Connect with Us

Champions League/ Bayerni hipotekon kualifikimin, fiton edhe Chelsea

Sport

Champions League/ Bayerni hipotekon kualifikimin, fiton edhe Chelsea

Publikuar

-

LAZIO-BAYERN 1-4

Në kuadër të 1/16-tës së finales në Ligën e Kampionëve, Bayern Munich ka arritur që të fitojë me rezultat të thellë 4-1 ndaj Lazios. I pari që hapi sfidën ishte Robert Lewandowski 9’, i cili shënoi pas një gabimi që bën në mbrojtje ekipi vendas. Vetëm 15 minuta më vonë, i riu 17 vjeçar Jamala Musiala, dyfishoi shifrat për bavarezët, ndërsa në minutën e 42-të përmes Leory Sane, Bayern Munich kaloi në epërsi prej tri golave. Pjesa e dytë fillojë në mënyrën më të keqe të mundshme për Lazion, pasi Franceso Acerbi 47’ shënon autogol. Dy minuta më vonë, golin e nderit dhe atë të shpresës së vogël për Lazion e shënoi Joaquin Corera, por vetëm aq, pasi ndeshja u mbyll 1-4. Kualifikimi duket i mbyllur për Bayernin.

ATLETICO-CHELSEA 0-1

Me rezultat minimal 1-0, Chelsea ka arritur që të marrë rezultat pozitiv në ndeshjen ndaj Atletico Madrid. Ndeshja e vlefshme për 1/16-tën e finales midis Atletico Madrid dhe Chelsea të zhvilluar në Wanda Metropolitano e vendos goli i shënuar nga Oliver Giroud 71′. Francezi arriti që të shënoi një gol mjaft të bukur me ‘gërshërë’ dhe mund të jetë në garë për ‘Puskas Award’. Edhe pse fillimisht ky gol u anulua për shkak se mendohej se kishte pozicion jashtë-lojë, në fund VAR-i vendosi ta lejojë atë. Ndeshja e kthimit do të luhet më 17 mars në Stamford Bridge.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Interi nis arratinë, mposht Parmën dhe shkëputet i pari

Publikuar

-

Nga

Interi ka triumfuar ndaj Parmas në kuadër të xhiros së 25-të të Serie A. Pjesa e parë përfundoi pa gola në Stadio Ennio Tardini.

Por, në pjesën e dytë, skuadra e trajnerit, Antonio Conte, hyri në ndeshje me një dinamikë tjetër.

Ishte Romelu Lukaku i cili i dhuroi një asistim kilianit, Alexi Sanchez i cili shënoi min (54’). Sanchez shënoi edhe njëherë në min (62’), teksa edhe kësaj radhe Lukaku ishte asistues.

Parma arriti të shënojë golin e nderit përmes Hernanit min (71’).Pas kësaj fitore, Interi shkëputet me gjashtë pikë nga Milani në krye të tabelës me 59 pikë.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Ndizet gara në Premier League, fitojnë Evertoni dhe Tottenhami

Publikuar

-

Nga

U luajtën ditën e sotme 2 sfidat e vlefshme për javën e 26-të të Premier Ligës.

Totenhemi i Zhoze Murinjos dhe Evertoni i Ançelotit, triumfuan minimalisht në transfertë, respektivisht kundër Fulhemit dhe Uest Bromuiçit.

Skuadra londineze iu fal autogolit të shkaktuar nga Adarbaiojo në minutën e 19-të, ndërkohë që për Evertonin golin e fitores e shënoi Riçarlison.

Për sa i përket klasifikimit, tani “Spurs”-at janë 4 pikë larg zonës Champions, që mbahet nga Evertoni.

Duket se këto 2 skuadra do të luftojnë deri në fund të kampionatit për një biletë në Champions.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ “Kuq e blu gjithmonë, dashnia jonë”! Një këngë “çon peshë” zemrat shkodrane. Ja himni i ri i Vllazisë

Publikuar

-

Nga

Sidrit Bejleri, pëveç këngëve ku spikat tema e dashurisë, këtë radhë i dedikon një himn dashurisë së patjetërsueshme mes çiftit Shkodër-Vllazni.

Si tifoz ndër vite i ekipit shkodran, me talentet e shumta që ky djep i futbollit shqiptar na ka dhuruar gjithmonë, i frymëzuar dhe nga situata e mirë që po kalonte Vllaznia në këtë kampionat, kantautori Bejleri shkroi muzikën dhe tekstin.

Produksioni muzikor nën përkujdesjen e shkodranit tjetër të mirënjohur Shpëtim Saraçi. Me regji të klipit nga Eduart Grishaj dhe me mbështetjen e sponsorit të Vllaznisë, Alban Xhaferi, vjen kjo këngë e fuqishme dhe e veçantë në llojin e vet, në kufinjtë e një himni.

Pavarësisht momentit që po kalon ekipi, Bejleri gjen sërish optimizmin t’i bëjë thirrje tifozëve ta mbështesin ekipin që kryeson që nga java e parë, që të rikthehet tek loja me nivel dhe fitoret e padiskutueshme, që do bënin realitet ëndrrën e tifozerisë shkodrane, sepse “Vllaznia asht dashni pa kushte”, citon Bejleri.

 

LEXO TE PLOTE