Connect with Us

Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në Australi

Teknologji

Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në Australi

Publikuar

-

Facebook ndryshon vendimin/ Rikthen faqet e lajmeve në Australi

Facebook ka njoftuar se do të rikthejë përmbajtjen e lajmeve te përdoruesit e saj në Australi. Gjigandi i teknologjisë ka bllokuar lajmet për Australianët në platformën e tij që nga e enjtja e kaluar mes një mosmarrëveshje rreth një ligji të propozuar që do ta detyronte atë dhe Google të paguanin botuesit e lajmeve për përmbajtjen.

Arkëtari Australian Josh Frydenberg tha se shefi i Facebook Mark Zuckerberg i kishte thënë atij se ndalimi do të mbaronte “në ditët në vijim”, pasi çifti kishte bisedime. Z. Frydenberg tha se ndryshimet do të bëhen në ligj.

Facebook ka ri-miqësuar Australinë,” u tha ai gazetarëve në Canberra të Martën. Qeveria ka qenë duke debatuar ligjin parë si një rast i mundshëm provë për rregullimin globalisht në Senat, pasi u miratua në dhomën e ulët javën e kaluar.

Pse Facebook bllokoi përmbajtjen e lajmeve?

Të enjten e kaluar, australianët u zgjuan për të zbuluar se nuk mund të kishin qasje ose të ndanin ndonjë lajm në llogaritë e tyre.Facebook argumentoi se ishte detyruar të bllokonte lajmet Australiane në përgjigje të legjislacionit të propozuar.

Kodi i lajmeve i qeverisë synon të krijojë një proces negociimi “më të drejtë” midis gjigandëve të teknologjisë dhe kompanive të lajmeve mbi vlerën e përmbajtjes së lajmeve. Por është kundërshtuar fuqimisht nga Facebook dhe Google – të dy argumentojnë se kodi keqkupton se si funksionon interneti. Facebook ka thënë gjithashtu se merr pak përfitime tregtare nga përmbajtja e lajmeve.

Por qeveria Australiane thotë se kodi është i nevojshëm për të “barazuar fushën e lojës” për botuesit e lajmeve, të cilët kanë parë rënie të fitimeve në epokën e internetit.Nga e marta në mbrëmje u raportua se kompani të shumta, duke përfshirë Guardian Australia dhe Neës Corporation të Rupert Murdoch, kishin rinisur bisedimet me gjigantin e medias sociale.

LEXO EDHE:  Zuckerberg: Nuk do të ketë Dislike në Facebook

Seven Ëest Media, një kompani e madhe mediatike, atëherë njoftoi në një deklaratë se kishin nënshkruar një letër qëllimi për të siguruar përmbajtjen e saj të lajmeve në platformë pasi kishin arritur një marrëveshje. Autoritetet Australiane do të prezantojnë katër ndryshime të mëtejshme, duke përfshirë një që do të thotë se qeveria nuk mund të zbatojë kodin në Facebook nëse mund të demonstrojë një “kontribut të rëndësishëm” në gazetarinë lokale.Ato përfshijnë një periudhë ndërmjetësimi dy-mujore përpara se të fillojë arbitrazhi i zbatuar nga qeveria duke u dhënë palëve më shumë kohë për të arritur një marrëveshje private.

Kompania më e madhe në pronësi lokale e Australisë Nine Entertainment tha se ishte “e kënaqur” që qeveria kishte gjetur një kompromis dhe po priste me padurim të rifillonte bisedimet në lidhje me një marrëveshje tregtare. Autoritetet Australiane do të prezantojnë katër ndryshime të mëtejshme, duke përfshirë një që do të thotë se qeveria nuk mund të zbatojë kodin në Facebook nëse mund të demonstrojë një “kontribut të rëndësishëm” në gazetarinë lokale.

Ato përfshijnë një periudhë ndërmjetësimi dy mujore përpara se të fillojë arbitrazhi i zbatuar nga qeveria duke u dhënë palëve më shumë kohë për të arritur një marrëveshje private. Kompania më e madhe në pronësi lokale e Australisë Nine Entertainment tha se ishte “e kënaqur” që qeveria kishte gjetur një kompromis dhe po priste me padurim të rifillonte bisedimet në lidhje me një marrëveshje tregtare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Teknologji

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

Publikuar

-

Nga

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

WhatsApp ka përditësuar aplikacionin e tij të desktopit në mënyrë që përdoruesit të mund të bëjnë thirrje zanore dhe video përmes kompjuterit të tyre.

Karakteristika është e përputhshme me Windows dhe macOS. WhatsApp zbuloi funksionin në një postim të fundit në blog .Ai tha: “Ne jemi të lumtur të njoftojmë se thirrjet private dhe të sigurta me zë dhe video janë tani në dispozicion në aplikacionin desktop të WhatsApp.

“Thirrjet zanore dhe video në WhatsApp janë të koduara nga skaji në fund, kështu që WhatsApp nuk mund t’i dëgjojë ose t’i shohë ato, pavarësisht nëse telefononi nga telefoni juaj ose kompjuteri juaj.”

Vetëm thirrjet me zë dhe video një-në-një janë aktualisht të disponueshme.WhatsApp shpreson të zgjerojë funksionin për të përfshirë biseda në grup. Tani thirrjet me zë dhe video në grup WhatsApp do të duhet të ndodhin midis dy telefonave inteligjentë.

Kjo nuk ka gjasa të jetë e dobishme për kolegët e punës që kanë nevojë për thirrjet e tyre për të përfshirë një ekip të madh. Mund ta provoni veçorinë tani në një kompjuter Mac ose Windows.

Si të bëni një thirrje zanore ose video WhatsApp në kompjuterin tuaj?

Në fillim do të duhet të siguroheni se po përdorni një version të azhurnuar të softuerit MacOS ose Windows.Ju gjithashtu do të duhet të siguroheni që kompjuteri ose laptopi juaj kanë një mikrofon dhe aparat fotografik që janë të aktivizuara.

LEXO EDHE:  “S’ma ka ndjerë për asgjë”/ Getinjo merr vendimin e rëndësishëm në ditën e lindjes

LEXO EDHE:  Gjyqi për “Agimin e Artë”/ Gjykata shpall fajtor Giorgos Roupakias

Shkoni te WhatsApp.com/download dhe më pas klikoni për të shkarkuar aplikacionin desktop për Mac ose Windows PC.Pastaj shkarkoni aplikacionin për desktop dhe hapeni kur të jetë gati.Do t’ju kërkohet të skanoni një kod QR të cilin mund ta paraqisni në telefonin tuaj nëse shkoni në cilësimet tuaja të WhatsApp dhe klikoni “WhatsApp Web”.

Bisedat tuaja në WhatsApp duhet të ngarkohen në ekranin e kompjuterit tuaj.Klikoni në bisedën e personit me të cilin dëshironi të bëni thirrje zanore ose video.Pastaj zgjidhni midis ikonës së thirrjes zanore ose video.

Ju lutemi vini re se opsioni i thirrjes video nuk do të funksionojë nëse nuk keni një aparat fotografik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Publikuar

-

Nga

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Për të çaktivizuar një Apple iPhone me ID ose një model të vjetër me vetëm butona, shtypni dhe mbani butonin anësor / sipër (gjumë / zgjim).

Pastaj rrëshqitni slide që shfaqet deri në të djathtë për të “Fikur” iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.Për të fikur një iPhone me ID të fytyrës dhe pa një buton, së pari shtypni dhe mbani një nga butonat e volumit. Pastaj, shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor (gjumë / zgjim).

Kur të shfaqet rrëshqitësi “Power Off”, rrëshqitni deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.

Si mund ta fik një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur?

Ju përsëri mund të fikni një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur ka dy mënyra për ta bërë këtë. E para është të hapni cilësimet e iPhone tuaj dhe të hyni në cilësimet “Të përgjithshme”. Në fund të listës, prekni “Shutdoën”, rrëshqitni djathtas në rrëshqitësin “Power Off” dhe prisni që ekrani të mbyllet.

LEXO EDHE:  Zuckerberg: Nuk do të ketë Dislike në Facebook

LEXO EDHE:  Kryesia e LIBRA-s kërkon shkarkimin e Ben Blushit dhe zgjedhjen e një kryetari të ri

Mënyra e dytë është të përdorni butonin ndihmës virtual, ose “lundrues”. Për të hyrë në këtë, hapni Cilësimet dhe shkoni te Accessibility. Nën “Fizike dhe Motor”, zgjidhni “Prek”, pastaj aktivizoni Ndihmën Ndihmëse. Një buton lundrues do të shfaqet në ekran. Mbajeni ose trokitni lehtë mbi këtë buton derisa të shfaqet një seri ekranesh, pastaj zgjidhni “Pajisja”, pastaj “Kyçi i ekranit”, më pas rrëshqitni rrëshqitësin deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj.

Si mund të ndizni një iPhone?

Për të ndezur çdo iPhone shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor ose të sipërm (gjumë / zgjim) derisa të shfaqet logoja e Apple.Për të ndezur një iPhone me një buton të thyer të energjisë, thjesht lidheni atë me një burim të energjisë elektrike.IPhone juaj duhet të fillojë disa sekonda pasi të fillojë të karikohet  por mund të zgjasë pak nëse mbaron bateria./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Publikuar

-

Nga

Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Mbrëmjen e kaluar, Instagram iu ka hequr mundësinë shumë përdoruesve për të parë pëlqimet. Platforma e mediave sociale tani e ka pranuar se ky ishte një aksident dhe u desh ta rregullonte shpejt.Përdoruesit e Instagram në MB dhe SH.B.A. zbuluan se ata do të kishin humbur aftësinë për të parë se sa pëlqime kishin postimet e tyre dhe postimet e të tjerëve.

Çdo postim thjesht do të tregonte një përdorues që e kishte pëlqyer së bashku me frazën “dhe të tjerët”.Pastaj mund të klikoni mbi këtë për të parë se cilat llogari të tjera kishin pëlqyer një postim, por nëse dëshironi të dini një shifër të saktë, do t’ju duhej t’i numëronit ato manualisht.

Instagram shkroi në Twitter : “Ne kemi provuar një përvojë të re për të fshehur pëlqimet në postimet e Feed. “Ne padashur shtuam më shumë njerëz në provë sot, e cila ishte një e metë ne po e rregullojmë këtë çështje dhe po i rikthejmë numrat atyre njerëzve sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ai shtoi: “Kjo çështje tani është rregulluar. Tërhiqeni poshtë për të rifreskuar furnizimin tuaj dhe pëlqimet tuaja duhet të rikthehen faleminderit për durimin tuaj!

Megjithëse prurjet duhet të kthehen në normalitet tani, disa përdorues në fakt morën një njoftim që i paralajmëronte ata për ndryshimin.

LEXO EDHE:  Facebook bllokon mesazhet/ Për 30 minuta nuk mund ta përdorni rrjetin social

LEXO EDHE:  Zuckerberg: Nuk do të ketë Dislike në Facebook

Aty thuhej: “Testimi i një ndryshimi në mënyrën se si i shihni pëlqimet. Ne duam që ndjekësit tuaj të përqendrohen në atë që ndani, jo në sa pëlqime marrin postimet tuaja.Gjatë këtij testi, vetëm ju do të jeni në gjendje të shihni numrin e përgjithshëm të pëlqimeve në postimet tuaja.”

Përkundër pohimit se përhapja masive e pëlqimeve të fshehura ishte për shkak të një mete, Instagram në pronësi të Facebook zbuloi në të vërtetë planet për të provuar pëlqimet e fshehura në 2019.Gjatë një konference shpjegoi se do të hiqte pëlqimet dhe shikimet e videove nga burimet në mënyrë që njerëzit të përqendroheshin më shumë në ndarjen e përmbajtjes dhe më pak në pëlqimet.

Diskutoi gjithashtu se si kjo mund të ndihmojë në parandalimin e ngacmimit dhe çështjeve të tjera toksike në platformë. Testi është provuar më parë në Australi, Brazil, Kanada, Irlandë, Itali, Japoni dhe Zelandën e Re./ CNA.al

LEXO TE PLOTE