Connect with Us

Rama tregon kur përfundon vaksinimi i bluzave të bardha/ Së shpejti nis fushata masive

Politikë

Rama tregon kur përfundon vaksinimi i bluzave të bardha/ Së shpejti nis fushata masive

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij nga konferenca ku në fokus është ekonomia është shprehur se mandate i dytë i qeverisë ka qenë më i vështiri që ka kaluar ndonjë qeveri deri më tani.

Rama është ndalur tek tërmeti tragjik i 26 nëntorit si dhe te pandemia e koronavirusit. Ai u shpreh se siç po dalin fitimtar nga lufta me tërmetin duke shëruar plagët që hapi tërmeti ashtu do të dalin dhe nga kjo luftë globale.

Ndër të tjera Rama ka theksuar se në javën e dytë të marsit pritet që të mbyllet dhe vaksinimi i të gjithë bluzave të bardha dhe shumë shpejt do të nisë vaksinimi masiv i popullsisë.

“Kush gjykon mandatin tonë të dytë nuk duhet të haprrojë se ky ka qenë mandate më i vështirë i kësaj qeverie dhe gjysma e tij ka qenë luftë me dy fatkeqësi të jashtëzakonshme, siç po dalim fitimtar nga lufta me tërmetin duke shëruar plagët që hapi tërmeti ashtu do të dalim dhe nga kjo luftë globale ku ne kemi pozicionin tonë në këtë front në luftë me armikun e padukshëm.

Ky është një element kyç në këtë luftë që lidhet me procesin e vaksinimit. Duke parë që në disa vende pavarësisht fuqisë së tyre dhe raportit të tyre që kam parasysh Izraelin dhe Britaninë që duket se po shikojnë me optimizëm daljen nga tuneli është shumë e qartë se vaksinimi është një armë e pazëvendësueshme për të thyer zinxhirin e infeksionit dhe për ta kthyer vendin në një vend pa koronavirus për popullsinë. Është shumë e rëndësishme ajo që po ndodh në ato vende, ku Izraeli po shkon në hapjen konstante, ku e parapagoi tre fish vaksinën nga Pfizer dhe Moderna në procesin e shpikjes, pa pritur që të aprovohet dhe të bëhet funksionale, ai vuri një bast shumë të madh dhe sot zotëron si asnjë vend tjetër gjithçka që i duhet për vaksinimin dhe Britania e Madhe që është vendi ku lindi një nga vaksinat. Në javën e dytë të marsit besojmë se do të mbyllim vaksinimin e të gjithë bluzave të bardha për të nisur shumë shpejt me vaksinimin masiv të të gjithë popullsisë”, u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Publikuar

-

Nga

Kërkesa e PD për rivotim/ Kume: Janë zero shanset që KAS t’i japë të drejtë

Ish-kreu i KQZ-së, Kristaq Kume ka komentuar mbi kërkesën e Partisë Demokratike për rivotim në 9 qarqet e vendit dhe shton se shanset që KAS ti japë të drejtë janë zero. Më tej, ai u shpreh se vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore.

Në një intervistë për Open, Kume theksoi se duhet ti referohet kodit zgjedhor për të shpallur pavlefshmërinë e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Superskandal/ Terrorizohen fëmijët e prokurorëve që po hetojnë Tahirin

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet me ironi Bashës/ Mirë hallet, po s'të le as 7x7=42-shi me masat fantastike

“KAS as ka për t’ju referuar fare kësaj, se që të përsëriten zgjedhjet duhet shkelje ligjore, vota e pavlefshme nuk është shkelje ligjore, por le ta supozojmë se është, çfarë ka efekti ka.

Duhet t’i referohemi asaj çfarë parashikon kodi zgjedhor për pavlefshmëri, por duhet të kemi kemi shkelje ligjore”, u shpreh ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër?/ Alibeaj shpjegon arsyet

Publikuar

-

Nga

Pse PD nuk kërkoi rivotim në Dibër/ Aliebeaj shpjegon arsyet

Ish deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ka sqaruar se përse Partia Demokratike nuk ka kërkuar rivotim në qarkun e Dibrës. Ai u shpreh se  do të duheshin 15 mijë vota për të marrë  një mandat tjetër në atë qark dhe nuk janë aq vota të pavlefshme.

Në një intervistë për Open, Alibeaj shtoi se  në Fier edhe pse numri i votave të pavlefshme ishte më i vogël, atje do të duheshin më pak vota për një mandat dhe prandaj është pjesë e listët së qarqeve që PD ka kërkuar rivotim.

“Po marr Fierin është deklaruar këto shifra, 9 6 dhe 1. të pavlefshme 9 mijë e 300 vota për shkak të faktit se kas e bëri me shifra askush. a nuk kam të drejtë që kjo shkelje e madhe lidhore që iu është mohuar e drejta e votës, ata janë ngritur ditën e dielë shkuan për të votuar dhe për shkak të trukut të KAS për të vendosur. Në bazë të formulës masa dhe ndikimi, nga mandati i tretë tek i katërti do më duheshin 15 mijë vota dhe nuk janë aq të pavlefshme”, u shpreh ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk shoh rrezik”/ Rama: Jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Publikuar

-

Nga

"Nuk shoh rrezik"/ Rama: Jemi më se gati për të hyrë në rrugën e negociatave

Kryeministri Edi Rama ka folur për vendet skeptike që nuk po i japin Shqipërisë dritën jeshile për anëtarësimin në BE.

Rama tha se nuk sheh ndonjë rrezik të menjëhershëm për integrimin, pasi theksoi se shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian

Duke mos qenë plotësisht i integruar në Bashkimin Evropian, Ballkani Perëndimor mbetet një zonë gri që ofron tërheqje dhe shanse për aktorët e tjerë, për aktorët e tretë që nuk kanë të njëjtin qëndrim dashamirës dhe të njëjtat vlera dhe parime që Bashkimi Evropian ofron. Dhe për Shqipërinë, nuk shoh ndonjë rrezik të menjëhershëm sepse shqiptarët janë shumë fanatikë për perëndimin dhe për Bashkimin Evropian, vendet e tjera pak a shumë kanë shumë më shumë për t’u marrë me këto ndikime nga aktorë të tjerë”, u shpreh ai për Euronews Albania.

Teksa u pyet nëse vendi jonë ka bërë përparim lidhur me kushtet për integrimin, kreu i qeverisë deklaroi Shqipëria është gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave.

LEXO EDHE:  Superskandal/ Terrorizohen fëmijët e prokurorëve që po hetojnë Tahirin

LEXO EDHE:  Superskandal/ Terrorizohen fëmijët e prokurorëve që po hetojnë Tahirin

Ka një ndryshim të madh midis anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe hyrjes në rrugën e plotë të negociatave, sepse siç jemi sot nuk jemi gati të jemi anëtarë, pa dyshim. Por sikurse jemi sot, ne jemi mëse gati për të hyrë në rrugën e plotë të negociatave dhe është këtu ku qëndrojnë pikat kontradiktore dhe ku Evropa po tregohet dritëshkurtër dhe disi edhe hipokrite, sepse Shqipëria meriton të hyjë në rrugën e plotë të negociatave.

Unë mendoj se njerëzit në Shqipëri e kanë ndjesi të qartë se puna nuk ka mbaruar. Mandati i tretë është një mandat i qartë për të përfunduar punën. Nuk është shpërblimi për një punë që tashmë ishte përfunduar”, nënvizoi kryeministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE