Connect with Us

Arratiset ish-drejtori i Shërbimit Sekret i Maqedonisë

Kosova & Rajoni

Arratiset ish-drejtori i Shërbimit Sekret i Maqedonisë

Publikuar

-

Autoritetet maqedonase thonë se janë në kërkim të ish-drejtorit të Drejtorisë për Siguri Kombëtare, Sasho Mijallkov, pasi i njëjti nuk është gjetur në asnjë nga dy adresat e banimit. Ndaj tij, ka një urdhër për arrest shtëpiak, për veprën “përgjim të paligjshëm”, në rastin gjyqësor të njohur si “Target Fortesa”.

Vendimi për arrest shtëpiak u mor nga një gjykatë, me kohëzgjatje deri të premten, më 26 shkurt, kur gjykata duhet të shqiptojë vendimin përfundimtar për këtë rast. Nga policia thanë për Radion Evropa e Lirë se janë duke marrë masa dhe po kryejnë aktivitete për ta gjetur Mijallkovin, teksa njoftojnë se për të është lëshuar urdhër-arrest kombëtar.

Të pyetur nga Radio Evropa e Lirë nëse Ministria e Punëve të Brendshme do të lëshojë urdhër-arrest ndërkombëtar për Mijallkovin, nga kjo ministri thanë se “pasi deri më tani, pas ndërmarrjes së masave dhe aktiviteteve, personi në fjalë nuk është gjetur do ta njoftojmë gjykatën dhe nga e cila do të kërkojmë që të shqiptohet masa për urdhër-arrest ndërkombëtar”. Ndërkohë, nga Gjykata Penale sqarojnë se masa e arrestit shtëpiak u shqiptua pasditen e së dielës, me kërkesën e Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion.

Gjykata Penale sqaron se alarmi që Sasho Mijallkov mund të arratiset është dhënë nga Byroja për Siguri Publike, ndërsa gjykata më pas ka lëshuar masa për sigurim të pranisë, por policia nuk ka mundur ta gjejë të pandehurin në adresat që ai ka paraqitur se ku jeton. Të hënën, kryeministri maqedonas, Zoran Zaev tha se është i dëshpëruar për mosgjetjen e Mijallkovit, në kohën, siç është shprehur ai “kur populli kërkon drejtësi, ndodh edhe një arrati”.

Zaev ka hedhur poshtë edhe mundësinë se ekziston një marrëveshje me ish-drejtorin e Policisë sekrete, Mijallkov.

“Absolutisht nuk ka asnjë marrëveshje politike”, tha Zaev.

Kryeministri maqedonas, fajin për zhdukjen e Mijallkovit e ka hedhur te mosveprimi i institucioneve.

“Unë edhe njëherë theksoj, edhe atë me shumë përgjegjësi dhe ashpër nga të gjitha institucionet, për shkak se pres përgjegjësi për rastin e tillë, aty ku duhet të bëhet zbatimi i vetë ligjit”, theksoi Zaev.

Ndërkaq, lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Mickovski ka kërkuar dorëheqjen e menjëhershme të qeverisë, pasi siç ka thënë, “mafia ka shtetin e saj” në vend. Ndërkaq, Qebir Avziu ish-zyrtar i lartë i policisë, aktualisht ligjërues në Fakultetin Juridik në Universitetin e Tetovës, tha për REL se prokuroria është vonuar me kërkesën për arrest shtëpiak. Kjo sipas tij, pasi ky institucion ka qenë në dijeni se Mijallkov ka ndikim të madh dhe lehtësisht mund të bëhet i pakapshëm nga organet e drejtësisë.

LEXO EDHE:  Opozita e pakënaqur nga reformat e Zaev

“Prokurori publik është përgjegjës në këtë rast, pasi e ka ditur që procedura penale zhvillohet ndaj një personi i cili ka ndikim të madh në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Dhe në vend se të kërkojë një masë më të ashpër, masë më të rëndë, siç është paraburgimi, ai ka kërkuar një masë më të lehtë, siç është marrja e pasaportës dhe tani dalin pasojat e këtij vendimi”, thotë Avziu.

Lubomir Gjurcinovski, ish-zyrtar i lartë i MBP-së, njëherësh njohës i fushës së sigurisë, thotë se nga përgjegjësia nuk duhet të amnistohet prokuroria, policia dhe gjykatat.

“Nëse gjykatat do të kishin një qasje të sinqertë për gjithë këtë proces, që në fillim do ta njoftonin policinë për ta dërguar personin në fjalë në vendin ku i ishte caktuar masa e arrestit shtëpiak, ku do të vendoseshin forca të sigurisë dhe jo të krijohej një hapësirë prej 48 orëve nga e premtja deri të dielën në orën 15:00, për t’iu mundësuar personit në fjalë (Sasho Mijallkovit) që të organizohet dhe ta lëshojë shtetin”, thotë Gjurcinovski.

Në bazë të akuzës për rastin e njohur si “Target- Fortesa”, Sasho Mijallkov gjatë kohës që ka qenë në krye të Drejtorisë për Siguri Kombëtare, përmes tri sistemeve, në mënyrë të paligjshme ka përgjuar mbi 4.000 numra të telefonit, pa pasur një vendim gjyqësor për përgjime të tilla. Kjo lëndë është ngritur nga Prokuroria Speciale më 22 dhjetor të vitit 2017 ndaj ish-zyrtarëve të lartë të shtetit, pas publikimit ashtu quajturave “bomba” nga lideri i opozitës së atëhershme, Zoran Zaev, aktualisht kryeministër i Maqedonisë së Veriut, në shkurt të 2015, ku kishte njoftuar se në mënyrë të paligjshme janë përgjuar mbi 20.000 qytetarë nga strukturat e policisë sekrete. Zaev kishte thënë se në mesin e personave që ishin përgjuar kishte politikanë, afaristë, gazetarë, etj.

Vendimi përfundimtar për këtë rast pritet të merret më 26 shkurt. Ndryshe, edhe ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski (ne mes, Sasho Mijallkov majtas) u arratis më 12 nëntor, 2018 për në Budapest të Hungarisë, vetëm dy ditë para afatit kur duhej të paraqitej për ta vuajtur dënimin me burg, nën akuza për keqpërdorim të detyrës zyrtare. /REL/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kosova & Rajoni

Kosova mund t’i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Publikuar

-

Nga

Kosova mund t'i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Skema e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVOX, përmes së cilës pritet të shpërndahen vaksinat për koronavirus në vendet e varfra, ka bërë të ditur se Kosova mund të furnizohet me këtë vaksinë deri në muajin maj.

Sipas Faik Hotit, zëdhënës në Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë, në përditësimin e fundit të kësaj skeme, për raundin e parë të ndarjes së vaksinave, periudha kohore e shpërndarjes së vaksinave në Kosovë është nga shkurti deri në maj të këtij viti.

Në dërgesën e parë përmes COVAX-it, Kosova do të përfitojë 100,800 doza të vaksinës së prodhuar nga kompania AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Zaev: “Bombat” vazhdojnë nëse nuk zgjidhet në kohë prokurori special!

LEXO EDHE:  BE diskuton Maqedoninë, pritet qëndrim unik

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë thënë në vazhdimësi se në muajin shkurt do të arrijë vaksina në Kosovë, por kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, në fillim të muajit janar, pati njoftuar se ka marrë konfirmim nga kompania amerikane, Pfizer, për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

Mirëpo zyrtarë të kësaj kompanie i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se ende janë në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina./rel

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve në Kosovë/ Tetë viktima dhe rreth 500 të infektuar nga Covid

Publikuar

-

Nga

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke

Gjatë 24 orëve të fundiot në Kosovë, tetë persona kanë humbur betejën me Covid.

Nga 2,886 testime të realizuara, 488 persona rezultuan pozitivë për Covid-19. Gjithashtu Instituti i Shëndetit Publik raportoi se 270 persona janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 70.185 persona të infektuar me këtë virus, prej tyre 1.616 kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Lajçak vizitë në Prishtinë/ Përpjekje për rifillimin e bisedimeve Kosovë–Serbi

Publikuar

-

Nga

Lajçak vizitë në Prishtinë/ Përpjekje për rifillimin e bisedimeve Kosovë–Serbi

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, fillon të hënën vizitën treditëshe në Prishtinë prej nga më pas do të shkojë në Beograd, në një përpjekje për rifillimin e bisedimeve ndërmjet të dyja palëve menjëherë pas formimit të qeverisë së re të Kosovës.

Bisedimet pushuan në vjeshtën e vitit të kaluar për shkak të zgjedhjeve në Kosovë, që u mbajtën më 14 shkurt. Zyrtarët e Bashkimit Evropian që presin rifillimin e tyre pas themelimit të institucioneve të reja të Kosovës janë shprehur të shqetësuar më deklarimet e kryetarit të lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili pritet të udhëheq qeverinë e re. Zoti Kurti ka thënë se bisedimet nuk do të jenë përparësi e punës së tij.

Analistët në Prishtinë thonë se qeveria e ardhshme e Kosovës duhet të mësojë nga ngecjet e qeverive të kaluara në procesin e bisedimeve dhe duhet të çojë përpara tema që janë në interes të vendit.

“Kjo qeveri i ka numrat, e ka legjitimitetin, e ka forcën politike që ndoshta qeveritë tjera nuk e kanë pasur dhe kjo është një plus që të shtyjë përpara më fuqishëm në këtë proces gjithmonë duke pasur interesat e shtetit dhe disa tema të cilat nuk negociohen”,thotë Arbër Fetahu nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike.

“Duke e ditur që kemi një qeveri të re që nuk ka presion siç ishte në administratën e kaluar amerikane me zotin ambasadorin (Richard) Grenell duhet të kemi një qartësim të procesit dhe një pozicionim të qartë të Kosovës. Kjo nuk do të thotë ta ndalim dialogun por ne duhet ta shohim atë si një proces afatgjatë dhe të planifikojmë si të tillë, jo duke u planifikuar hap pas hapi dhe duke dalur diçka ad-hok dhe vepruar në atë drejtim”, thotë Jeta Krasniqi nga Instituti Demokratik i Kosovës.

Analistët thonë se qeveria e ardhshme duhet të ketë një platformë për mënyrën e zhvillimit të bisedimeve të ardhshme me Serbinë dhe nuk presin që ato të vazhdojnë njëlloj sikurse nga qeveria pararendëse.

LEXO EDHE:  Tre Ministrat e Jashtëm shqiptarë zotohen për projekte të përbashkëta

LEXO EDHE:  Tre Ministrat e Jashtëm shqiptarë zotohen për projekte të përbashkëta

“Nuk mund të presim që ajo të vazhdojë aty ku ka mbetur me diskutimin ku tema e fundit ka qenë e drejta pronësore që është diskutuar dhe nuk mund të presim që qeveria Kurti menjëherë tani të futet brenda këtij procesi dhe ta diskutoj atë. Është mëse e pritshme që kjo qeveri do të duhej ta riformatoj atë, t’ia jap atë dorën e vet dhe ta bëj këtë normalisht në diskutim me zotin Lajçak”, thotë Jeta Krasniqi.

“Një qasje e bashkëdyzuar BE dhe SHBA dhe një qasje e strukturuar e Kosovës karshi këtyre dy superfuqive do të krijonte një incetivë të re në raport me Kosovën por edhe Kosova duhet të krijojë asi pozicioni që të qetë tema përpara dhe ndoshta të kërkojë edhe një afat për një temë të caktuar për një marrëveshje që nuk është zbatuar nga pala serbe dhe të mos jemi ne gjithmonë në defansivë ku vihemi në kritikë për mos zbatim të marrëveshjeve të caktuara”, thotë Arbër Fetahu.

Shtetet e Bashkuara që janë mbështetëset kryesore të pavarësisë së Kosovës, në disa raste ditëve të fundit theksuan se mbështesin bisedimet Kosovë-Serbi të mundësuara nga Bashkimi Evropian, dhe presin “një marrëveshje gjithëpërfshirëse normalizimi që do të çonte në një njohje të ndërsjellë”./ VOA

LEXO TE PLOTE