Connect with Us

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në e mamuthit që ka jetuar mbi 1 milion vjet më parë

Kuriozitete

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në e mamuthit që ka jetuar mbi 1 milion vjet më parë

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë zbuluar ADN-në e mamuthit që ka jetuar mbi 1 milion vjet më parë

Një ekip ndërkombëtar i gjenetistëve ka zbuluar ADN-në më të vjetër deri më tani.Nga dhëmbët e tre mamutave antike që u gjendën në Siberi midis 700,000 – 1,2 milionë vjet më parë, studiuesit nxorrën ADN jashtëzakonisht të degraduar dhe e bashkuan atë përsëri për të zbuluar një prejardhje gjenetike të mamuthëve.

Më parë, mostra më e vjetër e ADN-së së rikuperuar ishte nga një kockë kali e gjetur në përhapjen e ngrirjes Yukon, që daton në mes të 560,000 dhe 780,000 vjet më parë. “Kjo ADN është tepër e vjetër”, tha gjenetisti evolucionar Love Dalén i Qendrës për Paleogjenetikën në Suedi. “Mostrat janë një mijë herë më të vjetra se sa ka mbetur Viking, dhe madje para-datojnë ekzistencën e njerëzve dhe Neandertalëve “.

Rreth një milion vjet më parë, edhe mamuthët ( Mammuthus primigenius ) nuk ekzistonin akoma. Bishat e njohura dhe të dashura nuk filluan të shfaqeshin deri rreth 800,000 vjet më parë, duke jetuar në klimat e ngrira të Tokës derisa më në fund u zhdukën rreth 4,000 vjet më parë .

Për shkak se kjo është relativisht e re, në kohën gjeologjike, dhe sepse ata preferojnë habitate të ftohta (të cilat ruajnë më mirë mbetjet), ne dimë pak për këto krijesa antike.Mamuthët ekzistonin së bashku me mamuthët kolumbiane ( M. columbi ), të cilët banonin në Amerikën e Veriut dhe u zhdukën rreth 11,500 vjet më parë.

Paraardhësit e tyre evoluan,por janë më pak të njohur. Ne e dimë që mamuthët rrjedhin nga mamuthët e stepave ( M. trogontherii ), të cilët endeshin në pjesën më të madhe të Euroazisë deri rreth 200,000 vjet më parë. Ne gjithashtu menduam se mamuthët kolumbiane kishin prejardhje nga mamuthët e stepave që kishin kaluar në Amerikën e Veriut rreth 1.5 milionë vjet më parë.

Në një përpjekje për të mësuar më shumë rreth këtij paraardhësi, shkencëtarët kthyen gjenealogjinë e mamuthëve.Tre dhëmbët e mamuthëve nga të cilët ata nxorrën ADN-në u gërmuan dekada më parë, dhe ishin mbajtur me kujdes në një koleksion muze. Më i riu, në 700,000 vjet të vjetër, i përkiste një mamuthi prej leshi, një nga më të njohurit dhe më të hershëmit. Dy të moshuarit, me mbi 1 milion vjet të vjetër, pritej t’i përkisnin mamuthëve së stepës.

LEXO EDHE:  Jastëkun ku flini ndërrojeni çdo dy vjet – ja pse

Përmes një restaurimi të përpiktë dhe përpjekjeve krahasuese, studiuesit ishin në gjendje të copëzonin së bashku dhe të renditnin ADN-në që ishte ruajtur brenda smaltit të fortë të dhëmbëve të kafshëve. I dyti më i vjetri nga tre ekzemplarët, i gjetur në Adycha, e dha këtë: ai ishte shumë afër mamuthit të stepës në morfologji dhe ADN.

Ekzemplari, më i vjetri, i gjetur në Krestovka daton rreth 1.6 milionë vjet më parë, ishte më befasues. Doli se i përkiste një linje vigane gjenetike të panjohur më parë që u largua nga një paraardhës i përbashkët më shumë se 2 milionë vjet më parë.

Duke krahasuar ADN-në e këtyre mamuthëve antikë me ato që erdhën më vonë, studiuesit zbuluan se mund të ketë qenë mamuthë Krestovka që kaloi urën e Bering Land në Amerikën e Veriut 1.5 milionë vjet më parë, jo mamuthët e stepës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kuriozitete

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Publikuar

-

Nga

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Udhëtimi virtual do të shkojë në jug të ekuatorit, mbi rrethin Arktik, në vullkanet e larta dhe akullnajat epike, nëpër pellgje, mbi formacione të çuditshme shkëmbore, përmes kanioneve dramatike, duke kaluar disa nga pemët më të mëdha të planetit, përgjatë disa prej bregdeteve të tij më mahnitëse dhe nën tokë, në shpellat e mrekullisë.

Disa nga parqet janë aq të largëta sa keni nevojë për një aeroplan ose helikopter për t’i arritur ato. Ata janë të mrekullueshëm për adhuruesit e jetës së egër, parajsa për alpinistët dhe të parezistueshëm për përdoruesit e Instagramit. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Publikuar

-

Nga

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Globalisht, familjet janë duke u zvogëluar. Gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm. Në vitin 2016, pothuajse dy të tretat e të gjitha familjeve në BE ishin të përbëra nga një ose dy persona , me familjet që tkurren gjithashtu të përhapura në të gjithë botën . Ndërsa vendet lëvizin lart në indeksin e zhvillimit njerëzor, familjet pritet të vazhdojnë të tkurren .

Ndërsa familjet janë bërë më të vogla, shtëpitë po bëhen më të mëdha . Kjo rrit përdorimin e energjisë dhe burimeve, mbeturinat shtëpiake dhe gazrat serë . Mbi të gjitha, shumica e familjeve kanë pajisje të ngjashme si soba dhe frigoriferë, dhe hapësira të ftohura ose të nxehta, pavarësisht nga sa njerëz jetojnë atje.

Ekziston gjithashtu një tendencë për të ndarë më pak brenda ndërtesave të banimit në krahasim me dekadat e mëparshme. Në Suedi, ku dikur ndarja e dhomës së lavanderisë ishte e paracaktuar, tani më shumë se 80% e apartamenteve të ndërtuara rishtas kanë makinën e tyre të larjes. Familjet më të vogla thjesht nuk përfitojnë nga potenciali i ndarjes së familjeve më të mëdha. Pra, nuk është çudi që zvogëlimi i madhësisë së familjes po shfaqet si një sfidë themelore për uljen e konsumit të burimeve dhe zbutjen e ndryshimit të klimës.

Atëherë, pse gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm? Në një studim të botuar së fundmi në revistën Buildings and Cities , kemi zbuluar se mund të ketë arsye të ndryshme. Por disa tendenca kryesore përfshijnë të rinjtë që largohen nga shtëpia për të studiuar ose punuar, çiftet që jetojnë më gjatë para se të vendosen së bashku (nëse ka), prishja e një partneriteti ose vdekja e një partneri.

Në fillim të jetës , më së shpeshti është vonesa e partneritetit dhe lindjes së fëmijës që rrit jetesën vetëm. Në të gjithë Evropën, Amerikën e Veriut dhe Afrikën, burrat e rinj kanë më shumë gjasa të jetojnë vetë. Kjo është një fazë kalimtare ku formimi i një partneriteti vonohet në mënyrë që të përqendrohet në arsim ose ndërtimin e një karriere. Të jetosh vetëm është gjithashtu e zakonshme në vendet ku të rinjtë rurale migrojnë në qendrat urbane për punë dhe formojnë familjen e tyre. Midis të rinjve, meshkujve u duhet më shumë kohë për t’u martuar ose për të lëvizur me partnerë në krahasim me gratë.

LEXO EDHE:  Pandemia/ A është e mjaftueshme distanca 2 metra për të mos u infektuar nga COVID-19

LEXO EDHE:  Janë shkruar në derrasën e zezë 100 vjet më parë

Në jetën e mëvonshme, tendenca gjinore ndryshon në mënyrë dramatike, dhe gratë jetojnë vetëm dy deri në katër herë më shumë sesa burrat në 113 vende të shikuara në një studim. Kjo mund të shpjegohet nga gratë që jetojnë mesatarisht më gjatë se burrat, duke rezultuar në më shumë veja që jetojnë vetëm. Rritja e jetëgjatësisë, prishja e partneriteteve dhe vdekja e një partneri priren të jenë faktorët kryesorë të trendeve në familjet e moshuara një person.

Jetesa vetëm e të rriturve të moshës së mesme është më komplekse. Sipas një sondazhi kanadez , burrat e punësuar dhe ata që jetojnë në komunitete të pambrojtura kanë më pak të ngjarë të qëndrojnë të jetojnë në krahasim me burrat e papunë dhe ata që jetojnë në komunitete më pak të ndjeshme, respektivisht. Midis grave, ato me shëndet të dobët dhe nivel të mesëm arsimor kanë më shumë gjasa të jetojnë vetëm në krahasim me gratë me shëndet të shkëlqyeshëm dhe arsim të ulët.

Në vendet me vlerë të lartë që i kushtohet individit, të jetosh vetëm është më e zakonshme sesa vendet me vlerë të lartë të bashkëjetesës familjare. Për shembull, në Suedi dhe përtej nordikëve jetesa e vetme është bërë një normë përmes një “kulture të individualizmit” dhe një shteti të mirëqenies i cili u mundëson njerëzve të kenë qasje në strehim të përballueshëm dhe shërbime publike të pavarura nga mbështetja e familjes.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Publikuar

-

Nga

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Sonda hapësinore Tianwen-1 e Kinës që orbiton aktualisht Marsin ka dërguar përsëri imazhe të reja mahnitëse të sipërfaqes Marsiane të marra gjatë muajit të saj të parë që rrotullohet rreth Planetit të Kuq. Anija kozmike e papastruar ka hyrë në një orbitë të përkohshme parkimi rreth Marsit në pritje të uljes së një rover në planetin e kuq në muajt e ardhshëm.

Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA) ndau imazhet të enjten, duke përfshirë dy në të zezë dhe të bardhë dhe një që tregon ngjyrat portokalli të botës shkëmbore. Tianwen-1 është një nga tre misionet në Mars në 2021 dhe i vetmi që përfshin edhe një anije kozmike orbituese dhe rover që do të ulet në Planetin e Kuq.

Tre imazhet e reja janë marrë nga dy kamera studimi në sondë që gjithashtu do të ndihmojnë CNSA të hartojë sipërfaqen dhe të gjejë një vend të sigurt uljeje për roverin. Imazhi me ngjyra të plota që tregon një peizazh dramatik në botën gati të vdekur është realizuar me një aparat fotografik me rezolucion të mesëm dhe zbulon rajonin polar verior.

Dy imazhet bardh e zi janë marrë nga kamera me rezolucion të lartë të sondave nga rreth 330 km mbi sipërfaqen e Marsit, konfirmoi CNSA. Ata kanë një rezolucion prej rreth 0.7 metra, duke lejuar kamerën të kapë kratere të vogla të qarta, kreshta, duna dhe tipare të tjera sipërfaqësore. Anija kozmike, Tianëen-1, e ka marrë emrin nga titulli i një poezie antike dhe do të thotë ‘Kërkim i së Vërtetës Qiellore’ në anglisht. Imazhet e reja u ndanë pasi anija kozmike ekzekutoi një manovër për të rregulluar pozicionin e saj në një orbitë të përkohshme parkimi.Ai do të qëndrojë në orbitën e re për rreth tre muajt e ardhshëm para se të përpiqet të zbresë në sipërfaqen e Planetit të Kuq.

LEXO EDHE:  Janë shkruar në derrasën e zezë 100 vjet më parë

LEXO EDHE:  Jastëkun ku flini ndërrojeni çdo dy vjet – ja pse

Gjatë asaj kohe, ai do të hartojë sipërfaqen e Marsit dhe do të përdorë kamerat e tij dhe sensorë të tjerë për të mbledhur të dhëna të mëtejshme, veçanërisht për vendin e ardhshëm të uljes. Një ofertë e suksesshme për të ulur Tianëen-1 do ta bënte Kinën vetëm vendin e dytë pas SH.B.A.-ve që vendosi një rover operativ në Mars. Automjeti me energji diellore i Kinës, me madhësinë e një karroje golfi, do të mbledhë të dhëna për ujin nëntokësor dhe do të kërkojë prova që planeti dikur të kishte strehuar jetë mikroskopike.

Ky është një mision i ngjashëm me roverin e NASA-s për Perseverance që u ul të Enjten e kaluar pranë një delte të lashtë lumi në kraterin Jezero. Përpjekja e Kinës për zbarkim do të përfshijë një parashutë, goditje me raketa dhe çanta ajri. Vendi i tij i propozuar i uljes është një fushë e gjërë, e shpërndarë në shkëmb, e quajtur Utopia Planitia, ku zbarkuesi i NASA Viking 2 u prek në 1976. Ardhja e Tianwen-1 në Mars më 10 Shkurt u parapri nga ajo e një orbiteri nga Emiratet e Bashkuara Arabe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE