Connect with Us

Mbi 1 mijë qytetarë rezultojnë pozitiv/ Shkon në 1696 numri total i viktimave

Shëndeti

Mbi 1 mijë qytetarë rezultojnë pozitiv/ Shkon në 1696 numri total i viktimave

Publikuar

-

‘Boom’ rastesh me Covid/ Rreth 900 të infektuar në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës së Covid në vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas Ministrisë, janë kryer 3998 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1021 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 571 raste në Tiranë, 38 raste në Vlorë, 37 raste në Durrës, Sarandë, 35 raste në Elbasan, 33 raste Shkodër, Librazhd, 21 raste në Lushnje, 18 raste në Krujë, Fier, 17 raste në Kavajë, 14 raste në Berat, Kuçovë, 12 raste në Lezhë, 11 raste në Tepelenë, 10 raste në Kamëz, 8 raste në Korçë, Mirditë, Mallakastër, Gjirokastër,7 raste në Kolonjë, 5 raste në Kukës, Has, Peqin, Gramsh, 3 raste në Devoll, Tropojë, Përmet, Dibër, Shijak, 2 raste në Rrogozhinë, Pogradec, Vau i Dejës, Divjakë, Selenicë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Skrapar, 1 rast në Cërrik, Kurbin, Pukë, Mat, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Patos, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 65,403 që nga fillimi i epidemisë.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19, duke e çuar në 1696 numrin total të humbjes së jetëve.

LEXO EDHE:  Hapja e spitaleve rajonal Covid/ Manastirliu  nga Elbasani: 600 shtretër në skenarin e parë

Sot është hapur edhe pavioni i dedikuar COVID në Spitalin Rajonal të Elbasanit, duke u zgjeruar me 3 spitale rajonale trajtimi I pacientëve me COVID19, përpos 4 spitaleve COVID në Tiranë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 648 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1242 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 7970 vaksinime antivCOVID.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Vaksina ruse/ Mjeku shqiptar në Itali: BE e ka të vështirë të pranojë produkte që prodhohen jashtë saj

Publikuar

-

Nga

Vaksina ruse/ Mjeku shqiptar në Itali: BE e ka të vështirë të pranoj produkte që prodhohen jashtë saj

Mjeku shqiptar në Itali, Albert Troci në një lidhje me “Repolitix” ku po flitet për pandemin,  tha se vaksina ruse është efikase dhe se nuk është koha për gjeo-politikë por ajo duhet të pranohet edhe nga vendet e BE.

Sipas tij Sputnik-V mund të përdoret me sukses dhe se EMA dhe FDA mund ta miratojnë pasi efektshmëria e saj është mbi 90 %.

“Italia po mendon seriozisht si shumë shtete për të patur akses edhe në atë ruse. Italia ka dërguar dy specialistë në Moskë për të parë ecurinë me këtë vaksinë. Kjo ka një efektivitet mbrojtje mbi 90 %  dhe mund të pranohet edhe nga EMA dhe FDA.  Problemi është se çdo gjë që prodhohet  jashtë BE është pak e vështirë që ta pranojnë vendet brenda unionit. Duke pasur pak vaksina në dispozicion vaksinimi po vazhdon me shumë ngadalë dhe po studiohen të dhënat e Sputnik-V dhe nuk është momenti të bëjmë gjeo-politikë, pasi fillimisht e panë si arrogancë të Putin, dhe flitej se nuk ishte efektive, por në fakt kjo vaksinë është shumë efikase dhe mund të përdoret me sukses“, tha Troci./CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Procesi i vaksinimit/ Mjekja: Gjermania i ka kthyer sytë nga Kina dhe Rusia

Publikuar

-

Nga

Procesi i vaksinimit/ Mjekja: Gjermania i ka kthyer sytë nga Kina dhe Rusia

Mjekja, Aurora Dollenbeg tha se Gjermania po ecën me ritme të ngadalta të vaksinimit dhe se çështjet teknike të lindura me vaksinë Pfizer ka bërë që autoritetet gjermane të shqyrtojë  mundësinë e vaksinës ruse apo saj kineze. Megjithatë tha Dollenberg vaksina ruse Sputnik-V ka më shumë prioritet për t’u pranuar.

“Kryesisht po shohim drejt vaksinës ruse, ata janë partnerët tonë më të afërt edhe në ekonomi. Problemi është se popullata po vaksinohet shumë ngadalë dhe Me Pfizer kanë dalë çështje teknike pasi ajo nuk mund të ruhet në frigoriferë më shumë se 5 ditë.

Si ajo ruse dhe saj kineze, janë të dyja alternativat ne diskutim, por prioritet ka ajo ruse. Edhe për faktin se efektet e saj janë më të njohura dhe efikasitetin më të lartë. Pavarësish se EMA dhe FDA ende si ka certifikuar, ata kanë dalë në treg dhe kanë patentën e tyre”, tha Dollenberg në “Reopolitix”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Në 14 muaj do vaksinohet e gjithë popullsia”/ Alimehemeti: Periudhë shumë e gjatë, dimri i ardhshëm mund të përkeqësojë situatën

Publikuar

-

Nga

“Në 14 muaj do vaksinohet e gjithë popullsia”/ Alimehemeti: Periudhë shumë e gjatë, dimri i ardhshëm mund të përkeqësojë situatën

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, ka folur në lidhje me situatën e vaksinimit anti-COVID në vendin tonë.

Duke komentuar deklaratat e kryeministrit Rama, se për 14 muaj do të vaksinohet e gjithë popullsia, Alimehmeti, tha se kjo është një peirudhë shumë e gjatë, ndërkohë që do të ishte më mirë që vaksinimi të bëhej për 6-9 muaj, pasi sipas tij dimri i ardhshëm mund ta përkeqësojë situatën.

“14 muaj në fakt është një kohë tejet e gjatë, gjithë ideja në këtë  moment është që të shkurtojmë kohën në çfardo lloj mënyre që do të jetë e arsyeshme nuk ka pse të shohë vetëm një kandidat vaksinash, kemi disa. E vërtet që kryeministri ka thënë 14 muaj, tashmë një muaj ka kaluar nga ajo deklaratë, kështu që bëhen 13, por megjithatë në këtë periudhë kemi dimrin tjetër ndërmjet. Dimri siç e pamë shumë qartë është periudha më e keqe e mundshme për ktë lloj virusi, kështu që atij dimri të ardhshëm ne duhet t’i dalim përpara. Skenari që do të preferonim të dëgjonim do të ishte diçka që ka të bëjë me 6 deri në 9 muaj, pasi 14 do të thotë të kapërcehet edhe dimri i ardhshëm dhe mund të jetë problematike kjo periudhë”, tha  Alimehmeti ne Faxnews./CNA.al

LEXO TE PLOTE