Connect with Us

Lamtumirë dimër!/ Në fundjavë temperaturat shkojnë në 20 gradë

Sociale

Lamtumirë dimër!/ Në fundjavë temperaturat shkojnë në 20 gradë

Publikuar

-

Lamtumirë dimër!/ Në fundjavë temperaturat shkojnë në 20 gradë

Duke filluar nga dita e sotme do të kemi një rritje të temperaturave të cilat deri ditën e premte do të arrijnë në 20 gradë celsius.

Kështu deklaroi meteorologu, Hakil Osmani gjatë një lidhje live në studion e lajmeve në Top Channel.

Ndërsa, në fundjavë sipas Osmanit do të kemi një rënie të lehtë të vlerave por  në krahasim me temperaturat tipike të muajit shkurt ato do të jenë të larta.

LEXO EDHE:  5 modelet e çizmeve që do të bëjnë namin këtë dimër

Në ditët në vijim do të kemi një rritje graduale të temperaturave me 1 gradë celsius të vlerave termike duke bërë që deri të premte maksimumet të shkojnë 20 gradë. Gjatë fundjavës do të kemi një rënie të lehtë të vlerave, por sërish mbeten të larta 18-19 gradë celsius në ultësirën perëndimore”– thotë ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Turizmi dimëror në Jug/ Ujërat termale të Bënjës po kthehen gjatë fundjavës në një qendër turistike natyrore

Publikuar

-

Nga

Turizmi dimëror në Jug, ujërat termale të Bënjës po kthehen gjatë fundjavës në një qendër turistike natyrore

Turizmi dimëror në jug të Shqipërisë ka një kryeqendër. Ajo është Ujërat Termale të Bënjës. Këtu vizitorë të shumtë nga Shqipëria dhe jashtë vendit po vijnë për të kaluar disa orë të këndshme. Megjithëse temperaturat janë nën zero, janë të shumtë turistët që po zgjedhin këtë pikë natyrore .

“Shikoni çfarë mrekullie. Këtu është ujë i ngrohtë mineral. Aty përballë ke malin e Nemërçkës me dëborë. Këtu ke një luginë që duhet të kesh ca mjete për t’u futur, por që ka një mrekulli të paparë. Ata që e kanë vizituar kanë ngelur të mahnitur”, shprehet një qytetare.

“Ne po ja kalojmë aq mirë, saqë themi që kurrë nuk kemi qenë më mirë. Ta frekuentojmë natyrën shqiptare, sepse është parajse në tokë”, thotë një tjetër.

Fare pranë burimeve natyrore të Bënjës ndodhet dhe fshati me të njëjtin emër. Rruga e amortizuar i ka frenuar vizitorët, por disa prej tyre arrijnë të zbulojnë këtë fshat 400-vjeçar, i vlerësuar nga qeveria si Qendër e Mbrojtur Historike.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të veshësh gjatë dimrit në një takim me të dashurin

“Ka qenë kishe me emër, vinin njerëzit flinin 40 ditë këtu. Ka shëruar shumë njerëz. E thoshin pleqtë që bën ferkë. Tani vijnë, po rrallë, nuk vijnë shumë. Ja, një copë rrugë s’e bëjnë, sa do kushtojë?” shprehet një qytetare.

Lumi Langarica, fshati Bënjë dhe burimet termale po kthehen në një qendër turistike natyrore mjaft të frekuentuar gjatë dimrit. Turistët dhe banorët janë në pritje të investimeve të munguara për infrastrukturën turistike dhe atë rrugore./Euronews

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti bën kthesën e papritur/ Rikthehen reshjet e shiut

Publikuar

-

Nga

Moti bën kthesën e papritur/ Rikthehen reshjet e shiut

Java e ardhshme do të nisë me temperatura relativisht të larta, thuajse në të gjithë territorin dhe ky mot do të vijojë i tillë deri ditën e enjte.

Më pas, në fundjavë do të rikthehen sërish reshjet e shiut që do të stimulojnë edhe ulje të temperaturave.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, në orët e vona të së premtes, në lartësinë  mbi 800 metra në verilindje dhe mbi 1000 metra në juglindje do të rikthehen reshjet e borës me intensitet të ulët.

Era parashikohet të jetë nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare 1-8/sekondë, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore  fiton shpejtësi deri në 15m/sekondë.

LEXO EDHE:  “Çmendet” sërish moti/ Sa do të jenë temperaturat në ditët në vijim?

LEXO EDHE:  Si të përkujdesemi për bimët në dimër

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit

Publikuar

-

Nga

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit

Nëse keni bërë plane për ditën e sotme, atëherë edhe moti do të jetë në favorin tuaj.

Të ndikuar nga kushte të qëndrueshme atmosferike, vendi jonë do të ketë mot të kthjellët dhe plot orë me diell përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore.

E vetmja gjë që vlen për tu theksuar është se gjatë ditës së sotme do të ketë erë relativisht intensive nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi deri në 18-22m/s kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore.

LEXO EDHE:  5 modelet e çizmeve që do të bëjnë namin këtë dimër

LEXO EDHE:  Dje na “mbyti” shiu/ Si do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Kjo do të sjell ulje të temperaturave si në vlerat e mëngjesit ashtu dhe ato të mesditës./CNA.al

LEXO TE PLOTE