Connect with Us

Baton Haxhiu: Albin Kurti synon që një ditë do të jetë kryeministër i Shqipërisë

Politikë

Baton Haxhiu: Albin Kurti synon që një ditë do të jetë kryeministër i Shqipërisë

Publikuar

-

Marrëveshja PD-LSI/ Baton Haxhiu analizon skenarët: Çfarë mund të synohet pas 25 prillit?

Analisti Baton Haxhiu thotë se Albin Kurti ka ambicie që një ditë të jetë dhe kryeministër i Shqipërisë dhe ai shprehet i bindur se do t’ia arrijë këtij qëllimi.

“Ambicia e tij është historike, ambicia është që një ditë ta shohë veten në karrigen e kryeministrit në Shqipëri. Kur do të jetë ajo dhe a do ta fitojë atë betejë, nga rruga që ka ndjekur në Kosovë, unë besoj se edhe në Shqipëri do ta ketë rrugën e njëjtë, jam i bindur për këtë”, u shpreh z. Haxhiu.

Ndërsa Andi Bushati thotë se parashikon që me Kurtin kryeministër në Kosovë dhe Ramën kryeministër në Shqipëri nuk do të ketë marrëdhënie të mira mes dy vendeve. Sipas tij arsyeja është se Rama ka pasur konflikt me të gjithë drejtuesit në Kosovë, përveç Hashim Thaçit.

LEXO EDHE:  Covid-19 në Kosovë/ Një viktimë dhe 11 raste të reja

“Nuk mund të flas për rrezik, por nuk shoh asnjë shpresë që marrëdhëniet Tiranë-Prishtinë të jenë të mira. Për arsyen se deri tani Edi Rama ka dashur të sillen më mënyrë paternialiste me Kosovës qoftë për idenë e shkëmbimit të territoreve dhe minischengen. Ka pasur marrëdhënie të këqija me Ramush Haradinajn, Isa Mustafën dhe Vjosa Osmanin. Me kë ka qenë në pushtet në Kosovë ka pasur probleme, hiq Hashim Thaçin”, deklaroi z. Bushati.

Sipas Andi Bushatit marrëdhënia do të jetë e tensionuar nisur nga fakti se, Kurti po tregon ambicie për të hyrë në politikën e Tiranës.

Në këtë pikë sipas Baton Haxhiut përplasjet kanë qenë parimore dhe Edi Rama ka pasur të drejtë në të gjitha rastet. “Shqipëria nuk mundet me qenë peng e Kosovës vazhdimisht”, tha ai./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha kryeson në Librazhd/ Sa vota kanë marrë kandidatët

Publikuar

-

Nga

Basha kryeson në Librazhd/ Sa vota kanë marrë kandidatët

Lulzim Basha kryeson listën me 545 vota në Librazh. Ky është rezultati që ka arritur të sigurojë CNA.al, pas mbylljes së procesit të numërimit.

I dyti renditet Agron Shehja me 56 vota, më pas Fatbardh Kadilli me 7 vota dhe Edith Harxhi me 4 vota.

Ndërsa të pavlefshme kanë dalë 9 vota./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mbyllet procesi i numërimit të votave në Kurbin/ Zbardhet rezultati

Publikuar

-

Nga

Edhe në Kurbin ka përfunduar procesi i numërimit të votave për zgjedhjen e kreut të ri të PD.

Sipas burimeve zyrtare për CNA.al nga qendra numërimit, rezultatet janë këto.

Lulzim Basha ka arritur të fitojë 1016 vota, Agron Shehaj 74 vota, Edit Harxhi 8 vota dhe Fatbardh Kadilli 7 vota./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mbyllet numërimi në Gramsh/ Basha kryeson bindshëm, ja rezultati final

Publikuar

-

Nga

Mbyllet numërimi në Gramsh/ Basha kryeson bindshëm, ja rezultati final

Ka përfunduar procesi i numërimit në Gramsh. Burime zyrtare për  CNA.al bëjnë me dije se në këtë bashki kryeson kreu aktual Lulzim Basha me 340 vota, i ndjekur nga Agron Shehaj me 74 vota, e treta renditet Edith Harxhi me 20 vota dhe më pas Fatbardh Kadilli me 16 vota.

Ndërsa vetëm 8 vota kanë dalë të pavlefshme./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE