Connect with Us

Mjeku Prifti në pranga/ Manastirliu: Le të flasë drejtësia, na bën nder të gjithëve

Aktualitet

Mjeku Prifti në pranga/ Manastirliu: Le të flasë drejtësia, na bën nder të gjithëve

Publikuar

-

Mjeku Prifti në pranga/ Manastirliu: Le të flasë drejtësia, na bën nder të gjithëve

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka reaguar mbrëmjen e sotme për arrestimin e mjekut kardiolog Edvin Prifti, i cili akuzohet për korrupsion.

Manastirliu kërkoi të vihet në vend drejtësia, ndërsa për akuzat se çështja e tij është politizuar nuk preferoi të flasë.

Ajo deklaroi në Dritare Tv se qytetarët duhet të denoncojnë kudo qoftë, në media, emisione investigative,  pranë drejtorive të spitalit, apo edhe te ajo personalisht, pasi theksoi se do t’i ndjekin si raste.

Nuk e di a u politizua si rast çështja e mjekut Edvin Prifti. Unë në politikë por mbi të gjitha në krahun politik që jam, si përfaqësuese e Partisë Socialiste, ne e kemi thënë që në fillim dhe nuk i lëvizim asaj që kemi thënë: ne besojmë në Reformën në Drejtësi, ne besojmë te drejtësia e drejtë. Dhe kur drejtësia të flasë, patjetër do të flasim dhe ne. Dhe nuk besoj që as komentet në studiot televizive mbi raste që ende duhet të flasë drejtësia, duhet të komentohen.

Kështu që, le të flasë drejtësia, dhe besoj se kjo i bën nder të gjithëve. I bën nder sistemit, na bën nder ne, dhe e kam thënë gjithmonë, janë lajme të mira kur një qytetar denoncon. Kudo qoftë, në media, emisione investigative, të denoncojë pranë drejtorive të spitalit, te unë personalisht, ne i ndjekim dhe do t’i ndjekim. Sepse vërtet del një rast, si denoncim në një emision investigativ, por janë me dhjetëra raste që ne i kemi ndjekur.

Madje janë të shumta rastet që janë iniciuar nga ne në Policinë e Shtetit, Prokurori, për t’u ndjekur dhe për të dalë e vërteta. Për t’u eliminuar dhe për t’u hequr një herë e përgjithmonë këta çebanë nga sistemi shëndetësor. Dhe këtu duhet bashkëpunim me qytetarët. Ne jemi një me qytetarët, dhe si të tillë duhet të angazhohemi për të pastruar dhe forcuar sistemin shëndetësor. Ndërkohë që jemi duke transformuar sistemin tonë shëndetësor, me investime, me modele të reja dhe me atë çfarë ne jemi duke bërë sot dhe do të bëjmë edhe në mandatin e tretë“, nënvizoi ministrja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve”/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Publikuar

-

Nga

"Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve"/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Shijak në takimin elektoral të radhës. Basha është shprehur se, nuk ka më asnjë shans të ndalin vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

Më tej kreu i PD ka thënë se, pas 25 prillit, skuthat i pret burgu dhe drejtësia.

“Në ditën më të vështirë i braktisi ata më në nevojë. Këtu në Shijak njësoj si në Durrrës, dhe në zonat e goditura nga tërmeti është bërë abuzimi më i madh me fondet e rindërtimit në kurriz të familjeve të goditura nga tërmeti. Sot kanë guximin të shantazhojnë me fondet e tërmetit qytetarët për vota.

Mesazhi im nga Shijaku ju drejtohet atyre skthueve dhe hijeve që vërtiten qosheve natën, nuk keni asnjë shans ta ndalni vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

LEXO EDHE:  Meta thirrje qytetarëve: Çdo sjellje e pakujdesshme mund të jetë fatale!

LEXO EDHE:  Basha takim me Shoqatën e Diabetikëve/ Të bashkojmë forcat për vetdijësimin e rrezikut

Pas 25 prillit i pret drejtësia i pret burgu. Pas 8 vjet dështimesh ai gjen guximin të kërkojë me lugën bosh përrallat që s’ja pranon askush. Shijaksit dhe durrsakët do t’i japin ujë në bisht të lugës. Edhe 4 vjet të tjera do të ishin rrënim”, është shprehur Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagimi qesharak/ “Iliri i floririt” dhe bëmat e tij

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për një poster të vendosur në Gjirokastër, ku shihen në foto ai, ish kryeministri Sali Berisha, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi dhe dhe kreu i PD, Lulzim Basha me mbishkrimin, “Këta nuk kanë asnjë shans”.

Reagimi i Metës , i cili prej kohësh ka dalë nga shinat e nuk di çfarë thotë ka qenë qesharak.

“Asnjë shqetësim për psikopatinë tuaj zoti  “Rilindas”, por nëse vërtet e besoni, që unë jam në garë për 25 Prillin, mos më detyroni të hyj vërtet pasi do të mbeteni pa grup parlamentar.

Pale po mora edhe Doktorin e Madh, nuk ka spital, që ju bën derman”, shkruan Meta.

Një ushtar si Meta, që njihet si zyrtar i zarfit dhe floririt, apo si zyrtar i korrupsionit, thotë se do të marrë për dore komandantin, që është Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Fevziu leksion Bashës/ Ja si mund t’i fitojë zgjedhjet opozita

LEXO EDHE:  “Braktisja e familjeve në nevojë, kriminale”/ Bardhi thirrje Ramës: Lëri fjalët boshe dhe teatrin

Komandanti  nuk komandohet nga ushtarët  dhe aq më tepër nga një si Ilir Meta, i cili ka hesape për të larë me drejtësinë dhe po bën të pamundurën për të krijuar kaos dhe konflikte vetëm e vetëm që të shpëtojë nga prangat.

Duke parë se partia e tij, SHPK, po shkonte drejt humbjes së bashku me koalicionin e udhëhequr nga Lulzim Basha, Meta po synon përgatitjen e terrenit që ti zërë vendin Bashës.

Ndërsa ky i fundit mbetet pa destinacion, nuk dihet ku do të përfundojë e ku do të shkojë, por ndërkohë, Ilir Meta i cili e ka nuhatur humbjen po kërkon drejtimin e Opozitës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ben Blushi kërkon “kokën” e prokurorit/ Flet Ervin Karanxha

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i Libras, Ben Blushi nuk heq dorë nga sulmi ndaj prokurorit të Tiranës Ervin Karanxha.

Blushi në rolin e Drejtorit të Përgjithshëm, vijon të përdorë Top Channel për të sulmuar njerëz të drejtësisë.

Sërish në lajmet kryesore, të ditëve të fundit, objektiv ka qenë prokurori Karanxha, ku sugjeronte në një farë mënyre shkarkimin e tij.

                           Kronika e Top Channel

Prokurori Karanxha ka reaguar në lidhje me sulmet e njëpasnjëshme që Blushi ka ndërmarrë të tij.

Nqë një prononcim për CNA.al ai ka thënë se ka vënë në dijeni institucionet si Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Inspektoriatin e Lartë  të Prokurorisë, pasi po sulmohet për shkak të detyrës së prokuror.

Në këtë televizion është i punësuar si Drejtor i Përgjithshëm i Top Channel, politikani dhe ish deputeti Ben Blushi, i cili pas largimit nga Partia Socialiste krijoi partinë “Libra” dhe pasi nuk mori asnjë vend si deputet në Kuvendin e Shqipërisë u emërua Drejtor i  Përgjithshëm i Top Channel. Këtë televizion ai e përdor për qëllime të tij personale për të sulmuar anëtarët e sistemit të Drejtësisë të cilët përballen çdo ditë me krimin, me çështje sensitive për opinionin publik.

                   Ben Blushi, si kryetar i LIBRA-s

Drejtori i Përgjithshëm i shoqërisë Top Channel’, nëpërmjet programeve televizive të këtij televizionit synon përhapjen e lajmeve të rreme ndaj meje si prokuror dhe ndaj familjarëve të mi me qëllim për të ulur dinjitetin tim dhe të familjes për arsye politike dhe personale të tij’, është shprehur Karanaxha për CNA.al.

Të njëjtën deklaratë ia ka përcjellë edhe KLP-së dhe ILD-së.

Karanxha është ndalur tek çështja që ka hetuar dhe për të cilën Ben Blushi nëpërmjet Top Channel e sulmon në vijimësi.

LEXO EDHE:  Basha takim me Shoqatën e Diabetikëve/ Të bashkojmë forcat për vetdijësimin e rrezikut

LEXO EDHE:  Fevziu leksion Bashës/ Ja si mund t’i fitojë zgjedhjet opozita

Bëhet fjalë për hetimin e  kreun e PD, Lulzim Basha dhe të tjerë me akuzën “pastrimit të parave” dhe “falsifikimit”, sa i përket mosdeklarimit të 675 mijë dollarëve paguar në emër të Partisë Demokratike për kompani lobimi pjesë e Muzin Capitol Partners drejtuar nga Nicolas Muzin.

Unë kam qenë pjesë e grupit të Prokurorëve në hetimin e procedimit penal Nr.645, të vitit 2018, hetim i cili ka përfunduar dhe për të është shprehur me vendimin Nr.5481/237 Akti date 13.01.2020 Gjykata e Rrethit Gjyqesor Tiranë, vendim i cili është lënë në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit Tiranë.

Çuditërisht pas kalimit të  2 vjetëve nga ky vendim, në kohë fushate zgjedhore, ushtrohet sulm dhe presion i pastër politik ndaj personit tim në kundërshtim me ligjin, nga televizioni “Top Channel” me Drejtor të Përgjithshëm Ben Blushi, me qëllim cënimin e pavarësisë dhe paanësisë së Prokurorëve në dhënien e drejtësisë.

     Lobimet e kreut të PD,  Lulzim Basha

Unë si prokuror gjatë ushtrimit të funksionit kam zbatuar me korrektësi ligjin penal material dhe procedural, pa u ndikuar nga asnjë subjekt politik ose nga sulmet botës së krimit të organizuar.

Qëndrimi im personal në procedimin penal Nr.645 të vitit 2018 ka qenë konform ligjit. Gjykata në zbatim të dispozitave procedurale penale ka verifikuar ligjshmërinë e veprimeve të kryera nga grupi i prokurorëve dhe me vendim përfundimtar të formës së prerë, është shprehur për përfundimin e këtij hetimi, duke pushuar akuzat në ngarkim të liderit të opozitës Lulzim Basha”, është shprehur më tej Karanxha.

Ndërkohë pritet dhe një reagim nga KLP dhe ILD, në lidhje me këto sulme të ndërmarra nga Ben Blushi nëpërmjet Top Channel, ndaj prokurorit Karanxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE