Connect with Us

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19

Bota

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19

Publikuar

-

Shkurti është zakonisht muaji që shënon kulmin e sezonit të gripit, periudhë kur qendrat shëndetësore dhe spitalet mbushen plot me pacientë. Por jo këtë vit.

Praktikisht në Shtetet e Bashkuara gripi është zhdukur. Të dhënat që vijnë janë në nivele shumë më të ulëta se gjithçka që është shënuar ndër dekada.

Ekspertët thonë se masat e vendosura për të shmangur koronavirusin siç janë vendosja e maskave, distancimi fizik dhe mësimdhënia në distancë janë disa faktorë të rëndësishëm në parandalimin e një “twindemic” një epidemie e pandemie të dy sëmundjeve të ndryshme (gripit dhe COVID-19) që ndodhin në të njëjtën kohë.

Ekspertët thonë se mund të ketë ndihmuar edhe nxitja që u bë për një vaksinim kundër gripit në masë sikurse ulja e numrit të personave që udhëtojnë.

Koronavirusi në thelb e ka “mundur” gripin e viruse të tjera që janë më të zakonshme në vjeshtë dhe dimër. Shkencëtarët nuk e kuptojnë plotësisht mekanizmin që qëndron pas kësaj. Por sipas doktor Arnold Monto, ekspert në Universitetin e Miçiganit kjo është e njëjta gjë që ndodh me atë çka vihen re kur variante të caktuara të gripit mbizotërojnë mbi të tjerët.

Lynnette Brammer e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thotë se në shkallë kombëtare “ky është sezoni me numrin më të ulët të rasteve me grip që kemi regjistruar”, sipas një sistemi mbikëqyrjeje që është rreth 25 vjeçar.

Në Qendrën Mjekësore Maine në Portland, spitali më i madh i këtij shteti, doktor Nate Mick, kreu i departamentit të urgjencës thotë se “këtë dimër ka patur zero raste të dokumentuara të gripit”.

LEXO EDHE:  Drejtori i Policisë së Tiranës bën bilancin/ 3 efektivë humbën betejën me Covid, 70 të karantinuar! Si i kemi zëvendësuar

Po kështu në kryeqytetin e Oregonit, në Spitalin Salem, nuk kanë regjistruar asnjë rast me grip.

“Kjo është një gjë shumë e mirë”, thotë doktoreshë Michelle Rasmussen.

Shifrat janë të habitshme duke marrë parasysh se gripi ka qenë prej kohësh kërcënimi më i madh në vend nga një sëmundje infektive. Në vitet e fundit regjistroheshin 600 mijë deri 800 mijë shtrime vjetore në spital si pasojë e gripit dhe 50 deri 60 mijë vdekje.

Në të gjithë globin, prekja nga gripi ka qenë në nivele shumë të ulëta sikurse në Kinë, Evropë dhe gjetkë në Hemisferën Veriore. Kjo pason njoftimet për raste të pakta në Afrikën e Jugut, Australi dhe vende të tjera gjatë muajve të dimrit.

Por situata natyrisht ka qenë ndryshe për sa i takon koronavirusin, i cili u ka marrë jetën më shumë se 500 mijë njerëzve në Shtetet e Bashkuara që prej fillimit të pandemisë. Infeksionet e reja si dhe numri i vdekjeve arriti nivele të reja rekord në dhjetor dhe janar, para se të pësonin rënie./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  Zbulohen raste të reja me Covid/ Pekini mbyll tregun më të madh ushqimor

LEXO EDHE:  Shtyrje e zgjedhjeve?/ As Trump nuk qëndron mbi kushtetutën!

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE