Connect with Us

OBSH raporton javën e gjashtë radhazi, rënie të rasteve globale të koronavirusit

Bota

OBSH raporton javën e gjashtë radhazi, rënie të rasteve globale të koronavirusit

Publikuar

-

Rastet globale me koronavirus kanë rënë me 11% në javën që shkoi, deri në 21 shkurt. Duke shënuar kështu, javën e gjashtë radhazi të rënies së numrit të të infektuarve. Lajmin e bën të ditur OBSH në bazë të të dhënave që agjencia disponon.

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi 2.4 milionë raste të reja dhe 66,000 fatalitete javën që lamë pas, duke regjistruar kështu një rënie prej 20% të vdekjeve nga një javë më parë.

Sipas CNN, kjo çon gjithsej në 110,7 milionë raste dhe më shumë se 2,4 milionë vdekje që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, sipas shifrave të OBSH.
Shtetet e Bashkuara aktualisht po raportojnë numrin më të lartë të rasteve të reja, të ndjekura nga Brazili, Franca, Rusia dhe India. OBSH vuri në dukje se ndërsa shumë vende po raportojnë një rënie në rastet e përgjithshme të koronavirusit, të infektuarit me variantet e reja të virusit janë në rritje.

LEXO EDHE:  OBSH miraton testin/ Përgjigja për Covid në kohë rekord

OBSH tha se varianti i zbuluar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar tani është gjetur në 101 vende, ndërsa varianti i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut tani është gjetur në 51 vende./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  OBSH: Koronavirusi, një krizë shëndetësore që ndodh një herë në shekull

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i OBSH: Fundi i pandemisë ende larg

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE