Connect with Us

Probleme me Tiroiden/ Ja teknika kirurgjikale më inovatore në Spitalin Hygeia

Shëndeti

Probleme me Tiroiden/ Ja teknika kirurgjikale më inovatore në Spitalin Hygeia

Publikuar

-

/
Probleme me Tiroiden, ja teknika kirurgjikale më inovatore

U realizua me sukses ndërhyrja kirurgjikale “Tiroidektomi totale” – heqja e tiroides, nga mjeku kirurg i përgjithshëm, Prof.asc.dr. Bahadir Celep, në një paciente të moshës 57 vjeçare e cila vuante nga një strumë multinodulare, e cila së fundmi ankonte edhe për probleme me frymëmarrjen.

Në Spitalin Hygeia Tiranë ndërhyrjet kirurgjikale në tiroide aplikohen me teknikën inovatore të quajtur “Tiroidektomi Totale Radikale”, teknikë me anë të së cilës realizohet heqja e të gjithë tiroides. Heqja vetëm e nodusit ose e të gjithë nodusve është e gabuar. Gjithashtu është e gabuar edhe heqja e pjesshme e tiroides. Duke u nisur nga specifikat e patologjive të ndryshme të tiroides, me përjashtim të disa rasteve shumë të rralla, në kirurgjinë e tiroides teknika më e saktë është Tiroidektomia Totale Radikale. Eksperienca e mjekut kirurg në realizimin e kësaj teknike eviton edhe  komplikacione të tipit : hemorragji, c’rregullimet të zërit apo dëmtim të nervave të kordave të zërit, c’rregullime në nivelin e kalciumit (të cilat mund të vijnë si pasojë e dëmtimit apo heqjes së gjendrës paratiroide).

60353019 2151640278284194 1665279535010021376 O

Cilat janë avantazhet e kësaj teknike?

Avantazhi primar i kësaj teknike “Tiroidektomi Totale Radikale” është se realizohet me efektivitet të plotë dhe në një kohë të shkurtër, (kohëzgjatja e ndërhyrjes kirurgjikale  është rreth 1 orë- 1 orë e 30 minuta). Një tjetër avantazh është që ndërhyrja kirurgjikale realizohet me një prerje minimale (shumë të vogël). Mjekët kirurgë në Spitalin Hygeia Tiranë, e realizojmë “Tiroidektominë Totale Radikale”me ndihmën e pincetave të veçanta neurokirurgjikale (bipolare) pra pa përdorur qepje me penj. Zëri i pacientit kthehet ne normalitet menjëherë pas operacionit. Anë tjetër pozitive është edhe faza postoperatore, e cila është më e shkurtër dhe kalon me dhimbje më të lehta dhe më të përballueshme nga ana e pacientëve. Pra, pacienti do të qëndrojë më pak ditë në spital duke ju kthyer më shpejt rutinës së tij të përditshme. Aplikimi i kësaj teknike bën të mundur zgjidhjen përfundimtare të problemit tuaj, pra ju nuk do të keni më nevojë për një ndërhyrje të dytë kirurgjikale në tiroide.

LEXO EDHE:  Ndërhyrje Ruse në Ukrainë/ Gjenerali amerikan: Rrezik “i ulët deri mesatar”

60531919 2151640491617506 8822233451596873728 O

Si të njihni simptomat dhe rëndësia e kontrollit mjekësor të tiroides?

Simptoma që paralajmërojnë probleme mjekësore të lidhura me tiroiden janë: Fryrje në pjesën e përparme të trakesë (e cila ndjek lëvizjet e gëlltitjes), afshe të shpeshta, humbje të pashpjegueshme në peshë pa ndjekur dietë specifike, lodhje, dridhje të duarve, aritmi kardiake (e cila në shumë raste mund të jetë edhe simptoma e parë që shfaqet tek personat e moshës së re apo të mesme).

Jo pak herë ndodh që personat të mos arrijnë t’i kuptojnë në kohë këto shenja apo të lidhin ekzistencën e tyre me tiroiden gjë që çon në diagnostikimin jo në kohë të këtyre patologjive ose zbulimin e rastësishëm gjatë një kontrolli mjekësor rutinë.

60337717 2151640204950868 5426455732683800576 O (1)

Prandaj, është e rëndësishme të kryhen kontrolle periodike mjekësore për tiroiden, duke u konsultuar paraprakisht me mjekun specialist endokrinolog. Për një kontroll të plotë të tiroides rekomandohet që të kryhen analiza gjaku të shoqëruara gjithmonë edhe me ekografinë e tiroides, ekzaminime këto që konsiderohen si hapat fillestarë për një kontroll të mirëfilltë të tiroides.

Për t’u lidhur me mjekët endokrinologë dhe kirurgë të përgjithshëm të Spitalit Hygeia kontaktoni: 04 23 90 000./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Konfirmohen mbi 1900 raste të reja me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës epidemiologjike në vendin tonë.

Sipas MSH, në 24 orët e fundit, janë kryer  6757 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitive 1905 qytetarë dhe 6 person kanë humbur jetën.

Rastet positive janë konfirmuar në këto bashki: 823 në Tiranë, 100 në Durrës, 77 në Elbasan, 74 në Vlorë, 70 në Gjirokastër, 68 në Shkodër, 56 në Fier, 53 në Kamëz, 45 në Sarandë, nga 38 qytetarë në Berat, Lushnje, 37 në Korçë, 36 në Mirditë, 30 në Lezhë, 29 në Krujë, nga 18 qytetarë në Cerrik, Pogradec, Mallakastër, nga 16 qytetarë në Kavajë, Peqin, nga 15 qytetarë në Dimal, Patos, nga 14 qytetarë në Divjakë, Kuçovë, nga 13 qytetarë në Gramsh, Vorë, 12 në Tepelenë, 11 në Has, nga 10 qytetarë në Kukës, Dibër, Mat, Delvinë, 9 në Skrapar, nga 8 qytetarë në Belsh, Devoll, Memaliaj, nga 6 qytetarë në Libohovë, Kolonjë, Librazhd, nga 5 qytetarë në Himarë, Shijak, Kurbin, Vau i Dejës, nga 4 qytetarë në Këlcyrë, Prrenjas, nga 3 qytetarë në Përmet, Dropull, Rrogozhinë, Malësi e Madhe, 2 në Maliq, nga 1 qytetar në Poliçan, Konispol, Selenicë, Tropojë, Pukë.

Janë 16,507 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Këtë 8 mars dedikoja shëndetit

LEXO EDHE:  Fasonët "ngrenë duart"/Nuk paguajmë dot punonjësit, të ndërhyjë shteti!

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 117 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Lushnja 60 vjeç, një qytetar nga Elbasani 72 vjeç, dy qytetarë nga Tepelena të moshave 74-81 vjeç, dy qytetarë nga Tirana të moshave 82-84 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 710 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 204,809 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (12 Janar 2022)

Raste të reja ditore         1905

Të shëruar në 24 orë       710

Të shtruar në spitale       117

Humbje jete në 24 orë    6

Testime ditore                 6757

Testime totale              1,549,558

Raste pozitive                 224,569

Raste të shëruara             204,809Raste Aktive                      16,507

Humbje jete                         3,253

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            8078

Durrës             1343

Fier                 1329

Elbasan           1198

Vlorë                997

Shkodër          978

Gjirokastër     694

Berat               555

Lezhë              513

Korçë               461

Dibër                214

Kukës               147

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Vdekjet shtesë nga Covid”/ Reagon MSH: PD po shtrembëron raportin e “The Economist”

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka reagar pas raportit të “The Economist”, që thonte se “bilanci real i pandemisë në vendin tonë është rreth 12 000 viktima”.

Duke sqaruar qytetarët, MSH thekson se vdejet nga Covid janë më të ultat në rajon dhe se PD ka shtrëmbruar raportin.

Deklarata e ministrisë

Nisur nga deklaratat e pavërteta të Partisë Demokratike, mbi të ashtuquajturën “fshehje të vdekjeve nga Covid-19”, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale garanton qytetarët se janë raportuar përpikmërisht të gjitha rastet e fataliteve të raportuara nga spitalet Covid, përgjatë gjithë periudhës së pandemisë.Artikulli i “The Economist”, të cilin Partia Demokratike e lexon dhe interpreton në mënyrë të shtrembër, siç ka bërë gjatë gjithë kohëzgjatjes së pandemisë, referon një përllogaritje (estimate) të fataliteteve shtesë. Sipas kësaj përllogaritje, në të gjithë botën, numri i vdekjeve shtesë nga Covid-19 dhe pasojave të tij, vlerësohet të jetë 4 herë më i lartë se numri i fataliteteve të raportuara nga Covid-19 (nga rreth 5.5 milion fatalitete në botë, vdekshmëria shtesë si pasojë e COVID-19 vlerësohet të jetë rreth 19.1 milion). Edhe në Shqipëri, sipas këtij vlerësimi të bazuar mbi simulime statistikore, përcaktohet i njëjti koefiçient si mesatarja botërore.

LEXO EDHE:  Ndërhyrje Ruse në Ukrainë/ Gjenerali amerikan: Rrezik “i ulët deri mesatar”

LEXO EDHE:  Këtë 8 mars dedikoja shëndetit

Sipas raportit të “The Economist”, vdekshmëria e vlerësuar shtesë për Shqipërinë është më e ulët se sa vende të rajonit dhe më gjerë, si për shembull Mali i Zi, Rumania, Bosnia dhe Herzegovina, Lituania, Maqedonia e Veriut, Serbia, Bullgaria.

Shprehim keqardhjen për “vallen e vdekjes” që vazhdon të heqë Partia Demokratike, tek këmbëngul me shifrat e fataliteteve të pandemisë. Nuk ka qytetar jashtë dyerve të blinduara të PD-së, që të mos e kuptojë se kjo është një orvatje e dëshpëruar për të larguar vëmendjen prej “valles së turpit”, rreth e qark SHQUP-it.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shkencëtarët japin lajmin e mirë/ Infektimet nga varianti “Omicron” drejt fundit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Shkencëtarët thonë se po shohin shenja se vala alarmuese e COVID-it shkaktuar nga varianti “Omicron”, mund të ketë arritur kulmin në Britani dhe së shpejti ndoshta edhe në Shtetet e Bashkuara dhe prej këtej pritet ulje dramatike e infeksioneve.

Arësyeja është fakti se variant i ri, që është kaq shumë ngjitës, nuk po gjen mjaft njerëz për të infektuar vetëm një muaj e gjysmë pasi u zbulua në Afrikën e Jugut.

Ali Mokdat, professor i modeleve matematikore për shëndetësinë në Universitetin e Uashingtonit në Sietëll, thotë se “Omicroni do të bjerë me të njejtën shpejtësi që u përhap”.

Megjithatë ekspertët paralajmërojnë se ka ende shumë paqartësi se çfarë drejtimi do të marrë pamndemia në të ardhmen.

LEXO EDHE:  FOTOT/ Samanta dashuron bisturinë

LEXO EDHE:  Ja si Xhorxh Soros po e shkatërron nga brenda SHBA-në, përmes ndërhyrjes në sistemin e drejtësisëSipas parashikimit të Universitetit të Uashingotonit, rastet ditore në ShBA do të arrijnë pikun javën tjetër me 1.2 milionë raste në ditë dhe prej kësaj pike do fillojnë të ulen.

Në fakt, thotë profesori Mokdat, sipas llogaritjeve komplekse të modelit që ka ndërtuar universiteti, numri real i infeksioneve në ShBA, një parashikim që përfshin edhe njerëzit që nuk kanë bërë tamponin, mund ta ketë kapur tashmë pikun me 6 milionë raste më 6 janar.

Në Britani ndërkohë, rastet kanë filluar të bien, në rreth 140 mijë në ditë për javën e fundit, nga mesatarja ditore me mbi 200 mijë në fillim të janarit, sipas të dhënave zyrtare./VOA

LEXO TE PLOTE