Connect with Us

Arrestimi i mjekut Ervin Prifti/ Klodiana Lala: Vendimi i prokurorisë, i nxituar

Aktualitet

Arrestimi i mjekut Ervin Prifti/ Klodiana Lala: Vendimi i prokurorisë, i nxituar

Publikuar

-

Ekzekutimi i Behar Sofisë/ Klodiana Lala zbardh dëshminë e autorit

Gazetarja Klodiana Lala ka komentuar arrestimin e doktorit të njohur Edvin Prifti.

Ajo tha se i la një shije të hidhur e gjithë kjo situatë pasi sipas saj prokuroria është nxituar për masën e sigurisë, s’kishte kohë për të hetuar, vetëm 20 orë, që të provonin që këto lekë vijnë nga korrupsioni.

“Nisur nga përgjimet e SPAK, ajo kërkoi masë të lehtë fillimisht që të pezullohej nga detyra, por pasi u kontrollua banesa apo zyra, dhe në fund atij iu gjetën rreth 500 mln lekë në total që është jo normale për dikë si ai., masa ndryshoi.

Mua ka lënë një shije të hidhur personalisht, se një njeri si ai s’ka pse mos t’i vendoste në bankë nëse i ka të ligjshme.

LEXO EDHE:  Fshehja e numrit të vdekjeve/ PD: Prokuroria dhe SPAK mos rrinë duarkryq

Unë Priftin e kam takuar ditën që shkoi në gjykatë, nga pezullimi nga detyra ai shkoi të arresti me burg. Unë se kam njohur më para Priftin, por prokuria ka ngritur dyshimin veprës penale të pastrimit të parave. Në rastin e mjekut prokuroria është nxituar për masën e sigurisë, s’kishte kohë për të hetuar, vetëm 20 orë, që të provonin që këto lekë vijnë nga korrupsioni. Prandaj them që prokuroria duhej ta hetonte në një masë tjetër atë”, shprehet Klodiana Lala për Open./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Vjedhja e të dhënave personale/ Shehi-Ramës: Tahmaja për një mandat të tretë të shtyn të bësh gomarllëqe!

Publikuar

-

Nga

Vjedhja e të dhënave personale/ Shehi-Ramës: Tahmaja për një mandat të tretë të shtyn të bësh gomarllëqe!

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, ka komentuar skandalin më të fundit, ku pretendohet se PS ka ‘në dorë’ databazën me të dhënat e qytetarëve dhe i përdor për fushatë.

I ftuar në Syri tv, Shehi tha se me këtë akt ku PS ka zhvendosur database e të dhënave personale në selinë e kësaj partie, tregon se sa e madhe është tahmaja për të marrë një mandat të tretë.

‘Qe janë bërë shejtanllëqe me zgjedhjet, janë bërë, por jo këtij niveli.

 E-albania është krijimtari e kësaj qeverie. U bë një database global, u harxhuan 36 milion euro dhe u bë për të ndihmuar shqiptarët. Dhe ta marrësh këtë dhe ta çosh te zyra e PS-së dhe të bësh këto lloj algoritme.

Ky është lloj survejimi elektronik ku duan të kuptojnë orientimin politik dhe do të ushtrojnë presison mbi orientimin politik. Kjo është bërë ashiqare dhe është bërë për të gjithë qytetarët e Tiranës. Dhe aty janë edhe të dhënat e tyre që janë emigrantë. Dhe aty janë edhe të dhënat e atyre që nuk janë në Shqipëri prej 10 vite.

Kjo tregon se sa e madhe është tahmaja për të marrë një mandat të tretë dhe i shtyn të bëjnë gomarllëqe të këtij niveli. Kjo është e dënueshme edhe nga ndërkombëtarët. Kjo tregon deri ku është zhytur pushteti i sotëm në krim. Ato që më parë janë bërë me rrugaçë, nuk është asgjë përpara kësaj.

Këta kishin klasifikuar edhe shefin e Shërbimit Informativ me PS. Dhe ai nuk është se nuk e di. Por nuk reagon. Se nja dy letra do ua kishte çuar”, tha Shehi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ka marrë pjesë në listat e PD-së?/ Berisha sqaron si qëndron e vërteta

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministi Sali Berisha ka folur rreth zgjedhjeve të 25 Prillit, ku u shpreh se Partia Demokratike sipas sondazheve ka pësuar një rritje ndërsa Partia Socialiste një rënie, duke cilësuar se kryeministri Edi Rama po ecën me “karrocën e dylit”.

“Çfarë tregojnë sonazhet. Ato tregojnë se PD-ja ka pasur një rritje nga 2017. Po të marrim për bazë sondazhin Partia Demokratike është rritur 15 pikë nga 2015 , kurse Partia Socialiste dhe Edi Rama jo që sjanë ngritur po kanë bërë pikë më poshtë. Dhe kjo tregon se po ndizen motoret e fushtaës. Është e vërtetë për PD-në kurse ai po ecën me karrocën e dylit, kjo do jetë një fitorë shumë e thellë”, u shpreh Berisha .

LEXO EDHE:  Fshehja e numrit të vdekjeve/ PD: Prokuroria dhe SPAK mos rrinë duarkryq

LEXO EDHE:  Pazari i prishur/ Zbulohet kush do t’ja jepte "Babales" 200 mijë euro

Përsa i përket listave të dorëzuara nga Partia Demokratike Berisha i ftuar në “Zgjedhje 2021” tha se nuk ka pasur gisht në mënyrë absolute.

Siç kam deklaruar në mënyrë të përsëritur nuk kam pasur as në listën e 2017 as 2021 asnjë lidhje me listat. Dhe kjo është parimore, sepse kryetari i Pd-së ka detyrë të zgjedhë kandidatët e tij, nuk kam marrë pjesë në mëyrë absolute në asnjë listë në Partinë Demokratike.

Unë mendoj se vetë kryetari i PD-së ka reflektuar dhe organizuar një proçedurë për listat të pa precedent. Listat të cilat u përzgjodhën në një komision të caktuar u dërguan në të gjithë shqipërinë ku dhe lista u finalizua”, shtoi Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama ka frikë të përballet”/ Basha: Çfarë bëre këto 8 vite

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është shprehur se në këto 8 vite kreu i qeverisë nuk ka realizuar asnjë premtim.

Më tej, ai shtoi se Rama ka frikë të përballet me kundërshtarin sepse bilancet e tij janë zero.

“Çfarë bërë këto 8 vite, cilat premtime realizove këto 8 vite, është bilanci 0. Është pothuajse asgjë, ky bilanc e ka shtyrë Edi Ramën që të ofendojë.

Ftohet në debat cilësor, për të cilin e kam ftuar dhe ikën. Ka frikë përballjen me kundërshtarin. ne e kemi detyrim përballë qytetarëve, ka qeverisur 8 vite me radhë dhe ka 0 bilanc dhe unë që synoj që qeverisë në 4 vitet e ardhshme. Nuk ka me çfarë të përballet, zgjidh fushën dhe premtimin që ka bërë këto 8 vite”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE