Connect with Us

Besnik Mustafaj “i jep mend” Kosovës/ Pse nuk kërkon dorëheqjen e Bashës

Politikë

Besnik Mustafaj “i jep mend” Kosovës/ Pse nuk kërkon dorëheqjen e Bashës

Publikuar

-

Besnik Mustafaj “i jep mend” Kosovës/ Pse nuk kërkon dorëheqjen e Bashës

Ish-ministri i Jashtëm dhe anëtari i Komisionit të Vlerësimit për Përzgjedhjen e Kandidatëve për deputetë në PD, Besnik Mustafaj, ka dalë sot në media dhe ka dhënë një opinion për zgjedhjet në Kosovë.

Mustafaj ka deklaruar se Isa Mustafa duhet ta kishte dhënë më parë dorëheqjen dhe se ky akt i tij ishte i vonuar, pasi pretendon se e ka futur LDK-në në krizë.

“LDK është në krizën më të thellë, kërkon reformim shumë të madh strukturor dhe mentalitetin e lidershipit. Dorëheqja e Mustafës është shumë e vonuar, duhet të ishte që në 2019, një njeri pa asnjë koshiencë politike dhe dashuri për LDK. Po të mos ishte ai faktor uzurpator nuk do të ishte përjashtuar Osmani dhe figura të tjera me peshë”, u shpreh ai në Abc News.

Duke marrë shkas nga kjo deklaratë e tij, ne po i drejtojmë disa pyetje të thjeshta ish-ministrit të Jashtëm në kohën e Berishës, i cili në këto zgjedhje është angazhuar për përpilimin e listave të kandidatëve për deputetë.

Dukë bërë një paralelizëm midis dy forcave opozitare, asaj të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, vëmë re një pikë të përbashkët, që të dy partitë janë dëmtuar nga kryetarët.

LEXO EDHE:  Basha rendit dështimet e Ramës/ “79% e të rinjve duan të largohen nga vendi”

Por ndryshimi është se Isa Mustafa dha dorëheqjen sapo pa humbjen e thellë nga rezultatet e para të zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha i PD-së vazhdon të qëndrojë në krye të partisë dhe të kërkojë të bëhet kryeministër, ndonëse e ka delendisur PD-në si mos më keq.

Mustafaj flet për Kosovën, po për dorëheqjen e Bashës kur do flasë?

Apo Basha i ka dhënë disa kafshata nga tepsia e tij që të mbyllë gojën dhe tashmë Mustafaj po hesht?

Mos ndoshta Basha duhet ta kishte dhënë dorëheqjen para katër vitesh, kur PD humbi me rezultat të thellë zgjedhjet parlamentare?

Përse ish-ministri hesht dhe nuk kërkon largimin e Bashës që ka shkatërruar PD-në, ashtu siç foli për dorëheqjen e Isa Mustafës?

Duke qenë se Mustafaj foli publikisht për Isa Mustafën, tashmë e ka detyrim moral që të dalë të flasë edhe për Bashën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

FRPD e Durrësit në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

FRPD e Durrësit ka dalë hapur në krah të ish liderit të demokratëve Sali Berisha

Kryetari i FRPD-së në Durrës, Artion Bajramaj, pëmres një postimi në rrjetet sociale, thekson se sot kanë  zhvilluar një bisedë me ish kryeministrin ku kanë rënë dakort për disa pika.

Sipas tij, PD nuk mund të presë që ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, ndërsa thekson se ndryshimi vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizimit të mirë.

“Sot patëm mundësinë të zhvillojmë një bisedë shumë konstruktive me [email protected]_official .

Ramë dakort në një pikë:

✅Nuk mund të presim që PD ta sjellin në pushtet ndërkombëtarët, por duhet të jenë vetë demokratët dhe çdokush që do të kontribuojë në kauzë për ta sjellë atë ndryshim.

✅Ky ndryshim vjen nëpërmjet hapjes, bashkimit dhe organizmit të mirë.LEXO EDHE:  Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

LEXO EDHE:  Lëvizjet në qeveri/Basha takim urgjent me Koalicionin Opozitar

✅Nuk mund të bazohet e giithë strategjia e popullit opozitar tek shpresa se të huajt do na falin pushtet.

Ku keni parë ti falet pushtet dikujt pa luftuar?

Deri atëherë, çfarë do bëjmë, do dremisim?

✅Të dashur qytetarë dhe demokratë, nuk jemi amatorë. Dimë edhe thjesht të heshtim dhe të bëhemi me “atë që fiton”. Dimë ti bëjmë kaq kalkulime, por këtu luhet fati ynë dhe i vendit tonë dhe nuk mund të rrimë e të flemë gjumë.

✅Të zgjohemi tani, para se ti falim mandatin e 4-t Ramës!“, shkruan ai./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet në Gjermani/ Balla uron Olaf Scholz për rezultatin

Publikuar

-

Nga

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka uruar kandidatin e Partisë Socialdemokrate gjermane, Olaf Scholz për rezultatin e arritur në zgjedhjet e sotme federale.

Balla shkruann se kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.LEXO EDHE:  Vetëvendosja drejt fitores/ Nazarko: Ja tre sfidat që do të ketë partia fituese në qeveri

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Urime Olaf Scholz dhe Partisë Socialdemokrate 🌹🇩🇪gjermane për rezultatin në zgjedhjet e sotme federale. Kandidati i SPD për kancelar Olaf Scholz dhe programi elektoral “Prej respektit për të ardhmen tuaj” morën besimin si zgjedhja e parë e votuesve gjermanë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Çmimet në ndërtim, gjithnjë e në rritje”/ Arben Dervish tregon faktorët, ja si ndikoi tërmeti

Publikuar

-

Nga

Sektori i ndërtimit po përballet me një shtrenjtim të çmimeve. Sipas nënkryetarit të Shoqatës së Ndërtuesve, Arben Dervish, kjo vjen si pasojë e rritjes së materialeve të ndërtimit.

I ftuar në E-Zonë, ai tha se ka një rritje të kostove në këtë sektor, me afro 30 për qind, pasi janë rritur hekuri, çimentoja, por rritja më e ndjeshme është ajo e transportit.

 “Rritja e çmimeve ka dy faktorë:  Barra e lartë fiskale që po merr sektori i ndërtimit, kryesisht nga pushteti lokal; pjesa tjetër ka të bëjë me rritjen e çmimeve të lëndëve të para. Këto rritje kanë filluar që në periudhën e pandemisë. Kemi një rritje të çmimit edhe të fuqisë punëtore, si rezultat i mungesës së punëtorisë në tregun shqiptar. Është rritur çmimi i hekurit, nga 30 deri në 35 për qind. Kemi rritje të çmimit sa i përket çimentos, elementëve plastikë. Po ashtu, edhe rritja e çmimit të naftës sjell rritjen e çmimit të materialeve që na vijnë. Edhe rritja e transporteve ndërkombëtare. Këto erdhën si rezultat i pandemisë.  Nëse kostoja e ndërtimit ka qenë 450 mijë lekë metër katror, sot kostoja e ndërtimit po shkon diku te 600 mijë lekë. Ka një rritje të 30 për qind të kostos së ndërtimit. Ka të bëjë edhe me rritjen e cilësisë.”LEXO EDHE:  Sondazhi/Shqiptarët të pakënaqur por nuk votojnë Bashën dhe Monën

LEXO EDHE:  Sondazhi/Shqiptarët të pakënaqur por nuk votojnë Bashën dhe Monën

Dervishi theksoi se kërkesa për blerje është rritur dhe ky trend është konstatuar që pas tërmetit, kur shqiptarët, përveçse blejnë apartamente për strehim, një pjesë e tyre kërkojnë të rrisin standardin e jetesës.

“Trendi gjithmonë do të jetë rritës. Sidomos në zonat e lakmuara, gjithmonë do të jetë në rritje. Sepse ka rritje të çmimeve, punëtorisë, taksave. Sektori i ndërtimit ka një zhvillim goxha të vrullshëm. Kjo lidhet me dy arsye: patëm një tërmet që dëmtoi shumë dhe po zhvillohet një proces i vrullshëm rindërtimi, janë edhe shumë investime që po merr shteti për zhillimin e infrastrukturës. Gjithashtu, po rritet kërkesa për zhvillimin turistik të vendit. Po ndërtohen resorte. Sot ka një trend të zhvillimit. Në zonat bregdetare nuk janë vetëm shqiptarët që po blejnë, janë edhe të huajt.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE