Connect with Us

8 ushqimet që ju ndihmojnë të bëni një gjumë më të mirë

Shëndeti

8 ushqimet që ju ndihmojnë të bëni një gjumë më të mirë

Publikuar

-

8 ushqimet që ju ndihmojnë të bëni një gjumë më të mirë

Salmon

Peshku yndyror, dhe veçanërisht salmoni , është i pasur me acide yndyrore omega 3 dhe vitaminë D. Ky kombinim unik besohet të jetë shumë i dobishëm për trajtimin e pagjumësisë. Arsyeja është se këto 2 gjëra ndihmojnë në prodhimin e më shumë serotoninës , e cila është provuar se nxit gjumin më të lehtë. Më konkretisht, njerëzit me një mungesë të vitaminës D është zbuluar se janë më të prirur të kenë probleme me gjumin. Dhe salmoni i egër është një nga burimet më të pasura të vitaminës D , ndërsa salmoni i fermës është mënyra më pak e dobishme.

Bajamet dhe arrat

Bajamet janë të pasura me një substancë të quajtur melatonin . Ato janë gjithashtu të pasura me  magnez dhe kalcium , 2 minerale që ndihmojnë në relaksimin e muskujve tuaj. Mënyra se si funksionon magnezi është duke zvogëluar inflamacionin që mund të shkaktojë shumë ankth dhe dhimbje tek i sëmuri. Arrat ofrojnë veti shumë të ngjashme dhe ato gjithashtu përmbajnë triptofan , një aminoacid që shkakton gjumin. Ky acid është zbuluar se ofron ndihmë për pacientët që vuajnë nga pagjumësia e lehtë. Gjithashtu, arrat janë të pasura me acide yndyrore , të cilat rrisin edhe më shumë nivelet e serotoninës, duke ju ndihmuar të bini në gjumë edhe më shpejt.

Çaj bimor

Çaji i kamomilit, në veçanti, përmban doza të larta të  flavones dhe apigenin . Nga njëra anë, flavones zvogëlojnë inflamacionin që shkakton një gjumë më të lirë pa stres. Nga ana tjetër, apigenina është një antioksidant i shkëlqyeshëm që ka aftësinë të promovojë përgjumje dhe të zvogëlojë efektet e pagjumësisë. Lule pasioni është një hardhi e njohur që i ndihmon njerëzit të merren me pagjumësinë, ankthin dhe dhimbjen. Isshtë një ilaç pa recetë që, në shumë raste , ka ndihmuar njerëzit të ulin aktivitetin e trurit . Kjo është ideale pasi shumë njerëz e gjejnë trurin e tyre plotësisht të aktivizuar edhe pasi të jenë futur në shtrat.

Kivi

Në një  studim që u zhvillua në 2011, 24 pjesëmarrës u ushqyen me 2 kivi një orë para gjumit për 4 javë. Në fund të kësaj periudhe, të gjithë pjesëmarrësit vunë re modele të përmirësuara të gjumit. Ata vunë re se ata flinin më mirë, binin në gjumë më shpejt dhe nuk zgjoheshin në mes të natës. Besohet se niveli i lartë i serotoninës së një  kivi është arsyeja kryesore që ato mund të jenë kaq të dobishme kur bëhet fjalë për pagjumësinë.

Orizi i bardhë

Për shkak të nivelit të lartë të glikemisë , orizi është zbuluar se promovon gjumin cilësor. Në një  studim ku morën pjesë 1.848 njerëz, u konkludua se ata që hëngrën më shumë oriz kishin një kohëzgjatje shumë më të mirë të gjumit . Gjithashtu, një studim i kaluar tregoi se fëmijët nën 2 vjeç kishin gjumë shumë më të mirë pasi kishin konsumuar artikuj me indeks të glikemisë së lartë për vaktin e mbrëmjes.

LEXO EDHE:  Të mirat që sjell konsumimi i kivit

I njëjti studim sugjeron që orizi promovon prodhimin e melatoninës dhe triptofanit. Gjithashtu është e rëndësishme të përmendet se japonezët konsumojnë sasi të mëdha orizi në baza ditore. Pra, pritet që vetitë e ushqimit të luajnë një rol të madh në ndikimin e gjumit të tyre në një mënyrë pozitive.

Qershi të freskta ose lëng vishnje

Qershitë e tharta ose të thekshme janë të pasura me fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale. Falë të gjitha këtyre vetive, një  studim ka sugjeruar që ato mund të ndihmojnë në pagjumësinë. Ato ulin inflamacionin , ndërsa rrisin nivelet e melatoninës.

Melatonina prodhohet nga trupat tanë natyrshëm, por mund të mos jetë e mjaftueshme për ata që vuajnë nga pagjumësia. Kjo është arsyeja pse marrja e një ndihme shtesë, si konsumimi i qershive, mund të rrisë nivelet e saj. Le të theksohet se melatonina nuk do t’ju vë në gjumë menjëherë, thjesht do t’ju ndihmojë të relaksoheni më shpejt.

Borziloku i shenjtë

Për të mos u hutuar me borzilokun që vendosni në salcën tuaj marinara, borziloku i shenjtë është një barishte që lindi në Azi. Isshtë një  qetësues i verifikuar i stresit që ka ndihmuar shumë njerëz të përmirësojnë gjumin e tyre.Mënyra se si funksionon borziloku i shenjtë është duke zvogëluar kortizolin në trupat tanë. Kjo e fundit është përgjegjëse për rritjen e niveleve të stresit tonë dhe për këtë arsye krijon pagjumësi dhe pagjumësi. Kështu që, mund ta shtoni këtë barishte në makaronat tuaja ose, më shpesh, ta futni atë në pak ujë të nxehtë dhe ta pini si një çaj.

Bollgur

Ashtu si shumë prej ushqimeve të përmendura më lart, tërshëra përmban edhe triptofan. Jo vetëm kaq, por ato janë gjithashtu të pasura me  vitaminë B3 , e cila ndihmon në prodhimin e serotoninës. Kjo vitaminë është një mburojë e mrekullueshme kundër kolesterolit dhe është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyeshëm. Është zbuluar se mungesa e vitaminës B3  mund të shkaktojë ankth, lodhje dhe humbje të kujtesës. Në shumë raste, njerëzit kanë vuajtur nga depresioni për shkak të kësaj mungese. Kjo do të thotë se ngrënia e tërshërës jo vetëm që do të rrisë serotoninën dhe për këtë arsye ju ndihmon të flini më mirë, por gjithashtu do t’ju mbrojë nga depresioni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ulet sërish kurba e infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2684 estime dhe kanë rezultuar pozitivë 238 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 7 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 68 raste në Tiranë,  19 në Korçë, 17 raste në Shkodër, Fier, 11 raste ne Vlorë, 7 raste në Lushnje, Berat, 6 raste në Durrës, Lezhë, Gjirokastër, Vau Dejës, Shijak, 5 raste  në Kurbin, Devoll, Kuçovë, 4 raste në Kavajë, Pogradec, Peqin, Gramsh, Skrapar, 3 raste në Elbasan, Mallakastër, Malësi  e Madhe, 2 raste në Sarandë, Divajkë, Dibër, Kelcyrë, 1 rast në Krujë, Pukë, Librazhd, Kamëz, Tepelenë, Prrenjas, Rroskovec, Patos, Cërrik, Dropull.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 517 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 97,723 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 221 pacientë, 14 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19:  2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 54 – 72 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Arrat/Ushqimi i trurit

LEXO EDHE:  12 ushqimet ku mund të gjeni më shumë vitaminë C se tek portokalli

Statistika (11 Prill 2021)

Raste të reja ditore        238
Të shëruar në 24 orë     517
Të shtruar në spitale      221
Humbje jete në 24 orë    7
Testime ditore                2684

Testime totale            589,607
Raste pozitive             128,393
Raste të shëruara        97,723
Raste Aktive                 28,353
Humbje jete                  2,317

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë   19959
Fier      2483
Durrës  1195
Gjirokastër  1202
Shkodër  1015
Korçë   738
Vlorë     646
Kukës    323
Dibër    347
Elbasan  255
Berat    88
Lezhë     102

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A ka dështuar fushata e vaksinimit apo mashtron Ministria dhe Komiteti?!

Publikuar

-

Nga

A ka dështuar fushata e vaksinimit apo mashtron Ministria dhe Komiteti?!

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, ku ngre pikpyetje për raportimet kontradiktore të kryeministrit Edi Rama dhe komitetit për shifrat e vaksinimit.

Dasho shkruan se Ministria dhe Komiteti duhet të sqarojnë opinionin publik nëse janë duke mashtruar sërish apo fushata e vaksinimit ka dështuar.

“Në datën 9 prill, kryeministri Rama deklaroi se ishin kryer 250,676 vaksinime. Ndërkohë sot, dy ditë më pas, komiteti deklaron 256,848 vaksinime.

Ndërsa pretendohet se realizohen 10 apo 20 mijë vaksinime në ditë, tanimë rezulton se vaksinohen rreth 3 mijë persona në ditë.

Ministria dhe komiteti bëjnë mirë të sqarojnë publikun:

A janë duke mashtruar sërish siç kanë bërë gjatë gjithë pandemisë, apo fushata e vaksinimit ka dështuar?!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ende e pakualifikuar nga EMA/ Vaksina ruse Sputnik V, ndan vendet evropiane

Publikuar

-

Nga

Covid-19, një vit më pas/ Çfarë dimë dhe çfarë nuk dimë akoma për virusin!

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Ende e pakualifikuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), vaksina ruse Sputnik V po ndan vendet evropiane dhe opinionin publik dhe po behet satelit i tyre.

Vaksina Pfizer shpërndahet në sasi të vogla, vaksina AstraZeneca kritikohet gjithnjë e më shumë!!

Po sikur zgjidhja për të nxjerrë Bashkimin Evropian nga kriza të ishte vaksina ruse Sputnik V?

Kjo ide po mbrohet gjithnjë e më shumë nga zyrtarë evropianë, të cilët po bëjnë thirrje që ne të “lëmë mënjanë” mosmarrëveshjet tona me Rusinë dhe të porosisim këtë vaksinë të zhvilluar nga instituti rus Gamaleia.

Një vaksinë kundër Covid-19 e cila u publikua nga gazeta britanike The Lancet në një artikull të botuar më 2 Shkurt dhe që përdoret tashmë në disa dhjetëra vende të botës.

Çështja e tërheqjes së fqinjit rus ndahet midis vendeve evropiane dhe veçanërisht dy fuqive të saj më të mëdha, Francës dhe Gjermanisë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për disa javë që Bashkimi Evropian të përshpejtojë procesin që synon marrjen e furnizimeve të vaksinave ruse, madje duke njoftuar më 19 mars që Gjermania mund ta bëjë të vetme.

Atmosferë krejtësisht e ndryshme në Paris, ku Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian e përshkroi Sputnik V si një “mjet propagande” në 26 Mars.

Në lidhje me këtë temë, Franca mori mbështetje të fortë në personin e Komisionerit Evropian të ngarkuar me vaksinat Thierry Breton, i cili deklaroi se Bashkimi Evropian “nuk do të ketë nevojë për Sputnik V”.

Gjermanët ndahen për vaksinën ruse!

Mundësia e përdorimit të vaksinës ruse po provokon debat edhe brenda vendeve të Bashkimit. Në Gjermani, subjekti ringjall frakturat e vjetra të së kaluarës. Sipas një studimi, 60% e banorëve të ish-RDGJ janë të gatshëm të vaksinohen me vaksinën ruse, kundër vetëm 49% të gjermanëve perëndimorë të vendit. “Si fëmijë, unë vetë isha vaksinuar kundër poliomelitit me një vaksinë ruse dhe jam gati të vaksinohem në çdo kohë me Sputnik V,” tha kohët e fundit presidenti i rajonit të Saksonisë. Një linjë tjetër ndarëse, 70% e votuesve të partive të djathta dhe të majta “populiste” janë në favor të vaksinës ruse, kundër 50% të atyre nga partitë “tradicionale” (CDU dhe SPD). Të mërkurën, Bavaria njoftoi se kishte nënshkruar një kontratë për të marrë 2.5 milion doza të Sputnik V.

LEXO EDHE:  20 gram arra në ditë mund tu shpëtojnë jetën në të ardhmen

LEXO EDHE:  20 gram arra në ditë mund tu shpëtojnë jetën në të ardhmen

Gjermania nuk është i vetmi vend që vë në dyshim përdorimin e vaksinës ruse.

1.Në Itali, rajoni i Campania ka nënshkruar një kontratë furnizimi me Institutin Gamaleia ndërsa kompania Adienne Pharma thotë se është e gatshme të prodhojë vaksinën në fabrikat e saj në Lombardi.

2.Në Spanjë, rajoni i Madridit njoftoi se kishte filluar negociatat me Rusinë, përpara se të riformohej nga kryetari i këshillit Pedro Sanchez, i cili bëri thirrje për solidaritet kombëtar për çështjen e vaksinës.

3.Më në fund në Greqi, e djathta e mazhorancës dhe e majta e opozitës janë duke anashkaluar në parlament për këtë çështje.

Tani për tani, shumica e vendeve evropiane thonë se mbështeten në këshillat e Agjencisë Evropiane të Barnave, e cila filloi një proces vlerësimi për vaksinën ruse më 4 mars.

Por, duke u përballur me vonesën e akumuluar, disa vende kanë vendosur të heqin dorë nga marrëveshja e Bashkimit Evropian. Ky është rasti me Hungarinë, Kryeministri i së cilës Viktor Orban, i njohur për pozicionet e tij të diskutueshme, ka porositur miliona doza të vaksinave ruse dhe kineze. Një strategji që duket se po paguan, pasi Hungaria është vendi më i përparuar në Bashkim për sa i përket vaksinimit, me 26% të popullsisë që marrin vaksinimin e parë.

Dhe keshtu, vaksina po futet ne vorbullen gjeopolitike!!

Vaksina eshte dalja nga kriza, vaksinimi con ne imunitet tufe pa kosto njerzore, cdo vaksine eshte me e mire se hiçi!!

LEXO TE PLOTE