Connect with Us

E habitshme/ Ilir Meta bën thirrje: Votoni kundër meje

Politikë

E habitshme/ Ilir Meta bën thirrje: Votoni kundër meje

Publikuar

-

E habitshme/ Ilir Meta bën thirrje: Votoni kundër meje

Presidenti Ilir Meta, sot në mëngjes, javën ka zgjedhur që ta fillojë me një sulm ndaj medias.

Ka sulmuar gazetën Tema, e cila ishte dikur media që e mbronte më shumë, kur ndodhi skandali me çështjet e Tom Doshit dhe më pas ka qenë media që e ka sulmuar sërish më shumë, në rastin e 21 janarit dhe bllokut të famshëm të Dritan Priftit. Meta në mesazhin e tij ka qenë i drejtpërdrejtë, presidenti në 25 prill do të votojë kundër oligarkëve. Ky është rasti i parë në botë që një politikan bërtet të votojnë kundër tij.

Dikush mund ta marrë me të qeshur, dikush mund të mos e shohë seriozisht, por e vërteta është kjo. Ilir Meta sot me thirrjen e tij kundër oligarkëve ka bërë thirrje për të votuar kundër Ilir Metës.  A nuk është Ilir Meta oligarku i politikës shqiptare 30 vjeçare? Ai dhe familja e tij, prej 30 vitesh paguhen nga taksat tona, deklaron një pasuri marramendëse gjojan të fituara nga disa trashëgimi të Monikës e cila nuk do të mjaftonte as për shkollimin e fëmijëve të tij në Londër e cila ka kushtuar të paktën 1 miliardë lekë. Gëzon vila, apartamente luksoze dhe pasuri të çmendur, jo vetëm vetë, por ka edhe bashkëshorten në politikë që ja paguajnë shqiptarët.

Nuk mjafton të paguajnë Ilirin, por duhet të paguajnë të dëgjojnë edhe Monikën. Pra njeriu që ka 30 vjet në politkë dhe vetëm ka fituar nga kjo, a nuk është një oligark? Së dyti, a nuk është Ilir Meta njeriu që vodhi floririn, njeriu i akuzuar për 1001 gjema e bamë, a nuk është njeriu përgjegjës për 21 janarin, kujtojmë këtu dosjen e famshme të Dritan Priftit. A nuk është Ilir Meta njeriu që solli Rilindjen në pushtet, njeriu që qeverisi me Sali Berishën.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ A po rrezikohet Shqipëria nga një destabilizim?

A nuk është Ilir Meta njeriu i skandaleve, pazareve dhe fëlliqësisë politike? A nuk është Ilir Meta oligarku i politikës? Njeriu më i pasur në politikën shqiptare është Ilir Meta, pa asnjë diskutim. Të tjerët kanë aktivitete, biznese dhe kanë ushtruar një profesion. Ilir Meta s’ ka bërë asgjë, ka qenë kryeministër, kryetar Kuvendi, president, kryetar partie, minister i jashtëm, çdo post publik dhe ka një pasuri të çmendur që ja kalon ndoshta edhe një oligarku.

Mjafton për të sqaruar shqiptarët se Ilir Meta ka floririn, atë që është akuzuar se e ka vjedhur. Prandaj sot mesazhi i Ilir Metës është i thjeshtë dhe i qartë për tu lexuar. Më 25 prill shqiptarët duhet të votojnë kundër oligarkëve dhe këtë thirrje e ka bërë presidenti. Ky është rasti për ta dëgjuar Ilir Metën, në 25 prill shqiptarët të shkojnë të votojnë kundër Ilir Metës dhe kjo është mjaft e qartë. Ai kërkesën e ka bërë vetë dhe nuk ka pse mos e dëgjojmë këtë herë presidentin e Republikës./CNA.al

“Referendumi i 25 prillit do të përmbysë klikën oligarkike”/ Meta kundër Gazetës Tema

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fiksi teston Ramën në makinën e së vërtetës/ Thumbon Bashën, Kryemadhin dhe Metën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i ftuar në emisionin Fiks Fare ku ka dhënë një intersitë të veçantë.

Pyetjeve të dy prezantuesve Devi dhe Dori, kreyministri i ka dhënë duke iu nënshtruar testit të makinës së të vërtetës.

Fillimisht kryeministri Rama ka treguar se emrin Edvin ia ka vënë gjyshja, por më pas ka preferuar të mbajë shkurtimin emrit Edvin.

Pyetjes se a ke mbajtur maskë përpara pandemisë , kryeministri i është përgjigjur “Po”,  “Këtë maskën kështu jo (maskwn kundwr Covidit), por një maskë tjetër po.”

Prezantuesit e Fiks Fare e pyetën kryeminsitrin Rama edhe për mardhëniet që ai ka aktualisht me Presidentin Meta, nëse vazhdonin të kishin mardhënie institucionale

Kryeminsitri konfirmoi se aktualisht nuk ka as mardhënie institucionale “Mardhëniet nuk i kam sepse po pres që t’i dalë rakia”.

Rama gjatë intervistës së tij në Fiks Fare nuk ka preferuar t’i përgjgijet pyetjes për cilësimin si gjethe të kalbura që Presidenti Meta u bëri të larguarëve nga LSI (Lefter Koka, Nasip Naço), të cilët kalaun në PS.

Perpara “makinës së të vërtetës” kryeminsitri pranoi se nuk i ka mbajtur të gjitha premtimet që ka bërë.

Gjithashtu nuk ka preferuar që t’i përgjigjet pyetjes se përse nuk kërkon zbatimin e ligjit për mitingjet e opozitës ku nuk po respektohen masat anticovid, por i drejtohet për ndihmë Zotit.

“Çfarë janë këto pyetje? Ju ka zënë kjo sëmundja e analistëve dhe ju”, ishte përgjigja e kryeminstrit.

Përpara makinës së të vërtetës kryeminsitri Rama i ribëri edhe një herë parashikimet për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit .Fillimisht parashikoi që PS do të marrë 74-78 mandate, por në fund u ul në 74-76 mandate.

Gjatë intervistës së tij nuk munguan “thumbat”për Presidnetin Meta, zonjën Kryemadhi, zotin Basha dhe zotin Berisha.

LEXO EDHE:  Denoncimi i Metës para protestës/ Sekti mafioz në krye të grushtit te shtetit

LEXO EDHE:  Nis protesta e opozitës/ Mungojnë Basha dhe Kryemadhi

Duke ironizuar tha se “Tek Basha pëlqej që kur rren zëri i bëhet me i ëmbël. Monika më pëlqen kur s’flet, kurse tek Meta edhe kur është tapë thotë jam esëll.Tek Berisha pëlqej qetësinë që e karakterizon”.

Pyetjes se çfarë nuk pëlqen tek vetja, kryeministri kërkon nga djemtë të fikin “makinën e së vërtetës” për të treguar se nuk i pëlqen zëri i tij i brendshëm.

Rama u pyet se me kë do bënte koaliciom nëse nuk do të mund të arrijë kuotën e deputetëve për të qeverisur .

“Do bëj koalicion me Fiks Fare që të vij të punoj këtu part-time”.

Pyetjes se ku ka më sbumë komunistë sot, në  PD apo në PS Rama u përgjigj se komunistat më të shumtë janë grumbulluar tek Gjiri i Lalzit.

Pyetjes thumbuese se çfarë pëlqen më shumë të pijë midis rakisë verës dhe drogës Rama u përgjigj: “Qumësht grenxash pluhur, thithe nga veshi dhe je bombë”.

Pyetjes së Fiks fare se nëse ishte duke e shfrytëzuar për fushatë vaksinimin kundër Covidi-t, kërkoi që në përgjigjen e kësaj pyetjeje të jetë serioz duke u shprehur se “një vaksinë përkthehet në një buzëqeshje  dhe 300 mijë vaksina përkthehen në 300mijë buzëqeshje”.

-Nëse pas 25 prillit do t’i duhej të krijonte qevrinë me opozitën, Rama tha se Bashës do t’i jepte Ministrinë e Shtetit për Relaksin, ndërsa Kryemadhit Drejtorinë e Përgjithsme të Sherreve.

Pyetjes se ku e ndjen veten më mirë si politikan apo si piktor, Rama u përgjigj “politikan piktor”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

Ish-Kryeministri Sali Berisha, ka reaguar për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan, e cila pati prapavijë politike.

Berisha tha se në ngjarjen e djeshme kanë mbetur të plagosur dy persona nga bandat e të fortëve në Elbasan.

Sipas tij, të plagosurit që nuk janë raportuar në media janë Klemend Xhaferri dhe Suel Çela, persona me precedent penalë.

Unë lexova një status që e kishte bërë Endri Fuga dhe thashë me vete që ky do të jetë edhe versioni që do të thotë Policia sot. Ndodhi ngjarja e cila ndodhi para syve të 15 policëve. U njoftuan, erdhi policia, më pas erdhi banda e policisë. Banda e policisë ka parë policinë aty dhe ka qëlluar me breshëri aty. Cfarë shikoj unë në komunikatën e djeshme të policisë? Pati një konflikt në rrugën x ndërkohë që aty ishin 15 policë dhe dy nëndrejtorë të policisë. Dhe aty besova që ata do të bëjnë gjithçka për fshehur ngjarjen.

LEXO EDHE:  Nis protesta e opozitës/ Mungojnë Basha dhe Kryemadhi

LEXO EDHE:  Nga biznesi i kromit, tek vila, dyqanet dhe apartamentet/ Sa i ka kushtuar Orjola Pampuri  buxhetit të shtetit?

Si ka mundësi që kjo banda e Suel Çelës nuk preket, nuk u hyn asnjë ferrë në këmbë. Ata kanë të vetën drejtorinë e policisë dhe bëjnë siç duan ata. Ata kanë të vetin shërbimin e ekspertizës në Elbasan. Në këtë aspekt ata e rregullojnë çdo gjë me letra. Ata e kryen krimin, përdoën armën, mblodhën të gjithë gezhojat që deshën, fshinë kamerat.Sepse kamerat e Elbasanit i ka bërë Don Lala dhe i kontrollon kjo bandë. Po policia dy të plagosur Suel Çelën dhe Klement Xhaferrin i fshehu dhe po i kuron në një spital privat në Tiranë nën kujdesin e Edi Ramës dhe Taulant Ballës”, deklaroi ish-kryeministri në Syri Tv./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kandidati i PSD nxjerr bllof Metën/ Policinë e tij e etiketon si të shtetit, është tmerruar nga humbja e LSI

Publikuar

-

Nga

Meta del blof/ Kandidati i PSD: Është i tmerruar nga humbja e LSI

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një video, që sipas tij, duket momenti kur policia në Shkodër ndalon një automjet që po përpiqej për të blerë vota për zgjedhjet e 25 Prillit.

Në një konferencë shtypi nga Presidenca, kreu i shtetit tha se kanë qenë punonjës policie të cilët pas denoncimit që kishin marrë, ndaluan automjetin ku u gjetën lista me emra të qytetarëve.

Por kandidati I PSD në Shkodër Bilbil Dervishi e ka nxjerrë zbuluar Metën.

Në një dalje për media, ai ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit duke thënë se në Pukë ku ai po zhvillon fushatën elektorale i vetmi person që është arrestuar për krim zgjedhor është kandidati i LSI, ndërsa shton se policët e Metës janë filmuar duke kontrolluar makinën.

Dervishi shton se Meta është alarmuar nga humbja e LSI dhe nuk po di se çfarë po bën dhe çfarë po flet.

Nuk ka asnjë provë dhe asnjë fakt që provon se aty kishte vjedhje apo blerje votash. Fakti që ishte një fletë që tregonte se ku duhej votuar numri një dhe numri katër dhe PSD nuk tregon asnjë gjë tjetër veçse një lajthitje të  atyre që duan të abuzojnë me këto gjëra. Unë punën dhe aktivitetin tim në fushatën zgjedhore e kam ndërtuar mbi bazën e komunikimit me njerëzit, ashtu siç është e gjithë fryma e PSD që unë përfaqësoj dhe nuk e kemi ndërtuar mbi bazën e shitblerjes së votës.

I bëj thirrje Presidentiti të Republikës se në Pukë ku unë zhvilloj fushatën elektorale në qarkun e Shkodrës  është arrestuar një activist I LSI që I janë gjetur paratë dhe dokumentat që tregonin sjhitblerjen e votës. Personi sot ndodhet I arrestuar, ndërsa personat që po bënin kontrollin e automjetit për të cilin presidenti thotë ja si është policia, ndoshta është një polici e tij por jo ajo e shtetit I zënë në panic partia e presidentiti edhe vetë presidenti  do të bëjëpresion ndaj PSD duke parë rritjen e saj në Shkodër dhe ndoshta humbjen e mandatit të sigurt që ka në Shkodër, pork jo nuk na frik ne aspak, përkundrazi na mobilizon më shumë dhe I dalim përballë çdo situate të tillë dhe të gjitha këto situate që krijojnë ata, përfshirë edhe presidentin I hedhim poshtë me përçmim dhe asnjë gjë tjetëer. 25 prilli do tregoj që PSD do jetë forcë kryesore në Shkodër por edhe në Shqipëri”, u shpreh kandidati i PSD Bilbil Dervishi./CNA.al

LEXO TE PLOTE