Connect with Us

Pirja e rregullt e kafeinës ndikon në strukturën e trurit

Shëndeti

Pirja e rregullt e kafeinës ndikon në strukturën e trurit

Publikuar

-

Pirja e rregullt e kafeinës ndikon në strukturën e trurit

Kafeina është substanca psikoaktive më e konsumuar në botë. Studiuesit nga Universiteti i Bazelit tani kanë treguar në një studim që marrja e rregullt e kafeinës mund të ndryshojë lëndën gri të trurit. Sidoqoftë, efekti duket të jetë i përkohshëm.

Pa diskutim kafeina ndihmon shumicën prej nesh të ndihemi më vigjilent. Sidoqoftë, mund të na prishë gjumin nëse konsumohet në mbrëmje. Heqja e gjumit mund të ndikojë nga ana tjetër në lëndën gri të trurit, siç kanë treguar studimet e mëparshme. Pra, a mund të ndikojë konsumi i rregullt i kafeinës në strukturën e trurit për shkak të gjumit të dobët? Një ekip kërkimor i udhëhequr nga Dr. Carolin Reichert dhe Profesori Christian Cajochen i Universitetit të Bazelit dhe UPK (Spitali Psikiatrik i Universitetit të Bazelit) hetoi këtë pyetje në një studim.

Rezultati ishte befasues: kafeina e konsumuar si pjesë e studimit nuk rezultoi në gjumë të dobët. Sidoqoftë, studiuesit vunë re ndryshime në lëndën gri, siç raportojnë në revistën Cerebral Cortex . Lënda gri i referohet pjesëve të sistemit nervor qendror të përbërë kryesisht nga trupat qelizorë të qelizave nervore, ndërsa lënda e bardhë kryesisht përfshin rrugët nervore, zgjatimet e gjata të qelizave nervore.

Një grup prej 20 individësh të rinj të shëndetshëm, të gjithë pinë rregullisht kafe në baza ditore, morën pjesë në studim. Atyre iu dhanë tableta për të marrë dy periudha 10-ditore dhe u kërkua që të mos konsumonin asnjë kafeinë tjetër gjatë kësaj kohe. Gjatë një periudhe studimi, ata morën tableta me kafeinë; në tjetrën, tableta pa përbërës aktiv (placebo). Në fund të çdo periudhe 10-ditore, studiuesit ekzaminuan vëllimin e lëndës gri të subjekteve me anë të skanimeve të trurit. Ata gjithashtu hetuan cilësinë e gjumit të pjesëmarrësve në laboratorin e gjumit duke regjistruar aktivitetin elektrik të trurit (EEG).

Gjumi i paprekur, por jo çështje gri

Krahasimi i të dhënave zbuloi se thellësia e gjumit të pjesëmarrësve ishte e barabartë, pavarësisht nëse ata kishin marrë kafeinë ose kapsula placebo. gjumPor ata panë një ndryshim të rëndësishëm në lëndën gri, varësisht nga fakti nëse subjekti kishte marrë kafeinë apo placebo. Pas 10 ditësh placebo – dmth ‘abstinencë prej kafeinës’ – vëllimi i lëndës gri ishte më i madh sesa pasimi i të njëjtës periudhë kohe me kapsula kafeine.

LEXO EDHE:  Përfitimet e vajit të ullirit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e pini çdo ditë

Dallimi ishte veçanërisht i mrekullueshëm në lobin e djathtë mesatar të përkohshëm, duke përfshirë hipokampusin, një rajon i trurit që është thelbësor për konsolidimin e kujtesës. “Rezultatet tona nuk do të thotë domosdoshmërisht se konsumimi i kafeinës ka një ndikim negativ në tru”, thekson Reichert. “Por konsumi ditor i kafeinës padyshim që ndikon në pajisjet tona njohëse, të cilat në vetvete duhet të krijojnë studime të mëtejshme.” Ajo shton se në të kaluarën, efektet shëndetësore të kafeinës janë hetuar kryesisht tek pacientët, por gjithashtu ekziston nevoja për kërkime mbi subjekte të shëndetshëm.

Megjithëse kafeina duket se zvogëlon vëllimin e lëndës gri, pas vetëm 10 ditësh abstenimi të kafesë ajo ishte rigjeneruar në mënyrë të konsiderueshme në subjektet e provës. “Ndryshimet në morfologjinë e trurit duket të jenë të përkohshme, por krahasimet sistematike midis pirësve të kafesë dhe atyre që zakonisht konsumojnë pak ose aspak kafeinë kanë munguar deri më tani“, thotë Reichert./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rama jep lajmin/ Mbërrijnë në Rinas 7020 doza të tjera vaksinash

Publikuar

-

Nga

Rama jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine do vijnë këto ditë

Vetëm pak minuta më parë, kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 7020 doza të tjera vaksinash.

Lajmi bëhet i ditur nga kryeministri Edi Rama, i cili ka publikuar pamjet nga Rinasi.

Kreu i qeverisë deklaron se Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj.

“7020 doza të tjera Pfizer mbërrijnë në Shqipëri; të tjera doza Pfizer, Astrazeneca, Sinovac e Sputnik do të vijojnë të mbërrijnë dhe ne nuk do të ndalemi asnjë ditë, deri në fund.

Ajo që dukej e pamundur deri para vetëm dy muajsh po ndodh para syve tanë çdo ditë! Shqiptarët po vaksinohen masivisht dhe Shqipëria po del nga tuneli i gjatë i pandemisë, për t’iu kthyer me të gjitha fuqitë jetës, e për të rritur ekonominë e saj duke filluar nga sezoni turistik e vijuar me paketën më të madhe në histori të investimeve të huaja, po edhe vendase, private e publike

LEXO EDHE:  Studimi i mbi 1 milion njerëzve, gjen një lidhje direkte midis niveleve të hekurit dhe jetëgjatësisë

LEXO EDHE:  Stuhia dimërore në SHBA/ Vazhdojnë problemet në Teksas

Më e mira është e gjitha përpara nesh, së bashku do ta bëjmë Shqipërinë të Ardhmen tone”, shkruan Rama në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Ulet ndjeshëm numri i infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1983 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 125  qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 4 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
27 raste në Tiranë, 16 në Fier, 9 në Shkodër, 8 në Sarandë, 7 në Elbasan, 6 në Durrës, 5 në Lezhë, nga 4 raste në Lushnje, Pogradec, Gramsh, nga 3 raste në Kavajë, Vlorë, Mirditë, Berat, Delvinë, Tepelenë, nga 2 raste në Kurbin, Malësi e Madhe, Kuçovë, Skrapar, Patos, Konispol, nga 1 rast në Kukës, Tropojë, Vau i Dejës, Dibër, Roskovec.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 546 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 98,269 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 204 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Malësi e Madhe të moshave 63 – 82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  A është puthja e qenit e shëndetshme për ju?

LEXO EDHE:  FOTO-Një shoqe si Xhemi/ Moderatorja i vjen në ndihmë Arbana Osmanit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (12 Prill 2021)

Raste të reja ditore 125
Të shëruar në 24 orë 546
Të shtruar në spitale 204
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 1983

Testime totale 591,590
Raste pozitive 128,518
Raste të shëruara 98,269
Raste Aktive 27,928
Humbje jete 2,321

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19823
Fier 2413
Durrës 1177
Gjirokastër 1168
Shkodër 967
Korçë 727
Vlorë 608
Dibër 340
Kukës 324
Elbasan 237
Berat 94
Lezhë 50

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ndërprerja e vaksinimit në Fier/ Dasho nxjerr zbuluar Ramën: Justifikohet me grevën e kontrollorëve

Publikuar

-

Nga

Ndërpreja e vaksinimit në Fier/ Dasho nxjerr zbuluar Ramën: Justifikohet me grevën e kontrollorëve

Sot në media u raportua ndërpreja e vaksinimit të të moshuarve në qytetin e Fierit, sipasojë e vonesës së ardhjes së 100 mijë dozave nga greva në aeroportin e Rinasit.

Lidhur me këtë lajm ka reaguar dhe eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho i cili shkruan se me justifikimin e grevës së kontrollorëve, Rama po mundohet të shpiki një ‘përgjegjës’ për dështimin e fushatës së vaksinimit.

Dasho rendit dhe arsyet për argumentin e tij, ndërsa shton se kemi një shtet jo serioz.

“NJË SHTET JO SERIOZ

Sot qendrat e vaksinimit në Fier u ankuan për mungesë vaksinash lidhur me vonesën njëditore të ardhjes së tyre nga Turqia.

Së pari, në se lajmi i ardhjes së 192 mijë vaksinave në fund të marsit ishte i vërtetë, ende duhet të ketë stok të atij grupi vaksinash.

Së dyti, edhe sikur 192 mijë vaksinat të kishin mbaruar, vaksinat e ardhura të enjten mund të dërgoheshin brenda 2 orëve në Fier.

Së treti, Fieri nuk ka nevojë për më shumë se 500-600 vaksina në ditë për nevojat e veta, kështu që ato mund të dërgoheshin edhe Astra Zeneca.

Me justifikimin e grevës së kontrollorëve, a mos po përpiqet të shpiket një “përgjegjës” për dështimin e fushatës së vaksinimit?!“/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE