Connect with Us

Borxhi prej 1.6 miliardësh, Vllaznia rrezikon pjesëmarrjen në Kupat e Europës

Sport

Borxhi prej 1.6 miliardësh, Vllaznia rrezikon pjesëmarrjen në Kupat e Europës

Publikuar

-

E imagjinoni dot një Vllazni që e mbyll sezo nin si kampione apo në vendin e dytë dhe të tretë, e më pas nuk merr dot pjesë në Kupat e Europës!? Kjo i ka ndodhur Skënderbeut për shkak të dënimit nga UEFA, por tashmë është klubi shkodran që rrezikon seriozisht të mbetet jashtë Europës prej një detyrimi të akumuluar prej vitesh në Tatime, i cili ka shkuar plot 1.6 miliardë lekë.

Një histori që mban peng prej vitesh licencimin e Vllaznisë për t’u përfaqësuar në kompeticionet e UEFA-s, gjithnjë nëse sportivisht arrin të kualifikohet. Këtë sezon gjithçka po shkon për mrekulli dhe Vllaznia është një kandidate potenciale jo thjesht për të siguruar zonën e UEFA- s, por për të fituar titullin kampion dhe duke marrë pjesë në Champions. Një problematikë që nuk po zgjidhet ende është pikërisht marrëveshja me Tatimet. Sipas UEFA-S, kriteri financiar mbetet më i rëndësishmi, pasi klubet nuk duhet të kenë probleme në detyrimet e prapambetura karshi të tretëve, individëve të veçantë dhe veçanërisht organeve tatimore.

“Panorama Sport” zbulon ekskluzivisht nga burime pranë drejtorisë së Tatimeve dega Shkodër, se klubi Vllaznia duhet të derdhë patjetër 320 milionë lekë të vjetër për t’i hapur rrugën marrëveshjes, nga e cila mund të shpëtojë këtë sezon futbollistik dhe skuadra të marrë pjesë në Europë.vllaznia (1)

BISEDIMET DHE KUSHTI

Për borxhin 1.6 miliardë lekë të vjetra duhet gjetur patjetër një marrëveshje mes bashkisë Shkodër, si pronare e klubit Vllaznia dhe drejtorisë së tatimeve, por kjo duhet të bëhet realitet përpara datës 31 mars 2021. Prej muajsh bashkia dhe drejtoria e tatimeve janë në një seri negociatash për të bërë të mundur arritjen e akt-marrëveshjeje mes palëve për shlyerjen e kësaj shume.

Gazeta zbulon se një akt-marrëveshje e tillë mund të nënshkruhet vetëm nëse klubi i futbollit Vllaznia sh.a., që administrohet totalisht nga bashkia Shkodër, do të paguajë si këst të parë një vlerë prej 20 % të borxhit që është si shumë e paracaktuar. Nisur nga vlera, kjo shumë është afro 320 milionë lek të vjetra, që në fakt nuk është diç- ka e parashikuar në buxhetin e klubit për këtë vit kalendarik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sport

Incidenti në ndeshjen e Kategorisë së Dytë, shembet tarraca dhe plagosen disa tifozë (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Një incident i rëndë u shënua sot gjatë ndeshjes Butrinti-Labëria

Një grup tifozësh ishin mbledhur në një prej shtëpive pranë stadiumit për të parë takimin, por për pak qëndrimi i tyre mbi tarracën e një

Siç shihet në video tarraca është shembur dhe disa prej tifozëve aty kanë mbetur të lënduar.

Momenti i shëmbjes së çatisë ku po qëndronin tifozët.

LEXO TE PLOTE

Sport

Renditja provizore/ Skënderbeu lë fundin e tabelës, Partizani humbet shansin për kryesimin

Publikuar

-

Nga

U luajtën sot 3 nga ndeshjet e javës së 23-të në Kategorinë Superiore. Skënderbeu surprizoi Partizanin në “Elbasan Arena”, duke e mposhtur me rezultatin 0-1.

Zhgënjim total për të kuqtë e Ilir Dajës, të cilët pas barazimit ndaj Apolonisë, regjistruan një tjetër rezultat negativ, duke iu dhënë shansin rivalëve të Vllaznisë dhe Laçit, që në rast fitore ditën e nesërme të shkëputen.

Ky ishte triumfi i parë i Migen Memellit në drejtimin e korçarëve. Një fitore që ndez shpresën për mbijetesë për skuadrën korçare.

Renditja provizore:

LEXO TE PLOTE

Sport

Daja: Skënderbeu na gjeti të papërgatitur, ta harrojmë sa më shpejt këtë ndeshje

Publikuar

-

Nga

Partizani është shtangur ditën e sotme, teksa u mposht nga Skënderbeu minimalisht. Pas ndeshjes, trajneri i të kuqve, Ilir Daja, për “Gol pas Goli” u shpreh se problemi i Partizanit ishte nga krahu i djathtë.

Humbja- Unë do të thoja që është një mbrëmje jo. Kemi prishur gjithçka në këto ndeshjet e fundit. Nuk mund të them që faji është vetëm i lojtarëve. Marrim përgjegjësi edhe ne si staf. Sot të gjithë nuk ishin në përditshmëritë. Duhet të reflektojmë, sepse atë që ndërtuam mund të shkatërrojmë tani. Nuk janë dy ndeshje që i ngjajnë njëra-tjetrës. Me Apoloninë bëmë gjithçka për të dalë te porta. Sot kishim ndërtuar një manovër, ku Skënderbeu do qëndronte në prapavijë dhe do mbanim topin. Në pjesën e dytë, nga dëshira për të shënuar, u gjetëm të papërgatitur në mbrojtje.

Mesfusha– Edhe Broja edhe Murataj vijnë nga një periudhë me stërvitje të diferencuara. Donim ta hidhnim të gjithë kontingjentin, për të bërë diçka më të mirë, por nuk rezultoi ashtu. Në momentet e kundërsulmit, të gjitha topat niseshin nga mesfusha. Broja dhe Murataj nuk kishin kondicionin e duhur për të bërë manovrën. Prandaj përveç sulmit, sot gaboi edhe mesfusha.

Rastet e krijuara në fillim- Nëse në 15 minutat e para skishim raste dhe shkonim drejt golit, mund të kishim një tjetër mënyrë loje. Me ekipet që mbrohen mirë, loja duhet të jetë më shumë në drejti të nervave të qeta, pasi nuk mund të zgjidhte gjithçka me një ritëm që ishte i shpejtë, por pra alinin hapësira. Skënderbeu na kapte në kundërsulm, sidomos në linjën e djathtë, ku ne kishim 3 nga lojtarët më të mirë, si Mala, Murataj, dhe Asani. Aty i morëm të gjitha kundërsulmet.

Derbi dhe ndryshimi i pozicioneve të lojtarëve- Nuk e kishim marrë lehtë ndeshjen, pasi vinim nga një barazim. Vetëm spostimi i Malës ishte një pozicionin jonatyral, pasi Broja aty ka luajtur gjithmonë. Krahu i djathtë duhet të ishte pika kryesore. Në momentet jo të duhura të Muratajt, na bënin që ne të gjendeshin në disekuilibër.

Efekt negativ para Tiranës- Ne kemi detyrë, që nga nesër të ulim këtë zë presioni që e kemi krijuar vetë. Ta harrojmë sa më shpejt ndeshjen e sotme. Situatat i kishim, po ishte një ditë jo.”, tha Daja.

LEXO TE PLOTE