Connect with Us

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

Life Style

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

Publikuar

-

Në përgjithësi, njerëzit përpiqen për shoqëri dhe dashuri në jetën e tyre. Për shembull, në vitin 2020, 64% e  grave në mbarë botën bashkëjetonin ose ishin të martuara, por sa prej tyre dinë se si ndikon dashuria në to? Pasi të bini në dashuri me një person, gjithçka, nga gjendja shpirtërore deri te qëllimet tuaja të jetës, mund të lidhen me partnerin tuaj.

Truri juaj prodhon dopamine.

Kur mendoni për të dashurin tuaj, trupi juaj prodhon një hormon që është përgjegjës për ndjenjën e lumturisë ( dopaminë ). Ju mund të ndjeni të njëjtën shtysë kur bëni diçka që ju pëlqen si të hani ushqim të shijshëm ose të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.

Dashuria ul presionin tonë të gjakut.

Statistikat thonë se pothuajse çdo i rritur tjetër në SHBA vuan nga presioni i lartë i gjakut, kështu që ky është një lajm më i mirë për ata që kanë ‘për fat të mirë’ – marrëdhëniet mund të ndihmojnë në  uljen e presionit të gjakut. Diçka aq e thjeshtë sa një bisedë e shpejtë përpara nisjes për në punë ose darkës së bashku bën një ndryshim të madh. Por kini kujdes, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur plotësisht problemin tuaj.

LEXO EDHE:  "Bashkëshortja jote ankohet për ty tek shokët"/ Plas tek “Zonë e Lirë”/ Zyla- Çurrit: A dashuron ndonjë mashkull?

Toleranca juaj ndaj dhimbjes mund të rritet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se kur jemi duke parë në njeri të rëndësishëm për ne , truri ynë shkakton një mekanizëm që zvogëlon ndjenjën e dhimbjes.

Shëndeti juaj fizik ka të ngjarë të përmirësohet.

Ka kaq shumë mënyra që shëndeti juaj fizik mund të reagojë pozitivisht në gjetjen e shokut tuaj të shpirtit, saqë studiuesit ende po na ndriçojnë me zbulime të reja – dhe disa nga këto gjëra janë provuar tashmë.

Mund të forcojë kockat tuaja.

Një  studim tregoi se burrat që janë në një marrëdhënie kanë kocka më të forta. Ky fakt i la shkencëtarët të pyesnin nëse është një reagim natyral, apo nëse është thjesht fakti që burrat në marrëdhënie kujdesen më mirë për shëndetin e tyre dhe kanë një dietë më të mirë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Zbulohet surpriza/ Andi Shehi pjesë e klipit të këngëtares së njohur

Publikuar

-

Nga

Zbulohet surpriza/ Andi Shehi pjesë e klipit të këngëtares së njohur

Andi Shehi është një nga konkurrentët, i cili është përfolur shumë në mediat rozë pas daljes nga Përputhen.

Loja e tij me Tean, zemëroi të gjithë publikun të cilëti kryqëzuan në rrjetet sociale me komentet e tyre.

Por pas bujës së madhe, Andi ka vijuar me aktivitet e tij. Ai është bërë pjesë e një prej klipit më të ri të këngëtares Shkenda Dubovca, këngës “Si dikur”.

Kujtojmë se Andi jashtë emisionit është përfolur për një lidhje dashurie me ish konkurrenten Melisa Lleshi.

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas astrologut italian/ Puna dhe dashuria në fokus

LEXO EDHE:  FOTOT-Në pritje të një fëmije/ Arbana dhe Eduarti shkëmbejnë komente dashurie

Së fundi pas deklaratës së Tea, Andi ka reaguar duke thënë se pasi të shtojë 30 mijë ndjekës në Facebook do të tregojë deklarata të forta për Tean dhe jetën e tij private./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Nuk ndalet Sara e Përputhen/ Vijon me fotot provokuese

Publikuar

-

Nga

Sara Malaj është një nga konkurrentet më të komentuara të Përputhen.

Pak ditë më parë ajo ndezi rrjetin duke publikuar një foto ku shfaqej gjysmë e zhveshur dhe zbulonte tatuazhet që kishte në trup.

Ndërkohë ajo vijon me fotot provokuese. Së fundi ka dhuruar një pozë shumë të nxehtë të cilën e ka ndarë me ndjekësit në rrjetet sociale.

Ajo shfaqet e veshur me një xhaketë të zezë, ku lehtësisht duket se nuk mban reçipeta, si dhe tregon këmbët./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Si u bë zemra simbol i dashurisë, epshit dhe shpirtit

LEXO EDHE:  FOTOT-Në pritje të një fëmije/ Arbana dhe Eduarti shkëmbejnë komente dashurie

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Andi zbulon kush fshihet pas fotos së Jasminës/ Komenti i saj nuk pritej: A mund…

Publikuar

-

Nga

Andi zbulon kush fshihet pas fotos së Jasminës/ Komenti i saj nuk pritej: A mund…

Jasmin Kadriu dhe Andi Artani janë një nga çiftet që po formohen në Përputhen. dyshja ka patur shumë zënka dhe debate mes tyre dhe duket se vijonë edhe pasi janë deklaruar vetëm për nëjri-tjetrin.

Së fundi Jasmina ka publikuar një foto ku andi tregon se është fotografi.

Vetëm një dorë e artistit din me qit në foto një artiste kshtu si ti. Hint: Artisti që ka qit në foto jam une 🤫 veq mos folni ju. ❤️❤️❤”, shkruan ai.

Më pas Jasmina ka reaguar duke iu drejtuar se për një herë të vetme duhet të mendonte për të dhe jo për veten.

LEXO EDHE:  Do të habiteni/ Ja çfarë ndodh nëse vendosni gjysmë limoni në shtratin tuaj

LEXO EDHE:  Nuk i lë vend imagjinatës/ Kjo është modelja që do t’iu "nxehë" me fotot e saj

Më pas ai e merr me të mira duke i shkruar: “A ti je dritë”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE