Connect with Us

Topalli tregon kushtin e panegociueshëm/ E gatshme të bashkoj votat me të djathtën

Politikë

Topalli tregon kushtin e panegociueshëm/ E gatshme të bashkoj votat me të djathtën

Publikuar

-

“E gatshme të bashkoj votat me të djathtën”/ Topalli tregon kushtin e panegociueshëm për të bashkëpunuar me PD

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli u shpreh se ajo është e gatshme të bashkojë votat me PD me kushtin e vetëm që nga kjo parti të largohet Lulzim Basha dhe në krye të saj të vi një njeri i pakorruptuar.

Gjatë një interviste për “Milori Live” në Klan News, Topalli theksoi se emri i koalicionit opozitar është vendosur “Aleanca për Ndryshim, që sipas saj ishte një taktikë për ta ngatërruar me partinë që ajo drejton.

Ndërsa duke iu referuar partisë tjetër në opozitë, LSI, Topalli thekson se kjo parti është reduktuar për shkak se gjatë kësaj kohe nuk ka pasur përfaqësim.

“Ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të djathtën, por me kushtin që të mos jetë Lulzim Basha në krye por një emër i pa korruptuar.

Asgjë nuk ka ndryshuar. Ai ja ka vënë emrin koalicionit “Aleanca për Ndryshim” dhe mund ta ketë vënë për të ngatërruar votën me Lëvizjen për Ndryshim, por ndërkohë që asgjë tjetër nuk ka ndryshuar.

LEXO EDHE:  Debati për Teatrin/ PD akuza të ashpra firmës Fusha dhe kryebashkiakut Veliaj

Njeriu në jetën politike duhet të ndalojë hapin dhe të marrë një herë të vetme vendim në favor të shqiptarëve. LSI është reduktuar sepse gjatë kësaj kohe nuk ka pasur as përfaqësim.

Unë uroj që ne të fitojmë në betejën kundër korrupsionit. Në 26 prill ne do jemi faktori për ndryshim”, tha Topalli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarata e fortë e Yuri Kim/ Berisha i përgjigjet ambasadores amerikane: Gabove rëndë!

Publikuar

-

Nga

Deklarata e fortë e Yuri Kim/ Berisha i përgjigjet ambasadores ameriken: Gabove rëndë!

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar fyese deklaratën e bërë sot nga ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, që i kërkoi Partisë Demokratike të distancohej prej tij.

Berisha shprehet i vendosur për të marrë mandatin e deputeti duke thënë se “asnjë shpifje, trillim apo sajim nuk mund ta pengojë të përmbushë misionin e tij të besuar nga zgjedhësit shqiptar në mbrojtje të interesit kombëtar dhe publik të shqiptarëve.

Sipas Berishës, vendimi i Sekretarit Amerikan të Shtetit për ta shpallur person “non grata” vjen nga lobimi i kryeministrit, Edi Rama dhe George Soros.

Deklarata e plote e Sali Berishes
Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate fyese per cdo demokrat dhe shqiptar duke iu permendur barin, ne dhunim flagrant te misionit te saj, i kerkoi Kryetarit te PD qe Sali Berisha te mos futet ne parlamentin e ardhshem. Lidhur me keto deklaroj sa vijon:

Asnje shpifje, trillim apo sajim nuk mund te pengoje kurre Sali Berishen te permbushe misionin e tij te besuar nga zgjedhesit shqiptar ne mbrojtje te interesit kombetar dhe publik te shqiptareve.

Qe nga data 19 maj 2021 dhe deri sot pas vendimit te Sekretarit Blinken, te bazuar ne lobimin korruptiv te Edi Rames dhe George Soros, armik i demokracise se shqiptareve dhe shpifjet e tyre, une i kam kerkuar dhe i kerkoj Sekretarit Blinken te publikoje çdo fakt, dokument apo prove qe ai ose kushdo tjeter mbi toke disponon per te faktuar ato qe ka shkruar ne vendimin e tij. Por deri sot nuk eshte publikuar asnje prove dokumet apo fakt vetem e vetem se ato nuk ekzistojne. Per te gjitha keto une kam njoftuar se kam paditur Sekretarin Blinken per shpifje ne Gjykaten Korreksionale te Parisit.

LEXO EDHE:  Denoncimi i PD për mungesë ilaçesh/ Reagon Spitali “Shefqet Ndroqi”

LEXO EDHE:  “Do u kthejmë reston atyre që nëpërkëmbën besimin e qytetarëve”/ Kryeziu: Më 25 Prill fiton demokracia

Deri sot Departamenti i Shtetit me zedhenesin e tij ka informuar se Sekretari Blinken vendimin e ka te bazuar ne raporte te NGO lokale, rajonale dhe nderkombetare, raportet e mediave dhe raportet investigative antikorrupsion te qeverise shqiptare.

Domethene vendimi i Sekretarit Blinken eshte bazuar ne raportet e armiqeve te mi, NGO te kontrolluara nga George Soros dhe raportet e mediave te kontrolluara nga qeveria dhe raportet sekrete te Edvin Rames te pa publikuara kurre ne Shqiperi.

Duke shprehur bindjen se vendimi eshte nje abuzim i paster me ligjin e Kongresit te SHBA, perdorimin e tij si arme kunder kundershtareve politik te multimilardierit George Soros dhe mikut te tij te ngushte Edi Rama, une pavaresisht nga keto perseri ftoj Sekretarin Blinken ti bej te gjithçka publike.

Perveç ketyre e ftoj Sekretarin e Shtetit te ndikoje tek Edi Rama qe te votojme ne parlament ligjin e vetingut te politikaneve.

Une dua ti rikujtoj Zonjes ambasadore se ke gabuar rende me barin qe iu permende demokrateve. Ne kete kontekst shprehja juaj se PD nuk mund te haje bar eshte nje fyerje per çdo demokrat dhe per çdo shqiptar te cilet citate te ngjashme i kane degjuar vetem ne diktature apo nga raciste albanofobe.

Shqiptaret jane njerez te lire dhe me dinjitet qe nuk meritojne bar por transparence! sb

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përhapja e variantit Delta/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar me Covid sot në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Përhapja e variantit Delta/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar me Covid sot në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të premten 70 raste të infektimit me koronavirus pas testimit të 2,941 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 30 korrik janë shëruar 8 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 366.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,273 pacientë me këtë virus.

LEXO EDHE:  Vettingu në politikë/ Zëri i Amerikës: Venecia kundër propozimit të PD

LEXO EDHE:  Denoncimi i PD për mungesë ilaçesh/ Reagon Spitali "Shefqet Ndroqi"

Prej tyre 2,266 kanë vdekur.

Në Kosovë po vazhdon programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 12.832 persona.

Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 137.445, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 413.078.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpallja e Berishës ‘Non Grata’/ Yuri Kim ultimatum Bashës, çfarë pritet të ndodhë në shtator

Publikuar

-

Nga

Shpallja e Berishës ‘Non Grata’/ Yuri Kim ultimatum Bashës, çfarë pritet të ndodhë në shtator

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim me kreun e PDLulzim Basha.

Në prononcimin për mediat pas takimit, Kim i ka kërkuar kreut të PD-së, që të distancohet nga Sali Berisha dhe ky i fundit të mos jetë pjesë e grupit të ri Parlamentar në shtator, pasi u shpall “non grata” nga Departamenti i Shtetit.

Më tej Kim ka shtuar se PD dhe partitë e tjera kanë vendime të vështira përpara, megjithatë shpreson që partitë të kthehen me ndryshime në Parlament.

Deklarata e plote

“Pata një diskutim shumë të mirë dhe të plotë me Kryetarin e PD Lulzim Basha sot. Ishte në vijim të takimit që ai pati kur Zv. Ndihmës Sekretari i Shtetit Phil Reeker ishte në Tiranë. Folëm për forcën e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, rolin shumë të rëndësishëm që Partia Demokratike ka luajtur në vendosjen e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri si dhe rëndësinë që ka që Shqipëria të qëndrojë në rrugën e saj drejt Europës.

Nuk ka dyshim për rolin historik që Partia Demokratike ka luajtur, është i pazëvendësueshëm dhe i domosdoshëm dhe, në këtë kuptim është lajm shumë i mirë që PD do të rikthehet në parlament në shtator.

Kuptoj që PD dhe të tjerë kanë shqetësime në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit dhe të gjithë e dimë që ato shqetësime janë pasqyruar në raportin përfundimtar të nxjerrë nga ODIHR. Do të jetë jashtëzakonisht e rëndësishme dhe e nevojshme që institucionet përkatëse t’i trajtojnë ato shqetësime në mënyrë kuptimplotë dhe Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin këto përpjekje për të përmirësuar në mënyrë konstante zgjedhjet dhe demokracinë në Shqipëri.

Teksa PD kthehet në parlament, do të jetë shumë e rëndësishme që partia në pushtet, PS, të tregojë se është serioze për t’u ngritur mbi interesat partiake për hir të vendit. Do të doja të theksoja gjithashtu përgjegjësinë që kanë kryertarët e partive për t’u siguruar që kur të hyjnë në atë parliament, të shoqërohen nga anëtarë që janë të denjë për të përfaqësuar Shqipërinë. Do të jetë veçanërisht e rëndësishme që edhe PD t’i mendojë këto çështje.

Siç e përmenda më parë, Partia Demokratike ka luajtur një rol të pazëvendësueshëm, për ta nxjerrë këtë vend nga komunizmi, për ta çliruar nga diktatura. Do të ishte një ironi historike por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu. Shpresa jonë është që partitë do të ecin përpara, që ky vend do të ecë përpara, që bashkëpunimi midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë të ecë përpara. E ardhmja po pret. Ka vendime të vështira përpara për të gjithë.

Shpresoj që të gjithë të mund të pushojnë mirë gjatë gushtit, por shpresoj edhe që kur të kthehen të freskët dhe të ripërtërirë në vendosmërinë e tyre për të zgjedhur të ardhmen kundrejt të kaluarës. Faleminderit shumë.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE