Connect with Us

“Rama dhe Meta shfrytëzojnë postet për fushatë”/ Lubonja: Jetojmë në një vend anormal

Aktualitet

“Rama dhe Meta shfrytëzojnë postet për fushatë”/ Lubonja: Jetojmë në një vend anormal

Publikuar

-

Analisti Fatos Lubonja, duke folur për përplasjen mes kryeministrit Edi Rama dhe presidentit Ilir Meta, deklaroi se shikon Ramën si rrezikun më të madh të demokracisë në Shqipëri. Ai theksoi se jetojmë në një vend, që në çdo parametër nuk është normal.

Në një intervistë për “News24”, Lubonja shtoi se si kryeministri ashtu edhe presidenti po shfrytëzojnë postin që kanë në favor të fushatës elektorale.

“Të dy, Rama e Meta shfrytëzojnë postet në fushatë elektorale. Jemi në një vend anormal, për mendimin tim, ku derisa votat shiten e blihen nuk mund të presësh që të ketë respekt për disa norma normale të votimeve. Edhe në Kosovë kishte kulturë votimi. Këtu është kush t’ja hedh njëri-tjetrit dhe kush është më i fortë e ka më shumë para. Edhe presidenti ka dalë nga roli i tij normal.

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ Meta falenderon vendet e BE: Së bashku do t'ia dalim

Presidenti reagon ndaj një kryeministri që është ekstrem në keqpërdorimin e pushteteve. Në mendimin tim, Rama është njeriu më i rrezikshëm që ka Shqipëria sot, kjo bën që të mbyllësh syrin ndaj presidentit. Unë kam thënë më mirë tre banda sesa një, sepse krijojnë balancën. Unë mendoj që kjo drejtësi është më e kapur se ajo përpara. ne jemi popull i rrahur shumë dhe të nënshtruar. Ky populli rrahur kështu mund të shkojë në shpërthim, që ndoshta çon edhe në shkatërrim. Këta e kanë çuar situatën shumë larg gjendjen, shumë keq”, tha Lubonja./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tirana nesër pa energji elektrike/ OSHEE publikon zonat dhe oraret

Publikuar

-

Nga

Tirana nesër pa energji elektrike/ OSHEE publikon zonat dhe oraret

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE njofton se ditën e nësërme disa zona do të mbeten pa energji elektrike.

Për shkak të disa punimeve sipas OSSHE do të stakohet energjia në intervalin kohor 08:00-17:00 në zonat e mëposhtme.

Njoftim i OST për abonentët #Tiranë

Stakim, 22-24 qershor

Pêr shkak të investimit që po kryen OST për mirëmbajtjen e NST Ibë, në datat 22-24 qershor gjatë intervalit kohor 08:00-17:00 do të stakohet energjia në këto zona në Tirane:

LEXO EDHE:  Deklaratat e Metës, asnjë reagim nga Rama/Çfarë zgjidhje mund të gjejë Rama për të mos lejuar Qeverinë teknike?
LEXO EDHE:  Rama në Korçë/Nis takimi me të rinjtë

22-24 qershor.

Bërzhitë, Mullet, Baldushk

23-24 qershor

Pjesërisht/ Mullet, Ibë

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Zgjedhjet paraprake për kryebashkiak të Nju Jorkut

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet paraprake për kryebashkiak të Nju Jorkut

Të martën, votuesit do të votojnë në zgjedhjet paraprake për kryetarin e ardhshëm të bashkisë së Nju Jorkut. Disa ekspertë e quajnë qytetin më të madh të vendit dhe kryeqytetin e tij financiar një sinjalizues të garave politike në vend, megjithë prirjen e fortë liberale të tij. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Arash Arabasadi sjellë hollësitë.

Në një debat të fundit midis tetë pretendentëve kryesorë demokratë për kryebashkiak të qytetit të Nju Jorkut, kandidatët kryesorë Andrew Yang dhe presidenti i zonës së Bruklinit Eric Adams sulmuan ashpër njëri-tjetrin.

“Ne të gjithë e dimë që ju jeni hetuar për korrupsion kudo që keni shkuar, në çdo qytet, shtet, madje edhe Departamenti i Drejtësisë gjatë mandatit të Barack Obamës ka bërë hetim ndaj teje. Ju keni arritur treshen e rrallë të hetimeve të korrupsionit”, tha kandidati Andrew Yang.

Rivali i tij Adams mohoi akuzat dhe vuri në dyshim angazhimin e zotit Yang ndaj Nju Jorkut.

“Ju nuk votoni fare në zgjedhjet komunale. Thjesht nuk e di se si jeni bërë kandidat për kryebashkiak, duke marrë parasysh historinë tuaj? Si do ta qeverisni një qytet të larmishëm si ky? Thjesht nuk mund ta kuptoj”, tha kandidati Eric Adams.

Jashtë sallës së debatit dhe larg grindjeve politike, banorët e Nju Jorkut folën me Zërin e Amerikës për çështjet që janë të rëndësishme për ta.

“Situata e mbeturinave. Në qytet nuk ka mbledhje të rregullt të mbeturinave nga bashkia”, thotë votuesja Iman Abdulfattah.

“Reforma në polici. Unë njoh shumë moshatarë që mbështesin shpërbërjen e policisë. Jo shumë kandidatë janë në favor të kësaj”, thotë votuesja Rebecca Victor.

“Drejtësi ekonomike do të thotë t’u japësh shans njerëzve të varfër”, thotë votuesi Bill Whitaker.

“Padyshim që arsimi është përparësi për mua si mësues dhe prind”, thotë Chad Cinquegrana.

LEXO EDHE:  Profili/Çfarë mbart e ardhmja për Ilir Metën?!

LEXO EDHE:  Rama në Korçë/Nis takimi me të rinjtë

“Më intereson cilësia e jetës në Nju Jork, dhe kjo përfshin eliminimin e zhurmës së panevojshme”, thotë votuesja Carol Robbins.

Profesori i Universitetit të Nju Jorkut, David Elcott thotë se kjo garë nuk ka të bëjë me një çështje të vetme. Por me një luftë për pushtet midis demokratëve tradicionalë dhe progresistëve që duan një ritëm më të shpejtë ndryshimi.

“Ne nuk kemi shqyrtuar shumë anën e demokratëve, ku kemi një shqetësim të barabartë midis atyre që përpiqen të mbështesin institucionet, të ndryshojnë institucionet dhe atyre me një qajse më radikale që thonë se ka probleme strukturore, korrupsion dhe sistemi është i njollosur dhe duhet të rrëzohet”, thotë ai.

Në këtë cikël zgjedhor, qytetit i Nju Jorkut po përdor atë që quhet votim me zgjedhje të renditur. Në vend që të zgjedhin një kandidat, votuesit mund të radhisin kandidatët e tyre të preferuar. Profesorja e Universitetit të Kolumbias, Ester Fuchs thotë se kjo ndryshon gjithçka në lidhje me këto zgjedhje.

“Askush nuk mund ta parashikojë rezultatin e kësaj gare. Njerëzit me të vërtetë nuk e dinë se kush do të fitojë dhe sondazhet nuk kanë qenë shumë efektive për të përcaktuar fituesin. Megjithatë, ato kanë treguar se kush mund të jenë pesë kandidatët kryesorë”, thotë ajo.

Qyteti i Nju Jorkut konsiderohet si një bastion i liberalëve, por profesorja Fuchs thotë se çështjet që kanë rëndësi këtu janë të rëndësishme për çdo qytet në Shtetet e Bashkuara. Nga ky këndvështrim, thotë ajo, mënyra se si votojnë banorët e Nju Jorkut për çështjet si siguria dhe reforma në polici mund të jetë një sinjal për mënyrën se si do të shkojnë zgjedhjet e ardhshme në të gjithë vendin. Pas zgjedhjeve paraprake të së martës, zgjedhjet e përgjithshme do të mbahen në nëntor./ VOA

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

U la në burg për korrupsion/ KLP mblidhet nesër për të vendosur për prokurorin Sali Hasa

Publikuar

-

Nga

U la në burg për korrupsion/ KLP mblidhet nesër për të vendosur për prokurorin Sali Hasa

Këshilli i Lartë i Prokurorisë KLP do të mblidhet ditën e nesërme për të marrë një vendim lidhur me shkarkimin nga detyra të prokurorit të Sarandës, Sali Hasa.

Hasa u arrestua dy ditë më parë për korrupsion, ndërsa u la sot në burg.

Hasa dyshohet se ka marrë rryshfet për pushimin e akuzës për ”plagosje të lehtë me dashje” ndaj Emiljano Miranit, përmes motrës së këtij të fundit Elsona Papa.

LEXO EDHE:  Rama në Korçë/Nis takimi me të rinjtë

LEXO EDHE:  Pandemia e Covid-19/ Meta falenderon vendet e BE: Së bashku do t'ia dalim

Së bashku me Hasën u arrestuan dhe dy zyrtarë të SHS Përmetit për trukimin e një ndeshjeje në Kategorinë e Dytë të futbollit në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE