Connect with Us

Fiks Fare/ Vjedhja e të vdekurit, infermierja akuzon drejtorin e morgut

Denoncim

Fiks Fare/ Vjedhja e të vdekurit, infermierja akuzon drejtorin e morgut

Publikuar

-

Fiks Fare/ Vjedhja e të vdekurit, infermierja akuzon drejtorin e morgut

Më 19 janar 2021, “Fiks Fare” denoncoi skandalin e vjedhjes së të vdekurit brenda ambienteve të morgut të Tiranës.

Me zë dhe figurë, emisioni investigativ faktoi se një aparat oksigjeni, që kushton plot 5 mijë euro, u zhduk në morg. Familjarët e të ndjerit që ndërroi jetë nga Covid 19 fajësuan punonjësit e Morgut, pasi një procesverbal i dalë prej tyre faktonte se pajisja kishte shkuar, por në të njëjtën fletë nuk shënohej se i është dorëzuar familjarëve. Fiksi bisedoi me punonjës të Spitalit “Shefqet Ndroqi”, të Morgut të Tiranës por edhe të shërbimit funeral.

Shefi i Morgut, Azem Lamaj i konfirmoi gazetarëve të “Fiks Fare” se aparati kishte shkuar në morg, por nuk e dinte se ku kishte shkuar?! Ai ishte personi që kishte bërë shënimet e daljes, ndërsa shënimet e pranimit ishin të infermiere Katrina Pepkolaj.

Gazetarët e emisionit vijuan investigimin, duke tentuar të bisedojnë me punonjësit e morgut. Pas disa javësh, Fiksi intervistoi infermieren Katrina Pepkolaj. Ajo tha se ka qenë personi përgjegjës për pritjen e trupit dhe pajisjes, pikërisht ato që ka shënuar në procesverbal. “Jam shumë e sinqertë, aparati ka ardhur.

E kam marrë me trupin dhe aparatin e kam futur te këmbët e kufomës. Trupin dhe pajisjet e shoqëronte një infermiere, kemi informuar unë dhe ajo” pohon ajo. Më tej shton se puna është me turne. “Unë punoj nga ora 2 deri në 8 të mëngjesit. Unë jam larguar rreth orës 07.30 të datës 1 shtator 2020.

Të shtunën dhe të dielën e kemi 24 orë. Në ditët e javës na zëvendëson përgjegjësi. Unë atë aparat e kam lënë në morg. Pas meje ka ardhur personi ne fjalë (Azem Lamaj). Ai që ka shënuar emrin në procesverbal” thotë infermierja, duke përsëritur se “e kam shënuar në procesverbal që e kam marrë”.

LEXO EDHE:  Shkojnë të heqin dhëmballët/ Dentisti “u shkul” nofullën

Ajo fajëson drejtpërdrejt përgjegjësin për mosveprim. “Po mirë, a lexohet ai procesverbal që kam bërë unë?! A nuk duhet me u lexu procesverbali!” vijon ajo, ndërsa tregon se përgjegjësi duhet ta kishte marrë direkt në telefon se përse nuk ndodhet në morg ky aparat. “Unë kisha shkuar për 5 minuta dhe kisha shkuar te shefi dhe ishte gjetur aparati. Unë s’jam konfirmuar fare, vetëm kur e kam parë veten në televizor” vijon Katrina.

Gazetarët e pyesin se çfarë mund të ketë ndodhur me këtë aparat oksigjeni, ndërsa ajo pohon se “nuk e di, duheshin hapur kamerat”. “Unë jam ai që e ka marrë dhe jo ai që e ka dorëzuar. Unë e di se e kam pranuar. Aparatin e kam lënë në morg. Unë s’jam hetuese dhe roja e morgut. Mbaj përgjegjësi aq sa kam qenë në punë” thotë ajo. Në fund, pyetjes se a futen persona të tjerë brenda ambienteve të Morgut, na thotë se “aty vijnë dhe dalin, hyjnë dhe dalin”. Por, të gjitha ambientet kanë kamera, që nga polici te porta e deri në dhomën ku qëndrojnë kufomat.

Pas këtij pretendimit, gazetarët e “Fiks Fare” shkuan sërish në morg, dmuke kërkuar një shpjegim nga Azem Lamaj. Punonjësit e lajmëruan, madje edhe arsyen, por z.Lamaj nuk pranoi t’i takonte apo të jepte intervistë. Ai u tha punonjësve se “pretendimet e tij i ka thënë”. Në fakt, në bisedën që shefi ka bërë me gazetarët e “Fiks Fare”, Lamaj pretendon se ka dorëzuar ato që ka parë. “Aparat as kam parë dhe as kam dorëzuar” ka thënë ai. Po ku shkoi ky aparat?! Infermierja thotë se e ka çuar në dhomë. Shefi nuk e ka parë! Kush e ka vjedhur?/ tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Kam hedhur firmë këtu”/ Çfarë deklaron doktori që nxori me epikrizë 26-vjeçaren

Publikuar

-

Nga

“Kam hedhur firmë këtu"/ Çfarë deklaron doktori që nxori me epikrizë 26-vjeçaren

Një nënë e re 26-vjeçare nga Tropoja, e martuar në Elbasan ka denoncuar rastin e saj në emisionin “Stop” për një problem që ka me familjen e ish-burrit. Ajo tregon se është dhunuar nga bashkëshorti dhe prindërit e tij, dhe për këtë arsye ka vendosur që të divorcohet. Por edhe pse kishte menduar se me divorc mund të mbyllte problemet, ato janë shtuar. Ajo tashmë ka një urdhër-mbrojtjeje nga gjykata, por i kanë nxjerr probleme me kujdestarinë e fëmijës.

E reja tregon se gjatë procesit gjyqësor për divorcin në gjykatë janë paraqitur disa dokumente: një epikrizë nga materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, ku shkruhej, se gruaja vuante nga një çrregullim depresiv, si dhe një recetë nga një mjeke psikiatre, që i kishte dhënë mjekim.

Unë jam gati që të bëjë të gjitha kontrollet mjekësore për të vërtetuar se nuk kam asnjë problem“, thotë 26-vjeçarja. Nga ana tjetër pas divorcit 26-vjeçares i është bërë një kallëzim nga ish-vjehrra për shitje të fëmijës, akuzë, që u provua si e pavërtetë.

Pas këtij kërkesës së ndihmës tek emisioni “Stop”, 26-vjeçarja ka zhvilluar një takim  me mjekun gjinekolog Albert Cakoni, i cili kishte firmosur se nëna e re kishte epikrizë. Doktori pranon që ka firmosur në dokument, por thotë se nuk e dinte se për çfarë kishte firmosur.

Firma dhe vula është e imja. Këtë epikrizën përcjellëse, e nxjerr statistika, nuk e kam nxjerrë unë. Unë kam mbaru operacionin e gjërat e tjera, mua mund të më sjellin sa të duash epikriza. “Doktor firmose, vulose”! “A e kam operuar unë?” “Po”. Kam hedh firmë këtu bum, bum!

Që ta dish, s’ke hak e hile prej doktor Bertit në këtë muhabet, më vraftë Zoti, në qoftë se unë di gjë në këtë punë! Epikrizën nuk e kam dhënë unë, sepse e nxjerrin nga kartela, se kush e ka nxjerrë nga Statistika duhet ta kenë ata, se unë s’kam shkuar me e nxjerrë kastile në botë.

Unë nuk të mbaj mend ty, mua s’më ka ndodh ndonjë rast. Ne na çohen gratë dhe shkojnë e hyjnë në sallë të operacionit vetë. Ti muhabetit shkoi deri në fund, nuk kam fare për ça pisllëku kanë dashur të bëjnë ata“, ka qenë kjo deklarata e mjekut gjatë takimit me të renë.

LEXO EDHE:  Ndihmë, më morën celularin dhe orën/ E pësojnë keq dy “skifterët”

LEXO EDHE:  Vështirësitë e grave në profesion, infermierja përcjell mesazhe motivuese për '8 Marsin'

Duke qenë se mjeku pranon që nuk ka përpiluar asnjë dokument, “Stop” ka ndjekur të renë e cila ka kërkuar shpjegime nga zyra e statistikës në spital. Por dhe punonjësit në këtë zyrë thonë se nuk kanë përpiluar asnjë dokument që ta nxirrnin atë me epikrizë.

Denoncuesja: Unë jam e interesuar të di, kush e ka marrë këtë epikrizë, pasi vetëm unë kam të drejtë ta marr?

Punonjësja: Edhe të duash ti, nuk ia japim njeriu tjetër.

Denoncuesja: Epo dua ta di kush e ka marr me emër-mbiemër..!

Punonjësja: S’e di unë, ne nuk japim, veç personit fizik me kartë identiteti.

Denoncuesja: Atë doja të dija unë, kush e ka marrë?

Punonjësja: Jo, jo me kartën tënde, pa qenë ti, nuk e japim.

Denoncuesja: Unë nuk e kam marrë pra!

Punonjësja: Atë tani nuk e di, ke unë ke ardhur ti? Ke kërkuar gjë?

Denoncuesja: Jo pra!

Punonjësja: Kujt duhet t’i kërkoj llogari, se kush e ka marrë?

Punonjësja: Mjekut!

Denoncuesja: Mjeku më tha, që nuk e di, duhet të pyesësh te Statistika!

Punonjësja: Te Statistika, s’ka pse të adreson këtu ai! Në statistikë, po nuk erdhe ti, unë nuk dal këtu!

Por as tek zyra e statistikave nuk i kanë dhënë zgjidhje të resë, e cila tashmë vijon gjyqin dhe rrezikohet që t’i merret fëmija me dokumente të falsifikuara të cilat e nxjerrin me epikrizë dhe probleme mendore./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Donin ta nxirrnin me probleme mendore/ Psikiatrja zbulon skemën e manipulimit të vjehrrës së 26-vjeçares

Publikuar

-

Nga

Donin ta nxirrnin me probleme mendore/ Psikiatrja zbulon skemën e manipulimit të vjehrrës së 26-vjeçares

Historia e 26-vjeçares nga Tropoja, e cila ka denoncuar në emisionin “Stop” se është dhunuar nga bashkëshorti dje vjehrra dhe këta të fundit kanë tentuar ta nxjerrin me probleme mendore me dokumente të falsifikuara, është edhe më e trishtë.

Emisioni “Stop” zbuloi se epikriza që ishte firmosur për të ishte e pavërtetë dhe kjo gjë u pranua si nga mjeku që e kishte firmosur dhe nga punonjësja e zyrës së statistikave nga maternitet. Por problemet për të rënë vijojnë edhe më tej.

Për të rezulton një dokument nga një klinikë e mjekes psikiatre Fatime Elezi, se është me probleme mendore dhe që ka lëshuar një recetë për ta mjekuar. Denoncuesja 26-vjeçar e pajisur me një kamerë të fshehtë nga emisioni “Stop” ka shkuar në klinikën e mjekes Elezi dhe kjo e fundit pranon që ka lëshuar një recetë për të, por deklaron se nuk e ka paciente dhe nuk e ka tanuar më parë.

Mësohet se gjithçka është bërë nga ish-vjehrra e 26-vjeçares, Alma Ibrahimi, e cila është shtirur si nëna e denoncueses.

Mjekja: Unë kam thënë në Prokurori, që nuk e kam parë asnjëherë… Më ka ardhur mami i vet, e prezantuar me emrin Refije, Alma, 2 emra, Refije në pasaportë, Alma më thonë.

Denoncuesja: A ishte flokë të zeza..?

Mjekja: Flokë të zeza, kaçurrela, e shkurtër, e dobët, kështu ishte. Dëshmia ishte kjo: “Më ka ardhur një zonjë, është prezantuar si mami, me emrin Alma. Filloi të qajë, paraqiti ankesat e veta, kam vajzën e sëmurë dhe tha: të lutem më jepni një recetë, që ta kem për në Gjermani!

Ajo duhet të procedohet dhe kaq, sepse është manipulatore! Ti kaq thuaj, ore njeri receta është e 13: 05, unë kam ik nga shtëpia në 2019 dhe s’ka asnjë lidhje.

Por problemi i 26-vjeçares nuk mbaron këtu. Për çështjen e divorcit është caktuar një psikologe, e quajtur Najada, që haptazi mban anën e ish-burrit të denoncueses.

LEXO EDHE:  Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Banka e gjakut jep alarmin: Nuk kemi gjak per talasemiket

Psikologe Najada: Domethënë, ti s’ke komunikim me Hoseliton?

Denoncuesja: Jo, jo.

Psikologe Najada: Domethënë ti për punën e fëmijës, që të vijë ta takojë, Hoselito, nuk ke problem për këtë pjesë?

Denoncuesja: Unë dua çdo gjë me vendim gjykate, në mënyrë ligjore se nuk u kam besë.

Psikologe Najada: Eh tani, dëgjo! Nuk përbën rrezikshmëri, në qoftë se ai është, të mendosh..,nuk mund ta kontrollojmë në çdo moment, ka konsumuar ashtu ai, apo s’ka. Kush është ai baba, që të jetë në një gjendje siç je dhe ti, nënë, që të shkojë të takojë fëmijën, në gjendje, që mendon ti?

Denoncuesja: Po ku i ka faktet që ka ardhur që të kërkojë vajzën?

Psikologia: A të ka marrë Hoselito në telefon? A të ardhur Hoselito vetë prezent? A ka ardhur të takojë fëmijën?

Denoncuesja: Asnjëherë.

Psikologia: Po mirë tani, në qoftë se vjen Hoselito, për të takuar fëmijën, ti e pengon. Kjo është pjesa?

Denoncuesja: Ku të vi ta takojë, ku do ta takojë vajzën?

Psikologia: Të vijë atje moj, në Tropojë! Po do jem dhe unë prezente aty. Do jem unë, do vij dhe ai të takohet prezent, të shikohet marrëdhënia, të afrohet njëherë fëmija me babanë se ka kaq kohë.

Denoncuesja: Me prezencën tuaj po.

Psikologia: Po pra sigurisht. Pastaj atë e vendos Gjykata, si do çmojë Gjykata lënien për rritje dhe edukim për fëmijën.

Lidhur për këtë çështje vendimin e fundit do ta japë Gjykata e Elbasanit./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Denoncimi i Stop/ Gruaja nxirret me depresion, për t’i marrë kujdestarinë e vajzës

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i Stop/ Gruaja nxirret me depresion, për t’i marrë kujdestarinë e vajzës

Një nënë e re 26 vjecare nga Tropoja, e martuar në Elbasan ka sjellë në jetë fëmijën e parë, një vajzë. Pas lindjes, ajo thotë, se është dhunuar nga bashkëshorti dhe prindërit e tij.

Lidhur me këtë ngjarje, është pajisur me urdhër-mbrojtjeje një vjecare. Pas këtij momenti, i ka ardhur kërkesë- padia nga avokati i bashkëshortit, për zgjidhjen e martesës dhe kujdestarinë e vajzës.

Për të përligjur kujdestarinë, ishin bashkëngjitur dy dokumente: një epikrizë nga materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, ku shkruhej, se gruaja vuante nga një crregullim depresiv, si dhe një recetë nga një mjeke psikiatre, që i kishte dhënë mjekim.

Gjatë kësaj kohe, nënës së re, i është bërë një kallzim nga ish-vjehrra për shitje të fëmijës, akuzë, që u provua si e pavërtetë.

LEXO EDHE:  Shkojnë të heqin dhëmballët/ Dentisti “u shkul” nofullën

LEXO EDHE:  Fiks Fare!/ Shefi i Kardiologjisë në QKUK ushtron profesionin pa diplomë e pa licencë

Denoncuesja takon mjekun gjinekolog Albert Cakoni, i cili thotë, se e ka hedhur firmën në dokumentin e epikrizës, pa e ditur, se cfarë firmoste./tv klan

LEXO TE PLOTE