Connect with Us

“Metës duhet t’ia kesh frikën”/ Nazarko: Presidenti provokon vëmendje

Aktualitet

“Metës duhet t’ia kesh frikën”/ Nazarko: Presidenti provokon vëmendje

Publikuar

-

“Metës duhet t’ia kesh frikën”/ Nazarko: Presidenti provokon vëmendje

Analisti Mentor Nazarko, foli për “përplasjen” në distancë mes presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama.

Gjatë një interviste për “News24” Nazarko thekson se presidenti provokon vëmendje, por edhe i kundërvihet faktit se Rama tashmë kontrollon disa institucione. Ai shton se LSI do të ketë një rol kryesor në këto zgjedhje.

“Është e justifikueshme gjithçka deklaron presidenti. Meta provokon vëmendje më të fuqishme po të ishte lideri i një partie politike. LSI do ketë rol kryesor në zgjedhje. Kjo sepse do bëjë diferencën mes partive.

Rama e ka identifikuar Metën si person që bën fushatë për LSI. Meta kundërvihet dhe në mendimin tim duhet të dalë hapur për LSI-së. Metës duhet t’ia kesh frikën. Presidenti ndikon në fuqinë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, sigurisht. Ka edhe ambasadorë që paragjykojnë këtë rol të Metës”, tha Nazarko.

Mentor Nazarko u shpreh se Lulzim Basha ka kaluar momentet e tij të mira në politikë, por se në shumë aspekte ai nuk mund të krahasohet me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti.

“Basha ka më pak cilësi sesa Kurti për të përfaqësuar erën e ndryshimit. Kurti ka një konsistencë në qëndrimet e tij, ka qëndurueshmëri ideologjike, ka modernitet në komunikim, ka gjuhë të pasur me citime historike e filozofike, ka mitin e të pakorruptuarit. Basha nuk ka asnjë cilësi prej këtyre cilësive të Kurtit.

LEXO EDHE:  Gënjeshtra e radhës e Bashës/ Njoftoi për mobilizimin e partisë, por ikën në Stamboll?

Lulzim Basha ka një moment të mirë, atë të liberalizimit të vizave, që ishte një modernizim i zyrave të Gjendjes Civile.  Por, Basha nuk ka pasuri në ato që thotë, dikush thotë se nuk është tërheqës tek rinia. PD nuk punon me rininë, kurse LSI punon për rininë. Basha nuk ka mitin e të pakorruptuarit. Basha nuk flitet për vese, si Kurti. Kryemadhi punon mirë për rininë. Ndërsa, Meta ka kostum institucional”, deklaroi Nazarko.

Më tej, Nazarko nënvizon se ka mbështetur Bashën në fillimet e karrierës, por se kostumi i tij u njollos rrugës.

“Unë e kam mbështetur shumë figurën e Lulzim Bashës në fillimet e tij në politikë, por tani duket artificial. Basha fitoi jo vetëm për estetikë, por gjuha e tij ishte ligjore. Lulzim Basha ishte i sprovuar në administratën ndërkombëtare dhe fitoi bastione të së majtës.

Eksperienca në ekzekutiv i vendosi njolla rrugës Bashës. Fushata e sotme e Bashës ka fituar disa dimensione reale. Taksa 9 për qind favorizon të pasurit dhe bizneset e mëdha”, përmbylli Nazarko./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Pa koment”/ Topalli nxjerr videon e Bashës, ja si gënjeu hapur demokratët

Publikuar

-

Nga

Drejtuesja  e “Lëvizjes për Ndryshim”, Jozefina Topalli ka përdorur si argument për të thënë se kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha mashtron demokratët, ka nxjerrë një video të kryedemokratit në vitin 2017, ku deklaronte se nuk do të bënte asnjë pazar me LSI.

Topalli krahas videos ka shkruar “pa koment’ duke lënë të kuptohet se video flet më shumë sesa fjalë.

Në video kryetari i PD-së Lulzim Basha  i garanton demokratët se nuk do të bëjë pazar me partinë e Metës dhe të Kryemadhit, të cilën e ka aleate në opozitë, si dhe kërkonte nga qytetarët që të mos e votonin LSI sepse do të ngeleshin në republikën e vjetër.

“Për të mos lënë demokratët në dyshim, që unë si kryetar i partisë mund të bëj ndonjë pazar me LSI. Se nëse ky dyshim ekziston atëherë çdo demokrat s’ka pse mos të joshet nga shitblerja e votës se hë se do jenë bashkë serish në pushtet.

LEXO EDHE:  Gënjeshtra e radhës e Bashës/ Njoftoi për mobilizimin e partisë, por ikën në Stamboll?

LEXO EDHE:  Zbardhen detaje nga mbledhja e PD/ Zbulohet çfarë i kërkoi Basha demokratëve

Dhe unë i them çdo demokrati se nuk do qeverisim me LSI, mos bëni gabimin fatal se përndryshe do mbeteni si bafqar në auret e republikës së vjetër”, shprehet Basha në video./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rezultatet e sondazhit/ Çim Peka “çon” Lulin në humnerë, Basha humb zgjedhjet në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën

Televizioni i Çim Pekës ka bërë një sondazh ku ka pyetur qytetarët e Tiranës se kë do të votonin nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin sot.

Peka është munduar të rrisë performancën e Lulzim Bashës, për të cilin thotë se e mbështesin 27.3% e qytetarëve të Tiranës, ndërsa PS-në 28.7% dhe LSI-në 7.2%.

Sipas Syri Tv, koalicioni i drejtuar nga PD, ‘Alenca për Ndryshim’ del fitues në Tiranë. Mirëpo faktet kanë nxjerrë bllof sondazhin e Çim Pekës, i cili po mundohet si e si që të nxjerrë Bashën fitues në këto zgjedhje.

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për qarkun e Tiranës

Duke bërë një krahasim me shifrat zyrtare të KQZ-së për rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017 për qarkun e Tiranës dhe Bashkinë e Tiranës, vihet re që PD nuk ka asnjë ndryshim.

Në zgjedhjet e kaluara PD-në e kanë votuar 27.67% e qytetarëve të Tiranës dhe LSI-në 13.02% e qytetarëve, ndërsa në rang qarku PD-në e kanë votuar 31.81% e qytetarëve dhe LSI-në 13.45% e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Foto-Rama në Durrës/ Minatorët poshtë zyrës së tij

LEXO EDHE:  Foto-Rama në Durrës/ Minatorët poshtë zyrës së tij

Rezultati i zgjedhjeve në 2017-ën për bashkinë e Tiranës

Pra, PD nuk ka asnjë rritje dhe kjo sipas sondazhit të Çim Pekës që ka nxjerrë dhe LSI me 7% duke e përgjysmuar. Me rezultatet e nxjera nga Çim Peka PD dhe LSI humbasin zgjedhjet.

Çim Peka po mundohet medoemos të ngrejë votat e Bashës, por as sondazhet nuk ka ditur t’i manipulojë si duhet, pasi shifrat e tyre e kanë nxjerrë Lulin me të njejtin rezultat si në vitin 2017 dhe LSI të përgjysmuar.

As kurajo që t’ja ngrenë pak shifrat Lulit nuk kanë, i cili duket të jetë në të njejtën situatë si në 2017 apo edhe më keq./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zef Mazi jep lajmin e mirë/ Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet, presim…

Publikuar

-

Nga

Zef Mazi jep lajmin e mirë/ Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet, presim...

Kryenegociatori i Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, Zef Mazi, deklaroi mbrëmjen e sotme se Shqipëria ka plotësuar 4 kushtet dhe 11 kërkesat që i janë kërkuar.

Nga studio e “Real Story” Mazi tha se tashmë hapi i radhës është Konferenca e Parë Ndërqeveritare.

“Nuk dua të flas në emër të unionit, roli i negociatorit është mbi strukturat dhe rolet e partive. Unë kam takuar presidentin që kur kam ardhur në punë, ai ka shprehur interes dhe gatishmërinë që të më ndihmojë. Por jo të ndërhyjë në pozicionin që kam, që e shoh mbi strukturat partiake sepse i tillë është. Motivacioni është që vendi të hyjë në union.

Janë katër kushte që janë plotësuar dhe 11 kërkesa që janë plotësuar. Kushtet kanë qenë katër për të kryer para hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare, këto katër janë: kodi elektoral, zgjedhor, funksionaliteti i Gjykatës Kushtetuese dhe e katërta ngritja e institucioneve në luftën ndaj korrupsionit. Këto kushte janë plotësuar nga vendi ynë. Në të tëra këto ka rezultate konkrete. Po ju them se janë rreth 20 komisionarë që janë në procedurë penale për zgjedhjet e 2017-ën. Është një prokuror që është në ndjekje, ka shifra.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha në takimet me demokratët e Kukësit, Hasit, Tropojës dhe të Njësisë 7 në Tiranë

LEXO EDHE:  Tahiri sulmon Bashën/ Nuk dua të të kem as komshi, jo më kryetar opozite!

Që nga fillimi i SPAK-ut, kjo strukturë ka 15 prokurorë në hetim, është funksionale. Byroja Kombëtare për hetimin po ashtu është funksionale. Procesi i VETING-ut kërkon pak kohë, janë të lidhura të gjitha elementët dhe rezultatet janë”, u shpreh Zef Mazi./CNA.al

LEXO TE PLOTE