Connect with Us

Mënyrat e thjeshta për tu çliruar nga dhimbja shqetësuese e qafës dhe shpinës

Shëndeti

Mënyrat e thjeshta për tu çliruar nga dhimbja shqetësuese e qafës dhe shpinës

Publikuar

-

Mënyrat e thjeshta për tu çliruar nga dhimbja shqetësuese e qafës dhe shpinës

Spazmat e muskujve shpesh janë një mënyrë që trupat tanë të na bëjnë të ditur se diçka nuk është në rregull me stilin e jetës tonë. Ndoshta ju keni mbingarkuar muskujt tuaj të shpinës në palestër, ose sjellja juaj nuk ka qenë më e mira gjatë ditës së punës në kompjuterin tuaj, ose keni shikuar me qejf një shfaqje televizive natën e kaluar të mbështjellë në një divan. Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të lehtësuar dhimbjen dhe për ta parandaluar atë në të ardhmen.

Terapia me nxehtësi dhe akull

Për 48 deri 72 orët e para, mjekët rekomandojnë vendosjen e akullit në zonën e dhimbshme (për 10-20 minuta në të njëjtën kohë). Paketimet e akullit ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit dhe impulseve të ngadalta nervore, gjë që ndihmon në mpirjen e dhimbjes. Nëse muskujt janë ende të lënduar dhe të ngurtë pas kësaj, përdorni nxehtësi me ndihmën e dusheve të ngrohta, kompresave të nxehta, etj. Kjo do të rrisë rrjedhën e gjakut dhe do të lirojë ngushtësinë e muskujve .

Masazh i butë

Gjithmonë është një ide e mirë të kërkoni ndihmë nga një terapist profesionist masazhi, por nëse çështja juaj nuk është shumë serioze, mund ta pyesni partnerin tuaj ose edhe ta bëni  vetë . Së pari, fërkoni lehtë muskulin që po spazmon dhe shtypni butësisht zonën e dhimbshme. Nëse kjo nuk ju ndihmon, provoni të kapni dhe mbani zonën.

Qëndroni të hidratuar

Specialistët e mjekësisë paralajmërojnë se midis rezultateve të shumta të pakëndshme të mos marrjes së mjaftueshme të ujit gjatë gjithë ditës, ju mund të përjetoni ngërçe dhe spazma të muskujve. Pra, sigurohuni që të pini ujë rregullisht.

Ushtroni, por jo menjëherë

Nëse jeni përballur me problemin e spazmave të muskujve në qafë ose në shpinë, ai fare mirë mund të shkaktohet nga aktiviteti juaj fizik. Specialistët rekomandojnë që të ndaloni së qeni aktiv vetëm ditët e para, pastaj të filloni të bëni ushtrime të lehta dhe shtrirje.

LEXO EDHE:  Ja çfarë duhet të bëni për të mbrojtur zemrën tuaj

Kontrolli i jastëkut

Një arsye e zakonshme për dhimbjen e shpinës dhe qafës është se ju jeni duke fjetur në jastëk dhe dyshek të llojit të gabuar që nuk mbështesin qafën tuaj. Vlen të provoni të flini në një jastëk të veçantë të qafës. Kjo mund të jetë një jastëk me pendë që përshtatet me formën e kokës dhe qafës tuaj. Gjithashtu, nuk  duhet të jetë i lartë ose i ngurtë.

Përdorni një qafore

Përdorimi i një qaforeje kufizon ndjeshëm lëvizjet tuaja, dhe kjo masë duhet të diskutohet me mjekun tuaj.

Shtrihuni dhe relaksohuni

Spazmat e muskujve janë një tregues i qartë se keni nevojë për pushim, dhe kjo masë funksionon për qetësimin e dhimbjes në këtë moment. Specialistët mjekësorë këshillojnë pacientët e tyre të shtrihen në shpinë dhe të vendosin një jastëk cervikal nën kokën e tyre dhe një jastëk tjetër nën gjunjë. Për ta bërë këtë përvojë edhe më relaksuese, dëgjoni muzikën tuaj të preferuar ose përdorni aromaterapinë.

Mendoni për të ardhmen

Ka shumë mënyra për të parandaluar dhimbjen në qafë dhe shpinë – këtu janë disa që janë rekomanduar nga mjekët:

-Nëse punoni në kompjuter për orë të tëra, bëni rregullisht disa ushtrime të zgjatjes në vendin tuaj të punës (çdo orë apo më shumë).

-Përdorni një mbajtëse speciale për të mbajtur dokumentet që po lexoni në nivelin e syve për të mbajtur qafën drejt.

-Mos vish taka të larta.

-Për më tepër, është e  rëndësishme të merrni mjaftueshëm vitaminë D dhe kalcium në dietën tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Shqipëria buzëqesh”/ Manastirliu: Sot janë kryer 4587 vaksinime

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid-19/ Manastirliu: Sot janë kryer 4587 vaksinime

Gjatë ditës së sotme janë kryer 4587 vaksinime.

Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu në rrjetet sociale. A

jo ka shkruar se në total që nga fillimi i pandemisë janë kryer 834868 vaksinime në total me objektiv për të bërë 1 mln vaksinime deri në fund të qershorit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Publikuar

-

Nga

https://www.cna.al/2021/06/12/msh-nxjerr-shifrat-ja-sa-raste-te-reja-jane-konfirmuar-sot-3/

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2,916 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  6 raste në Tiranë, 2 raste në Durrës, 1 rast në Shkodër, Kavajë, Mirditë, Kuçovë.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 21 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 19 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,826 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Këto ushqime nuk  duhen ngrënë kurrë bashkë/Kombinimi mund të jetë fatal

LEXO EDHE:  Shëndeti dhe paraja/ Si do të jetë ky muaj për ju sipas parashikimit të horoskopit kinez

Statistika (12 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        12

Të shëruar në 24 orë      19

Të shtruar në spitale      21

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                2,916

Testime totale            754,759

Raste pozitive             132,449

Raste të shëruara        129,826

Raste Aktive                  170

Humbje jete                  2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       51

Tiranë          44

Berat             22

Elbasan        14

Lezhë           12

Durrës          7

Korçë           6

Gjirokastër  5

Dibër             3

Fier                2

Vlorë              2

Kukës           1/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Publikuar

-

Nga

MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2915 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 11 qytetarë, ndërsa 1 person ka humbur jetën.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 2,915 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 11 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 3 raste në Tiranë, 2 raste në Gjirokastër, Cërrik, 1 rast në Malësi e Madhe, Durrës, Berat, Kuçovë.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 22 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetar, 73 vjeç nga Berati. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 22 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,807 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Plazhi është i pazëvendësueshëm edhe në dimër/ Ja elementët që do t'ju shërojnë
LEXO EDHE:  Këto ushqime nuk  duhen ngrënë kurrë bashkë/Kombinimi mund të jetë fatal

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (11 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 11
Të shëruar në 24 orë 22
Të shtruar në spitale 22
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2,915

Testime totale 751,831
Raste pozitive 132,437
Raste të shëruara 129,807
Raste Aktive 177
Humbje jete 2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 57
Tiranë 43
Berat 23
Elbasan 15
Lezhë 12
Korçë 7
Durrës 5
Gjirokastër 5
Fier 4
Dibër 3
Vlorë 2
Kukës 1

LEXO TE PLOTE