Connect with Us

WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

Teknologji

WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

Publikuar

-

WhatsApp nuk heq dorë nga ndryshimet në aplikacion

WhatsApp po ecën përpara me ndryshime të diskutueshme në kushtet e saj të shërbimit, por duke ndryshuar mënyrën se si njofton përdoruesit pas një reagimi të ashpër. Pas njoftimit të tij të parë në janar, miliona përdorues shkarkuan aplikacione nga konkurrentët e WhatsApp.

Platforma në pronësi të Facebook më parë tha se kishte qenë viktimë e “keqinformimit” rreth ndryshimit.Por WhatsApp tani thotë se ai ka “reflektuar” se si mund të kishte shpjeguar më mirë ndryshimet.

Përpilimi i paralajmërimit në shtytjen fillestare çoi në frikën e përhapur se do të ndante sasi të mëdha të të dhënave të WhatsApp me Facebook.Në realitet, shumë pak kishte ndryshuar në atë zonë – dhe pothuajse të gjithë përdoruesit kishin pranuar më parë llojin e ndarjes së të dhënave të përfshira.

LEXO EDHE:  Ndryshime të mençura që duhet t’i bëni në jetën tuaj

Si pjesë e përpjekjes së tij të dytë për të bindur përdoruesit, WhatsApp do të fillojë të shfaqë një alarm të banderolave brenda aplikacionit në javët e ardhshme. Ajo inkurajon përdoruesit të mësojnë më shumë rreth azhurnimit dhe asaj që dhe nuk po ndryshon . Mesazhet që informojnë përdoruesit për azhurnimin do të shfaqen gjithashtu në seksionin e statusit të aplikacionit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Teknologji

Çfarë është 6G dhe sa i shpejtë do të jetë?

Publikuar

-

Nga

Çfarë është 6G dhe sa i shpejtë do të jetë?

6G mund të sjellë hologramë të ngjashëm me Star Wars dhe të përshpejtojë kompjuterin cloud. Me 5G që sapo ka filluar të hapet në të gjithë botën, industria tashmë ka filluar të shikojë përpara drejt së ardhmes, 6G. Duke pasur parasysh që 5G është infrastruktura më e përparuar wireless deri më tani, si mund të vinte 6G kaq shpejt? Standardi i saktë që qëndron pas rrjetit 6G nuk është vendosur ende, dhe ne jemi akoma me vite larg përhapjes së tij, por ka disa teknologji që do të formojnë infrastrukturën 6G tashmë të zhvilluar.

Për lexuesin e zakonshëm, 5G, 6G, LTE, të gjitha këto vargje të shkronjave dhe numrave thjesht nënkuptojnë se ndoshta mund të dërgoni një tekst më shpejt, por ato gjithashtu nënkuptojnë hapa masivë në mënyrën se si të dhënat komunikohen pa tel. Ndërsa 5G po zhvillohet globalisht, 6G është hapi tjetër në të ardhmen, kështu që çfarë dimë për të?

Çfarë është 6G?

Thënë thjesht, 6G do të jetë brezi i gjashtë i infrastrukturës së teknologjisë ëireless, duke standardizuar sinjalet e komunikimit përmes Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit, ose ITU. Ndryshimet në gjenerimin e sistemeve të teknologjisë pa tela ndodhin rreth çdo dekadë, me pajisjet e gjeneve të mëparshme në përgjithësi janë të papajtueshme me gjeneratën tjetër.

Ky ndryshim në teknologji është një përcaktim i vështirë se si funksionon infrastruktura wireless në themel. Brezat e rinj të teknologjisë ëireless do të përfshijnë aftësi më të përparuara të kodimit digjital krahasuar me gjeneratat e mëparshme. Ato janë të mundshme për shkak të avancimeve të reja në dizajnin e pajisjeve, të tilla si rritja e fuqisë së brendshme informatike ose antenave komplekse.

Rrjetet e lëvizshme të gjeneratës së parë mbështeteshin në sistemet e radios analoge, që do të thoshte që përdoruesit mund të bënin vetëm thirrje telefonike, ata nuk mund të dërgonin ose merrnin mesazhe me tekst. Rrjeti 1G qëndroi deri në 1991, kur u zëvendësua me 2G, i cili funksiononte me një sinjal digjital duke përmirësuar sigurinë dhe kapacitetin e tij duke lejuar përdoruesit të dërgojnë mesazhe SMS dhe MMS (megjithëse ngadalë), dhe email pasi GPS u prezantua në vitin 1997.

LEXO EDHE:  Snapchat krijon ‘Friendmoji’ 3D/ Mund ta bëni veten personazh të animuar

LEXO EDHE:  Xianomi Mi 6 do të hidhet në treg në mars

Rrjetet e gjeneratës së tretë janë ende në përdorim sot. 3G ishte shumë më shpejt se 2G dhe mund të transmetonte sasi më të mëdha të të dhënave, duke lejuar thirrje video, lidhje interneti, lojëra, etj. Futja e 4G shkoi një hap më tej. Në teori, ajo mund të sigurojë shpejtësi deri në 100Mbps. Modelet e lëshuara nga viti 2013 e këtej mbështesin këtë rrjet, i cili ofron lidhje për tabletë dhe laptopë si dhe telefona inteligjentë.Rrjeti 5G, i cili po hapet tani, ofron shpejtësi dhe kapacitet të përmirësuar të rrjetit, duke lejuar më shumë pajisje të lidhen, duke përfshirë makina, qytete inteligjente dhe IoT në shtëpi dhe zyrë.

Koncepti i 6G është ende i paqartë në këtë pikë, dhe është në fazat e hershme të kërkimit. Me kalimin e kohës, ajo që është 6G do të bëhet më e qartë. Përhapja e saktë e infrastrukturës 6G varet nga ITU, e cila aktualisht po punon në përcaktimin e vizionit të saj për gjeneratën e ardhshme të teknologjisë. Pritet që korniza për 6G të kompletohet deri në vitin 2028 dhe produktet e para 6G do të fillojnë të shfaqen rreth fundit të kësaj dekade. Vendosja e plotë te konsumatorët ndoshta nuk do të ndodhë deri në vitin 2030 ose më vonë. Nëse dëgjoni një kompani të pretendojë se po përdor teknologjinë 6G para atyre datave, ka të ngjarë të jetë një hile e marketingut, jo e vërtetë 6G.

Sa i shpejtë do të jetë?

Ne nuk e dimë sa shpejt do të jetë 6G ende, por vlerësimet e kanë atë rreth 100 herë më shpejt se 5G. Standardet përfundimtare që do të përcaktojnë se çfarë është një lidhje 6G ndoshta do të bien në Bashkimin Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU). ITU gozhdoi kohët e fundit standardet për 5G (të cilat i referohen si IMT-2020) pas më shumë se tetë vjet pune dhe pritet të fillojë së shpejti një proces të ngjashëm për 6G./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

Publikuar

-

Nga

WhatsApp do t’iu bllokojë nëse nuk e pranoni këtë ndryshim shumë shpejt

WhatsApp po bën një përpjekje tjetër për t’i bërë të gjithë përdoruesit të pranojnë kushte të reja të diskutueshme të privatësisë.

Ndjek një përpjekje të parë katastrofike që pa miliona përdorues të shkarkonin aplikacione rivale të bisedave dhe me shumë përdorues që fshinë WhatsApp fare.

Përdoruesit tani kanë kohë deri më 15 maj të këtij viti për të klikuar “Pranoj”, ose të përballen me bllokimin e llogarive të tyre në WhatsApp. Termat e rinj lidhen me mesazhet me bizneset por nuk u shpjeguan në mënyrën më të mirë të mundshme.

Edhe WhatsApp pranoi se ata ishin tepër konfuzë dhe e shtynë prapa afatin “Pranoj” nga shkurti në maj. Tani WhatsApp po bën një goditje të dytë për t’ju bindur që të pajtoheni me kushtet e reja. Së shpejti do t’ju paraqitet një pop-up i ridizenjuar që ju detyron të pranoni politikën më të fundit ose të mbyllni përgjithmonë WhatsApp.

Njerëzit duan të dinë se WhatsApp dhe Facebook nuk mund të lexojnë ose dëgjojnë biseda personale pasi ato janë të koduara “, tha Facebook.”Pas kësaj, njerëzit duan të dinë se WhatsApp nuk mban shënime se çfare po dërgojnë të gjithë.“Dhe që ne nuk ndajmë listat e kontakteve me Facebook.”Kjo është qasja jonë globale për të mbrojtur informacionin më privat të njerëzve dhe kjo nuk po ndryshon.”Pas disa javësh, disa përdorues të WhatsApp do të shohin një banderolë të vogël.

Kjo do t’ju nxisë të hidhni një vështrim në politikat e reja WhatsApp. Wshtë një kontrast i mprehtë me sinjalizimin origjinal me ekran të plotë. Përgjimi i “rishikimit” do t’ju japë një përmbledhje më të thellë të ndryshimeve.Kjo faqe thotë që privatësia e bisedave personale nuk ndryshon. Në vend të kësaj, përditësimi i politikave përqendrohet në tiparet opsionale të biznesit.Rreth 175 milion njerëz dërgojnë çdo ditë një llogari në WhatsApp Business dhe ky numër po rritet. Pra, ndryshimi i politikës prek një numër të madh përdoruesish. Edhe nëse nuk i dërgon mesazhe llogarive të biznesit, do të duhet të pranosh kushtet e reja.

LEXO EDHE:  Ndryshime të mençura që duhet t’i bëni në jetën tuaj

LEXO EDHE:  Si do të dukej makina vetë-drejtuese e Apple në 2024?

Ekziston gjithashtu një mundësi për të marrë “më shumë informacion” që ju çon direkt në faqen e internetit të WhatsApp.Termat e rinj hyjnë në fuqi më 15 maj 2021. Dhe do të duhet t’i pranoni ato deri atëherë për të vazhduar të përdorni WhatsApp përtej asaj date. Shumë përdorues të pakënaqur tashmë kanë kaluar në aplikacionet rivale të bisedave si iMessage, Signal ose Telegram i Apple. Përpjekja e fundit e Facebook mund të mos ua ndryshojë mendjen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

Publikuar

-

Nga

Sa i papërshkueshëm është telefoni juaj nga uji?/ Përgjigjja mund t’iu befasojë

Nëse zotëroni ndonjë nga iPhone, Galaxy ose smartphone të tjerë rezistentë ndaj ujit si iPhone 8 ose Galaxy S8, me siguri e keni pyetur veten: “A është telefoni im me të vërtetë i papërshkueshëm nga uji?”Dhe përgjigjja është, me një fjalë: jo. Rezistent ndaj ujit nuk do të thotë i papërshkueshëm nga uji

Është një dallim i rëndësishëm dhe që kompanitë telefonike vendosin qartë të bëjnë: askush prej tyre nuk pretendon haptazi se telefoni juaj është i papërshkueshëm nga uji. Në fakt, edhe testet e rezistencës ndaj ujit të pajisjes kryhen në kushte shumë specifike.

Kjo sepse teknologjia që qëndron pas telefonave inteligjentë nuk ndryshoi në mënyrë magjike brenda ditës. Telefoni juaj është një pako telash dhe qarqesh mjaft të ndjeshëm, të gatshëm për t’u skuqur në hyrje të pikës së parë të ujit. Ajo që ndryshoi është aftësia e prodhuesve të telefonit për ta mbrojtur atë.

Në fund të ditës, kompanitë në të vërtetë po e bëjnë atë në mënyrën e modës, me një grup vulash dhe copë litari të dizajnuara për të mos lejuar që uji të futet brenda pajisjes. Është disi si mënyra që përdorur hidrauliku që tubat e lavamanit tuaj të mos rrjedhin.

LEXO EDHE:  Ndryshime të mençura që duhet t’i bëni në jetën tuaj

LEXO EDHE:  Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

Dhe kjo është gjëja: asnjë vulë nuk është perfekte. Nëse ndonjë ujë arrin të depërtojë përmes litarëve të gomës ose vulosësve të ngjitësit, është e mundur që ai të dëmtojë telefonin tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE