Connect with Us

Ekspozimi ndaj dritës blu nga telefonat dhe ekranet e kompjuterit pengojnë gjumin

Teknologji

Ekspozimi ndaj dritës blu nga telefonat dhe ekranet e kompjuterit pengojnë gjumin

Publikuar

-

Ekspozimi ndaj dritës blu nga telefonat dhe ekranet e kompjuterit pengojnë gjumin

Studiuesit thonë se ekspozimi ndaj dritës blu mund të rrisë rrezikun e dëmtimit të shikimit dhe ta bëjë më të vështirë për të fjetur. Patel ndau këshillat e tij për minimizimin e ndikimit nga drita blu gjatë punës nga shtëpia ose përdorimin e ekraneve.

1-Punoni duke mbajtur telefonin në gjatësinë e një krahu nga ekrani

Shtrijeni plotësisht krahun dhe punoni nga një distancë duke parë nga sytë deri në fund të majave të gishtave. Përdoreni këtë si një distancë minimale për të zvogëluar stresin në bebet tuaja.

2-20/20/20

Ta themi thjesht, çdo 20 minuta, shikoni larg ekranit për një minimum prej 20 sekondash të paktën 20 metra larg.  Kjo do t’ju ndihmojë të rivendosni sistemet dhe sytë tuaj vizualë gjatë çdo periudhe të gjatë të punës në ekran.

3-Lartësia e ekranit

Lartësia dhe niveli i ekranit tuaj të punës mund të ketë një ndikim të madh në lodhjen e syve.  Kërkimet kanë treguar se është më mirë që ekrani të vendoset më lart se niveli i shikimit të përdoruesve pika e mesit duhet të jetë 5-6 inç poshtë vijës së drejtë të vizionit të përdoruesve. Kjo e bën hapësirën midis qepallës së sipërme dhe të poshtme më të hapur, shpesh duke rezultuar në thatësi të syve.

4-Ndriçimi

Poziciononi ekranin e kompjuterit për të shmangur shkëlqimin e ndritshëm, veçanërisht nga ndriçimi i sipërm ose dritaret. Përdorni blinds ose perde në dritare dhe zëvendësoni llambat e tryezës me llamba me fuqi dhe intensitet më të ulët. Nëse nuk ka asnjë mënyrë për të minimizuar shkëlqimin e ndritshëm nga burimet e dritës, merrni parasysh përdorimin e një filtri kundër shkëlqimit.

5-Vendosni një shënim pas-it në ekranin tuaj me titull ‘BLINK’.

Normalisht, në një minutë, ne mbyllim sytë deri në 20 herë. Kjo kontrollohet automatikisht nga sistemi ynë nervor qendror kështu që nuk jemi të vetëdijshëm për të keq.

LEXO EDHE:  Studim/Baballarët e rinj janë më të vjetër se kurrë

Ndërsa në ekranet, kjo në fakt zvogëlohet në 3-5 herë në minutë, që do të thotë se gjendrat tanë të lotëve nuk mund të mirëmbahen dhe syri nuk mbetet i njomë.

Një shënim pas-it në monitorin tuaj që thotë ‘Blink’ duhet t’ju ndihmojë të bëni me vetëdije një përpjekje për të mbyllur sytë. Është e thjeshtë, por padyshim që funksionon.

6- Merrni parasysh pajisjen tuaj

Zakonisht telefoni më i madh, më i ri është më i miri, por jo për sytë tuaj. Një iPhone X është 20 për qind më i ndritshëm se një iPhone 6 dhe lëshon nivele më të larta të dritës blu.Ky është ndryshimi i një rritje prej 100 përqind të ekspozimit të dëmshëm të dritës blu!

7-Mos harroni të fikni telefonët apo mjetet e tjera teknologjisë pas perëndimit të diellit

Unë do të sugjeroja asnjë pajisje dixhitale ose ndriçim artificial pas perëndimit të diellit. Nëse jeni si shumica e njerëzve, me siguri po e dërgoni atë email të minutës së fundit ose po mbaroni shfaqjen tuaj të preferuar në Netflix para gjumit.  Provoni të lexoni një libër ose filloni atë meditim që i keni premtuar vetes se do ta bëni në vitin e ri.  Dhruvin Patel thotë se nuk duhet të supozoni se ‘modaliteti i natës’ ose ‘hija blu’ në pajisje është e mjaftueshme për të kundërshtuar ndikimin e dritës blu.

Ai tha se kjo ‘është provuar se nuk ndihmon gjumin në krahasim me daljen normale të një ekrani’ dhe kështu që edhe me atë të aktivizuar duhet të shmangni ekranin pas perëndimit të diellit nëse është e mundur. Patel themeloi një kompani të quajtur Ocushield që prodhon mbrojtës të ekranit për të filtruar dritën blu bazuar në hulumtimin e tij mbi ndikimin e burimit të dritës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Teknologji

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

Publikuar

-

Nga

Përditësimi i WhastApp/ Tani mund të bëni thirrje zanore dhe video nga çdo kompjuter

WhatsApp ka përditësuar aplikacionin e tij të desktopit në mënyrë që përdoruesit të mund të bëjnë thirrje zanore dhe video përmes kompjuterit të tyre.

Karakteristika është e përputhshme me Windows dhe macOS. WhatsApp zbuloi funksionin në një postim të fundit në blog .Ai tha: “Ne jemi të lumtur të njoftojmë se thirrjet private dhe të sigurta me zë dhe video janë tani në dispozicion në aplikacionin desktop të WhatsApp.

“Thirrjet zanore dhe video në WhatsApp janë të koduara nga skaji në fund, kështu që WhatsApp nuk mund t’i dëgjojë ose t’i shohë ato, pavarësisht nëse telefononi nga telefoni juaj ose kompjuteri juaj.”

Vetëm thirrjet me zë dhe video një-në-një janë aktualisht të disponueshme.WhatsApp shpreson të zgjerojë funksionin për të përfshirë biseda në grup. Tani thirrjet me zë dhe video në grup WhatsApp do të duhet të ndodhin midis dy telefonave inteligjentë.

Kjo nuk ka gjasa të jetë e dobishme për kolegët e punës që kanë nevojë për thirrjet e tyre për të përfshirë një ekip të madh. Mund ta provoni veçorinë tani në një kompjuter Mac ose Windows.

Si të bëni një thirrje zanore ose video WhatsApp në kompjuterin tuaj?

Në fillim do të duhet të siguroheni se po përdorni një version të azhurnuar të softuerit MacOS ose Windows.Ju gjithashtu do të duhet të siguroheni që kompjuteri ose laptopi juaj kanë një mikrofon dhe aparat fotografik që janë të aktivizuara.

LEXO EDHE:  Studiuesit: Ja çfarë e shkakton konfuzionin mendor tek njerëzit prekur nga Covid-19

LEXO EDHE:  Kompjuterët e ardhshëm të Microsoft-it do të kushtojnë 149 dollarë

Shkoni te WhatsApp.com/download dhe më pas klikoni për të shkarkuar aplikacionin desktop për Mac ose Windows PC.Pastaj shkarkoni aplikacionin për desktop dhe hapeni kur të jetë gati.Do t’ju kërkohet të skanoni një kod QR të cilin mund ta paraqisni në telefonin tuaj nëse shkoni në cilësimet tuaja të WhatsApp dhe klikoni “WhatsApp Web”.

Bisedat tuaja në WhatsApp duhet të ngarkohen në ekranin e kompjuterit tuaj.Klikoni në bisedën e personit me të cilin dëshironi të bëni thirrje zanore ose video.Pastaj zgjidhni midis ikonës së thirrjes zanore ose video.

Ju lutemi vini re se opsioni i thirrjes video nuk do të funksionojë nëse nuk keni një aparat fotografik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Publikuar

-

Nga

Si të fikni telefonin tuaj iPhone nëse butoni është i prishur

Për të çaktivizuar një Apple iPhone me ID ose një model të vjetër me vetëm butona, shtypni dhe mbani butonin anësor / sipër (gjumë / zgjim).

Pastaj rrëshqitni slide që shfaqet deri në të djathtë për të “Fikur” iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.Për të fikur një iPhone me ID të fytyrës dhe pa një buton, së pari shtypni dhe mbani një nga butonat e volumit. Pastaj, shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor (gjumë / zgjim).

Kur të shfaqet rrëshqitësi “Power Off”, rrëshqitni deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj dhe prisni që ekrani të mbyllet plotësisht.

Si mund ta fik një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur?

Ju përsëri mund të fikni një iPhone nëse butoni i energjisë është prishur ka dy mënyra për ta bërë këtë. E para është të hapni cilësimet e iPhone tuaj dhe të hyni në cilësimet “Të përgjithshme”. Në fund të listës, prekni “Shutdoën”, rrëshqitni djathtas në rrëshqitësin “Power Off” dhe prisni që ekrani të mbyllet.

LEXO EDHE:  Studim/Baballarët e rinj janë më të vjetër se kurrë

LEXO EDHE:  Studimi: Partnerë në të njëjtin profesion?! Jetë monotone

Mënyra e dytë është të përdorni butonin ndihmës virtual, ose “lundrues”. Për të hyrë në këtë, hapni Cilësimet dhe shkoni te Accessibility. Nën “Fizike dhe Motor”, zgjidhni “Prek”, pastaj aktivizoni Ndihmën Ndihmëse. Një buton lundrues do të shfaqet në ekran. Mbajeni ose trokitni lehtë mbi këtë buton derisa të shfaqet një seri ekranesh, pastaj zgjidhni “Pajisja”, pastaj “Kyçi i ekranit”, më pas rrëshqitni rrëshqitësin deri në të djathtë për të fikur iPhone tuaj.

Si mund të ndizni një iPhone?

Për të ndezur çdo iPhone shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor ose të sipërm (gjumë / zgjim) derisa të shfaqet logoja e Apple.Për të ndezur një iPhone me një buton të thyer të energjisë, thjesht lidheni atë me një burim të energjisë elektrike.IPhone juaj duhet të fillojë disa sekonda pasi të fillojë të karikohet  por mund të zgjasë pak nëse mbaron bateria./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Publikuar

-

Nga

Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Mbrëmjen e kaluar, Instagram iu ka hequr mundësinë shumë përdoruesve për të parë pëlqimet. Platforma e mediave sociale tani e ka pranuar se ky ishte një aksident dhe u desh ta rregullonte shpejt.Përdoruesit e Instagram në MB dhe SH.B.A. zbuluan se ata do të kishin humbur aftësinë për të parë se sa pëlqime kishin postimet e tyre dhe postimet e të tjerëve.

Çdo postim thjesht do të tregonte një përdorues që e kishte pëlqyer së bashku me frazën “dhe të tjerët”.Pastaj mund të klikoni mbi këtë për të parë se cilat llogari të tjera kishin pëlqyer një postim, por nëse dëshironi të dini një shifër të saktë, do t’ju duhej t’i numëronit ato manualisht.

Instagram shkroi në Twitter : “Ne kemi provuar një përvojë të re për të fshehur pëlqimet në postimet e Feed. “Ne padashur shtuam më shumë njerëz në provë sot, e cila ishte një e metë ne po e rregullojmë këtë çështje dhe po i rikthejmë numrat atyre njerëzve sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ai shtoi: “Kjo çështje tani është rregulluar. Tërhiqeni poshtë për të rifreskuar furnizimin tuaj dhe pëlqimet tuaja duhet të rikthehen faleminderit për durimin tuaj!

Megjithëse prurjet duhet të kthehen në normalitet tani, disa përdorues në fakt morën një njoftim që i paralajmëronte ata për ndryshimin.

LEXO EDHE:  Studim: Fëmijët e marrin inteligjencën nga mamaja!

LEXO EDHE:  Rama bisedë telefonike me Tsipras/ Nacionalizmi minon marrëdhëniet mes dy vendeve

Aty thuhej: “Testimi i një ndryshimi në mënyrën se si i shihni pëlqimet. Ne duam që ndjekësit tuaj të përqendrohen në atë që ndani, jo në sa pëlqime marrin postimet tuaja.Gjatë këtij testi, vetëm ju do të jeni në gjendje të shihni numrin e përgjithshëm të pëlqimeve në postimet tuaja.”

Përkundër pohimit se përhapja masive e pëlqimeve të fshehura ishte për shkak të një mete, Instagram në pronësi të Facebook zbuloi në të vërtetë planet për të provuar pëlqimet e fshehura në 2019.Gjatë një konference shpjegoi se do të hiqte pëlqimet dhe shikimet e videove nga burimet në mënyrë që njerëzit të përqendroheshin më shumë në ndarjen e përmbajtjes dhe më pak në pëlqimet.

Diskutoi gjithashtu se si kjo mund të ndihmojë në parandalimin e ngacmimit dhe çështjeve të tjera toksike në platformë. Testi është provuar më parë në Australi, Brazil, Kanada, Irlandë, Itali, Japoni dhe Zelandën e Re./ CNA.al

LEXO TE PLOTE