Connect with Us

Dhimbjet e kokës/ Tri këshilla nga një neuroshkencëtar se si të shpëtoni prej tyre

Shëndeti

Dhimbjet e kokës/ Tri këshilla nga një neuroshkencëtar se si të shpëtoni prej tyre

Publikuar

-

Dhimbjet e kokës/ Tri këshilla nga një neuroshkencëtar se si të shpëtoni prej tyre

Të gjithë përjetojnë dhimbje koke. Nga dhimbjet e kokës dehidratuese te migrena bja e kokës është një ankesë jashtëzakonisht e zakonshme. Kjo është ndoshta veçanërisht e vërtetë për momentin. COVID-19 mund t’i shkaktojë ata , ashtu si ulja në tavolina për një kohë të gjatë dhe mos dalja sa duhet nga shtëpia. Kur keni dhimbje koke mënyra më e thjeshtë është të pini qetësues në mënyrë që të kalojë dhimbja. Por një zgjidhje më e mirë është shpesh të shqyrtohen arsyet pas dhimbjes – veçanërisht nëse keni shumë lloje të ngjashme dhimbje koke. Edhe pse të gjitha ato sjellin dhimbje, aty ku është dhimbja mund të na tregojë se çfarë lloj dhimbje koke po përjetojmë. Dhimbja në fytyrë dhe në ballë janë shënjues të dhimbjes së kokës të lidhur me sinusin, ndërsa ndjesia e një stërvitje pneumatike diku në kafkën tonë shpesh është migrenë . Por në fund të fundit, të gjitha dhimbjet e kokës shkaktohen nga vazodilatacioni në kokë – zgjerimi i enëve të gjakut pranë trurit. Kjo shtrin receptorët ndijorë në murin e enës dhe ne e ndiejmë atë ndjesi si dhimbje.

Për të kuptuar pse duhet të mendojmë për kufizimet nën të cilat po punon përmbajtja e kokës sonë. Gjaku është toksik për indet e trurit dhe kështu mbahet i ndarë përmes barrierës gjak-tru. Nëse një enë gjaku rrjedh ose prishet, kjo rezulton në një hemorragji dhe vdekjen e indit të trurit në të cilin depërton gjaku. Pra, nëse enët tona të gjakut zgjerohen përtej kufijve të rehatshëm, receptorët ndijorë do të lëshojnë sinjale në tru, të cilat ne i interpretojmë si dhimbje.

Dhimbjet e kokës janë një sistem i paralajmërimit të hershëm. Mënyra më e mirë për t’iu kundërvënë atyre është të përpunojmë për çfarë na paralajmërojnë.

Mendo përtej kokës

Kjo do të thotë të mendosh përtej kokës. Po, dhimbja e dhimbjes së kokës gjenerohet diku në kokën tonë dhe ne e ndiejmë atë dhe kjo është arsyeja pse quhet dhimbje koke. Por dhimbja e kokës është shumë më tepër se kaq  prandaj jam i hipnotizuar nga ata, i kam studiuar ato për 20 vitet e fundit dhe së fundmi kam botuar një libër mbi këtë temë.

Është një rrugë me dy kalime. Shkaku i dhimbjes së kokës tonë ndonjëherë mund të vijë nga trupi ynë ose nga sjellja jonë. Dhe sigurisht dhimbjet e kokës ndikojnë si në trupin, ashtu edhe në sjelljen tonë. Nëse e shohim dhimbjen e kokës si diçka të izoluar në kafkën tonë, atëherë nuk do ta kuptojmë kurrë me të vërtetë shkakun e saj, përvojën tonë për të, ose sesi mund ta zbusim atë më së miri.Vuajtësit e shpeshtë të migrenës e kuptojnë nga afër këtë dhe shpesh ndjekin marrjen e tyre të ushqimit dhe aktivitetet e tyre, si dhe motin në mënyrë që të zbulojnë se çfarë i shkakton ata. Për të sëmurët me dhimbje koke së dhimbjes së kokës shpesh është më pak në përputhje me shkaqet e dhimbjes së tyre.

Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm për shfaqjen e tyre në kohë stresi të madh emocional. Por ato mund të shkaktohen në mënyrë të barabartë nga stresi që ne vendosim në trupin tonë, me sjellje të keqe për shembull, ose shërim nga dëmtimi.

Të dyja përfshijnë mbi-aktivitet të muskulaturës rreth kokës dhe qafës, e cila krijon një përgjigje inflamatore që përfshin prostaglandinat dhe oksidin e azotit, të dyja këto janë kimikate që veprojnë për të zgjeruar enët e gjakut. Kimikatet inflamatore gjithashtu aktivizojnë drejtpërdrejt nervin trigeminal – më kompleksin e nervave kranial dhe atë përgjegjës për ndjesinë dhe lëvizjen në fytyrë.

LEXO EDHE:  “Ky virus të demoralizon, të bën nervoz”/ Alketa Vejsiu ndan me ndjekësit eksperiencën e vështirë pas infektimit me Covid-19

Puna, nxitimi përreth duke bërë gjërat në kohë negative dhe përpjekja për të qenë të gjitha gjërat për të gjithë njerëzit janë shënjues të zakonshëm të sjelljes që do të parashikojnë një dhimbje koke nga tensioni. Kjo dhe veprimet që bëjmë kur fillon dhimbja.

Dëgjoni dhimbjen

Nëse keni një dhimbje në këmbë, kjo mund t’ju ndalojë të luani në atë ndeshje tenisi ose të paraqiteni në lojë. Ju e dini që nëse luani kur ndjeni dhimbje, mund të bëni më shumë dëm dhe shërimi juaj do të zgjasë më shumë. Por ne nuk priremi ta bëjmë atë me dhimbjen e kokës. Ne marrim një qetësues të dhimbjeve ose një anti-inflamator dhe vazhdojmë më normalisht edhe pse receptorët e dhimbjes na bërtasin se ka diçka që nuk shkon.

Marrja e paracetamolit ose ibuprofenit do të veprojë për të shmangur rrezikun, duke zvogëluar inflamacionin, zgjerimin dhe perceptimin e dhimbjes, por dhimbja e kokës do të përsëritet nëse nuk mund të adresojmë shkakun. Ndonjëherë është e qartë nëse keni një dhimbje koke të sinusit thjesht do të duhet të prisni që sinuset tuaja të pastrohen, kështu që marrja e një ilaçi kundër dhimbjes ose një dekongestanti mund të jetë një qasje e mirë por ndonjëherë strategjia jonë e përballimit mund t’i bëjë gjërat edhe më keq.

Ne mund të vendosim një shishe verë dhe është vetëm lloji i trajtimit që na duhet për t’u çlodhur dhe de-stresuar. Por të dy çojnë në dehidrim, një tjetër shkak i kudondodhur i dhimbjes së kokës. Me trurin tuaj të bërë nga më shumë se 70% ujë, nëse veshkat tuaja kanë nevojë për hua për të holluar alkoolin ose kripërat dhe erëzat, zakonisht vjen nga ky oaz. Truri humbet ujë të tillë që fjalë për fjalë tkurret në vëllim, duke tërhequr membranat që mbulojnë trurin duke shkaktuar dhimbje.

Përdorni qetësues të dhimbjeve natyrore të trurit

Pra, çfarë mund të bëjmë tjetër? Një mënyrë është të mbështetemi në sistemin qetësues natyror të trurit dhe të rrisim kimikatet neurokimike të lidhura me lumturinë (të tilla si serotonina dhe oksitocina) dhe shpërblimin (dopaminë). Të qeshësh me një komedi, të shijosh shoqërinë e një miku të mirë ose të kënaqesh me ndonjë intimitet me një partner, të gjitha do të rrisin këto hormone në shkallë të ndryshme.

Çdo bllok bllokon sinjalet e dhimbjes që vijnë nga trupi, jo vetëm që ju ndihmojnë të merrni një trajtim të dhimbjes së kokës tuaj, por edhe rregullimin e ekuilibrit të neurokimikateve që ishin mekanizmi i gjendjes suaj të tronditur emocionale.

Njohuria se mund të përdorim sjelljen dhe trupin tonë për të mbajtur ekuilibrin neurokimikal të trurit tonë na jep një mënyrë për të thyer ciklin e dhimbjes së kokës. Kështu që herën tjetër do të keni një dhimbje koke për të cilën shkaqet nuk janë qartë të dukshme përndryshe nuk jeni i sëmurë dhe keni qenë të hidratuar hidhni një vështrim në jetën tuaj dhe shikoni se çfarë mund të ndryshoni atje. Dhimbja, në fund të fundit, po përpiqet t’ju tregojë diçka./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Jemi larg imunitetit të tufës”/ Brataj: Nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka komentuar të dhënat e publikuara nga akademia e shkencave në lidhje me imunitetin e tufës prej 73%.

I ftuar në emisionin “Log”, Brataj, tha se kjo shifër nuk duhet të merret shumë për bazë pasi studimi është bërë vetëm me një grup qytetarësh në zona urbane dhe persona nën 20 vjeç nuk janë bërë pjesë.

Si çdo fillim pandemie, sëmundje, tërmeti në hapat e parë njerëzit e kanë besimin tek institucionet, por me lodhjen dhe zgjatjen një gjë e tillë fillon të bijë dhe nga informacioni masiv i pavërtetë. Unë do të ndalohem tek studimi pasi ne në studim nuk kemi përfshirë moshën nën 20 vjeç, nuk kemi bërë një studim të mirëfilltë pasi kemi vetëm zona urbane, dhe besoj se shifra është më e lartë dhe nuk mund të themi se Shqipëria ka një shifër 73 % më të vogël”, ka thënë Brataj.

LEXO EDHE:  Gjashtë metoda natyrale si të largosh dhimbjen e kokës

LEXO EDHE:  Çamçakëzi shkakton dhimbje koke tek adoleshentëtBrataj thekson se studimi më shumë është i bazuar në të dhëna nga mjekët e familjes dhe jo rastësia. Sipas tij numri i pacientëve të shtruar duhet të jetë më i lartë se ai që është realisht.

Nuk kam bindjen dhe intuitën, jeni marrë me mjekun e familjes, grupmoshat janë të ndara dhe vitin e kaluar u nisa nga numrat dhe nuk ishte i saktë. Unë flas në rang kombëtar. Nëse unë sot kam 224 të shtruar në spital ne mund të nxjerrim dhe numrin e të infektuarve, unë duhet që të kemi 638 pacientë por pacientët mund të jenë në banesë, në privat mund të kenë dalë, unë bëj 110-120 vizita çdo ditë”, ka thënë mjeku./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mbërrijnë në Rinas mbi 30 mijë doza vaksine Pfizer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mbrëmjen e sotme ka ardhur në Shqipëri një tjetër ngarkesë me vaksina kundër COVID-19.

Lajmin e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu e cila bën me dije se në Rinas kanë mbërritur 31,590 doza vaksine Pfizer.

“Edhe 31,590 doza vaksine Pfizer mbërritën pak më parë në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në 2,045,310 sasinë e vaksinave anticovid që kanë mbërritur deri tani në vendin tonë” shkruan ministrja.

LEXO EDHE:  “Ky virus të demoralizon, të bën nervoz”/ Alketa Vejsiu ndan me ndjekësit eksperiencën e vështirë pas infektimit me Covid-19

LEXO EDHE:  Ankesat e shumta të përdoruesve/ Twitter merr veprimin e papriturNë Shqipëri po injektohen dozat nga Pfizer, AstraZeneca, Sputnik dhe Coronavax./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Rritet numri i viktimave, ja sa raste pozitive me Covid janë regjistruar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer, 4081 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 451 qytetarë, në këto bashki:

227 raste në Tiranë, 38 në Fier, 31 në Durrës, 21 në Korçë, 17 në Berat, 12 në Sarandë, nga 11 raste në Shkodër, Kavajë, 10 në Pogradec, 9 në Pukë, nga 6 raste në Kukës, Krujë, nga 5 raste në Lezhë, Dibër, Delvinë, nga 4 raste në Tropojë, Lushnje, Divjakë, nga 3 raste në Has, Kamëz, nga 2 raste në Librazhd, Gramsh, Kuçovë, Vlorë, Vorë, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Mirditë, Kurbin, Mat, Libohovë, Përmet, Tepelenë, Kolonjë.

Janë 12,700 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 242 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 7 qytetarë: 2 qytetarë nga Fieri të moshave 49-62 vjeç, 1 qytetare 58 vjeçe nga Elbasani, 1 qyterare 64 vjeçe nga Vlora, 1 qytetar 70 vjeç nga Kavaja, 1 qytetar 78 vjeç nga Tirana, 1 qytetar 85 vjeç nga Gjirokastra.

LEXO EDHE:  Pse zgjohemi me dhimbje koke në mëngjes? Çfarë e shkakton dhe si ta kurojmë shpejt

LEXO EDHE:  Pagjumësia, stresi dhe dhimbjet e kokës/ Përfitimet e vajit të livandos

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 533 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 148,117 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (20 Shtator 2021)

 

Raste të reja ditore        451

Të shëruar në 24 orë      533

Të shtruar në spitale       242

Humbje jete në 24 orë     7

Testime ditore                 4081

 

Testime totale              1,155,721

Raste pozitive               163,404

Raste të shëruara           148,117Raste Aktive                   12,700

Humbje jete                     2,587

 

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë             5410

Shkodër          1351

Fier                  1197

Durrës             1185

Vlorë               742

Lezhë              599

Elbasan           627

Berat               500

Kukës              307

Korçë              306

Gjirokastër      259

Dibër                217../ CNA.al

LEXO TE PLOTE