Connect with Us

Digjen lëndë toksike në ish godinën e trikotazhit në Korçë/ Bonorët të rrezikuar nga helmimi

Kronika

Digjen lëndë toksike në ish godinën e trikotazhit në Korçë/ Bonorët të rrezikuar nga helmimi

Publikuar

-

Digjen lëndë toksike në ish godinën e trikotazhit në Korçë/ Bonorët të rrezikuar nga helmimi

Digjen lëndë toksike në Ish-trikotazhin e Korçës. Ngjarja ka ndodhur në lagjen numër 9 të qytetit të Korçës dhe se 10 familje janë të rrezikuara për shkak të helmit që lëshojnë këto mbetje.

Djegia ka ardhur nga reaksioni që krijojnë lëndët kimike me njëra- tjetrën në prani të temperaturave.

Këto lëndë kimike çlirojnë tym dhe gaz me përmbajtje kimike çka mund të helmojnë banorët.

“Ka që në mëngjes, është një situatë shumë e vështirë. Pas shpinës sime është një fabrikë, dhe herë pas herë shpërthejnë helmet. Kemi njoftuar institconet, kanë ardhur disa herë, kanë bërë ndërhyrje të vogla, por nuk është dhënë zgjidhje përfundimtare. Janë rreth 10 familje që banojnë tek ndërtesa prapa, tek pallati. ka rreth 4-5 muaj që ndodh kjo, jo e përditshme, sipas situatës. Dolëm në mëngjes, ishte tym dhe ajri shumë i rënduar dhe lajmëruam pastaj. Ajri është shumë i rënduar, janë helme të ndryshme. Për momentin nuk ka asnjë masë, thjesht është mbyllur hyrja e pallatit. Policia na detyroi që të mos futem në pallat. Pjesa tjetër janë brenda”, deklaroi një banor.

LEXO EDHE:  Aksident me dy te plagosur rende ne aksin Korçë-Boboshtice

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E rëndë në Tiranë/ 60 vjeçari i jep fund jetës, vetëvritet me armë gjahu

Publikuar

-

Nga

E rëndë në Tiranë/ 60 vjeçari i jep fund jetës, vetëvritet me armë gjahu

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mbremjën e sotme në Tiranë.

Mësohet se një 60 vjeçar i ka dhënë fund jetës, duke u vetëvrarë me armë gjahu në banesë.

Ngjarja ka ndodhur në zoënë e Astirit.

Tiranë/Informacion paraprak

Rreth orës 21:00, në Astir, në banesën e tij dyshohet se është vetëvrarë me armë gjahu çifte shtetasi F. I., rreth 60 vjeç, banues në Astir Tiranë.

LEXO EDHE:  Aksidenti në Korcë, shkak drejtimi i mjetit në gjendje të dehur

LEXO EDHE:  Sotiraq Filo takime me banorët e Pulahës: Fjala jonë, puna

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina merr përpara 4 këmbësorë, largohet nga vendngjarja

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në Tiranë/ Makina merr përpara 4 këmbësorë, largohet nga vendngjarja

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në kryeqytet, në afërsi të Drejtorisë së policisë së Tiranës.

Mësohet se një automjet tip ‘Smart’ nën drejtimin e një shofereje femër ka marrë përpara 4 persona dhe është largua me shpejtësi nga vendngjarja.

Burime bëjnë me dije se personat e lënduar janë jashtë rrezikut për jetën, ndërkohë që policia dhe grupi hetimor kanë shkuar në vendngjarje dhe po punojnë për identikimin e drejtueses së mjetit./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Zjarr në Velipojë, digjet një shtëpi dhe një sipërfaqe tokë

LEXO EDHE:  Zjarr në Velipojë, digjet një shtëpi dhe një sipërfaqe tokë

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto/ Makina përplaset me shtyllën elektrike në Tiranë, katër zona mbesin në terr

Publikuar

-

Nga

Foto/ Makina përplaset me shtyllën elektrike në Tiranë, katër zona mbesin në terr

Katër zona kanë mbetur pa energji elektrike në zonën e Farkës, sipasojë e përplasjes së një makine me shtyllën elektrike.

Përkatësisht pa energji kanë mbetur zona e Lundrës, Dajias Gurrë e madh, Gurrë e vogël në Tiranë.

OSSH njofton se grupet e punës janë në terren e po punojnë për riparimin e defektit.

“Për shkak të një defekti në një nga fiderat e NST Farkë, si pasojë e këputjes së përcjellësave nga përplasja e një mjeti me shtyllën, kanë mbetur pa energji pjesërisht zona e Lundrës, Dajias Gurrë e madh, Gurrë e vogël. Grupet e avarisë së OSSH janë në terren e po punojnë për riparimin sa me shpejt të defektit”, thuhet në njoftim./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE