Connect with Us

Jeta e shqiptarëve në rrezik/ Politikanët kthehen në “minë me sahat”

Politikë

Jeta e shqiptarëve në rrezik/ Politikanët kthehen në “minë me sahat”

Publikuar

-

“Dashuri në kohën e pandemisë”, do të mund të titullohej ndonjë film ose libër, nëse do të përshkruhej fushata elektorale e këtij viti.

Covid-19 prej më shumë se një viti ka ndryshuar sjelljen dhe çdo gjë tjetër në jetën e çdo kujt në mbarë botën. Kufizimet janë bërë aq të dukshme sa shumë persona nuk po takojnë as të afërmit e tyre, në mëyrë që të jenë të mbrojtur dhe të shëndetshëm.

Por për politikanët tanë kjo gjë nuk është e rëndësishme. Për ta jeta e qytetarëve vjen në plan të dytë, pasi më e rëndësishme është fushata elektorale dhe sigurimi i votave.

Edi Paloka, drejtuesi i qarkut të Durrësit nga PD ka zhvilluar një takim me banorët e Fushë Krujës, ku pa zbatuar asnjë masë të protokollit anti Covid, dukshëm po rrezikon jetën e njerëzve.

Në një ambient të mbyllur, me më shumë se 10 veta, pa maskë dhe distancë sociale është pamja që të shfaqet nga fotot që vetë ish deputeti dhe nënkryetari i PD ka shpërndarë në Facebook.

Ky nuk është rasti i vetëm, ku komponentë të PD shkelin rregullat dhe kthehen në “minë me sahat” për jetën e njerëzve të thjeshtë.

LEXO EDHE:  Mbyllet reparti i Radiologjisë në Berat/ Infektohet mjeku, karantinohet i gjithë stafi

Edhe ish deputeti Edmond Spaho u kap në shkelje të rregullave anti Covid, ku pas denoncimit nga CNA.al ai u dënua me 50 milionë lekë.

Mbrëmjen e djeshme, u dënua edhe Xhelal Mziu, i cili zhvillonte në Dibër takime në ambiente të mbyllura me grumbull njerëzish.

Policia në çdo qytet “fle”. Blutë bëhen të “gjallë” vetëm pas denoncimeve nga ana e mediave, ndërsa për qytetarët e thjeshtë, që ecin në ambiente të hapura dhe në distanca sociale gjobat nuk kursehen.

Ndarja e policisë është “ca të nënës ca të njerkës” dhe urojmë që në këto pak kohë që na kanë ngelur nga 25 prilli, jeta e shqiptarëve mos kthehet në rrezik serioz nga politikanët tanë të papërgjegjshëm./CNA.al

Policia e Korçës “qorre”/ Spaho rrezikon jetën e njerëzve, askush nuk e gjobit

CNA.al “zgjon” policinë/ Gjobitet Edmond Spaho

Foto- Ervin Salianji nuk ndalet/ Rrezikon jetën e qindra banorëve në qarkun e Korçës

Xhelal Mziu nuk do t’ja dijë për Covid/ Grumbullon njerëz për të bërë fushatë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve”/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Publikuar

-

Nga

"Nuk ka shans të ndalë vullnetin e qytetarëve"/Basha: Pas 25 prillit i pret burgu

Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Shijak në takimin elektoral të radhës. Basha është shprehur se, nuk ka më asnjë shans të ndalin vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

Më tej kreu i PD ka thënë se, pas 25 prillit, skuthat i pret burgu dhe drejtësia.

“Në ditën më të vështirë i braktisi ata më në nevojë. Këtu në Shijak njësoj si në Durrrës, dhe në zonat e goditura nga tërmeti është bërë abuzimi më i madh me fondet e rindërtimit në kurriz të familjeve të goditura nga tërmeti. Sot kanë guximin të shantazhojnë me fondet e tërmetit qytetarët për vota.

Mesazhi im nga Shijaku ju drejtohet atyre skthueve dhe hijeve që vërtiten qosheve natën, nuk keni asnjë shans ta ndalni vullnetin e rinisë dhe qytetarëve të Shijakut.

LEXO EDHE:  Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

LEXO EDHE:  Lufta me koronavirusin/ Mbi 38 mijë të vdekur në SHBA

Pas 25 prillit i pret drejtësia i pret burgu. Pas 8 vjet dështimesh ai gjen guximin të kërkojë me lugën bosh përrallat që s’ja pranon askush. Shijaksit dhe durrsakët do t’i japin ujë në bisht të lugës. Edhe 4 vjet të tjera do të ishin rrënim”, është shprehur Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagimi qesharak/ “Iliri i floririt” dhe bëmat e tij

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për një poster të vendosur në Gjirokastër, ku shihen në foto ai, ish kryeministri Sali Berisha, kryetarja e LSI Monika Kryemadhi dhe dhe kreu i PD, Lulzim Basha me mbishkrimin, “Këta nuk kanë asnjë shans”.

Reagimi i Metës , i cili prej kohësh ka dalë nga shinat e nuk di çfarë thotë ka qenë qesharak.

“Asnjë shqetësim për psikopatinë tuaj zoti  “Rilindas”, por nëse vërtet e besoni, që unë jam në garë për 25 Prillin, mos më detyroni të hyj vërtet pasi do të mbeteni pa grup parlamentar.

Pale po mora edhe Doktorin e Madh, nuk ka spital, që ju bën derman”, shkruan Meta.

Një ushtar si Meta, që njihet si zyrtar i zarfit dhe floririt, apo si zyrtar i korrupsionit, thotë se do të marrë për dore komandantin, që është Sali Berisha.

LEXO EDHE:  Mbyllet reparti i Radiologjisë në Berat/ Infektohet mjeku, karantinohet i gjithë stafi

LEXO EDHE:  Lufta me koronavirusin/ Mbi 38 mijë të vdekur në SHBA

Komandanti  nuk komandohet nga ushtarët  dhe aq më tepër nga një si Ilir Meta, i cili ka hesape për të larë me drejtësinë dhe po bën të pamundurën për të krijuar kaos dhe konflikte vetëm e vetëm që të shpëtojë nga prangat.

Duke parë se partia e tij, SHPK, po shkonte drejt humbjes së bashku me koalicionin e udhëhequr nga Lulzim Basha, Meta po synon përgatitjen e terrenit që ti zërë vendin Bashës.

Ndërsa ky i fundit mbetet pa destinacion, nuk dihet ku do të përfundojë e ku do të shkojë, por ndërkohë, Ilir Meta i cili e ka nuhatur humbjen po kërkon drejtimin e Opozitës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ben Blushi kërkon “kokën” e prokurorit/ Flet Ervin Karanxha

Publikuar

-

Nga

Ish kreu i Libras, Ben Blushi nuk heq dorë nga sulmi ndaj prokurorit të Tiranës Ervin Karanxha.

Blushi në rolin e Drejtorit të Përgjithshëm, vijon të përdorë Top Channel për të sulmuar njerëz të drejtësisë.

Sërish në lajmet kryesore, të ditëve të fundit, objektiv ka qenë prokurori Karanxha, ku sugjeronte në një farë mënyre shkarkimin e tij.

                           Kronika e Top Channel

Prokurori Karanxha ka reaguar në lidhje me sulmet e njëpasnjëshme që Blushi ka ndërmarrë të tij.

Nqë një prononcim për CNA.al ai ka thënë se ka vënë në dijeni institucionet si Këshilli i Lartë i Prokurorisë dhe Inspektoriatin e Lartë  të Prokurorisë, pasi po sulmohet për shkak të detyrës së prokuror.

Në këtë televizion është i punësuar si Drejtor i Përgjithshëm i Top Channel, politikani dhe ish deputeti Ben Blushi, i cili pas largimit nga Partia Socialiste krijoi partinë “Libra” dhe pasi nuk mori asnjë vend si deputet në Kuvendin e Shqipërisë u emërua Drejtor i  Përgjithshëm i Top Channel. Këtë televizion ai e përdor për qëllime të tij personale për të sulmuar anëtarët e sistemit të Drejtësisë të cilët përballen çdo ditë me krimin, me çështje sensitive për opinionin publik.

                   Ben Blushi, si kryetar i LIBRA-s

Drejtori i Përgjithshëm i shoqërisë Top Channel’, nëpërmjet programeve televizive të këtij televizionit synon përhapjen e lajmeve të rreme ndaj meje si prokuror dhe ndaj familjarëve të mi me qëllim për të ulur dinjitetin tim dhe të familjes për arsye politike dhe personale të tij’, është shprehur Karanaxha për CNA.al.

Të njëjtën deklaratë ia ka përcjellë edhe KLP-së dhe ILD-së.

Karanxha është ndalur tek çështja që ka hetuar dhe për të cilën Ben Blushi nëpërmjet Top Channel e sulmon në vijimësi.

LEXO EDHE:  Hetimi për Covid/ Anëtari i ekipit të OBSH: Deri në dhjetor 2019 në Kinë kishte 13 mutacione

LEXO EDHE:  Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

Bëhet fjalë për hetimin e  kreun e PD, Lulzim Basha dhe të tjerë me akuzën “pastrimit të parave” dhe “falsifikimit”, sa i përket mosdeklarimit të 675 mijë dollarëve paguar në emër të Partisë Demokratike për kompani lobimi pjesë e Muzin Capitol Partners drejtuar nga Nicolas Muzin.

Unë kam qenë pjesë e grupit të Prokurorëve në hetimin e procedimit penal Nr.645, të vitit 2018, hetim i cili ka përfunduar dhe për të është shprehur me vendimin Nr.5481/237 Akti date 13.01.2020 Gjykata e Rrethit Gjyqesor Tiranë, vendim i cili është lënë në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit Tiranë.

Çuditërisht pas kalimit të  2 vjetëve nga ky vendim, në kohë fushate zgjedhore, ushtrohet sulm dhe presion i pastër politik ndaj personit tim në kundërshtim me ligjin, nga televizioni “Top Channel” me Drejtor të Përgjithshëm Ben Blushi, me qëllim cënimin e pavarësisë dhe paanësisë së Prokurorëve në dhënien e drejtësisë.

     Lobimet e kreut të PD,  Lulzim Basha

Unë si prokuror gjatë ushtrimit të funksionit kam zbatuar me korrektësi ligjin penal material dhe procedural, pa u ndikuar nga asnjë subjekt politik ose nga sulmet botës së krimit të organizuar.

Qëndrimi im personal në procedimin penal Nr.645 të vitit 2018 ka qenë konform ligjit. Gjykata në zbatim të dispozitave procedurale penale ka verifikuar ligjshmërinë e veprimeve të kryera nga grupi i prokurorëve dhe me vendim përfundimtar të formës së prerë, është shprehur për përfundimin e këtij hetimi, duke pushuar akuzat në ngarkim të liderit të opozitës Lulzim Basha”, është shprehur më tej Karanxha.

Ndërkohë pritet dhe një reagim nga KLP dhe ILD, në lidhje me këto sulme të ndërmarra nga Ben Blushi nëpërmjet Top Channel, ndaj prokurorit Karanxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE