Connect with Us

Situata nga Covid/ Mjeku publikon grafikun, këto janë qarqet me incidencën më të lartë

Shëndeti

Situata nga Covid/ Mjeku publikon grafikun, këto janë qarqet me incidencën më të lartë

Publikuar

-

“Në 14 muaj do vaksinohet e gjithë popullsia”/ Alimehemeti: Periudhë shumë e gjatë, dimri i ardhshëm mund të përkeqësojë situatën

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar në rrjetet sociale një foto, ku shfaqen grafikë të testeve javore dhe rasteve të reja sipas qarqeve.

Nga grafikët që kanë si burim të dhënat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë vihet re që incidenca nuk është e lartë vetëm në Tiranë, por edhe qarqe të tjera të vendit.

Kështu Tirana ka një incidencë javore që kap shifrën 384, nga 2119 testime javore.

Ndërkaq Gjirokastra ka plot 623 incidenca nga 731 testime javore. Vlora ka gjithashtu incidencë të lartë, ku numëron 345 raste në javë nga 411 testime, ndërkaq edhe Berati shënon 302 raste nga 373 testime

foto galeri

Postimi i plotë i mjekut:

“Mund të kesh të dhëna pa patur informacion, por nuk mund të kesh informacion pa patur të dhëna.”

Cit.: Daniel Keys Moran

? Miqtë e mi, sot le të mundohemi të hedhim një sy më të detajuar mbi situatën COVID-19 në Shqipëri nga mesi i janarit e deri më sot.

⭕ Fillimisht le të vëmë në dukje dy keqkonceptime!

? Keqkonceptimi i parë:

Të dhënat ditore nuk tregojnë një kuadër ecurie pasi mund të kenë luhatje sporadike, si rrjedhojë le t’i shohim në bazë javore.

? Keqkonceptimi i dytë:

Të gjithë mendojnë se Tirana është qarku në gjendje më të rëndë, por në fakt jo vetëm ka popullatën më të madhe por edhe numrin më të lartë të testimeve.

✅ Për të ndrequr këto dy keqkonceptime, në figurën e parë mund të shohim incidencën dhe testimet sipas secilit qark për çdo 100.000 banorë, për javët:

? 21-27 janar,

? 28 janar – 03 shkurt,

? 04-10 shkurt,

? 11-17 shkurt, dhe

? 18-24 shkurt 2021.

? Siç duket shumë qartë,

? Testimet janë shumëfish më të larta në Tiranë

? Incidenca është vetëm lehtësisht më e lartë në Tiranë kur përllogaritet për 100.000 banorë, por incidenca varet shumë pikërisht nga testimet shumë më masive.

? Numri mesatar i testimeve në periudhën 20 janar – 24 shkurt 2021 tregon një pabarazi të jashtëzakonshme (kryesisht për shkak të fuqisë socio-ekonomike të Tiranës):

? Tirana – 2.500 testime ditore

LEXO EDHE:  “Qytetarët kanë frikë të vijnë në spital”/ Brataj: Rastet janë në rënie, nuk jam dakord me lockdown-in

? Durrësi – 170 testime ditore

? Fieri – 153 testime ditore,

? Elbasani – 131 testime ditore,

? Vlora – 122 testime ditore,

? Shkodra – 120 testime ditore,

? Korça – 112 testime ditore,

? Lezha – 95 testime ditore,

? Gjirokastra – 89 testime ditore,

? Berati – 80 testime ditore,

? Kukësi – 77 testime ditore,

? Dibra – 73 testime ditore.

? Po të shohim pozitivitetin e testimeve (TPP), pra sa testime dalin pozitive për çdo 100 testime, do të shohim se Tirana zë pikërisht vendin e fundit.

? Në detaj, nga më qarku më rëndë te qarku më lehtë:

? Fieri – 64.7%

? Vlora – 56.2%

? Elbasani – 49.0%

? Berati – 48.6%

? Lezha – 40.1%

? Korça – 39.8%

? Durrësi – 37.6%

? Shkodra – 33.8%

? Gjirokastra – 33.6%

? Dibra – 27.7%

? Kukësi – 22.2%

? Tirana 14.6% (e fundit dhe me diferencë të lartë)

? Strategjia “test, test, test” ka qenë gjithnjë e trumbetuar nga OBSH-ja, por në Shqipëri kjo vazhdon nuk kryhet masivisht.

? Po ashtu, OBSH-ja rekomandon një pozitivitet të testimit <10% (idealisht <5%) dhe siç shihet asnjë qark nuk e plotëson këtë kriter, por Tirana është më afër.

? Sipas shprehjes “Kush kërkon, gjen!” patjetër Tirana mbizotëron në raste dhe në vdekshmëri “zyrtare”, por nëse shohim me kujdes:

? 68.9% të testimeve totale “gllabërohen” (ose paguhen në privat) nga Tirana,

por

? 43.5% e rasteve totale janë në Tiranë dhe, me logjikë

? 42.9% e vdekjeve totale kanë ndodhur në Tiranë.

? Ndërsa nga krahu tjetër, si shembull:

? Fieri ka:

? 3.2% të testimeve, por

? 8.9% të rasteve, dhe

? 8.6% të vdekjeve.

? Elbasani ka:

? 3.0% të testimeve, por

? 6.4% të rasteve, dhe

? 10.0% të vdekjeve.

✅ Pra, e thënë shkurt: “Testimi, sa më masiv është, aq më shumë jetë shpëton.”

? Për sa i përket ecurisë dhe efektit të masave, ato duket se nuk kanë dhënë ndonjë efekt të madh, duke qenë se frenimi i rasteve kishte filluar që në javën e parë të shkurtit, përpara fillimit të marrjes së masave.

Dr. Shk. Ilir Alimehmeti

Epidemiolog Klinik

Fakulteti i Mjekësisë, UMT/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Publikuar

-

Nga

SHBA, miliarda për pilulën kundër COVID-it dhe viruseve të tjera

Shtetet e Bashkuara po investojnë 3.2 miliardë dollarë për zhvillimin e pilulave antivirale për COVID-19-ën dhe viruset e tjera që mund të shkaktojnë pandemi të reja.

Eksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci, e bëri njoftimin të enjten në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një iniciative të re të quajtur Programi Antiviral për Pandemitë.

Programi do të mbështesë punën kërkimore për zhvillimin e barnave të reja për të trajtuar simptomat e shkaktuara nga koronavirusi dhe viruse të tjera potencialisht të rrezikshme.

Tabletat për COVID-19-ën janë tashmë në fazën e zhvillimit dhe mund të fillojnë të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2021 nëse provat klinike janë të suksesshme.

LEXO EDHE:  Falsifikonin testet e Covid dhe garancitë për në Gjermani/ Arrestohen 4 persona në Tiranë

LEXO EDHE:  Gati 30,000 raste të reja me variantin indian të koronavirusit në Britani

Financimi do të përshpejtojë provat dhe do të forcojë mbështetjen për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e sektorit privat.

Shtetet e Bashkuara më parë aprovuan ilaçin antiviral remdesivir si një kurë për COVID-19-ën. SHBA gjithashtu kanë autorizuar për përdorim urgjent tre kombinime të antitrupave që ndihmojnë në luftimin e virusit. Por ilaçet mund të merren vetëm nga pacientë të shtruar në spital apo në klinikë mjekësore, një problem logjistik që ka rezultuar në një kërkesë të dobët.

Kompanitë farmaceutike AstraZeneca, Pfizer dhe Roche kanë filluar testimin e ilaçeve antivirale në formë pilule./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur e kordave tuaja vokale, e cila është ajo që prodhon tingullin e njohur të lemzës , sipas Klinikës Mayo.

Zakonisht nuk e dimë se çfarë saktësisht shkakton sulmet tona të lemzës, të cilat mund të vijnë nga pak sode, pije alkoolike , apo edhe nga një emocion i papritur. Në këto raste, ato zakonisht nuk zgjasin shumë. Sidoqoftë, jo të gjitha rastet kur ju merr lemza janë të padëmshme dhe ato mund të jenë simptomë e diçkaje më serioze, veçanërisht nëse nuk zhduken.

Nëse lemza juaj zgjat më shumë se 48 orë, ato mund të jenë simptomë e një problemi serioz. Ndërsa lemza e rastit nuk është asgjë për t’u shqetësuar, lemza që zgjat me ditë shpesh nënkupton që diçka nuk është në rregull.

Siç shpjegoi Timothy Pfanner , MD, një ish-profesor asistent i mjekësisë në Kolegjin e Mjekësisë të Shkencës Shëndetësore të Teksasit A&M, ekzistojnë dy lloje të lemzave të zgjatura : të vazhdueshme ose të pazgjidhshme. Lemzat e vazhdueshme janë ato që zgjasin më shumë se 48 orë, por më pak se 30 ditë, ndërsa lemza e paqëndrueshme zgjat më shumë se 30 ditë. Pfanner tha se lemza afatgjate, zakonisht është koha që mjekët “të fillojnë të shqetësohen se diçka më serioze po ndodh brenda”. Lemza afatgjatë mund të jetë një shenjë e disa shqetësimeve të mëdha shëndetësore.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave në shtetin fqinj/ 58 të vdekur, 2,200 të infektuar

LEXO EDHE:  Falsifikonin testet e Covid dhe garancitë për në Gjermani/ Arrestohen 4 persona në Tiranë

Është e rëndësishme të mos injoroni lemza të zgjatura sepse ato janë shoqëruar me disa shqetësime të mëdha shëndetësore. Një raport i vitit 2018 i botuar në revistën aktuale Neurology and Neuroscience Reports shpjegoi se “prodhimi i lemzës është një mekanizëm kompleks i cili përfshin shumë neurotransmetues dhe strukturë anatomike brenda sistemit nervor qendror dhe periferik”, që do të thotë se ato mund të shkaktohen nga një numër i kushtet themelore në të gjithë trupin.

Sipas Pfanner, lemza e vazhdueshme ose e pazgjidhshme mund të tregojë në inflamacion rreth zemrës, por ato janë gjithashtu shenja të mundshme të një sulmi në zemër ose goditje në pritje. Dhe këto ngjarje kardiovaskulare nuk janë shqetësimet e vetme kryesore shëndetësore. Sipas Pfanner, lemza e palëvizshme ka qenë gjithashtu e lidhur me kancer të caktuar ose tumore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

LEXO EDHE:  Pesë javë "shtetrrethim"/ Lehtësohen masat, ashpërsohen dënimet dhe kontrollet
LEXO EDHE:  Pesë javë “shtetrrethim”/ Lehtësohen masat, ashpërsohen dënimet dhe kontrollet

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE