Connect with Us

Rifillimi i shkollës/ Alimehmeti propozon të testohen gjithë fëmijët

Shëndeti

Rifillimi i shkollës/ Alimehmeti propozon të testohen gjithë fëmijët

Publikuar

-

Rifillimi i shkollës/ Alimehmeti propozon të testohen gjithë fëmijët

Mjeku i njohur epidemiolog, Ilir Alimehmeti ka komentuar situatën e pandemisë në vendin tonë.

Në një intervistë për Report tv, ai është shprehur se një karantine të dytë, nuk do të zgjidhte situatën e pandemisë.

Shifrat janë të larta. Numri spitalor është i lartë. Por është në gjendje të lartë të qëndrueshme. Nuk po shikohet rritje eksponenciale që u pa në gjysmën e dytë të janarit.

Nga 1 shkurti deri më sot po shohim përgjigje pozitiviteti. Pjesa tjetër ka të bëje me sa testojmë dhe sa arrijmë të gjejmë.

E rëndësishme ka që përqindja nuk rritet.  Së pari duhet të marrim parasysh që çfarëdolloj mase të marrim bazohet mbi kapacitetin zbulues që ka ai shtet. Ne nuk e dimë se cili qytet është më problematik. Shifrat janë të rëndësishme, por duhet konsiderua se cilat janë moshat, vatrat. Nuk duhet të diskutohet vetëm mbyllja dhe hapja janë vetëm fitim kohe. Ta zbut pak numrin por kur ta hapim sërish njerëzit do të kujtojnë se kaloi. E rëndësishme është që ne të reduktojmë kontaktet”, tha ai.

LEXO EDHE:  Manastirliu publikon planin e masave/ Ja çfarë do të hapet nga nesër

Ndërsa në prag të rifillimit të shkollave, ai sugjeron që të testohen të githë fëmijët.

Të hënën rihapim shkollat dhe pse të mos i testojmë të gjithë fëmijët. Të mos ndalemi vetëm tek deklarimi i prindërit se nuk ka ndonjë vlerë të madhe. Tek të rinjtë ka ndodhur dhe më parë. Nëse ne më parë kishim një numër të vogël të rinjsh të infektuar, normal edhe ato që do kishin simptoma të rënda do të ishin më të pakët”, tha epidemiologu Ilir Alimehmeti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Tjetër bilanc i zi/ Konfirmohen 952 raste të reja me Covid, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3805 testime dhe kanë rezultuar pozitivë952 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 21 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  408 raste në Tiranë, 53 raste në Vlorë, 39 raste në Durrës, 36 raste në Krujë, 28 raste në Fier, Elbasan, Lushnje, 27 raste në Shkodër, 22 raste në Gjirokastër, 21 raste në Korçë, Berat, 20 raste në Kavajë, 19 raste në Kurbin, Tepelenë, 18 raste në Përmet, 16 raste në Kukës, 14 raste në Sarandë, 13 raste në Lezhë, Mat, Gramsh, Kuçovë, 12 raste në Mallakastër, 10 raste në Bulqizë, 9 raste në Kamëz, 8 raste në Devoll, 7 raste Malësi e Madhe, 6 raste në Mirditë, 3 raste në Vorë, Peqin, 2 raste Kolonjë, Memaliaj, Delvinë, Librazhd, Rrogozhinë, Pukë, Has, 1 rast në Maliq, Cërrik, Poliçan, Libohovë, Skrapar, Belsh, Dibër, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Divjakë, Pogradec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 804 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 69,773 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 662 pacientë, 49 në terapi intensive, nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Kurbini, 2 qytetarë nga Berati, 1 qyetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Erseka, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 50-91 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (28 Shkurt 2021)

LEXO EDHE:  Manastirliu publikon planin e masave/ Ja çfarë do të hapet nga nesër

LEXO EDHE:  Covid/ Shoqata e Infermierëve: Po ushtrojnë presion, e kemi të ndaluar të flasim për mediat

Raste të reja ditore       952
Të shëruar në 24 orë     804
Të shtruar në spitale      662
Humbje jete në 24 orë   21
Testime ditore               3805

Testime totale          466,785
Raste pozitive          107,167
Raste të shëruara     69,773
Raste Aktive              35,598
Humbje jete               1,796

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë     22887
Fier         2667
Durrës     1680
Vlorë       1746
Shkodër   1373
Gjirokastër 1075
Berat        844
Korçë       914
Elbasan    876
Lezhë       826
Dibër       374
Kukës     336

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet të vaksinohem nëse kam kaluar tashmë Covid?

Publikuar

-

Nga

A duhet të vaksinohem nëse kam kaluar tashmë Covid?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Varet … Nëse jeni infektuar kohët e fundit, është a priori, e kotë të vaksinoheni sepse akoma keni antitrupa për të mbrojtur veten – dhe kjo, cilado qoftë forma e sëmundjes e zhvilluar (e lehtë ose e rëndë).

Por, për Anthony Guihur, studiues në biologjinë molekulare në Universitetin e Lozanës, duhet te jemi te kujdesshem: “Kohëzgjatja dhe cilësia e imunitetit natyror mund të jenë shumë të pabarabarta në varësi të personit. ”

Nga ana tjetër, nëse dëshironi, tre muaj pas shfaqjes së simptomave të para, dhe në mungesë të simptomave të vazhdueshme, konsiderohet se mund të vaksinoheni, nëse dëshironi, pas një konsulte me mjekun juaj Por ju nuk jeni një përparësi , pra sduhet te jene grup prioritar ne kete moment per vaksinim.

Kujdes edhe pse serologjia juaj është negative pasi e kaluat COVID-in, kjo nuk do te thote që ju nuk keni imunitet.

Imuniteti mund te jete pak më të thellë i fshehur dhe eshte duke ju mbrojtur ndaj Covid-19 gjithsesi.

Cili është rreziku i ri-infektimit?

Rastet e ri-infektimit ekzistojnë, por ato mbeten margjinale dhe janë shumë të vështira për t’u numëruar.

“Asnjë vaksinë nuk ofron mbrojtje 100% dhe edhe nëse kap virusin pas vaksinimit, ka të ngjarë që të jesh vetëm pak i sëmurë, sepse trupi juaj ka antitrupa të gatshëm për të luftuar virusin.

LEXO EDHE:  Koço Devole në gjendje të rënduar/ Flet i biri: Mbrëmë morëm përgjigjen e testit

LEXO EDHE:  Covid/ Shoqata e Infermierëve: Po ushtrojnë presion, e kemi të ndaluar të flasim për mediat

Kohëzgjatja e imunitetit afatgjatë dhënë nga Covid-19 aktualisht nuk dihet.

Shumica e studimeve bien dakord që antitrupat e zhvilluar do të qëndrojnë aktive për rreth gjashtë muaj. Një nga studimet e fundit të botuar në revistën “Science” tregon se shumica e njerëzve zhvillojnë imunitet të qëndrueshëm për të paktën tetë muaj.

Kështu, rreziku i ri-infektimit është i ulët, por duhet pasur kujdes me variantet e reja. Covid-19 evoluon me kalimin e kohës, si të gjitha viruset.

“Vaksinat – dhe infeksioni natyror – çojnë në prodhimin e qelizave të ndryshme imune që mbajnë një kujtesë të virusit dhe mund të mobilizohen për të vepruar kur trupi e ndesh përsëri.

Edhe kur përballeni me variante, këto përbërës të tjerë të sistemit imunitar mund të jenë të mjaftueshëm për të parandaluar sëmundje serioze.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjekja rekomandon qytetarët/ “Personat që kanë kaluar Covid të marrin një dozë vaksine”

Publikuar

-

Nga

Mjekja rekomandon qytetarët/ “Personat që kanë kaluar Covid të marrin një dozë vaksine”

Ekspertët e shëndetësisë po rekomandojnë që personat të cilët e kanë kaluar COVID-in të marrin vetëm një dozë vaksine.

Epidemiologia shqiptare në SHBA, Erta Cenko, u shpreh në Tv Klan se kjo masë do të sillte një mbrojtje më të gjerë të popullatës, pasi shtetet po përballen me mungesë vaksinash.

“Shumë studime tregojnë se një dozë e vetme e Pfizer dhe Moderna mund të garantojnë mbrojtje afërsisht 68 %. Një studim i fundit ka treguar që për këta persona një dozë është e mjaftueshme. Në një situatë ku ndodhemi që dozat janë të pamjaftueshme, është mirë që të sigurohet mbrojtje më e vogël dhe të vaksinohen më shumë persona”, tha mjekja.

Për sa i përket mutacioneve që janë vënë re në Kaliforni dhe Neë York, mjekja thotë se deri më tani këto mutacione kanë të njëjtat shenja si të Afrikës së Jugut apo Brazilit.

LEXO EDHE:  Kina një rivale sistematike e BE-së, siguria e qytetarëve tanë është në rrezik

LEXO EDHE:  Koço Devole në gjendje të rënduar/ Flet i biri: Mbrëmë morëm përgjigjen e testit

“Ky variant është gjetur në 25 % të rasteve në Neë York, ky variant ka degëzime që ngjasojnë me atë të Afrikës së Jugut dhe Brazilit. Përhapen më shpejt se variantet e tjera”, u shpreh epidemiologia Cenko./CNA.al

LEXO TE PLOTE