Connect with Us

“Interi e mori Manajn në kthesë si Schumacher”, media prestigjoze shkruan për sulmuesin e Kombëtares

Kombëtare

“Interi e mori Manajn në kthesë si Schumacher”, media prestigjoze shkruan për sulmuesin e Kombëtares

Publikuar

-

Rei Manaj, gjithmonë e kemi cilësuar si një futbollist “të lindur” me këmishë. Për të veshur fanellën e Barcelonës A dhe për t’u stërvitur me yjet më të mëdhenj të futbollit botëror duhet me patjetër që të kesh lënë shumë gjurmë në kampionatet më të forta të Europës dhe të kesh rrëmbyer vëmendjen e miliona sportdashësve.

Por nuk ishte ky rasti i Rei Manaj. Pas aventurave tërësisht zhgënjyese me ekipet “e dorës së dytë” në Itali pasi u largua si huazim nga Interi, valixhet do të bëheshin gati për të shkuar në Spanjë, te Granada, në një tjetër aventurë që Manaj dështoi tërësisht. Pas kësaj eksperience do të linte një gjurmë të mirë te Albacete në “Segunda Division”, por edhe aty pa pasur vazhdimësinë e duhur.

E në këtë moment vjen…Barcelona. Pa kaluar dy ndeshje në Barcelonën B, Manajt i mbërrin ftesa nga Setien në ekipin e parë. Këtë histori e ka përshkruar mediat prestigjoze “Goal” me titullin: “Nga Interi te Barcelona, lojtari i ndjekur gjithmonë nga fati”.

“Karriera e një lojtari përbëhet nga mundësitë, nga zgjedhjet e duhura në kohën e duhur, të afta për të kthyer një histori në dukje anonime në një drejtim pozitiv. Rei Manaj hyn në këtë kategori: i panjohur në Itali, një shans krejt i papritur në Spanjë ku po ndërtohet një e ardhme dinjitoze. Kur ishte ende i ri kishte shumë shpresa për të dhe do të shqetësonte dy emra të mëdhenj për futbollin në Itali, Interi dhe Juventusi.

Protagonistët e një beteje në treg fituan me një parakalim të denjë në kthesë si Michael Shumacher, për të fituar Interi. Prania e njerëzve si Ikardi, Perisic dhe Jovetic, i pret krahët sulmuesit shqiptar për t’u thirrur në ekipin e parë nga Roberto Mancini, që zgjodhi të debutonte në 23 gusht 2015 me 5 minutat e fundit te Inter-Atalanta”, shkruhet në artikullin që tregon gjithë historinë e karrierës së Rei Manajt, “i përkëdheluri i fatit” dhe që tani kërkon ta shfrytëzojë në maksimum.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Tre lojtarë që bëjnë diferencën kthehen në çështje te kombëtarja shqiptare

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të grumbullohet në qershor për të zhvilluar dy ndeshje miqësore. Mirëpo, krahas shumë të rinjve që trajneri Reja pritet të ftojë për të eksperimentuar dhe testuar, me shumë interes do të jenë çështjet për t’u zgjidhur. Më kryesorja, është ajo e talentit të Empolit, Nedim Bajrami, për të cilin FSHF duhet të fitojë çështjen në KAS në mënyrë që 22-vjeçari të ketë mundësi të luajë me Shqipërinë, siç edhe është dëshira e tij.

Jo vetëm kaq, por për trajnerin duhet zgjidhur edhe çështja “Kamberi”. Për këtë të fundit, pakënaqësia ka qenë e madhe për mënyrën si është trajtuar ndaj Anglisë, ndaj trajnerit i duhet ta zgjidhë këtë rast. Së fundmi, edhe çështja “Kasami” mund të jetë me interes në të ardhmen, pasi mund të vishet kuqezi në rast se do të plotësohet dokumentacioni për të marrë lejen në FIFA.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

“Çfarë gjuhe flitet në Kosovë”, sulmuesi shqiptar i habit të gjithë me përgjigjen e tij

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi me origjinë shqiptare, Leon Dajaku, është një futbollist i gjigandëve të Bajern Mynih, por i huazuar tek skuadra e Union Berlinit.

Në një intervistë për median gjermane “AFTV”, sulmuesi Dajaku i pyetur se cila gjuhë flitet në Kosovë, u shtang për një moment dhe u përgjigj me fjalën “gjuhë kosovare”.

Gabimi në të shprehur i sulmuesit të ri ka rënë në syrin e shumë fansave të cilët e kanë kritikuar të riun për mënyrën se si u shpreh pasi në trojet shqiptare flitet  gjuhë shqipe. 20 vjeçari shihet si një sulmues me të ardhme teksa është aktivizuar për ekipin e 19 vjeçarëve të Gjermanisë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Zbulohet premio e majme për kombëtaren nëse kualifikohen në Botëror

Publikuar

-

Nga

Shqipëria ka nisur edicionin kualifikues drejt Botërorit, “Katar 2022”.Në tri takimet e para, kuqezinjtë kanë bërë “detyrat e shtëpisë” sa u takon pikëve, duke mposhtur Andorrën dhe San Marinon, mirëpo ka qenë larg me lojën dhe atë që është treguar në fushë përballë këtyre dy ekipeve, modestë në letër. Po shpërblimet sa kanë qenë në këto tri ndeshje, përfshirë edhe Anglinë?

“Panorama Sport” ka mësuar shpërblimin e vënë në dispozicion nga FSHF-ja për skuadrën për çdo ndeshje, brenda dhe jashtë fushe. Jo vetëm kaq por edhe premion e majme për kualifikimin historik në Botërorin “Katar 2022”, për të cilin vlera është 3 milionë euro.

LEXO TE PLOTE