj. S’kam asgjë me Sindin, përkundrazi isha nisur që të bëja një afrimitet të paktën shoqëror me Sindin dhe jo të përputhem dhe budallalliqe. Ajo ka dy muaj qëkur ia thashë atë muhabetin e vajit që do të më dalë kundra dhe të më kapë ata pjesët e vogla që të më nxjerrë mua keq”, sqaroi Juli./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE