Connect with Us

Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

Teknologji

Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

Publikuar

-

Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

iPhone 13 pritet të prezantohet më vonë këtë vit por detajet e para rreth tij kanë dalë nga youtuber të ndryshëm.

Një nga thashethemet më të fundit tregon që iPhone i ri do të ketë një tipar ekrani që do të rrijë gjithmonë i ndezur. Kjo veçori u diskutua në një video në YouTube nga EverythingApplePro EAP. Vidoe ka arritur gjysmë milioni shikime në Youtube.

Leaker Max Weinbach përdor videon për të folur në lidhje me një ekran iPhone gjithmonë të ndezur që do të tregojë gjëra të tilla si përqindja e baterisë tuaj dhe kohën edhe kur ekrani është i kyçur. Ai nuk sugjeron që ekrani do të mbetet i ndritshëm shpërqendrues. Weinbach tha: “do ta shfaqë atë ashtu si jeni mësuar tani, përveç errësimit dhe vetëm përkohësisht”.

Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

Shumë pajisje Android kanë ekrane të ndezura për vite me rradhë. Edhe pse tipari sigurisht nuk është i ri ose i teknologjisë së lartë, do të ishte i ri për adhuruesit e iPhone që nuk kanë përdorur një markë tjetër të smartphone. Apple Watch Series 5 ishte ekrani i parë gjithmonë i ndezur për një pajisje Apple.

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

Videoja e Weinbech gjithashtu përmend një mënyrë astrofotografie të Apple për t’ju ndihmuar të zbuloni Hënën dhe yjet. Me sa duket moda do të ndizet automatikisht kur përballeni me kamerën tuaj drejt qiellit. Përmirësime në tiparin MagSafe të iPhone 12 janë gjithashtu të mundshme. Ashtu si me të gjitha thashethemet, ne nuk do ta dimë me siguri se do të shohim që këto karakteristika të marrin jetë derisa Apple të bëjë komente zyrtare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  YouTube me shërbim të ri muzikor, prej marsit 2018

LEXO EDHE:  WhatsApp detyrohet të shtyjë afatin për të pranuar rregullat e diskutueshme të Facebook deri në maj

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A do të humbni mesazhet në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet?/ Çfarë ndodh pas 15 majit

Publikuar

-

Nga

Afati i fundit për pranimin e politikave të reja të privatësisë të WhatsApp po afrohet me shpejtësi.Përdoruesit që nuk bien dakord do të humbin një sërë funksionesh në aplikacion derisa të mos kenë zgjidhje tjetër përveç të shkarkojnë të dhënat e tyre dhe të lënë WhatsApp përgjithmonë.

A do të fshihen bisedat në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet e reja?

Website i WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”

Gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit. Përdoruesit që nuk i kanë pranuar kushtet tashmë do të marrin përsëri disa javë njoftime rikujtuese kur përdorin aplikacionin.

Pas kësaj pike, përkujtesat do të bëhen të qëndrueshme dhe të vështira për t’u injoruar. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë.”Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse.

LEXO EDHE:  WhatsApp detyrohet të shtyjë afatin për të pranuar rregullat e diskutueshme të Facebook deri në maj

LEXO EDHE:  Instagram me dizajn të ri

Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur.

Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Ai vazhdon duke dhënë mundësinë e eksportimit të historisë tuaj të bisedave në iPhone ose Android.Përdoruesit zakonisht bëjnë diçka të tillë nëse do të fshijnë llogarinë e tyre por nuk do të ruajnë bisedat e tyre të vjetra për kujtimet.

WhatsApp vazhdon të theksojë se nuk do të fshijë llogaritë, por përdoruesit mund ta fshijnë vetë llogarinë e tyre nëse dëshirojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Apple përmirëson baterinë e telefonave

LEXO EDHE:  Apple Store ka "program sekret" ku klientët e sjellshëm kanë përfitime

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE