Connect with Us

Bashkim me Kosovën?/ Taulant Balla: Qëndrimi i PS i pandryshueshëm

Politikë

Bashkim me Kosovën?/ Taulant Balla: Qëndrimi i PS i pandryshueshëm

Publikuar

-

Bashkim me Kosovën?/ Taulant Balla: Qëndrimi i PS i pandryshueshëm

Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla i pyetur lidhur me deklaratën e kryetarit të VV, Albin Kurti për bashkim kombëtar mes Kosovës dhe Shqipërisë, u shpreh se qëndrimi i PS lidhur me këtë çështje mbetet i pandryshueshëm, Shqipëria dhe Kosova bashkohen vetëm në Bashkimin Evropian.

“Nuk janë çështje për të bërë deklarata populiste. I qëndroj qëndrimit të kahershëm të PS, se shqiptarët në këtë anë të kufirit dhe në atë anë të kufirit do të bashkohen në rrugën drejt Brukselit dhe në rrugën e anëtarësimit të Shqipërisë në BE dhe Kosovës drejt integrimit, e kemi mundësinë ta shohim integrimin evropian si koncept të bashkimit të shqiptarëve”, tha deputeti i PS.

Mbi programin e PS për zgjedhjet e 25 prillit, z. Balla tha se ka përfunduar 99 për qind të punës për një platformë që bëhet nga disa pjesë Shqipëria 2030 dhe brenda saj është edhe programi qeverisës për mandatin e tretë.

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike drejt zgjedhjeve/ Olli iu përgjigjet “dhëmb për dhëmb” kritikëve

Brenda programit të PS sipas tij, do të ketë objektiva afatshkurtra siç është vaksinimi, që synohet të mbyllet brenda 14 muajsh dhe rindërtimi.

Ndër objektivat e PS në këtë mandat, tha sekretari i përgjithshëm i PS, është hapja e bisedimeve me Bashkimin Evropian, i cili siç tha lidhet me një sërë reformash të rëndësishme në vend.

Z. Balla tha në Euronews Albania se Partia Socialiste nuk do të bëjë kurrë aleancë qeverisëse me LSI, madje sipas tij PS do të çojë deri në fund projektin e nisur në 2017 me kreun e PD Lulzim Basha, ‘për ta çuar LSI për skrap’

Ai e cilësoi të papranueshëm vendimin e PD për të lënë mandatet teksa theksoi se asnjë parti politike nuk e ka të drejtën të tradhtojë mandatin që i ka dhënë populli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Dënimi i Adriatik Llallës/ Shehi: Ndjej kënaqësi perverse që të dënohen ca hajdutë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi, e sheh dënimin e ish prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, si një histori që çedon.

Shehi shprehet se ndjen një kënaqësi perverse për dënimin e tij madje, ai thekson se për Llallën duhet bërë një gjykim i madh.

Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë”, ka thënë Shehi i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” me Ylli Rakipin.Dënimin e ish-kryeprokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla politikani Dashamir Shehi e sheh si një histori që çedon. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, Shehi tha se ndjen kënaqësi perverse për dënimin e tij, ndërkohë që shtoi se “duhet të dënohen ca hajdutë”. Sipas Shehit, Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe nuk mund të dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet.

“Kjo histori çedon në disa gjëra dhe mua nuk më pëlqen. Jo se nuk më pëlqen të dënohen fuksionarët e lartë, unë biles pres që të dënohen. Ndjej si gjithë shqiptarët një lloj kënaqësie perverse që të dënohen ca hajdutë. Meqë 30 vjet kam qenë i ndershëm dhe jetoj në mënyrë modeste. Ç’janë këto horra që na rrethojnë që duhet të bëjnë patjetër miliona, pallate dhe ne të tjerët qenkemi budallenj.

Pse duhet të jetojnë këta në luks dhe ne të ndershmit të jetojmë keq. Unë ndjej një kënaqësi perverse, të gjithë e ndjejnë, por unë e shpreh. Dua të venë gjërat në vend. Llalla ka qenë prokuror i përgjithshëm dhe dënohet për çështje të dorës së dytë 2 vjet. Siç mund të dënohet një prokuror i zakonshëm që nxjerr nga burgu një hajdut pulash. Për të duhet bërë një gjykim i madh, përndryshe ne këtu përfundojmë tek kafet e Nexhmie Hoxhës. Ky ose ka bërë zullume ose jemi në një situatë qesharake”, është shprehur kreu i LZHK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk po merremi vesh’/ Aleati i Bashës nxjerr të palarat, si u grisën fletët e votimit

Publikuar

-

Nga

Agron Duka kritikon Bashën dhe aleatët/ Përshpejtoni negociatat, lëshoni pe

Aleati i Partisë Demokratike, Agron Duka është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Log”, ku mes të tjerave ka folur dhe për vendimin e Grupit Parlamentar të PD-së për të grisur fletët e votimit kur po zgjidhej kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Duka tha se ai nuk ishte njoftuar për këtë gjë dhe një moment panë që deputetët demokratë filluan të grisnin fletët e votimit tek kutia. “Opozita është dobësuar ama. Ne nuk po merremi vesh në asnjë lloj vendimi. Nuk dinim gjë çfarë vendimi kanë marrë këta për kryetaren e Kuvendit, dhe ne u detyruam të marrim vendime individual kur shkuam për të votuar. Aty pamë që po grisnin fletët e votimit”, tha Duka.

LEXO EDHE:  Meta dhe Kryemadhi “thikë” pas shpine studentëve/ Si votuan ligjin për arsimin e lartë

LEXO EDHE:  Ruçi dhe Balla vizitë në Gjermani/ Bundestagu pro hapjes së negociatave

Kujtojmë që Duka ndryshe nga veprimi i PD-së që grisi fletët e votimit, zgjodhi të bojkotonte procesin duke mos marrë pjesë në votim.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha ka të drejtë për statutin”/ Gjata: Kriza në PD zgjidhet me votim

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Sekretari për çështjet ligjore të PD-së, Çlirim Gjata ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demoratike dhe deklaratën e Bashës për të mos mbledhur Kuvendin Kombëtar.

Në komentin e tij Gjata ka theksuar se situata brenda PD është shumë e rrezikshme dhe se Berisha ka të drejtë për mbledhjen e Kuvendit.

“Berisha ka të drejtë se e ka statuti mbledhjen e kuvendit. Por nuk jemi para gjykatës, sepse atje ndahen gjërat. Është më politike çështja. Nëse mblidhet ¾ e firmave mblidhet kuvendi. Por nuk e di nëse Basha mund ta pengojë apo jo. Këtu nuk po respektohet Kushtetuta”, ka thënë ai për Syri Tv.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Meta nis konsultimet me palët, për datën

LEXO EDHE:  Bindja Demokratike drejt zgjedhjeve/ Olli iu përgjigjet “dhëmb për dhëmb” kritikëveMë tej Gjata ka theksuar se kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e Kuvendit dhe se zgjidhja e PD është votimi.

“Kryetari nuk ka të drejtë të ndalojë mbledhjen e kuvendit. Mendoj që PD është në një moment që duhet ta vlerësojë.  Më vlerë ka të rregullohet marrëdhënia e brendshme në PD. Opozita të ngrihet në nivel opozitar. A kemi fuqi për ta kapërcyer këtë ngjarje, të mos mendojmë se çfarë u tha. Të synojme drejt një zgjidhje dhe ajo është e votimi”, deklaroi Gjata./ CNA.al

LEXO TE PLOTE