Connect with Us

Vlerësimi i Dvoranit sulm për Metën?/ Bushati kritika diplomatëve: Kanë humbur besueshmërinë

Politikë

Vlerësimi i Dvoranit sulm për Metën?/ Bushati kritika diplomatëve: Kanë humbur besueshmërinë

Publikuar

-

Çështja e detit/ Bushati kritikon Ramën: Ku rrezikon Shqipëria

Vlerësimi i Departamentit Amerikan të Shtetit për gjyqatarin Ardian Dvorani si ‘kampoion i antikorrupsionit” ka ndezur politikën në Shqipëri, kjo dhe për faktin se ky gjyqtar është akuzuar nga Meta si “shërbëtor i mazhorancës” si përpjekje për të kapur Gjykatën Kushtetuese.

Analisti Andi Bushati  në emisionin “Shock” në Euronews Albania thotë se disa burokratë të ambasadave në Shqipëri e kanë humbur kriterin e të vërtetës në syrin e publikut.

“SHBA janë një entitet shumë i madh, por ka një fraksion shumë të gjerë më ambasadën e SHBA që është kundër Ilir Metës, është pro Edi Ramës, siç kanë qenë në 30 vjet pro pushteteve dhe kundër opozitave në këtë vend. Fatos Nano, opozitar i burgosur politik fliste për diplomatë amerikanë, që i  fusnin thika  pas shpine, Sali Berisha ka dalë në parlament ka akuzuar amerikanët se po e rrëzojnë në vitin në ’97. Kur ishte Edi Rama në opozita, ata flisnin për celula antiamerikan në PS dhe Sali Berishës i thoni burrë shteti. Në 30 vjet, disa burokratë të nivelit të pestë të ambasadave këtu, e kanë humbur besueshmërinë për të qenë kriteri i të vërtetës”, tha ai.

Sipas Bushatit, në kohën kur Presidenti Meta ngre zërin se shqiptarëve po u bëhet një vjedhje me afat 30-vjeçar me koncesionin e Aeroportit të Rinasit, bisedat publike gabimisht zhvendosën në një plan tjetër, konkretisht tek disa diplomatë të rangut të ulët të ambasadave në Shqipëri.

“Pra, ne sot, në ditën kur Ilir Meta ngre zërin që po i bëhet një vjedhje me afat 30 vjeçar shqiptarëve, diskutojmë e ka një diplomat të rangut të shtatë, që mund të përfundojë pas një viti në Kazakistan të drejtë apo jo. Problemi themelor është a po vidhen shqiptarët apo jo? “, tha ai.

Më tej z. Bushati u tregua kritik ndaj diplomatëve amerikanë, të cilët sipas tij i kanë ngrenë hakun opozitës në raport me pushtetin.

LEXO EDHE:  Andi Bushati: Edi Rama shok i banditeve

“Opozita e sotme është e paprivilegjuar dhe i është ngrënë haku nga diplomatët amerikanë në raport me pushtetin. Por, historia e këtyre 30 viteve, çfarë na tregon, na tregon se askush s’ka arritur të vijë në pushtet në Shqipëri pa kaluar nga filtri i kundërshtarit të amerikanizmit. Pra, pa u goditur njëherë nga selia e rrugës së Elbasanit, askush nuk ka ardhur në pushtet në Shqipëri. Më thoni një shembull dhe të besoj broçkullat që thonë këta sot”, tha ai.

Në këtë pikë, analisti Baton Haxhiu thotë se rregullorja e Departamentit Amerikan të Shtetit parashikon që Amerika bashkëpunon me qeverinë, kurse opozitën e trajton si pjesë të komunikimit.

“Në rregulloren e punës së Departamentit të Shtetit është se qeveria amerikane bashkëpunon me qeverinë dhe opozitën e ka si pjesë të komunikimit dhe ky është rregull, duhet ta pranojmë se amerikanëtkanë armiqësi të madhe në për botë dhe sigurinë e vet e krijojnë përmes qeverive. Këtë herë dorën në zemër, ta gjykoj vetë shikuesi dhe qytetari, a është mirë apo jo që Amerika ka marrë kursin kundër Ilir Metë duke e përkrahur Dvoranin”, tha ai./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Saliu është lider, Luli kukull që kurdiset”/ Rama: Po tani me kë do të identifikohen tropojanët

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka vijuar fushatën me banorët e qytetit të  Tropojës. Në fjalën e tij Rama komentoi edhe ish kryeminstrin Sali Berisha duke e cilësuar atë si një lider. Sipas tij, Tropojanët u indetifikuan me një figurë si Sali Berisha.

Nga ana tjetër Rama nuk i kurseu ironitë dhe talljet me kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha duke e cilësuar atë si një kukull që sillet si ta kurdisësh.

“Me Saliu spo merrem. Ishte si ishte unë nuk e vë në diskutim që Sali Berisha është Lider. Po ky çfarë lideri është ky. E kanë nxjerrë atje si një kukull që kurdiset. E kurdis për Batman ky bëhet Batman dhe hidhet nëpër muret bashkë me ata të tjerët kacavirret nëpër muret e kështjellës do të marrim pushtetin. E kurdin për barbi ky bëhet barbi, si ta kurdisësh. Kështu që për Saliu nuk po e zgjas. Tropojanët u identifikuan me një figurë që është figurë lider.Po tani më kë do të identifikohen tropojanët me Partinë Demokratike, a e imagjinoni jut ë zgjohet Luli të vijë për Tropojë. Tani atij Tropoja do I duket sikur është për të shkuar në Australi”, u shpreh Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Partia Demokratike pa kokë”/ Rama tallet me Bashën nga Tropoja

Publikuar

-

Nga

Pas hapjes së aeroportit të Kukësit kryeministri Edi Rama ka zhvilluar takim me banorët e Tropojës. Nga atje Rama prezantoi kandidatin për deputet dhe shprehi falenderimin që ditën e sotme kanë qënë më të shumtë në numër se herët e tjera.

“Sot unë ju gjej më të shumtë në numër. Dhe jam i bindur që prezenca nuk ësht ëe lidhur thjesht me ardhjen time. Por me siguri është e lidhur që në këtë zgjedhje Ps ju ka sjellë dikë që është nder ta kesh shok dhe është nder ta kesh përfaqësues”, u shpreh Rama.

Ndër të tjera kryeministri nuk la pa ironizuar edhe liderin e Partisë Demokratike Lulzim Basha duke e cilësuar pa kokë. Sipas Ramës, ai ka bërë më shumë për këtë qytet se Partia Demokratike.

LEXO EDHE:  Vladimir Kosta kritika Gramoz Rucit

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Për sa shiten opozitarët Ramës?

“PD nuk është një shpellë e mbushur me njerëz që i përkasin një bote tjetër. Pd-ja ka plot njerez të mirë. Në Pd është problem koka, ishte koka kur kishte kokë tani nuk ka kokë imagjino. Për Tropojën unë dhe Partia Sociliaste në këto vite që na hyri në mes me dy akte tërmet dhe pandemia. Kam bërë disa herë më shumë se Sali Berisha dhe Partia Socialiste këtë sma mohon dot një tropojan që mban gishtat lart edhe kur fle gjumë. Për mua ishte një rikthim sepse në Barjam Curr kam qenë kur kam qenë student”, shtoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Do i japim fund mafies së trojeve”/ Basha ndalet në Vorë, premtime banorëve

Publikuar

-

Nga

“Do i japim fund mafies së trojeve”/ Basha ndalet në Vorë, premtime banorëve

Kreu i PD Lulzim Basha, në vijim të fushatës elektorale është ndalur në Vorë pasditen e sotme.

Basha theksoi se Rama nuk bëri asgjë në tetë vjet, duke shtuar se nuk ka se çfarë të bëjë më.

“Vëllezër dhe motra, zonja e zotërinj, mirë se iu gjej këtë pasdite. E kanë katandisur Vorën në pikë të zezë. Kanë tetë vite dështime, tetë vite premtime që nuk janë mbajtur dhe kanë guxim e kërkojnë edhe katër vjet të tjera.

Rama nuk bëri gjë dhe nuk ka çfarë të bëjë më. Bashkë për ndryshim, duke votuar të dielën e ardhshme numrin 9. Kjo sepse Vora nuk e mban dot më këtë peshë të rëndë të skamjes dhe varfërisë.

Aleanca për ndryshim do të fitojë zgjedhjet për Shqipërinë e shqiptarët. Kjo qeveri është çnjerëzore. Çmimi i naftës është rritur në mënyrë të tmerrshme. Më 25 prill të largojmë Ramën me votën e shqiptarëve të bashkuar, është në dorën tonë t’i shërbejmë fëmijëve tanë dhe të mos i lëmë nënat e gratë tona me zemër të ngrirë.

Me rindërtimin, Rama ndau disa të njerkës dhe disa të nënës. Do i japim fund mafies së trojeve. Më 25 prill votoni numrin 9, bashkë për ndryshim. Vora fiton, Shqipëria fiton”, u shpreh Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE