Connect with Us

Mot i qëndrueshëm me kthjellime/ Parashikimi i motit për sot

Sociale

Mot i qëndrueshëm me kthjellime/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Parashikimi i sinoptikanëve/ Si pritet të jenë temperaturat në fundjavë

Dita e sotme nis me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Pasditja do të sjellë kalime vranësirash në zonat malore dhe të ulta. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten në mëngjes por mbeten kostante në mesditë duke bërë që ekstremumet ditore të luhaten nga -3°C deri në 15°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi jugor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Moti bën kthesën e papritur/ Rikthehen reshjet e shiut

Publikuar

-

Nga

Moti bën kthesën e papritur/ Rikthehen reshjet e shiut

Java e ardhshme do të nisë me temperatura relativisht të larta, thuajse në të gjithë territorin dhe ky mot do të vijojë i tillë deri ditën e enjte.

Më pas, në fundjavë do të rikthehen sërish reshjet e shiut që do të stimulojnë edhe ulje të temperaturave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, në orët e vona të së premtes, në lartësinë  mbi 800 metra në verilindje dhe mbi 1000 metra në juglindje do të rikthehen reshjet e borës me intensitet të ulët.

Era parashikohet të jetë nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare 1-8/sekondë, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore  fiton shpejtësi deri në 15m/sekondë.

LEXO EDHE:  Nëntori sjell të papritura/ Ja si parashikohen temperaturat për javën e ardhshme

LEXO EDHE:  "Përdorim i paligjshëm i funksionit për zgjedhje"/ PD padit në SPAK Ramën dhe 15 ministra, kryebashkiakë e deputetë

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit

Publikuar

-

Nga

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit

Nëse keni bërë plane për ditën e sotme, atëherë edhe moti do të jetë në favorin tuaj.

Të ndikuar nga kushte të qëndrueshme atmosferike, vendi jonë do të ketë mot të kthjellët dhe plot orë me diell përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore.

E vetmja gjë që vlen për tu theksuar është se gjatë ditës së sotme do të ketë erë relativisht intensive nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi deri në 18-22m/s kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore.

LEXO EDHE:  Manipulim zgjedhjesh në SHBA/ Kapen “mat” dy persona, mbushën kutitë me vota inekzistente

LEXO EDHE:  Kush i ndërtoi Piramidat e Egjiptit?

Kjo do të sjell ulje të temperaturave si në vlerat e mëngjesit ashtu dhe ato të mesditës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta

Publikuar

-

Nga

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës së Covid në vendin tonë.

Në 24 orët e fundit janë kryer 3957 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 986 qytetarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 962 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,969 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  A do kemi izolim të dytë?/ Brataj: Nuk përjashtohet as mbyllja e madhe

LEXO EDHE:  Nëntori sjell të papritura/ Ja si parashikohen temperaturat për javën e ardhshme

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19./CNA.al

LEXO TE PLOTE