Connect with Us

Keni probleme me gjumin?/ Shkenca zbulon 3 përbërësit natyralë që duhet të pini para gjumit

Shëndeti

Keni probleme me gjumin?/ Shkenca zbulon 3 përbërësit natyralë që duhet të pini para gjumit

Publikuar

-

Keni probleme me gjumin?/ Shkenca zbulon 3 përbërësit natyralë që duhet të pini para gjumit

Gjumi është thelbësor për shëndetin e mirë. Cilësia e dobët e gjumit, ose gjumi jo i mjaftueshëm, mund të ndikojë negativisht në gjendjen tonë shpirtërore, funksionin njohës dhe sistemin imunitar .Stresi mund të ndikojë në gjumin tonë , dhe stresi dhe ankthi i lidhur me pandeminë COVID kanë bërë që shumë prej nesh të mos flemë ashtu si dikur. Një sondazh i 2,555 personave në të gjithë 63 vendet zbuloi se 47% e njerëzve po përjetonin gjumë më të dobët se zakonisht gjatë pandemisë, krahasuar me 25% para goditjes së COVID.

Ne gjithashtu e dimë që stresi shoqërohet me zakone të dobëta dietike. Njerëzit që ndihen të stresuar dhe të lodhur mund të kenë më shumë gjasa të kërkojnë pije energjike dhe pije me kafeinë. Por një konsum i lartë i kafeinës , si dhe pijeve të ëmbëlsuara me sheqer dhe energji mund të na mbajnë zgjuar. Pra, është diçka e një cikli vicioz.

Në mënyrë të ngjashme, njerëzit që ndihen të stresuar mund të kenë më shumë gjasa të pinë alkool. Alkooli para gjumit, veçanërisht me tepricë, gjithashtu mund të na prishë gjumin .Pra, çfarë mund të pini për të përmirësuar gjumin tuaj?

Kamomil

Çaji i kamomilit është përdorur në mjekësinë tradicionale për shekuj me radhë për të trajtuar një sërë sëmundjesh të gjumit, të tilla si pagjumësia.Ekstrakti i bimës përmban apigenin , një përbërje kimike që lidhet me të njëjtët receptorë në tru si benzodiazepinat (ilaçe që përdoren për të trajtuar ankthin dhe pagjumësinë), duke prodhuar një efekt qetësues.

Studimet kanë treguar se kamomili (konsumuar në formën e një ekstrakti ose një çaji) çon në përmirësim të ndjeshëm të cilësisë së gjumit.Sidoqoftë, megjithëse provat janë pozitive, këto studime ishin relativisht të vogla dhe na duhen prova klinike më të mëdha, të dizajnuara mirë për të përforcuar këto vëzhgime.

Qumësht

Një filxhan i ngrohtë me qumësht lope është një pije popullore para gjumit në kulturat perëndimore, veçanërisht për fëmijët.Qumështi është një burim i aminoacidit thelbësor triptofan , për të cilin trupat tanë kanë nevojë për të prodhuar përbërje, përfshirë serotoninën dhe melatoninën në tru. Këto përbërës përfshihen në ciklin e gjumit-zgjimit, gjë që mund të shpjegojë pse qumështi na ndihmon të flemë më mirë – nëse vërtet po.Shkencëtarët kanë studiuar efektet e qumështit dhe produkteve të qumështit (të tilla si kos dhe djathë) në cilësinë e gjumit për dekada, por provat janë ende pa përfundim .

LEXO EDHE:  Vetëm dy filxhanë nga ky çaj “magjik” ju ndihmojnë të digjni dhjamin ndërsa flini

Mund të jetë thjesht rituali i pirjes së qumështit të ngrohtë para gjumit që relakson trurin dhe trupin, sesa efektet e përbërjeve të pranishme në vetë qumështin. Do të na duhen më shumë prova kërkimore para se të jemi të sigurt në një mënyrë ose në një tjetër.

Kakao

Kakaoja e nxehtë (e tretur zakonisht në qumësht) konsiderohet gjithashtu si një pije që promovon gjumin. Fasulja e kakaos është një burim i pasur i shumë kimikateve të dobishme, duke përfshirë përbërjet e quajtura flavonoide.Flavonoidët kanë një sërë përfitimesh të mundshme shëndetësore dhe mund të përdoren për të trajtuar disa çrregullime neurodegjenerative .Ka hulumtime të kufizuara mbi efektet e kakaos në cilësinë e gjumit. Por një studim në minj sugjeroi se kakaoja natyrale mund të përmirësojë pagjumësinë e shkaktuar nga stresi.

Tek njerëzit, konsumimi i kakaos shoqërohet me një ulje të presionit të gjakut (në njerëz të shëndetshëm dhe ata me presion të lartë të gjakut ). Ky ulje e presionit të gjakut, i cili relakson muskujt e lëmuar që mbështjellin arteriet tona, mund të prodhojë një efekt qetësues, duke e bërë më të lehtë për të fjetur.

Ndërsa këto ilaçe gjumi nuk ka gjasa të jenë të dëmshme, provat e përgjithshme për përmirësimin e cilësisë së gjumit janë të dobëta. Ju mund të dëshironi t’i provoni, por nuk duhet të shihni asnjë prej tyre si një zgjidhje të shpejtë.

Në fund të ditës, disa faktorë të stilit të jetës mund të ndikojnë në cilësinë tonë të gjumit, duke përfshirë kohën e ekranit, aktivitetin fizik, stresin dhe dietën.Nëse vazhdimisht po luftoni për të fjetur, është më mirë të këshilloheni me mjekun tuaj të përgjithshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Disa informacione mbi përgjigjet imunitare pas vaksinimit në përgjithësi

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Mosha në kohën e vaksinimit!

Sistemi imunitar i trupit të njeriut është funksional që nga lindja dhe vazhdon gjatë gjithë jetës. Dallimet në përgjigjen imune ekzistojnë me moshën, veçanërisht në fëmijët shumë të vegjël dhe të moshuarit.

Të Porsalindurit parakohe psh!

Përgjigja imune varet nga mosha pas lindjes, jo nga mosha e shtatzënisë. Për shembull, një fëmijë i lindur në 30 javë shtatzanie do të marrë vaksinat e para kur të jete 2 muajsh, edhe nëse kjo moshë korrespondon me një moshë shtatzënie prej 38 javësh.

Të Porsalindurit dhe Foshnjet nën 2 Vjec!

1.Kapaciteti i sistemit imunitar të fëmijëve nën moshën 2 vjeç është shumë i rëndësishëm:

Në dispozicion numri i lartë i limfociteve naive.

Mundësia për të gjeneruar deri në 2 milion qeliza T CD4 + çdo ditë.

Aftësia për t’iu përgjigjur 10,000 antigjeneve të ndryshëm në të njëjtën kohë.

2.Sistemi i tyre imunitar është i papjekur:

Përqindje e lartë e limfociteve të papjekur B dhe T.

Qendrat germinale ende jo të pranishme në indet limfoide.

Prania e përgjigjes imune ndaj antigjeneve të varur nga T, por prodhim më i ulët i antitrupave sesa tek fëmijët e moshuar.

Mungesa e përgjigjes imune ndaj antigjeneve të pavarur nga T, pra mungesa e përgjigjes ose reagimi i dobët ndaj vaksinave të polisaharideve.

3.Antitrupat e nënës janë të pranishëm tek të porsalindurit:

Ato transmetohen në mënyrë pasive në mitër ose përmes gjidhënies.

Ato mund të kenë një efekt frenues në përgjigjen imune të foshnjës; oraret e vaksinimit e marrin parasysh këtë.

LEXO EDHE:  Vetëm dy filxhanë nga ky çaj “magjik” ju ndihmojnë të digjni dhjamin ndërsa flini

LEXO EDHE:  Parashikimi i yjeve për shëndetin/ Si do të jetë muaji i ardhshëm për ju

Ato mbrojnë pjesërisht kundër lise se dhenve, poliomielitit, fruthit, shytave, rubeolës, gastroenteritit nga rotavirusi, tetanozit, difterisë, pertusis dhe infeksionit invaziv të Haemophilus influenzae tip b.

Adoleshentët

Zakonisht, kjo moshë është kur sistemi imunitar përgjigjet më së miri.

TË MOSHUARIT

Aftësia për të arritur një përgjigje të mirë imune zvogëlohet me plakjen, pasi grupi i qelizave plazmatike të padiferencuara zvogëlohet me kalimin e kohës.

Faktorët gjenetikë

Përcaktuesit gjenetikë, të tillë si sistemi i gjakut ABO dhe antigjenet e histokompatibilitetit HLA, luajnë një rol në imunitetin adaptiv.

Disa njerëz reagojnë më mirë se të tjerët ndaj vaksinave.

Për shembull, disa njerëz nuk zhvillojnë antitrupa pasi janë vaksinuar kundër hepatitit B, por zhvillojnë një përgjigje qelizore që i mbron ata.

Imunosupresioni

Pavarësisht nëse është e fituar apo e lindur, imunosupresioni në përgjithësi zvogëlon përgjigjen imune humorale ose reagimin imun qelizor, ose të dyja.

Kequshqyerja

Kequshqyerja shoqërohet me funksionin e dëmtuar të barrierës së zorrëve dhe nivelin e ulët të proteinave të komplementit.

Indi limfatik, posaçërisht timusi, pëson atrofi dhe përgjigjet e mbindjeshmërisë së tipit të vonuar zvogëlohen.

Nivelet e antitrupave të prodhuar pas vaksinimit zvogëlohen te personat e kequshqyer rëndë.

Mbipesha

Obeziteti shoqërohet me çrregullime metabolike që shkaktojnë mosfunksionim të indeve në indet yndyrore, mëlçinë, pankreasin dhe enët e gjakut.

Këto ndryshime shoqërohen me një ndikim negativ në imunitetin kundër infeksionit dhe në efektivitetin e vaksinës.

I thame te gjitha keto per te treguar si reagon sistemi imunitar ne varesi te moshes dhe problemeve te ndryshme.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3805 testime dhe kanë rezultuar pozitivë952 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 21 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, Berat, 20 raste në Kavajë, 19 raste në Kurbin, Tepelenë, 18 raste në Përmet, 16 raste në Kukës, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Lezhë, Mat, Gramsh, Kuçovë, 12 raste në Mallakastër, 10 raste në Bulqizë, 9 raste në Kamëz, 8 raste në Devoll, 7 raste Malësi e Madhe, 6 raste në Mirditë, 3 raste në Vorë, Peqin, 2 raste Kolonjë, Memaliaj, Delvinë, Librazhd, Rrogozhinë, Pukë, Has, 1 rast në Maliq, Cërrik, Poliçan, Libohovë, Skrapar, Belsh, Dibër, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Divjakë, Pogradec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 804 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 69,773 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 662 pacientë, 49 në terapi intensive, nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Kurbini, 2 qytetarë nga Berati, 1 qyetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Erseka, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 50-91 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (28 Shkurt 2021)

LEXO EDHE:  Kafeina përmirëson aktivitetin fizik?

LEXO EDHE:  Mjekësia bën një hap të rëndësishëm/ Testet e reja do të zbulojnë Coronavirusin në më pak se 2 orë

Raste të reja ditore       952
Të shëruar në 24 orë     804
Të shtruar në spitale      662
Humbje jete në 24 orë   21
Testime ditore               3805

Testime totale          466,785
Raste pozitive          107,167
Raste të shëruara     69,773
Raste Aktive              35,598
Humbje jete               1,796

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë     22887
Fier         2667
Durrës     1680
Vlorë       1746
Shkodër   1373
Gjirokastër 1075
Berat        844
Korçë       914
Elbasan    876
Lezhë       826
Dibër       374
Kukës     336

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet të vaksinohem nëse kam kaluar tashmë Covid?

Publikuar

-

Nga

A duhet të vaksinohem nëse kam kaluar tashmë Covid?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Varet … Nëse jeni infektuar kohët e fundit, është a priori, e kotë të vaksinoheni sepse akoma keni antitrupa për të mbrojtur veten – dhe kjo, cilado qoftë forma e sëmundjes e zhvilluar (e lehtë ose e rëndë).

Por, për Anthony Guihur, studiues në biologjinë molekulare në Universitetin e Lozanës, duhet te jemi te kujdesshem: “Kohëzgjatja dhe cilësia e imunitetit natyror mund të jenë shumë të pabarabarta në varësi të personit. ”

Nga ana tjetër, nëse dëshironi, tre muaj pas shfaqjes së simptomave të para, dhe në mungesë të simptomave të vazhdueshme, konsiderohet se mund të vaksinoheni, nëse dëshironi, pas një konsulte me mjekun juaj Por ju nuk jeni një përparësi , pra sduhet te jene grup prioritar ne kete moment per vaksinim.

Kujdes edhe pse serologjia juaj është negative pasi e kaluat COVID-in, kjo nuk do te thote që ju nuk keni imunitet.

Imuniteti mund te jete pak më të thellë i fshehur dhe eshte duke ju mbrojtur ndaj Covid-19 gjithsesi.

Cili është rreziku i ri-infektimit?

Rastet e ri-infektimit ekzistojnë, por ato mbeten margjinale dhe janë shumë të vështira për t’u numëruar.

“Asnjë vaksinë nuk ofron mbrojtje 100% dhe edhe nëse kap virusin pas vaksinimit, ka të ngjarë që të jesh vetëm pak i sëmurë, sepse trupi juaj ka antitrupa të gatshëm për të luftuar virusin.

LEXO EDHE:  Vetëm dy filxhanë nga ky çaj “magjik” ju ndihmojnë të digjni dhjamin ndërsa flini

LEXO EDHE:  Ja pse duhet pirë ujë sapo zgjohemi në mëngjes

Kohëzgjatja e imunitetit afatgjatë dhënë nga Covid-19 aktualisht nuk dihet.

Shumica e studimeve bien dakord që antitrupat e zhvilluar do të qëndrojnë aktive për rreth gjashtë muaj. Një nga studimet e fundit të botuar në revistën “Science” tregon se shumica e njerëzve zhvillojnë imunitet të qëndrueshëm për të paktën tetë muaj.

Kështu, rreziku i ri-infektimit është i ulët, por duhet pasur kujdes me variantet e reja. Covid-19 evoluon me kalimin e kohës, si të gjitha viruset.

“Vaksinat – dhe infeksioni natyror – çojnë në prodhimin e qelizave të ndryshme imune që mbajnë një kujtesë të virusit dhe mund të mobilizohen për të vepruar kur trupi e ndesh përsëri.

Edhe kur përballeni me variante, këto përbërës të tjerë të sistemit imunitar mund të jenë të mjaftueshëm për të parandaluar sëmundje serioze.

 

LEXO TE PLOTE