Connect with Us

Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhues

Shëndeti

Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhues

Publikuar

-

Vaksinat anti Covid/ Mjeku: Qeveria duhet të fliste me më shumë prodhues

Mjeku Artan Koni ka folur në “Open” në lidhje me vaksinat dhe procesin e vaksinimit në vendin tonë duke thënë se do të donte që qeveria të kishte biseda me më shumë prodhues.

Ai i mëshoi faktit që qeveria shqiptare nuk duhet të lërë pas dore bisedat me prodhuesit rusë e kinezë pasi mund të ndodhë që autorizohen dhe sasitë të merren nga vende të tjera.

Unë mendoj që problemi është në rang kombëtar. Ajo që do doja të kishte bërë qeveria ndryshe është të fliste me sa më shumë prodhues sepse shëndeti vjen i pari dhe gjeopolitikën ta bëjnë si të duan. Kur flasim për shëndet, nuk kemi pse të themi që ajo vaksinë nuk vlen ndërsa nesër mund të autorizohet dhe të shpërndahet në Gjermani”, tha Koni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Dita Ndërkombëtare e Gruas dhe sfidat e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Dita Ndërkombëtare e Gruas dhe sfidat e pandemisë

Për më shumë se një shekull, Dita Ndërkombëtare e Gruas ka festuar arritjet e grave në të gjithë globin, duke kapërcyer pabarazinë e vazhdueshme gjinore. Këtë vit kjo ditë shënohet në një kohë kur OKB-ja ka njoftuar se gratë, veçanërisht ato me ngjyrë, përballen me nivele veçanërisht të larta të papunësisë.

Ndërsa punësimi ka rënë në të gjithë botën gjatë pandemisë së Covid-19, gratë janë goditur më rëndë nga rënie ekonomike, thuhet në një raport të OKB-së.

“Gratë, të cilat përfaqësojnë 70 përqind të të gjithë punonjësve të kujdesit shëndetësor, kanë qenë më të goditura nga pandemia dhe më të angazhuara në luftën kundër saj. Pabarazia gjinore është rritur në mënyrë dramatike gjatë vitit të kaluar, pasi gratë po bartin barrën më të madhe të mbylljes së shkollave dhe punës nga shtëpia”, thotë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Të dhënat e OKB-së tregojnë se ne në nivel global humbja e vendeve të punës për gratë është afërsisht 5 përqind, krahasuar me nivelin 3.9 përqind për burrat.

“Nënat dhe fëmijët e tyre thonë se nuk kanë asgjë për të ngrënë. Kjo ma theu zemrën. Pse? Unë e kam përjetuar atë, dhe për mua është e rëndë të shoh fëmijët të vuajnë nga uria, duhet t’u japim atyre të paktën një copë bukë që mos të qajnë për shkak të urisë”, thotë fermerja kolombiane, Nubia Rocío Gaona Cárdenas.

Në Shtetet e Bashkuara, humbja e vendeve të punës ka qenë në nivele të larta veçanërisht në mesin e grave afrikano-amerikane dhe latine, thotë shefja ekzekutive e një organizate që promovon karrierën e grave me ngjyrë.

“Gratë me ngjyrë janë të punësuara më së shumti në industritë e shërbimeve, si hotelet. Në vitin 2020, shumë prej këtyre industrive u goditën rëndë nga pandemia. Prandaj, kjo preku gratë që ishin të punësuara në këto industri. Shumë prej tyre kanë humbur vendet e punës”, thotë aktivistja e barazisë gjinore, Mida Harts.

LEXO EDHE:  “Në vjeshtë mbërrijnë 400 mijë vaksina”/ Silva Bino tregon për cilat kategori do të jetë falas

LEXO EDHE:  “Me 25 prill do ndodhin gjëra të çuditshme”/ Paralajmëron Topalli: Beteja ime sa të kem frymë

Pavarësisht se përballen me sfida ekonomike dhe mbajnë barrën e kujdesit për fëmijët ndërsa shkollat janë të mbyllura, gratë në të gjithë botën kanë gjetur mënyra për të përdorur aftësitë e tyre dhe për të frymëzuar të tjerët.

“Djali im më tha,‘mami të bëjmë diçka produktive. ‘Disa kanale në YouTube që ata i ndjekin, nuk ofrojnë asgjë konkrete. T’i mësojmë se si të merren me bujqësi, ose diçka tjetër konkrete. Le t’i japim shpresë”, thotë fermerja nga Kolombia, Nubia Rocío Gaona Cárdenas.

“Ne besojmë se gratë janë të forta dhe mund të bëjnë ndryshime. Edhe ne kemi aftësi dhe mund të punojmë së bashku me burrat”, thotë rrobaqepësja irakiane, Niga Mohammed.

Tema e Ditës Ndërkombëtare të Gruas për vitin 2021 është “Zgjidhni të Sfidoni”, një thirrje për veprim për një botë më të barabartë. Për shumë gra, sfida më e madhe e menjëhershme mund të jetë thjesht mbijetesa në një botë të shkatërruar nga pandemia./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Rritet dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Rritet dhe numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3372 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 819 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 21 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
300 raste në Tiranë, 50 në Durrës, 38 në Shkodër, 36 në Berat, 32 në Elbasan, 30 në Lushnje, nga 29 raste në Lezhë, Gjirokastër, 25 në Pogradec, nga 22 raste në Fier, Kavajë, 21 në Kurbin, 19 në Korçë, 18 në Krujë, 17 në Vlorë, 10 në Mallakastër, nga 9 raste në Kamëz, Mat, Peqin, nga 7 raste në Rrogozhinë, Librazhd, Sarandë, nga 6 raste në Kolonjë, Vorë, nga 5 raste në Pukë, Prrenjas, Kuçovë, Cerrik, nga 4 raste në Kukës, Tepelenë, Malësi e Madhe, Gramsh, nga 3 raste në Devoll, Memaliaj, Maliq, nga 2 raste në Delvinë, Vau i Dejës, Divjakë, Selenicë, nga 1 rast në Has, Mirditë, Tropojë, Dibër, Skrapar, Poliçan, Këlcyrë, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 838 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 75,190 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 31 në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 7 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetar nga Lushnja, 2 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kurbini, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 35-84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

LEXO EDHE:  ‘Vaksina po përdoret për qëllime elektorale’/ Plas keq mes Vargut dhe ish ministrit të Shëndetësisë

LEXO EDHE:  Video- Deputeti i PS nuk i bindet shtetit/ Ja shtron këngës me 12 veta

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombët are për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (7 Mars 2021)
Raste të reja ditore 819
Të shëruar në 24 orë 838
Të shtruar në spitale 647
Humbje jete në 24 orë 21
Testime ditore 3372

Testime totale 489,136
Raste pozitive 112,897
Raste të shëruara 75,190
Raste Aktive 35,768
Humbje jete 1,939

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 23425
Fier 2566
Vlorë 1721
Durrës 1682
Shkodër 1352
Gjirokastër 1209
Korçë 942
Elbasan 778
Lezhë 793
Berat 608
Dibër 364
Kukës 328

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi/ Tronditjet rrisin rrezikun e çrregullimit të gjumit

Publikuar

-

Nga

Studimi/ Tronditjet rrisin rrezikun e çrregullimit të gjumit

Sipas një studimi tronditjet mund të rrisin rrezikun afatgjatë të një game të gjerë çrregullimesh të gjumit. Studiuesit vëzhguan më shumë se 98,700 veteranë amerikanë të diagnostikuar me një dëmtim traumatik të trurit (TBI) dhe të njëjtin numër të veteranëve pa histori të TBI. Lëndimet e trurit varionin nga TBI i lehtë (tronditje) deri te të rëndat. Asnjë nga pjesëmarrësit nuk kishte çrregullime të gjumit në fillim të studimit, por mbi 14 vjet ndjekje, 23% e atyre me TBI zhvilluan çrregullime të gjumit, krahasuar me 16% të atyre pa histori të dëmtimit të trurit.

“Ne zbuluam se njerëzit me TBI kishin një rrezik në rritje të pagjumësisë, apneas së gjumit, çrregullimeve të lëvizjes të lidhura me gjumin dhe përgjumjes së tepërt të ditës – çdo çrregullim i gjumit që kemi parë”, tha autori i studimit Dr. Yue Leng, një epidemiolog dhe studiues i gjumit në Universiteti i Kalifornisë, San Francisco. Pas përshtatjes për faktorët e tjerë të rrezikut të çrregullimit të gjumit si diabeti, përdorimi i duhanit ose çrregullimi i përdorimit të substancave, studiuesit arritën në përfundimin se njerëzit me TBI kishin 40% më shumë gjasa të zhvillonin një çrregullim të gjumit sesa ata pa një të tillë. Shoqata ishte më e fortë për veteranët që kishin tronditje sesa për ata që kishin TBI të moderuar ose të rëndë.

Studimi zbuloi se 11% e veteranëve me TBI zhvilluan apnea të gjumit dhe 12% zhvilluan pagjumësi, krahasuar me 8% dhe 7%, përkatësisht, të atyre pa TBI. Në apnea e gjumit, frymëmarrja vazhdimisht ndalet dhe fillon gjatë natës, ndërsa njerëzit me pagjumësi kanë probleme të bien në gjumë ose të qëndrojnë në gjumë. Të paturit e çrregullimit të stresit post-traumatik nuk rriti ose uli rrezikun e çrregullimeve të gjumit, sipas studimit. Gjetjet u botuan në internet më 3 mars në revistën Neurology.

LEXO EDHE:  Covid në përmasa galopante/ Më shumë se 1 milion fëmijë të infektuar në SHBA

LEXO EDHE:  Covid në përmasa galopante/ Më shumë se 1 milion fëmijë të infektuar në SHBA

“Meqenëse çrregullimet e gjumit ndikojnë në cilësinë e jetës së njerëzve dhe procesin e tyre të rehabilitimit, do të jetë e rëndësishme të zhvillohen strategji për të identifikuar këto çrregullime herët, si dhe për t’i parandaluar ato të ndodhin pas dëmtimeve traumatike të trurit për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm dhe cilësinë e jetës së njerëzve”, tha Leng në një njoftim për shtyp të ditarit.

Nevojitet më shumë punë për të kuptuar lidhjen midis ashpërsisë së ndryshme të TBI dhe zhvillimit të çrregullimeve të gjumit, vuri në dukje ajo. “Shoqata më e fortë për njerëzit me TBI të lehtë mund të jetë për shkak të mekanizmit të ndryshëm të dëmtimit të trurit për ato dëmtime,” tha Leng.

Për shembull, TBI i butë shpesh përfshin dëmtime të përsëritura tronditjeje ose dëmtime të përshpejtimit ose ngadalësimit që shkaktojnë dëmtime dhe inflamacion më të përhapur, shpjegoi ajo. Nga ana tjetër, TBI të moderuar ose të rëndë shpesh janë për shkak të një goditje direkte në kokë me dëmtime më të përqendruara, por të rënda./ CNA.al

Marrë nga Newsmax

LEXO TE PLOTE