Connect with Us

Keltis Kruja: Kosova rrëzoi teorinë se partitë e mëdha s’bëhen të vogla

Politikë

Keltis Kruja: Kosova rrëzoi teorinë se partitë e mëdha s’bëhen të vogla

Publikuar

-

Ish deputeti i Partisë Demokratike Keltis Kruja, duke komentuar procesin zgjedhor në Kosovë u shpreh se shqiptarët e Kosovës folën fare qartë dje, duke rrezuar teorinë se partitë e mëdha s’bëhen kurrë të vogla, sado keq të drejtohen e sado i paaftë të jetë lideri.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ai shkruan se Kosova po zgjohet në “Republikën e III”, duke shtuar se Albin Kurtit duhet të dijë të sillet si fitues për të mirën e vendit dhe qytetarëve.

“Mesa duket Kosova do gdhihet neser ne “Republiken e III”. Po e perdor kete percaktim sepse e kam degjuar disa here nga paneliste te ndryshem qe nuk e fshehin hic adhurimin per Albinin. Nuk e di a e kuptojne te gjithe cka do te thote ky lloj percaktimi po nuk me shqeteson kjo.

Me shqeteson me shume fakti se nuk e kuptoj vete ( sigurisht i bie qe jam me pak i mencur se keta ), se si mundet qe nje vend, i cili ka ende problem te politikes se jashtme e te brendshme,njohjen si republike (te pare),Albini ta gdhije ne Republiken e III.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet janë të popullit/ Paloka: Deklaratat e Ramës, sa herë që qeveria "kapet me brekë nëpër këmbë"

Mbetet per t’u pare.

Ajo qe duket sot eshte qe keto zgjedhje kane nje fitues te qarte e nje humbes edhe me te qarte.

Mbetet serish per t’u pare nese Albini do dije te sillet si fitues i qarte ( une dyshoj shume po qofsha i gabuar per te miren e Kosoves ), duke forcuar e respektuar republiken pa e zhytur ne kriza te reja .Shpresoj shume qe nga kjo fitore e qarte, albinistet te mos kalojne nga “Levizja eshte Albini” te “Kosova eshte Albini”.

Nuk ka mbetur gje per t’u pare ne fakt per humbesin e qarte te ketyre zgjedhjeve. Le te vazhdoje me teorine se partite e medha s’behen kurre te vogla, sado keq te drejtohen e sado i paafte te jete lideri.
Te pakten ne kete drejtim shqiptaret e Kosoves folen fare qarte sot” , shkruan Kruja./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

29 Nëntori/ Meta dhe Rama homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Politika shqiptare është e ndarë edhe për festa.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha kreu homazhe pranë Varrezave të Dëshmorëve të Kombit, një ditë më parë, për të kujtuar festën e Pavarësisë dhe të Çlirimit.

Ndërsa të majtët e kujtojnë sot festën e Çlirimit.Kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta kanë kryer homazhe tek Varrezat Dëshmorët e Kombit për të nderuar 77-vjetorin e Çlirimit.

LEXO EDHE:  Shifra shqetësuese në Kosovë/ 19 persona humbin jetën, ja sa raste të reja u regjistruan

LEXO EDHE:  “Bashën, më vjen ta mbroj me mitraloz”/ Murrizi numëron “armiqtë” e PD-së

Presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla kanë vendosur lule te monumenti “Nëna Shqipëri”, duke nderuar këhstu të rënët në luftë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jeni bërë turp i botës me Lul pisin”/ Demokratët ngrejnë dyshimet për lidhjen e Bashës me laboratorin e drogës në Xibrakë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD-së, Enkelejd Albieaj, ka postuar në rrjete sociale urimin e deputetit socialist Bujar Çela, me foton e ish diktatorit Enver Hoxha, për ditën e pavarësisë.

Alibeaj, krenohet se i ka kthyer përgjigjen e merituar dhe më pas e hedh në rrjete sociale.

“Është turp i madh dhe pashpirtësi njerëzore ky akt”, është përgjigjja e Alibeajt.

Mirëpo për demokratët, edhe Alibeaj është njësoj si deputeti socialist.

Dhjetra komente kanë vërshuar në postimin e Alibeajt nga demokratët, të cilët i kujtojnë atij, se deputeti në fjalë dhe kolegë e tij, janë në pushtet prej tyre.

Jeni bërë turpi i botës me gjithë Lul pisin…Kush do ta dekomunistizojë ju edhe Lulzim Basha që po mbani në parlament ca mbetje të komunizmit dhe që mbani në pushtet Edi Ramën”, shkruajnë demokratët.

LEXO EDHE:  Foto-Basha iu çon shkodranëve, të dënuarin për mashtrues

LEXO EDHE:  Zgjedhjet janë të popullit/ Paloka: Deklaratat e Ramës, sa herë që qeveria "kapet me brekë nëpër këmbë"Reagimi i demokratëve nuk ndalet më kaq. Ata vijojnë më tej duke e personifikuar Bashën me Enverin.

Ata heqin paralale mes Bashës dhe nipit të Enverit, që disa kohë më parë u kap me laborator droge.

“Një pyetje kam për ty z. Alibeaj. Çfarë lidhje kanë nipi i Enverit ai që kishte laborator droge me Lulin e PD-së? ..Lideri demokrat e ka mendjet me ngjy flokët por kokën e ka bosh…me këta do të bëni bashkëqeverisje”, shkruajnë më tej demokratët.

Më poshtë po sjellim reagimet që demokratëve, me të cilat fundosin deputetin e Bashës, Enkelejd Alibeaj dhe njëherësh vërtetojn se janë pro 11 Dhjetorit për mbajtjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Greqia ndërton dy kampe të reja për migrantët

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Greqia ka hapur edhe dy kampe të tjera “të mbyllura” refugjatësh. “Fillon një epokë e re”, tha ministri i Migracionit, Notis Mitarachi me rastin e hapjes së objekteve në ishujt Leros dhe Kos. “Ne po i çlirojmë ishujt tanë nga problemi i migracionit dhe pasojat e tij. Imazhet që kujtojmë nga viti 2015 deri në 2019 tani janë një gjë e së kaluarës,” tha Mitarachi.

Me ishujt e saj në Egje, Greqia ishte pika kryesore e ardhjes në BE për më shumë se një milionë azilkërkues nga viti 2015, shumica e të cilëve vinin nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Ata erdhën me gomone nga Turqia – me shpresën për një jetë më të mirë në Evropë. Por atje shpesh u duhej të qëndronin në kampe të mbipopulluara për një kohë të gjatë.

 Pa liri lëvizjeje

Kampet e reja për refugjatë janë të rrethuara me gardhe me tela me gjemba, të pajisura me kamera vëzhgimi dhe makineri me rreze X për kontrollet e sigurisë, si dhe dyer dhe porta magnetike që mbeten të mbyllura gjatë natës. Ato janë të vendosura në zona të largëta, gjë që kufizon më tej lirinë e lëvizjes së migrantëve. Në ndryshim nga kampet e mëparshme, këto të rejat kanë edhe ujë të pijshëm, tualete dhe më shumë masa mbrojtëse për banorët.

LEXO EDHE:  Dinjiteti i Berishës dhe dinjiteti i demokratëve

LEXO EDHE:  Zgjedhjet janë të popullit/ Paloka: Deklaratat e Ramës, sa herë që qeveria "kapet me brekë nëpër këmbë" “Kushte njerëzore”

Një objekt i parë i këtij lloji u përurua në shtator dhe dy të tjerë do të hapen në ishujt Lesbos dhe Kios. Bashkimi Evropian ka kontribuar me 276 milionë euro për ndërtimin e kampeve të reja të refugjatëve.

BE po hap “një faqe të re” në politikën e saj të migracionit, u tha gazetarëve zëvendëskryetari i Komisionit, Margaritis Schinas. Evropa do të vazhdojë të jetë një “strehë për të gjithë ata që ikin nga diktatura, lufta dhe persekutimi dhe është në interesin tonë që ne të ofrojmë kushte njerëzore”, shtoi greku. Sipas vlerësimeve të fundit të OKB-së, aktualisht në Greqi ka rreth 96.000 refugjatë dhe azilkërkues./DW

LEXO TE PLOTE