Connect with Us

Bllokimi i rrugëve nga dëbora/ Haki Çako: Asnjë bashki nuk ka kapacitete për mirëmbajtje

Aktualitet

Bllokimi i rrugëve nga dëbora/ Haki Çako: Asnjë bashki nuk ka kapacitete për mirëmbajtje

Publikuar

-

Bllokimi i rrugëve nga dëbora/ Haki Çako: Asnjë bashki nuk ka kapacitete për mirëmbajtje

Reshjet e borës kanë pushuar, por shumë zona rurale vazhdojnë të jenë të bllokuara. Në qarkun e Korçës, edhe pse rrugët nacionale janë të kalueshme, problematike janë rrugët që lidhin fshatrat me njësitë administrative.

Edhe rruga që lidh Librazhdin me Peshkopinë është e mbuluar nga bora dhe kalohet vetëm me zinxhirë. Edhe zonat e thella në qarkun e Shkodrës kanë hasur probleme me reshjet e borës.

Përpos Thethit, i cili vijon prej kohësh të jetë i bllokuar, zona të tjera që kanë pasur probleme janë Fushë Arrëzi dhe Vermoshi. Edhe në qarkun e Kukësit disa fshatra vijojnë të jenë të bllokuar si dhe në Dibër.

Haki Çako, drejtor i Agjencisë Kombëtare për Mbrojtjen Civile thotë se për mirëmbajtjen e rrugëve do të duhej të përgjigjej pushteti lokal. Por nga ana tjetër theksoi se asnjë bashki nuk ka kapacitete për ta bërë një gjë të tillë.

“Pothuajse shumica e bashkive nuk kanë siguruar kapacitetet as për situatë normale. Do të duhet të investojnë 4% të akorduar të fondit në adresë së zvogëlimit të riskut dhe mbrojtjen civile”, tha ai.

LEXO EDHE:  OSHEE masakron bizneset/Dëmi qindra milionë lekë

I pyetur nga gazetarja Bruna Çifliku për faktin se prej vitit 2017 në të gjithë vendin janë 1300 km rrugë me koncesion dhe për këto kompani janë paguar 150 milionë euro, sërish rrugët u bllokuan, z. Çako u përgjigj se për këtë do të duhej të mbajnë përgjegjësi.

“Kompanitë do të duhet të merren në analizë mbi reagimin e tyre. Në dijeni tonë janë marrë në analizë kompani të caktuara. Ligji ka përcaktuar edhe penalizime nëse rast se nuk i përmbahesh kontratës”, përfundoi z. Çako./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i forte ne Korçë

Publikuar

-

Nga

Shkundet Maqedonia nga dy tërmete/ Lëkundjet ndjehen edhe në Tiranë

Nje termet i forte ka goditur sot ne mbremje Korcen. Epiqendra e tij ka qene ne Kostur te Greqise

Nuk raportohet per deme ne njerez. Forca goditese e termetit ka qene 4.7 balle e shkalles rihter. / cna.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Publikuar

-

Nga

Tjetër tërmet shkund Greqinë/ Lëkundjen ndjehen në Korçë dhe Tiranë

Një tërmet i fortë ka shkundur mesnatën e sotme Greqinë.
Mesohet se tërmeti kam pasur epiqendër Kosturin ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Korçë dhe zonat përreth.
Magnituda e tërmetit ka qenë 5.2 ballë.

Paraprakisht nuk raportohet për persona të lënduar dhe dëme materiale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  39 vjeçarja humb jetën në një klinikë private/ Procedohen 2 mjekë në Korçë

LEXO EDHE:  Humb jetën 20-vjeçarja nga Korça / Familjarët akuzojnë mjekët për mjekim të pakujdesshëm

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE