Connect with Us

Pse shohim ëndrra të përsëritura dhe çfarë domethënie kanë ato?

Kuriozitete

Pse shohim ëndrra të përsëritura dhe çfarë domethënie kanë ato?

Publikuar

-

Pse shohim ëndrra të përsëritura dhe çfarë domethënie kanë ato?

Qenia mesatare njerëzore kalon një të tretën e jetës së tyre duke fjetur. Edhe pse trupat tanë janë në pushim gjatë gjumit, truri ynë i kalon ato orë pushimi në një gjendje shumë funksionale në mënyrë që të përgatisë trupin për ditën tjetër. Ndodh që shpesh herë të shohim të njëjtat ëndrra dhe nëse kjo ju ndodh nuk jeni i vetmi.

Mos u ndjej i dëshpëruar nëse ke një ëndërr specifike që të ka ndjekur në shumë raste. Është zbuluar se ëndrrat e përsëritura ndodhin në 35% të adoleshentëve, para-adoleshentë, dhe 60-75% të adoleshentëve dhe të rriturve. Ndërsa këto ëndrra mund të përjetohen në çdo moment të jetës suaj, studimet kanë treguar se pothuajse 40% e njerëzve fillojnë të kenë ëndrra të përsëritura në fëmijërinë e tyre, ndërsa mbi 15% fillojnë në moshën e rritur.

Ka tema të njohura për ëndrrat e përsëritura.

Një sondazh raportoi se 5 gjërat kryesore për të cilat njerëzit ëndërrojnë janë:

-Në rënie

-Duke u ndjekur

-Të qenit përsëri në shkollë

-Të jesh i papërgatitur për një provë apo ngjarje të rëndësishme

-Fluturimi

Shumica e këtyre ëndrrave shkaktojnë emocione negative dhe janë shkaktarë të ankthit. Studimet kanë treguar se njerëzit me nivele të ulëta të mirëqenies mendore dhe psikologjike janë më të prirur të kenë këto lloj ëndrrash të përsëritura.

Ato mund të jenë pasqyrim i asaj që po ndjeni.

Të kesh një ëndërr për të qenë i papërgatitur për një test mund të jetë një  temë e zakonshme midis studentëve, veçanërisht gjatë periudhave të provimit. Kjo është mënyra e trurit për të  luajtur me role stresin fizik dhe mendor që një student mund të ndiejë. Dndrrat për rënie mund t’i  atribuohen frikës dhe pasigurisë për situata të caktuara. Një ëndërr rreth rënies së dhëmbëve mund të jetë  pasqyrim i vështirësisë së një personi të ndrojtur në vetë-shprehje.

LEXO EDHE:  Foto dite/ Ditmirin e zë gjumi në ceremoni

Ata mund të sinjalizojnë se duhet të rregulloni diçka.

Teoricienët kanë supozuar se ëndrrat e përsëritura mund të  lidhen me çështje të pazgjidhura në jetën e ëndërruesit, ndërsa të tjerët spekulojnë se këto ëndrra ndodhin kur një person po përpiqet të merret me traumat e së kaluarës. Ekspertët shpjegojnë se ëndrrat specifike në përsëritje mund të jenë dëshirat tuaja të fshehura, frika, ose diçka tjetër krejtësisht – si një nevojë për t’u dashur me një mik.

Këshilla për zvogëlimin e ëndrrave të përsëritura.

Për shkak të faktit që ëndrrat që ndodhin negativisht nxiten nga stresi, mënyra më e mirë për të lehtësuar çështjen është të qetësoni nivelet e stresit tuaj. Përveç zgjidhjes së çështjeve që nxisin ëndrrat tuaja të këqija, konsiderimi i faktorëve si gjumi i mjaftueshëm, gjumi në kushte të rehatshme dhe mbajtja e një jete dhe diete të ekuilibruar janë gjithashtu të rëndësishëm. Vizita në një psikiatër ose terapist i gjumit mund të jetë e dobishme nëse ëndrrat tuaja po dëmtojnë mirëqenien tuaj të përgjithshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kuriozitete

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Publikuar

-

Nga

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Udhëtimi virtual do të shkojë në jug të ekuatorit, mbi rrethin Arktik, në vullkanet e larta dhe akullnajat epike, nëpër pellgje, mbi formacione të çuditshme shkëmbore, përmes kanioneve dramatike, duke kaluar disa nga pemët më të mëdha të planetit, përgjatë disa prej bregdeteve të tij më mahnitëse dhe nën tokë, në shpellat e mrekullisë.

Disa nga parqet janë aq të largëta sa keni nevojë për një aeroplan ose helikopter për t’i arritur ato. Ata janë të mrekullueshëm për adhuruesit e jetës së egër, parajsa për alpinistët dhe të parezistueshëm për përdoruesit e Instagramit. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Publikuar

-

Nga

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Globalisht, familjet janë duke u zvogëluar. Gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm. Në vitin 2016, pothuajse dy të tretat e të gjitha familjeve në BE ishin të përbëra nga një ose dy persona , me familjet që tkurren gjithashtu të përhapura në të gjithë botën . Ndërsa vendet lëvizin lart në indeksin e zhvillimit njerëzor, familjet pritet të vazhdojnë të tkurren .

Ndërsa familjet janë bërë më të vogla, shtëpitë po bëhen më të mëdha . Kjo rrit përdorimin e energjisë dhe burimeve, mbeturinat shtëpiake dhe gazrat serë . Mbi të gjitha, shumica e familjeve kanë pajisje të ngjashme si soba dhe frigoriferë, dhe hapësira të ftohura ose të nxehta, pavarësisht nga sa njerëz jetojnë atje.

Ekziston gjithashtu një tendencë për të ndarë më pak brenda ndërtesave të banimit në krahasim me dekadat e mëparshme. Në Suedi, ku dikur ndarja e dhomës së lavanderisë ishte e paracaktuar, tani më shumë se 80% e apartamenteve të ndërtuara rishtas kanë makinën e tyre të larjes. Familjet më të vogla thjesht nuk përfitojnë nga potenciali i ndarjes së familjeve më të mëdha. Pra, nuk është çudi që zvogëlimi i madhësisë së familjes po shfaqet si një sfidë themelore për uljen e konsumit të burimeve dhe zbutjen e ndryshimit të klimës.

Atëherë, pse gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm? Në një studim të botuar së fundmi në revistën Buildings and Cities , kemi zbuluar se mund të ketë arsye të ndryshme. Por disa tendenca kryesore përfshijnë të rinjtë që largohen nga shtëpia për të studiuar ose punuar, çiftet që jetojnë më gjatë para se të vendosen së bashku (nëse ka), prishja e një partneriteti ose vdekja e një partneri.

Në fillim të jetës , më së shpeshti është vonesa e partneritetit dhe lindjes së fëmijës që rrit jetesën vetëm. Në të gjithë Evropën, Amerikën e Veriut dhe Afrikën, burrat e rinj kanë më shumë gjasa të jetojnë vetë. Kjo është një fazë kalimtare ku formimi i një partneriteti vonohet në mënyrë që të përqendrohet në arsim ose ndërtimin e një karriere. Të jetosh vetëm është gjithashtu e zakonshme në vendet ku të rinjtë rurale migrojnë në qendrat urbane për punë dhe formojnë familjen e tyre. Midis të rinjve, meshkujve u duhet më shumë kohë për t’u martuar ose për të lëvizur me partnerë në krahasim me gratë.

LEXO EDHE:  7 mënyra se si aromat ndikojnë në trurin tonë

LEXO EDHE:  4 arsye pse femrat dëshirojnë të hanë mish krejt papritur

Në jetën e mëvonshme, tendenca gjinore ndryshon në mënyrë dramatike, dhe gratë jetojnë vetëm dy deri në katër herë më shumë sesa burrat në 113 vende të shikuara në një studim. Kjo mund të shpjegohet nga gratë që jetojnë mesatarisht më gjatë se burrat, duke rezultuar në më shumë veja që jetojnë vetëm. Rritja e jetëgjatësisë, prishja e partneriteteve dhe vdekja e një partneri priren të jenë faktorët kryesorë të trendeve në familjet e moshuara një person.

Jetesa vetëm e të rriturve të moshës së mesme është më komplekse. Sipas një sondazhi kanadez , burrat e punësuar dhe ata që jetojnë në komunitete të pambrojtura kanë më pak të ngjarë të qëndrojnë të jetojnë në krahasim me burrat e papunë dhe ata që jetojnë në komunitete më pak të ndjeshme, respektivisht. Midis grave, ato me shëndet të dobët dhe nivel të mesëm arsimor kanë më shumë gjasa të jetojnë vetëm në krahasim me gratë me shëndet të shkëlqyeshëm dhe arsim të ulët.

Në vendet me vlerë të lartë që i kushtohet individit, të jetosh vetëm është më e zakonshme sesa vendet me vlerë të lartë të bashkëjetesës familjare. Për shembull, në Suedi dhe përtej nordikëve jetesa e vetme është bërë një normë përmes një “kulture të individualizmit” dhe një shteti të mirëqenies i cili u mundëson njerëzve të kenë qasje në strehim të përballueshëm dhe shërbime publike të pavarura nga mbështetja e familjes.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Publikuar

-

Nga

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Sonda hapësinore Tianwen-1 e Kinës që orbiton aktualisht Marsin ka dërguar përsëri imazhe të reja mahnitëse të sipërfaqes Marsiane të marra gjatë muajit të saj të parë që rrotullohet rreth Planetit të Kuq. Anija kozmike e papastruar ka hyrë në një orbitë të përkohshme parkimi rreth Marsit në pritje të uljes së një rover në planetin e kuq në muajt e ardhshëm.

Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA) ndau imazhet të enjten, duke përfshirë dy në të zezë dhe të bardhë dhe një që tregon ngjyrat portokalli të botës shkëmbore. Tianwen-1 është një nga tre misionet në Mars në 2021 dhe i vetmi që përfshin edhe një anije kozmike orbituese dhe rover që do të ulet në Planetin e Kuq.

Tre imazhet e reja janë marrë nga dy kamera studimi në sondë që gjithashtu do të ndihmojnë CNSA të hartojë sipërfaqen dhe të gjejë një vend të sigurt uljeje për roverin. Imazhi me ngjyra të plota që tregon një peizazh dramatik në botën gati të vdekur është realizuar me një aparat fotografik me rezolucion të mesëm dhe zbulon rajonin polar verior.

Dy imazhet bardh e zi janë marrë nga kamera me rezolucion të lartë të sondave nga rreth 330 km mbi sipërfaqen e Marsit, konfirmoi CNSA. Ata kanë një rezolucion prej rreth 0.7 metra, duke lejuar kamerën të kapë kratere të vogla të qarta, kreshta, duna dhe tipare të tjera sipërfaqësore. Anija kozmike, Tianëen-1, e ka marrë emrin nga titulli i një poezie antike dhe do të thotë ‘Kërkim i së Vërtetës Qiellore’ në anglisht. Imazhet e reja u ndanë pasi anija kozmike ekzekutoi një manovër për të rregulluar pozicionin e saj në një orbitë të përkohshme parkimi.Ai do të qëndrojë në orbitën e re për rreth tre muajt e ardhshëm para se të përpiqet të zbresë në sipërfaqen e Planetit të Kuq.

LEXO EDHE:  5 sinjalet që trupi ynë na tregon kur përjetojmë “Déjà vu”

LEXO EDHE:  7 mënyra se si aromat ndikojnë në trurin tonë

Gjatë asaj kohe, ai do të hartojë sipërfaqen e Marsit dhe do të përdorë kamerat e tij dhe sensorë të tjerë për të mbledhur të dhëna të mëtejshme, veçanërisht për vendin e ardhshëm të uljes. Një ofertë e suksesshme për të ulur Tianëen-1 do ta bënte Kinën vetëm vendin e dytë pas SH.B.A.-ve që vendosi një rover operativ në Mars. Automjeti me energji diellore i Kinës, me madhësinë e një karroje golfi, do të mbledhë të dhëna për ujin nëntokësor dhe do të kërkojë prova që planeti dikur të kishte strehuar jetë mikroskopike.

Ky është një mision i ngjashëm me roverin e NASA-s për Perseverance që u ul të Enjten e kaluar pranë një delte të lashtë lumi në kraterin Jezero. Përpjekja e Kinës për zbarkim do të përfshijë një parashutë, goditje me raketa dhe çanta ajri. Vendi i tij i propozuar i uljes është një fushë e gjërë, e shpërndarë në shkëmb, e quajtur Utopia Planitia, ku zbarkuesi i NASA Viking 2 u prek në 1976. Ardhja e Tianwen-1 në Mars më 10 Shkurt u parapri nga ajo e një orbiteri nga Emiratet e Bashkuara Arabe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE