Connect with Us

“Kuriozë, inteligjentë dhe socialë”/ Delfinët me tipare të ngjashme personaliteti si njerëzit

Kuriozitete

“Kuriozë, inteligjentë dhe socialë”/ Delfinët me tipare të ngjashme personaliteti si njerëzit

Publikuar

-

“Kuriozë, inteligjentë dhe socialë”/ Delfinët me tipare të ngjashme personaliteti si njerëzit

Delfinët kanë tipare të ngjashme të personalitetit me njerëzit njësoi si dhe primatët e tjerë si majmunët, pretendon një studim i ri. Psikologët në Universitetin e Hull studiuan 134 delfinë në tetë vende për studimin e tyre gati një dekadë. Ashtu si primatët, gjitarët ujorë shfaqin kuriozitet, shoqëri dhe një tipar të personalitetit që është një përzierje e ‘ekstravizionit dhe pëlqyeshmërisë’sipas tyre.

Delfinët kanë një psikologji pak më të ndryshme nga modeli ‘pesë të mëdha’, e cila zbatohet zakonisht në akademi për të përshkruar njerëzit, sipas autorëve. Është e njohur tashmë se majmunët dhe kanë tipare të ngjashme të personalitetit si njerëzit, por ky studim pretendon të jetë i pari për të hetuar nëse ekzistojnë të njëjtat tipare në delfinët.

Studimi filloi në vitin 2012 dhe më në fund është botuar këtë vit në Journal of Comparative Psychology .

“Ne arsyetuam se nëse faktorë të tillë si inteligjenca dhe gregariteti kontribuojnë në personalitet, atëherë delfinët duhet të kenë tipare të ngjashme të personalitetit me primatët.” Pavarësisht se janë adaptuar në një mënyrë jetese ujore dhe ndajnë një paraardhës të përbashkët me primatët 95 milionë vjet më parë, delfinët (Tursiops truncatus) ngjajnë me speciet primare jo-njerëzore në ‘disa tipare të sjelljes dhe njohjes’.

Kjo do të thotë që madhësia e grupit dhe përbërja e tyre ndryshojnë shpesh gjatë jetës së anëtarëve – ato ndahen (copëtohen) ose bashkohen (bashkim). Chimps dhe delfinët gjithashtu përdorin mjete dhe kanë tru relativisht të madh, theksojnë Dr Morton dhe kolegët e tij në punimin e tyre kërkimor. Sa për njerëzit, sipas një teorie të tipareve psikologjike të zhvilluara në vitet 1980 të quajtura pesë të mëdha, sjellja njerëzore përbëhet nga pesë tipare të personalitetit që formojnë akronimin OQEAN hapja, ndërgjegjshmëria, ekstraversioni, pëlqyeshmëria dhe neurotizmi.

Studime të gjera kanë shikuar shkallën në të cilën këto tipare ndahen nga primatët, por ekipi i tij dëshironte të shikonte kafshë inteligjente në një mjedis krejtësisht të ndryshëm. “Shkencëtarët ende nuk e kuptojnë plotësisht pse sjellja jonë zbret në ato pesë tipare, kështu që një mënyrë për ta bërë këtë është të krahasojmë veten me kafshët e tjera – çfarë kemi të përbashkët dhe pse,” i tha Dr Morton agjencisë së re të PA.

LEXO EDHE:  Zbuloni personalitetin tuaj përmes grupit të gjakut

Për të përcaktuar shkallën në të cilën këta dhe faktorë të tjerë kontribuojnë në evolucionin e personalitetit të delfinit, ekipi shqyrtoi strukturën e personalitetit në 134 delfinë me shishe – 56 meshkuj dhe 78 femra.Delfinët u vëzhguan në një mjedis të ndryshëm  në tetë vende, duke përfshirë Meksikën, Francën, SHBA, Curacao, Hollanda, Suedia, Bahamas dhe Ishujt Kajman. Studiuesit vlerësuan personalitetin e secilit delfin duke përdorur pyetësorë dhënë stafit nga secila institucion që i njihte mirë.

‘Gjetëm katër fusha,’ thonë ekipi në punimet e tyre. ‘Tre – hapja, shoqëria dhe mosmarrëveshja – i ngjanin fushave të personalitetit që gjenden te primatët jonjerëzorë dhe speciet e tjera.’ E katërta, drejtimi, ishte një përzierje e ndërgjegjes së lartë dhe neurotizmit të ulët dhe ishte unike për delfinët. Pavarësisht kësaj, delfinët janë ende mbresëlënës të ngjashëm me ne, sugjerojnë ekspertët.’Delfinët, si shumë primatë, kanë tru që janë dukshëm më të mëdhenj sesa ato që trupat e tyre kërkojnë për funksionet themelore trupore’, tha Dr Morton.

‘Kjo tepricë e materies së trurit në thelb fuqizon aftësinë e tyre për të qenë inteligjentë, dhe speciet inteligjente shpesh janë shumë kurioze. ‘Gjatë gjithë jetës sonë, ne bashkëveprojmë dhe krijojmë marrëdhënie me një larmi njerëzish delfinët bëjnë të njëjtën gjë me njëri-tjetrin.  ‘Kolektivisht, të qenit i zgjuar dhe shoqëror, pavarësisht në cilin ekosistem jetoni, mund të luajë një rol të rëndësishëm në evolucionin e disa tipareve të personalitetit.’ Dr Morton thekson se ky është vetëm fillimi për sa i përket identifikimit të spektrit të plotë të tipareve të ekspozuara nga delfinët.  “Studiuesit po kryejnë studime të mëtejshme sepse jo vetëm që do të çojë në një vlerësim më të mirë për speciet që jetojnë brenda thellësive të oqeaneve tona, por do të çojë në një kuptim më të mirë të vetvetes,” tha ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kuriozitete

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Publikuar

-

Nga

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Udhëtimi virtual do të shkojë në jug të ekuatorit, mbi rrethin Arktik, në vullkanet e larta dhe akullnajat epike, nëpër pellgje, mbi formacione të çuditshme shkëmbore, përmes kanioneve dramatike, duke kaluar disa nga pemët më të mëdha të planetit, përgjatë disa prej bregdeteve të tij më mahnitëse dhe nën tokë, në shpellat e mrekullisë.

Disa nga parqet janë aq të largëta sa keni nevojë për një aeroplan ose helikopter për t’i arritur ato. Ata janë të mrekullueshëm për adhuruesit e jetës së egër, parajsa për alpinistët dhe të parezistueshëm për përdoruesit e Instagramit. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Publikuar

-

Nga

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Globalisht, familjet janë duke u zvogëluar. Gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm. Në vitin 2016, pothuajse dy të tretat e të gjitha familjeve në BE ishin të përbëra nga një ose dy persona , me familjet që tkurren gjithashtu të përhapura në të gjithë botën . Ndërsa vendet lëvizin lart në indeksin e zhvillimit njerëzor, familjet pritet të vazhdojnë të tkurren .

Ndërsa familjet janë bërë më të vogla, shtëpitë po bëhen më të mëdha . Kjo rrit përdorimin e energjisë dhe burimeve, mbeturinat shtëpiake dhe gazrat serë . Mbi të gjitha, shumica e familjeve kanë pajisje të ngjashme si soba dhe frigoriferë, dhe hapësira të ftohura ose të nxehta, pavarësisht nga sa njerëz jetojnë atje.

Ekziston gjithashtu një tendencë për të ndarë më pak brenda ndërtesave të banimit në krahasim me dekadat e mëparshme. Në Suedi, ku dikur ndarja e dhomës së lavanderisë ishte e paracaktuar, tani më shumë se 80% e apartamenteve të ndërtuara rishtas kanë makinën e tyre të larjes. Familjet më të vogla thjesht nuk përfitojnë nga potenciali i ndarjes së familjeve më të mëdha. Pra, nuk është çudi që zvogëlimi i madhësisë së familjes po shfaqet si një sfidë themelore për uljen e konsumit të burimeve dhe zbutjen e ndryshimit të klimës.

Atëherë, pse gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm? Në një studim të botuar së fundmi në revistën Buildings and Cities , kemi zbuluar se mund të ketë arsye të ndryshme. Por disa tendenca kryesore përfshijnë të rinjtë që largohen nga shtëpia për të studiuar ose punuar, çiftet që jetojnë më gjatë para se të vendosen së bashku (nëse ka), prishja e një partneriteti ose vdekja e një partneri.

Në fillim të jetës , më së shpeshti është vonesa e partneritetit dhe lindjes së fëmijës që rrit jetesën vetëm. Në të gjithë Evropën, Amerikën e Veriut dhe Afrikën, burrat e rinj kanë më shumë gjasa të jetojnë vetë. Kjo është një fazë kalimtare ku formimi i një partneriteti vonohet në mënyrë që të përqendrohet në arsim ose ndërtimin e një karriere. Të jetosh vetëm është gjithashtu e zakonshme në vendet ku të rinjtë rurale migrojnë në qendrat urbane për punë dhe formojnë familjen e tyre. Midis të rinjve, meshkujve u duhet më shumë kohë për t’u martuar ose për të lëvizur me partnerë në krahasim me gratë.

LEXO EDHE:  Test psikologjik/ Imazhi i parë që shihni shpjegon  personalitetin tuaj

LEXO EDHE:  Kërkesat që kanë vajzat beqare dhe të pavarura

Në jetën e mëvonshme, tendenca gjinore ndryshon në mënyrë dramatike, dhe gratë jetojnë vetëm dy deri në katër herë më shumë sesa burrat në 113 vende të shikuara në një studim. Kjo mund të shpjegohet nga gratë që jetojnë mesatarisht më gjatë se burrat, duke rezultuar në më shumë veja që jetojnë vetëm. Rritja e jetëgjatësisë, prishja e partneriteteve dhe vdekja e një partneri priren të jenë faktorët kryesorë të trendeve në familjet e moshuara një person.

Jetesa vetëm e të rriturve të moshës së mesme është më komplekse. Sipas një sondazhi kanadez , burrat e punësuar dhe ata që jetojnë në komunitete të pambrojtura kanë më pak të ngjarë të qëndrojnë të jetojnë në krahasim me burrat e papunë dhe ata që jetojnë në komunitete më pak të ndjeshme, respektivisht. Midis grave, ato me shëndet të dobët dhe nivel të mesëm arsimor kanë më shumë gjasa të jetojnë vetëm në krahasim me gratë me shëndet të shkëlqyeshëm dhe arsim të ulët.

Në vendet me vlerë të lartë që i kushtohet individit, të jetosh vetëm është më e zakonshme sesa vendet me vlerë të lartë të bashkëjetesës familjare. Për shembull, në Suedi dhe përtej nordikëve jetesa e vetme është bërë një normë përmes një “kulture të individualizmit” dhe një shteti të mirëqenies i cili u mundëson njerëzve të kenë qasje në strehim të përballueshëm dhe shërbime publike të pavarura nga mbështetja e familjes.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Publikuar

-

Nga

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Sonda hapësinore Tianwen-1 e Kinës që orbiton aktualisht Marsin ka dërguar përsëri imazhe të reja mahnitëse të sipërfaqes Marsiane të marra gjatë muajit të saj të parë që rrotullohet rreth Planetit të Kuq. Anija kozmike e papastruar ka hyrë në një orbitë të përkohshme parkimi rreth Marsit në pritje të uljes së një rover në planetin e kuq në muajt e ardhshëm.

Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA) ndau imazhet të enjten, duke përfshirë dy në të zezë dhe të bardhë dhe një që tregon ngjyrat portokalli të botës shkëmbore. Tianwen-1 është një nga tre misionet në Mars në 2021 dhe i vetmi që përfshin edhe një anije kozmike orbituese dhe rover që do të ulet në Planetin e Kuq.

Tre imazhet e reja janë marrë nga dy kamera studimi në sondë që gjithashtu do të ndihmojnë CNSA të hartojë sipërfaqen dhe të gjejë një vend të sigurt uljeje për roverin. Imazhi me ngjyra të plota që tregon një peizazh dramatik në botën gati të vdekur është realizuar me një aparat fotografik me rezolucion të mesëm dhe zbulon rajonin polar verior.

Dy imazhet bardh e zi janë marrë nga kamera me rezolucion të lartë të sondave nga rreth 330 km mbi sipërfaqen e Marsit, konfirmoi CNSA. Ata kanë një rezolucion prej rreth 0.7 metra, duke lejuar kamerën të kapë kratere të vogla të qarta, kreshta, duna dhe tipare të tjera sipërfaqësore. Anija kozmike, Tianëen-1, e ka marrë emrin nga titulli i një poezie antike dhe do të thotë ‘Kërkim i së Vërtetës Qiellore’ në anglisht. Imazhet e reja u ndanë pasi anija kozmike ekzekutoi një manovër për të rregulluar pozicionin e saj në një orbitë të përkohshme parkimi.Ai do të qëndrojë në orbitën e re për rreth tre muajt e ardhshëm para se të përpiqet të zbresë në sipërfaqen e Planetit të Kuq.

LEXO EDHE:  Foto/ Ne zbuluam se çdo qen ka personalitetin e vet human

LEXO EDHE:  Foto/ Ne zbuluam se çdo qen ka personalitetin e vet human

Gjatë asaj kohe, ai do të hartojë sipërfaqen e Marsit dhe do të përdorë kamerat e tij dhe sensorë të tjerë për të mbledhur të dhëna të mëtejshme, veçanërisht për vendin e ardhshëm të uljes. Një ofertë e suksesshme për të ulur Tianëen-1 do ta bënte Kinën vetëm vendin e dytë pas SH.B.A.-ve që vendosi një rover operativ në Mars. Automjeti me energji diellore i Kinës, me madhësinë e një karroje golfi, do të mbledhë të dhëna për ujin nëntokësor dhe do të kërkojë prova që planeti dikur të kishte strehuar jetë mikroskopike.

Ky është një mision i ngjashëm me roverin e NASA-s për Perseverance që u ul të Enjten e kaluar pranë një delte të lashtë lumi në kraterin Jezero. Përpjekja e Kinës për zbarkim do të përfshijë një parashutë, goditje me raketa dhe çanta ajri. Vendi i tij i propozuar i uljes është një fushë e gjërë, e shpërndarë në shkëmb, e quajtur Utopia Planitia, ku zbarkuesi i NASA Viking 2 u prek në 1976. Ardhja e Tianwen-1 në Mars më 10 Shkurt u parapri nga ajo e një orbiteri nga Emiratet e Bashkuara Arabe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE